Manželé a manželky (1992)

"Spomienky sú len spomienky. Ozveny minulosti. Vytrhnuté okamihy, ktoré nerozprávajú celý príbeh." Pre mňa mimoriadne výstižná a vyzretá vzťahovka, ktorú by mali rôzni ľudia vidieť v rôznych obdobiach svojho života. Allen tu už nie je v citoch tvrdohlavý, prijíma, čo ho stretne a necháva to do veľkej miery robiť aj ostatné postavy. Civilné spracovanie, roztrasená kamera (aj keď tá sa časom ustáli, akoby sa snažila stupňujúcou sebaistotou korešpondovať s rozbiehajúcim sa príbehom) a rozhovory kohosi za kamerou s postavami, v podobe dokumentaristicky ladeného interview, môžu divákov, ktorí nie sú skalnými fanúšikmi tohto cholerického Newyorčana, do istej miery odradiť, ale tých ostatných tieto prvky len utvrdia v Allenovom hlbokom vzťahu a prepojení s postavami. Nakoniec môžem ešte skonštatovať, ako dokonale bola ústredná štvorica obsadená. A potom už len zatlieskať postojačky, aj keď si nie som veľmi istý, či to má Woody rád...

Most do země Terabithia (2007)

Terabithia disponuje mocou vrátiť sa do čias detstva. A umožňuje to takmer každému dospelému divákovi. Jedine, že by ste sa nesnažili. A čo viac, museli by ste sa dívať s aroganciou a predpojatosťou voči rozprávkam. Ale tak hádam ste vedeli do čoho idete. Ja napríklad úplne nie. Čakal som niečo omnoho viac fantastické, ale dostalo sa mi reality. Krásnej, magickej reality, ktorá sa skrýva všade okolo, keď hľadíte detskými očami. Tými očami, ktoré sú schopné všetkého a neboja sa ničoho, idúc v ústrety nekonečnému spektru predstavivosti. A to až kým o to neprídu, buď vďaka okolnostiam, alebo času. Preto som rád, že sa tento čas opäť na chvíľu vrátil a zastavil.

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Asi najviac šablónovitý počin z filmov o X-Menoch. Ale zároveň plný nápadov, pulzujúci správnou atmosférou a myslím si, že aj postačujúci pre ne-fanúšikov komiksu, ktorých len zaujíma pozadie a pôvod tohto impulzívneho hrdinu. Ja som v tomto ohľade spokojný, všetky záhady okolo Logana mi boli vysvetlené. A čo sa obsadenia týka, ako jediný fail mi pripadá Will I Am, ktorý pred kamerou aj tak nestrávil veľa času. Naopak potešili ma tu viacerí. A to na čele s Lynn Collins - jééj.

Správci osudu (2011)

Dobrý námet (predloha), ústredná dvojica ktorej to až prekvapivo klape, aj niektoré diálogy sú fajn. Ale celkovo spracovanie asi ako pre deväťročných. "Čo keď mu zhodím klobúk na zem a kým si ho zdvihne, utečiem? To je skvelé, improvizácia, tá nám robí problémy." What the fuck?! A čo keby si mu ten klobúk úplne zobral? Keď tým stratí svoje schopnosti... PS: Ten rapper z 8 Mile hral ale veľmi zle, na to že má za sebou už pomerne dosť filmov, ako môžme vidieť v jeho filmografii.

Za všechno může láska (2003)

I got to be a white bride after all... 58%, really? Imdb, 5,4. Are you shitting me? Tento film na jednej strane pôsobí, ako by sa nebránil tomu byť "malým", no na strane druhej, má dušu ako slon. A to je pre mňa podstatnejšie. Je to presne ten prípad, kedy pomohla prítomnosť európskeho režiséra. A domnievam sa, že práve preto tu funguje aspekt tajomna aj po odhalení celej zápletky, čo nebýva moc zvykom. Nie každý je schopný točiť takto dokonale minimalisticky. Takže nenadávajte nabudúce na zástancov Dogmy 95, lebo neviete čoho všetkého sú schopní. ;) V dobrom slova zmysle samozrejme. A ďalej môžem tiež menovať len pozitíva. Herci (kvôli ktorým som sa vlastne k filmu dostal) boli výborní ako som aj očakával. Hudba bola tak krásna, až som mal pocit, že sa mi snaží systematicky vytrhnúť srdce z hrude. Kamera excelovala - hlavne v interiéroch. A scenár mi tak "sadol", ako keby som ho písal sám (tým nechcem povedať, že píšem ako scenárista, ale že som sa s ním stotožnil). A napokon, milujem vo filmoch ktoré majú poetický názov, keď je vo vhodnej chvíli vyslovený. No hádajte či to bolo tak aj tu... Pre ilustráciu: podobné filmy - Perfect Sense.

Skins (2007) (seriál)

Veľmi vyspelý seriál o nie veľmi vyspelých ľuďoch. A tiež mám pocit, že je takmer nemožné, aby to rovnako dobre natočili Američania. Pochybujem, že by sa vedeli vyhnúť stupídnemu humoru, ktorý je u nich príznačný pre teenagerskú problematiku. Čiže 1:0 pre UK. A navyše, nová partia (ktorá prišla v 3. sérií) je rovnako kvalitná ako tá pôvodná. Teda neviem či rovnako. Možno menej, možno viac. Sú to iní ľudia, ale tiež veľmi zaujímavé osobnosti. A dokonca sú tu podstatne krajšie dievčatá. Takže tento nekompromisne odvážny ťah s výmenou kolektívu nie len že nič nepokazil, ale zaúčinkoval. Keď mal dokázať, že tváre, na ktoré sme si zvykli, nie sú jediným lákadlom pre fanúšikov, podarilo sa mu to v plnej miere. A je mi jedno, že dôvod možno pramenil z nedostatku inšpirácie tvorcov pre ďalšie motivácie postáv z pôvodnej generácie. Je mi to jedno, pretože it works! So záverom 4. série predsa však končím s týmto seriálom. Tretia partia by bola už možno trochu veľa. Aj keď som zaskočený zo zakončenia druhej generácie. Čakal som nejaké poriadne zadosťučinenie, po tom, čo sa stalo v predposlednej časti. Neviem, mám zmiešané pocity, ale v globále to bol výborný seriál.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Tu bolo krásne vidieť tú evolúciu trikov a efektov, ktorá prichádzala postupne s časom. Len škoda niektorých vecí. Málo logiky, zbytočne veľa hlášok (z ktorých ani zďaleka všetky neboli vtipné) a iné veci, ktoré by som už musel označiť ako spoiler. Každopádne musím uznať, že Winona je strašne zlatá, keď sa snaží chovať príliš vážne. :)

Vetřelci (1986)

Samého ma prekvapuje, že Camerona hodnotím vyššie ako jednotku. A to napriek kumulovanej akčnosti, prítomnosti vymletých vojakov a malého dievčatka. Ale viac sa už z toho vyťažiť jednoducho nedalo. No fakt, toto muselo byť pre skalných fanúšikov jednotky (keď im nešlo o nejakú konkrétnu Scottovu víziu a estetiku, ale o entitu votrelcov) ako zažiť tantrický grupáč, za predpokladu, že Alien bolo odpanenie. Som si teda vybral prirovnanie...

Mistři hrůzy (2005) (seriál)

Videné iba 3 časti: Dreams In The Witch House by Stuart Gordon: 50%; Jenifer by Dario Argento: 65%; Imprint by Takashi Miike: 70%

Za branami pekla (1997)

Kto by povedal, že sa z toho vykľuje satira na byrokraciu. Nad všetky moje očakávania! Tim Roth bezchybný, Tupac hral a to je na rappera veľký nadštandard a Thandie Newton ako zvodná kráska, by si možno zaslúžila viac priestoru, ale jej absencia vo veľkej časti filmu, mala svoj význam. "Life is a traffic-jam." Tupac Shakur Rest in Peace.