Kontakt (1997)

V boji medzi vedou a vierou víťazí pravda... Výborné, inteligentné sci-fi, ktoré by sa malo páčiť aj ľuďom, ktorí tento žáner veľmi neobľubujú. Excelentná Jodie Foster a osvedčená dvojica Zemeckis, Silvestri. To sú dôvody, pre ktoré sa netreba nechať odradiť ani dlhšou stopážou. 85%

Velký Gatsby (2013)

Ak za toto DiCaprio nedostane oscara, tak už neviem za čo! A ďalej sa moc vyjadrovať nebudem. Excelentné, sugestívne spracovanie knihy. Ešte dlho si zrejme budem predstavovať nádej ako to zelené svetlo. // Keď sa mi uležal v hlave onen Veľký zážitok, uvedomil som si, že jedna vec ma na filme predsa len mrzí. Vynechaných bolo síce iba minimum scén z knihy, ale jedna mi tam trošku chýbala. Posledné stretnutie Nicka a Jordan, pri ktorom mu povedala, že narazila na ďalšieho zlého šoféra... To bolo pekné. Ale zároveň viem prečo tento rozhovor vo filme nebol. A tiež to kvitujem. Jednoducho by hlavná dejová línia okolo Gatsbyho, ani myšlienka, nepôsobili na diváka tak intenzívne, keby ich rušila podobná odbočka.

Šílený Max: Dóm hromů (1985)

Čakal som teda oveľa menej vzhľadom na tunajšie percentá. Max trojka bola iná ako predošlé dve. Bola viac epická, rôznorodá, miestami pripomínajúca až fantasy (v dobrom aj v zlom slova zmysle). Tinu Turner to podľa mňa síce nepotrebovalo, teda aspoň nie viac ako do tej pesníčky. Ale napriek tomu, že som Thunderdome pozeral hneď po megaakčnej dvojke, s prekvapením musím konštatovať, že záverečná časť mi ubehla najrýchlejšie, napriek najväčšej minutáži! A opäť ma dostal ten voiceover na konci. :)

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Len On a jeho pes. 26 rokov pred I Am Legend, s ešte väčšou charizmou a (prirodzene aj) reálnejším príbehom. Osamelý hrdina - brázdiaci chladné cesty, prekypujúci neprístupnosťou - ktorý príde, urobí čo treba a ostane za ním len kúdol dymu ako keď kopnete do štrku. Plus niekedy až neuveriteľne realisticky natočené akčné scény. Jediné čo ma delí od maximálneho hodnotenia, je občas nelogické chovanie postáv. Nebyť toho, išlo by možno aj o najpoprednejšieho zástupcu žánru postapo (nepočítam samozrejme 12 opíc, to je kategória sama o sebe). PS: Záverečný voiceover bol mega!

Solaris (1972)

Bude to síce znieť možno až smiešne, ale stačí keď vydržíte veľmi pomalé tempo rozprávania, ktoré prebieha cca prvú hodinu päťdesiat a potom to príde! Potom už som nestíhal žasnúť nad obrazom a zvukom. Toto dielo mi pridalo ďalšiu vrásku na moju divácku tvár, ale tiež nový pohľad na svet. Takže to stálo zato. Náš čas je predsa nekonečný, kým nevieme kedy skončí. Dovolil som si teda aj malú parafrázu. Fúú! Veľký zážitok. Film, po ktorom máte chuť pozrieť sa z okna, či je všetko tak ako predtým.

Kmotr (1972)

Výnimka potvrdzujúca pravidlo, že film nedokáže docieliť úroveň knihy. Plus plejáda niekoľkých veľmi zásadných hercov 20. storočia. To všetko a omnoho viac spadá do ponuky, ktorá sa neodmieta.

Hořký měsíc (1992)

Myslím si, že jeden z najúprimnejších, najodvážnejších a tiež najlepších filmov Romana Polanskiho. Bitter Moon je nielen otvorenou štúdiou ľudskej sexuality, ale tiež odhaľuje, aké rozdielne putá môžu pojiť mužov so ženami (chladný, ale nekonfliktný vzťah Hugh Grant - K.S. Thomas verzus nebezpečne impulzívny vzťah Peter Coyote - Emmanuelle Seigner); aká tenká je hranica medzi láskou a nenávisťou; a čoho sme schopní v opojení vášňou. Okrem iného aj film, pri ktorom sa vám odkrví mozog... Izolácia postáv na lodi uprostred oceánu to všetko len umocňuje a dotvára stiesňujúcu atmosféru.

12 opic (1995)

Gilliamov pred aj post-apokalyptický svet, so štipkou retro atmosféry, už väčším podielom dekadencie, výnimočne hrajúcim Willisom, krásnou Madeleine Stowe a geniálne šialeným Pittom. A pri cestovaní v čase sa nezabúdalo pristupovať svedomito ani k psychológií postáv. Jednotka s hviezdičkou! PS: Scéna s Vertigom aj celkovo velebí podobne hlboké filmy, akými sú tieto dva. Niečo obdobné bolo aj v predlohe, ale tam inšpiračný zdroj uvedený nebol. Tam bol iba nápad, spracovanie sa doladilo až v Opiciach.