Dějiny násilí (2005)

1.) Od nepamäti sa omieľa v súvislosti s filmom "happyend", nezdá sa vám, že sa celý ten čas opomínal "happystart"? To že sa dej ešte len rozbieha predsa neznamená, že musia byť všetci veselí. Aj bez toho by sme snáď pochopili ten kontrast, keď budú na konci mŕtvi, nie? :) Nie je to samozrejme vždy tak, ale spomínaný prvok je použitý väčšinou v thrilleroch, hororoch a podobne. No a je prvoplánový až to bolí. A tu konkrétne mi pripadal skoro až sebaparodujúci. 2.) Cronenberg ukázal, že úchylnosti z jeho "bežnejších" filmov, sa dajú krásne zužitkovať v prospech realistického vyznenia takejto žánrovky. 3.) William Hurt tu bol naozaj skvelý a nomináciu si podľa mňa zaslúžil aj napriek krátkemu času pred kamerou. Nehovoriac o tom, že v takej úlohe by som si ho pred pozretím nevedel asi predstaviť. 4.) Niečo aj k filmu by sa hodilo, že? Bol tak akurát. :)

Hoffman (1970)

Som naozaj spokojný, ale chcel som byť ešte viac. Začiatok totiž sľúbil niečo inteligentné a zvrátené a mohol teda konkurovať mojej srdcovke. Potom sa hrdinovia samozrejme začali uberať do podstatne bežnejšieho a masami obľubovanejšieho žánru, ale celok nepokazili. Bol tu výborný Sellers (prednášajúci svoje cynicky úprimné myšlienky a lá Oscar Wilde), ktorý síce vie čo chce, ale nejde za tým neochvejne. Bráni mu z časti svedomie, z časti hanblivosť, ergo celá jeho povaha. No a jeho protipól a objekt túžby zároveň, Sinéad Cusack, ktorá je v danej situácií, za pomoci neskúsenosti, úplne neurotická. Ale prejde si nemalým vývinom, aby bola divácky atraktívnejšia a už je na svete klišé jak hrom. No v tomto prípade mi to nevadilo, bavil som sa naďalej. A bolo to pre mňa veľké prekvapenie, aké vždy poteší pri menších a menej známych filmoch. Pre absolútne hodnotenie som sa nakoniec rozhodol kvôli scenáru, ktorý bol výborný! Aby ste mali predstavu, stačí asi poznamenať, že do komentáru nedávam žiadny citát len preto, že netuším ktorý vybrať.

Byl jsem při tom (1979)

Mám celkom zmiešané pocity. Nemôžem sa ubrániť presvedčeniu, že Being There aj so svojimi 130 minútami bolo len ako pár útržkov z Forresta. Ale na druhej strane toto nie je životopisný film. Ide o kratšie obdobie jedného človeka, ktorý je tak trochu extraordinary... No reakcie ľudí na jeho osobu sú naozaj ťažko uveriteľné. Za každú blbosť ktorú vypustí z úst sa stáva hrdinom a géniom, zatiaľ čo on sám si to ani neuvedomuje. Myšlienka, že vie ohúriť svojou jednoduchou úprimnosťou v skazenom svete by prešla keď tak za okolností keby nebol úplne slabomyseľný. Takto vyznie totálne naivne. Spoiler: Zaslepené jednanie postáv ma celý film znervózňovalo, až do záveru, kedy sa ukázalo, že by to mohol byť proste zázrak. A to nie len, že vyvracia moje predošlé pocity, ale podtrhuje jednu z mála vecí, ktoré som chcel pôvodne kvitovať: záhadu okolo jeho pôvodu, ktorý nebol celý čas odhalený. 75%

Základní instinkt (1992)

Hitchcockovské exteriéry v inteligentnom thrilleri, že by sa za neho nehanbil ani sám Alfred. A k tomu explicitné erotické scény s Sharon Stone. Čo viac si priať...

Magická hlubina (1988)

Súťaživosť je kamarátstvu sokom a vášeň (v tomto prípade pre more) zas láske...

Rozpal mě, sakra (2011)

Príjemný závan severského pohľadu na dospievanie určite padne vhod ak čakáte bežnú puberťácku komédiu. Ide o príbeh dievčaťa, ktoré nie je horšie ako ostatné, len je proste nadržané. A to tak že poriadne. :D Dáva to najavo celkom zábavnými predstavami, na ktorých je najlepšie, že sa sprvu javia ako súčasť deja, až do precitnutia na konci tej ktorej sekvencie. Dobre, jedna z tých scén je dosť stupídna, no ostatné to kompenzujú. A všeobecne sa nejedná zrovna o originálny ťah, avšak prevedenie originálne je. Réžia navyše prekvapuje celkom invenčným nápadom, keď hlavná postava (zároveň aj v úlohe rozprávača) hovorí za ostatných to, čo by chcela aby povedali oni, zatiaľ čo my ich vidíme zblízka, v nehybných polohách. Neviem či je to jasné z môjho opisu, ale evokuje to komiksové prvky. A hlavná zápletka je celkovo perverzná, ale aj vkusne vtipná, čo sa o všetkých podobných záležitostiach zo zámoria povedať nedá. Možno trochu nadhodnocujem, ale to asi preto, že na začiatku som nečakal veľa a že som sa zabával podstatne viac, ako by sa asi dalo v tom zapadákove kde sa film odohrával.

Sunshine (2007)

Obsahuje čiastočné spoilery! Pamätáte ako ste pri Armagedone na konci plakali, keď sa Willis rozhodol zostať...? To je dobre, pretože tu bude takých scén "rozhodovania" niekoľko. A nebudete dojatí, budete sa báť. Budete sa obávať či bolo rozhodnutie správne a čo bude nasledovať. Pretože po chvíli si uvedomíte, že tu končí sranda. Tu sa nepodarí všetko na poslednú chvíľu, tu sa nezachráni každá sympatická postava. Tu ide o vyššie ciele. A väčšina posádky je s tým aj stotožnená. Aj tak stále neviem či je 5* úplne objektívne hodnotenie, pretože napriek nesporným kvalitám tohto až hororového sci-fi, pre plný počet som sa rozhodol až pri záverečnom zostrihu počas titulkov kde boli zrekapitulované podstatné scény za zvukov piesne začínajúcej krásnymi slovami "lonely avenue of hope" a to bol naozaj stopercentný zážitok.//Update: Po pozretí staršieho Horizontu udalosti musím predsa hodnotenie znížiť. Pretože aj keď sa mi Sunshine viac páčilo (a vlastne práve preto), nemohol som si nevšimnúť ako sa ním inšpirovalo.

Pozemšťan (2007)

Asi jediné čo by som dokázal vytknúť, je ako ľahko na konci uverili zmierlivejšej verzii, ktorá bola načrtnutá aj na začiatku. Je tomu samozrejme ľahšie uveriť, ale už to jednoducho bolo v príliš pokročilom štádiu podľa mňa. Ale inak len žasnem a nechávam pôsobiť. Námet jak sviňa a scenár, ktorý vyťažil veľmi veľa z nekonečného spektra využiteľnosti a uchopiteľnosti.

Malý velký muž (1970)

Cesta Dustina Hoffmana naprieč žánrami, ako človeka, ktorý či už bol indián, beloch, pištoľník, flákač, vojak, manžel, adoptovaný vnuk, alebo priateľ, zažil toho naozaj veľa. A tiež by sa dal použiť názov Little Big World, pretože svet je síce pestrý, ale niekedy jednoducho narážame stále na rovnakých ľudí, nech sme kdekoľvek. Aj o tom je tento film. Či už to bola Mrs. Pendrake s jej zvláštnym pohľadom na hriech, Mr. Merriweather, podvodník s tendenciou strácať časti svojho tela, indiánsky kmeň ktorého členovia si hovorili Human Beings na čele s náčelníkom menom Old Lodge Skins, generál Custer s jeho armádou, fungujúcou v zmysle "stádo vede vúl", alebo Wild Bill Hickok, pravý westernový charakter, náš hrdina sa stále vracal k niekomu z nich, či už to mal v pláne alebo nie. Naozaj veľký film, s veľkým hercom v roli Malého veľkého muža. "Am I still in this world? Yes, Grandfather. I was afraid of that. Well, sometimes the magic works. Sometimes, it doesn't."

Elizabethtown (2005)

Na Elizabethtown sa najviac hodí veta: Všetkého veľa škodí. Veľmi rád by som dal vyššie hodnotenie. Je to pozitívny film, ktorý dokáže človeka motivovať. A to napriek zápletke, ktorá je zjavne nepríjemná pre hlavného hrdinu. Veď nikdy to netreba vzdávať, však? Našli sa tu zaujímavé časti v scenári (možno až hodné citácie), hudba bola fajn a Orlando mi miestami prišiel prekvapivo sympatický. Ale miestami to žiaľ bolo aj naopak. A to práve preto, že tu bolo (ako som už spomínal) všetkého až príliš. Príliš veľa lúčení sa so zosnulým, príliš veľa "posledných" stretnutí s Kirsten, príliš veľa patetických scén za zvukov soundtracku a príliš dlhý koniec. Aj keď tá mapa bola ako darček super.