Madla zpívá Evropě (1940)

Na začátku to bylo milé až roztomilé, postupem času čím dál předvídavější, postavy černobílejší (i přes černobílé podání) až se to zvrhlo v bohapustý kýč. Zdeňka Sulanová se mi ale líbila svou bezprostředností.

Armageddon (1998) odpad!

Stačí pár minut filmu a nadesetkrát vybuchující kaketoplán, diskohudba a nabubřelý kecy černocha na kole a je vám jasné, že to bude nebetyčná pitomost. Zbejvá vám buď to rychle vypnout nebo si to nechat jako kulisu. Udělal jsem to druhé, protože ve svých letech už tuším, že mě infarkt nebo alzheimer nemine, ale lobotomii si ještě dělat nehodlám. Jsou filmy u kterých si říkáte, jestli nejsou lepší ty reklamy, které je přerušují. V tohle filmu jsou ale i pasáže, které jako reklama vypadají - například scéna v západu slunce začínající skladbou Aerosmith I Don´t Want To Miss a Thing. Film doporučuji všem, kdo vyletěli u zkoušek na Matematicko-fyzikální fakultě a chtějí zažít pocit absolutní satisfakce.

Tohle jsme my - Série 3 (2018) (série)

Čas běží a na seriálu je to vidět. Postoj společnosti a vlivy jsou patrné. Proto je mnohem více prodchnutý politickou korektností, "rasismem" LGBT a dalším. Děti pronášejí moudra, trochu z toho všeho kape patos a už je znát společenská objednávka a určitá konstrukce příběhu. Chybí lehkost a nápaditost vyprávění, která byla v předchozích sériích. Je to škoda, ale prostě se to někam řítí a tohle je odraz doby.

Vysoká hra (2020) (TV film)

To byla především vysoká úroveň a to po všech stránkách. Se smyslem pro humor bych mohl říci: nejlepší film letošního roku. Třeba letos budou i lepší, ale budou to mít sakra těžké. Pan Svoboda dělá je občas a nedělá jen tak něco. Vždy má minimálně zajímavý scénář a na všech postech profesionály. V tomto díle jde nejen o politický thriller, je to sžíravá kritika současné společnosti a nastaveného systému. Je tam schovaný bonmot, myslím že si ho tam Jiří Svoboda napsal sám: Tohle nejsou devadesátá léta, teď už se nehážou lidí v sudech do přehrady. Díky Svobodovi a jeho zkušenostem z politiky je tam ta nadstavba. Sám si napsal scénář podle knihy. "Je to jedna parta, která sa tady točí dokola. Jednou za 4 nebo 8 let. Potřebují na sebe špínu kvůli volbám." Říká Ondřej Vetchý. To by mohlo být motto filmu.

Silniční kontrola (2017) odpad!

Klasické politicko-korektní levičácké vidění světa, která udělá z prdu ohromný případ. Když budu jako cizinec takhle vyvádět v USA, stane se mi to samé a několika mým přátelům se to i stalo. Tady se z toho ale udělá případ, protože "potižená" byla černoška (promiňte afroameričanka) a policista by běloch. Už jen její vykřikování, že chce černého policistu ukazuje zásadní problém - proč? Protože černoch asi bude svému etniku nadržovat. Takže nerovnost před zákonem. Tím se ale v dokumentu nikdo nezabýval, protože se snaží divákovi vnutit svůj pohled. což se ale zjevně nedaří. Aspoň u českých diváků ne. Kingová neposlouchala pokyny, kladla odpor, neustále křičela, protestovala a navíc lhala. Několikrát. Třeba se zvedala a když jí policista řekl, ať zůstane ležet a dá ruce za záda, řekla, že to chce udělat a zase to neudělala. Potom se většinu času ukazuje její zaměstnání, smutný obličej a hodiny tance. Manipulativní dokument a úplně špatný. Student FAMU by s tím vyletěl.

Nejhorší obavy (2002)

Nejhorší obavy se potvdily. Jde o nebetyčnou srágoru. Ta popírá logiku i fyziku. Nestojí za to plýtvat časem a vypysovat všechny nedostatky filmu a scénáře. K pousmání je to, že havarující vrtulník s padouchem vždy vybouchne. Mnoho dialogů vyznívá humorně - dotaz sestry na doktorku v nemocnici: Co uděláme s těmi, co nemají šanci? Co budeme moci.

Smrtihlav (2017)

Ohromné zklamání. Začátek Heydrichova života byl skvěle natočený a čekal jsem film, který bude napínavý, ale tím, že nevznikl v Hollywoodské produkci, bude "skutečný". Seskokem parašutistů se ukázalo, že operace Anthropoid je pro zahraniční filmaře lákavé téma, které si chtějí zpracovat po svém. Je to svým způsobem troufalé až drzé. Je to jako by Češi natočili film o atentátu na De Gaulla a změnili úplně vše. Nechápu, proč se název knihy HHhH nepoužil a když se vzala zmínka z knihy o Reinhardovi, kterému Vůdce říkal Muž s železným srdcem a film se tak v originále jmenuje, zvolí český distributor nesmyslný název Smrtihlav. Tak se ale jmenuje jiný film z roku 1998. Češi zřejmě milují název Smrtihlav, protože i tento film by se měl jmenovat úplně jinak - Temné město. To jen na začátek. Atentát je celý vymyšlený a historie se drží jen jmen parašutistů. Není natočen v Praze (?), takže ani reálie nejsou podobné. Parašutisté seskočí ne u Prahy, ale někde v Alpách, Tři králové jsou zabiti jinak a Mašín dokonce samotným Heydrichem. Protektor ve filmu zemře brzy, ve skutečnosti osmý den. V kostele dojde málem k válečné operaci. Desítky mrtvých Němců, kulomety, samopaly, granáty... Ať si točí své historizující filmy, na to jsou Francouzi specialisté, ale takhle zmršit nejvýznamější odbojovou akci 2. sv války je nepřípustné.

Stockholmský syndrom (2020) (TV film)

Asi bych váhal i nad čtvrtou hvězdičkou, samosebou s přihlédnutím na dlouhotrvající úpadek českých scénářů, ale ten konec... Je pravda, že udělat dobrý konec je snad ze všeho nejtěžší a v Hollywoodu by mohli vyprávět, to však neznamená, že půjdeme v amerických stopách, kdy si natočí několik konců a rozhodne producent na základě diváckého vzorku. Ten přehnaný a zcela nevěrohodný závěr, který měl vyvolat napětí, působil kontraproduktivně. Rozhodnutí, že velký hrob je potřeba rozšířit, dodělá to oběť, místo zastřelení varianta s upálením atd. To celé bylo zcela markantní. Scénárista si tím vytvořil situaci, kdy se mohl Viktor osvobodit proti dvojnásobné ozbrojené přesile. Linda s rodinou se jdou podívat na pohřeb svého únosce, trýznitele a potenciálního dvojnásobného vraha jen pro scénáristův plezír s překvapením identity nebožtíka. Úplný konec mohl končit už kontrapunktem obnovené rodiny a zklamané Heleny. Místo toho obligátní nájezd na nic neříkající detail Davida Švehlíka.

Kde alibi nestačí (1961)

Po všech stránkách lepší než předchozí detektivka se slovem alibi v názvu. Skvěle obsazené vedlejší role i tzv. štěky. Také občas humorné situace a dobře napsané dialogy ději hodně pomáhají.

Peče celá země (2020) (pořad)

To je myšlené vážně? To má být zábavná šou? Tak teď už vážně nevím, co si pod tímto pojmem představit. není to šou a není to ani zábavné. Není to vlastně vůbec zajímavé. Jde to v nejprestižnějším čase, jaký televize má, což je dost smutné. jestli je pro někoho vtipné, že se spálí bábovka, někomu se nepovede krém nebo spadne pyramida kremrolí, je mi ho vážně líto.