Štěstí (2005)

Velká polemika s aplikovatelností převládnuvší ideologie maximalizace osobního užitku a jeden z nejdůležitějších filmů desetiletí, ve kterém život nečpí kavárenskou technikou absolventů víkendových kurzů tvůrčího psaní.

Městem chodí Mikuláš (1992) (TV film)

Mrazivá nálož mikulášské disharmonie, kterou zúčastněné ztracené duše přiživují dle svých schopností s příkladným nasazením. Herecky výborný nemocniční personál s vejlupkovskými dětskými výkony, atmosféra nemocniční bezútěšnosti, ♫ harmonizující Hapkovy akordy, scénáristické dědictví Jana Procházky. Vrchol polistopadové "televizní" tvorby.

Čtyři dny v Hotelu Pavouk (2014) (TV film)

Autorská masáž Vachkem podle pravidel Velkého dogmatu neboli Remundáž. Další z autorských výpovědí maršálů ducha o samotných autorech, zde sice s Kohoutem před kamerou, ale ten opravdu není podstatný a ve snaze nenakopat se s tvůrci navzájem drží sám už jen minimální úroveň komunikace, i když občas svodům média přece jen podlehne a mění se v toporně vstřícného tvora. Copak asi o svém díle řekneme my ostatní, tvůrčí impotencí mučeni už dnes, po 50 letech?

Koncert pro všechny slušný lidi (1989) (koncert)

Doba velkých návratů, setkání i pomíjivých uměleckých vstupů na výsluní. Především ale symbolický dokument oněch několika hřejivých, přelomových týdnů, jemuž je těžké nedat 5*, navíc s působivě nenuceným a zasvěceným průvodcovstvím J.Černého. Po technické stránce ovšem i na svou dobu dokonale "revoluční" výsledek. Kéž by ale Koncert pro Arménii existoval aspoň v takové podobě.

Koncert na konci léta (1979)

Vyprávění, jehož tahounem se zdá být scénárista Mahler (též Amadeus) se svým velkým ponorem do dvořákovských dokumentů, ale současně i s obtížně přenosným osobním mysticismem (viz "Dvořák v Americe"), vystavěným kolem bezesporu impozantního a geniálního Dvořákova díla. Až příliš jsou však znát scénáristovy silnější a slabší (zde spoluautorsky nekompenzované) stránky a menší hudební rozhled. Výsledek pak přes vzácné lokace působí televizním dojmem, hudbě by slušelo lepší propojení s příběhem, škoda i vlažného režijního nasazení a méně životných postav. 2-3*

Ch. Gounod: Faust a Markéta (1973) (TV film)

Každé pootevření dveří do opomíjené hudebně-dramatické historie má význam, v oněch faustovských letech dvojnásob.Těžko ale překonat dojem z kostýmních inspirací výstrojního důstojníka v Planetě opic.

Terminátor (1984)

Jako člověku, který neprošel VHS-kovým kvasem devadesátek, mi tahle osmdesátková setba v sci-fi-akčním úhoru už moc neříká, a to ani filmařsky. Ten pán se zaměřovačem mi byl od začátku nesympatickej a až MILF-jízda k mezím pružnosti materiálu navodila tu atmošku ( přiživovanou i ♫ syntezátorovým strašením ).

Vinci (2004)

Evropskou krimi světového formátu bych v tomhle filmu nečekal a o to větší gratulace míří do Polska. S lehkostí rozvržený i zrežírovaný příběh, který překvapivé karty vynáší v odstupňovaných dávkách a v němž Szyc působí hvězdným dojmem... A ani ta kolčava tady nepůsobí tak zákeřně a krvelačně.

Bedekr (2014) (seriál)

Eurocoolová dvojice v hlavní roli bedekru, jehož scénář jinak není zpracovaný úplně banálně a hlavně s ohledem na krátkou návštěvu jednotlivých míst případným turistou. "Jako fakt, jooo ?" - Brrrr !!!

Umanutá (2012)

Skutečná princezna ze mlejna českého filmu. Osobnost, která v drobných střihových paralelách s Evou Olmerovou udrží tah celého filmu bez okázalých mouder a přidaných filmařských exhibic.