Roma (2018)

Ať se jde detail a jakýkoliv podobný záběr vysrat. Už ho nepotřebujeme. K čemu to? Neuvěřitelná zpověď pana režiséra a intimní snímek pro otrlé. Zcela přesně dokážu chápat názor lidí, že je to nuda. Tenhle film není pro každého. A tahle země není pro starý. Cuarón si hraje s neuvěřitelnou něžností a poetikou, které může nabídnout film, záběr, emoce, cokoliv. Během sledování jsem věděl, že pro mě půjde o nadprůměrný film, ale víc a víc jsem se potápěl do emocionálně odtržené a zároveň nepopsatelně dojemné černobílé atmosféry, tak jsem věděl, že toto je ono. Je to film, který se píše do historie. Je asi jedno jak a proč. Ale je tomu tak. Od někoho jiného bych možná tuto ladnost nedokázal ocenit. Ale mexický rodák mě prostě dostal. Prostě mě srazil na kolena a nechal mne plout. Gratuluji. "Uno, dos, tres. Ventilo. No responde." - "Y era de noche. Había muchos rayos. Y yo no sabía nadar."

Psí ostrov (2018)

Wese ne vždy chápu. Ne vždy mi přijde, že bych se na jeho filmy díval s tím, že vím o co jde, a s tím, že jdu na jistotu. I v tom, že se budu jasně a příjemně bavit. Až vyjde měsíc, když vycházel, byl pro mne něco, co musím vidět. Dostal jsem se k tomu až po hodně letech a byl jsem zklamán. Budapešť byla opět svá a všeljaká, ale hodnotu toho filmu jsem schopen si plně uvědomit. Tento film se hlavně vyznačuje jedním. A to dokonalou animací, která je líbezná a malebná jako z živého obrazu kdejakého umělce. Příjemné podívání, kde ani nemusí chybět určitá minibrutalita, která vás trochu zarazí, ale nejde o nic hrozného. A co více. Příběh je sám o sobě hodně novodobý a obecně originální. Takže ano, musím potvrdit, že na tento film se koukalo příjemně a bez ostychu.

TY (2018) (seriál)

1. série: Začalo to v celku slibně. Obecně jako dost seriálů, které jsem v poslední době viděl. Ale postupem času to začalo smrdět. Klasické klišé a stupidita postav nás dohnala k neuvěřitelnému výplachu. Ne samozřejmě vždy, ale v drtivé většině času. Seriál nám nabídne zajímavý úvod, ten se ale zvrtne časem do stejného případu toho, co zde bylo omýváno tisíckrát. Takže tleskám, pro mnoho lidí skvělé. Ale pro někoho kdo viděl alespoň dva podobné filmy nebo seriály tohoto typu to bude další neoriginální (skoro až) ztrátu času. Později se to jednoduše přehoupne do klasického "já jsem tak blbá, že ti nevěřím" a "hele a co se dělo s touhle?". Takže prostě klasické klišé. Je smutné, že nemůžu seriál hodnotit nadprůměrně v částech po epizodách, protože jako celek si to nezaslouží. Za to už spíše ale může debilní systém přerozdělování procent v rámci ČSFD.

TY - Série 1 (2018) (série)

Vice (2018)

Adam McKay může být pro mne záhadou. Člověk se nemá čemu divit, jelikož mám v sobě pocit, že je to přeci jen veselá kopa s originálními nápady, ale zároveň jde o osobu, co ještě relativně před nedávnem natočila podle mě jeden z nejhorších filmů, co jsem kdy viděl. Nešlo ani tolik o zpracování, ale jednoduše o to, že prostředí filmu stálo za starou cat belou. Zde se koná něco jiného. Něco co bude na spousty lidí v rámci Sázky na píčovinu působit mnohem hůře, ale u mne jde o inverzní případ. Tento film totiž vzal to, co jsem na již zmíněném filmu miloval a dal to sem v mnohem větším měřítku. V takovém, že jsem se najednou koukal na plně záživný film, který dokáže plynule a zajímavě odvyprávět příběh, který je naplněn ironií, humorem a příjemným průběhem. Ne vždy se to asi hodí, ale co na tom? Prostředí americké politiky ještě ne z tolik dávné minulosti dokáže člověka zasáhnout a dát mu úplně nový úhel pohledu na věc. Na celou historii ve výsledku. Konečně jsem viděl film, který je nominovaný na Oscary a vlastně jsem si ho dost užil. Já mohu mluvit jen o skvělých pracích a počinech, které zde vznikli. Nyní to přeji. Máte mé požehnání potřebné Oscary vyhrát. Konečně!

Favoritka (2018)

Favoritka nebude stejný případ svého názvu pro mě. Film jasně vypráví příběh, který jednoznačně ukazuje pozici Lanthimose na filmařském trhu a byznysu jako novou režisérskou hvězdu. Je to silně suchá záležitost hodná festivalů a nebo ocenění. Nicméně ta suchost se mi hodí jak kdy. A sedne mi jak kdy. Příběhově jasně ukazuje lidské rysy, kterou jsou přeneseny do historie a končí neštastným happy endingem. Člověk se bude divit.

Jack Ryan (2018) (seriál)

1. série: Bohužel první seznámení s konceptem samotného Jack Ryana. A to asi je primárně špatně, protože je zde údajně nejeden kvalitní filmy místo toho. Lidé si, ale dokázal pochvalovat i tento seriál od Amazonu, tak po tuně reklam na toto dílo jsem se dostal i ke zhlédnutí. A začal jsem litovat. Mé chabé a naivní představy o napínavém seriálu opadly asi stejně rychle jako Zemanovy kalhoty. Je mi zcela jasné, že si každý najde něco. Ať už negativního nebo právě i pozitivního v tom, že to diváka donutí seriál mít rád a nebo ho nenávidět. U mne to bylo zcela jednoduché. A to, že to byla prostě nuda. Asi nejsem na tento styl nějak načatý, ale je fakt ten, že tématika mne nezaujala ani zbla a zpracování klasického špionážního dramatu ošmakovaného akcí bylo pro mne záživné jako novoroční projev předsedy vlády v Ugandě. Druhá série láká na Rusko. To bude buď ultra průser a nebo naopak velmi zajímavá záležitost. Už jenom kvůli tomu, že tématicky by mi to do krámu šlo lépe. Ale nic to nemění na tom, že bych si ono sledování dost rozmyslel, už kvůli tomu, že by to pro můj vkus byla jen ztráta času.

Jack Ryan - Season 1 (2018) (série)

Kursk (2018)

Je hodně věcí, které při dělání takovéhoto filmu mohou zůstat v něčím oku. Tady je na to přímo ráj. Ať už je to film o ruských námořnících mluvících anglicky s občasným ruským halekáním, nebo určitou tuctovostí, a tak dále. Je zde mnoho věcí, které by mohli vadit, ale jazyk to zde ani není. Pan režisér si v tomto udělal jasno a film díky tomu je film o dost více koukatelnější. O vyřešení ruského přízvuku ani nemluvím, jelikož byl vyřešen skvěle. Mladý Míša má tak nějak všechno na salámu, což dokáže vytvořit atmosféru suchého filmu, ale nevypadá to moc věrohodně. A to je asi problém celého filmu. Nevzbudí ve vás emoce. Ano, uvědomíte si, že se hrůzy dějí i v dnešní moderní době. Ano, uvědomíte si, že Rusáci jsou egocentrický kreténi, kteří raději nechají zabít své muže, než by přijali pomoc demokratických zemí. Co více říci. Obecná škoda je v tom, že k postavám nemáte vztah. Ať se stane cokoliv, je to těžké a smutné, ale nijak vás to nezasáhne. Autentičnosti jsem se od Vinterberga nebál. A hudba dokázala plně vynahradit nedostatky neruského jazyka, herců a podobně.

Bodyguard (2018) (seriál)

Bodyguard začal dobře. S akcí. A postupme času si až přejete, aby to tak zůstalo. S tou až cheesy pitomostí, ale podané na vyšší úrovni. Jednoduše kvalitně. Tento minipočin si získal spousty lidí a já se jim nedivím. Dokážu se do nich vcítit a chápat je. Ale já jsem pořád já. A já vím, že jsem v jeden moment u seriálu umíral nudou. Vím, že napsat něco takového u tohoto typu seriálu, je skoro nemožné, ale přesto se to stalo. A v celku jednoduše. Není v tom nic víc. Jen pár skvělých příběhových částí, které diváky zaujmou, ale pokud předtím neunudí, tak je to těžké.