Reefer Madness (1936)

Pitomoučký rádoby-naučný film o marihuaně. Však víte, o té droze, po které se slušní mladí lidé začnou chechtat jako maniaci a někdy to končí i vraždou. Nepřekvapí, že ve filmu jsou hloupoučké jednorozměrné postavy, které jen mají poukázat na to zlo jménem tráva, ale nečekal jsem, že budou velmi slušně zahrané. A nemluvím teď jen o jistě už ikonickém zhuleném pianistovi. Celkově je film sranda, i když mi zase tolik vtipné nepřijde, že v tehdejší době klidně mohl být tenhle film úspěšný ve strašení lidí. Takže ne úplně nevinná sranda. (4/10)

Andaluský pes (1929)

To se takhle ráno chlápek chystá v koupelně, očistí si břitvu a při holení rozřízne své přítelkyni oko. Slavná a stále šokující scéna je jen jedna z mnoha ujetostí v tomhle absurdním filmečku, který dřív mnohé diváky pobouřil. Ve filmu se ale mezi bizarnostmi dá vystopovat i nějaký ten příběh. Je to v podstatě romance s prvky hororu a černé komedie. Hlavně je tu spoustu šílených, ale vizuálně zajímavých obrazů. Film má i na dnešní poměry solidní tempo a vůbec mě nenudil jako jiné slavné surrealistické kousky, což bude i rozumnou stopáží. Film s otevřeným výkladem, který stále působí zajímavě. (7/10)

Duna (2021)

Filmová Duna má mnoho impozantních scén a to nejen díky vyvedenému vizuálu. Je tu zajímavý svět, ve kterém se pohybují zajímavé postavy. Bohužel je to také v téhle podobě tak trochu zvláštní slepenec a nějak jsem se do toho světa nedokázal ponořit. Nebylo špatné sledovat, co se tam děje, ale působí to také docela odtažitě, a tak jsem si k žádné postavě nevytvořil žádný vztah. Žádné jsem nefandil, na žádnou jsem neměl zlost... Maximálně jsem si říkal, že vypadají cool. Bude to mimo jiné tím, že z nějakého důvodu se spousta věcí děje v náznacích a musíme si to domýšlet... O postavách jsem se toho vlastně moc nedozvěděl. Obvykle jsem se jim něco snažil vyčíst z výrazů obličeje. Nejhorší je, že je film úplně zbytečně dlouhý. Buď z toho měli udělat minisérii, nebo to rozseknout na víc filmů, protože takhle na mě působí Duna jako film a půl. Mohla krásně skončit jedním finále s invazí, ale místo jsem se ještě musel hodinu dívat na nějaký počátek výcviku v poušti. Bylo to, jako kdyby Star Wars natočili tak, že ještě po prvním filmu uvidíte kus Impéria vrací úder s Lukem u Yody. Hodně svébytná adaptace, která má své kvality, ale bohužel mě příliš nezaujala. (6/10)

Coherence (2013)

Pěkný psycho. Vizuálně to působí dost amatérsky, téměř jako domácí video, ale naštěstí se na to dá zvyknout. Herci hrají překvapivě dobře a nakonec filmu podaří vykouzlit napínavá, nepříjemná atmosféra. Strach z neznáma je tu natolik velký, že je film místy až hrůzostrašný a slabším povahám by mohl dělat problémy. Film má zajímavý sci-fi nápad o rozštěpení realit, se kterým se snaží hlavní hrdinové popasovat. Občas přijdou se zajímavým nápadem, ale bohužel se pak ukazuje asi největší slabina filmu a tou jsou nepříliš dobré postavy. Bylo to asi náročné napsat tak, aby jim to nějak efektivně vyšlo, což ale bohužel dopadlo tak, že se mnoho se chová hloupě nebo aspoň nesympaticky. To by mi nevadilo třeba u béčkového hororu, jenže tenhle snímek má podle mě větší ambice a větší potenciál. Celkově je to ale velmi dobrá působivá podívaná. (8/10)

Chlast (2020)

Téma jak stvořené pro mě. Taky jsem učitel a taky si říkám, jak je to s tím alkoholem, když jsem přeci po něm někdy tak zábavný a uvolněný. No, samozřejmě s chlastem na pracovišti nehazarduju a nejsem vyhořelý jako partička z tohohle filmu, takže jsem se jen rád na tenhle experiment podíval ve filmové podobě. Druk je výborně natočený, a i když je hned jasné, že nejde o film klasického amerického střihu (jako nejspíš bude jeho remake), je dost zábavný. Jsou v něm dlouho spíše pohodové scény, i když vnímavý divák tuší, že to nedopadne dobře. Film se pak zajímavě vyvine a chvíli to vypadá, že má jasně čitelné ponaučení (spoiler: Každý to má u chlastu prostě jinak a někdo si tím může zničit život, někdo to ale ustojí), jenže pak přijde nejednoznačný konec, který mě moc nepotěšil. Jde o to, že nevíme, co se s hlavním hrdinou stane, a docela mi vadí, jak tím mate diváky. Někteří jsou přesvědčení o tom, že je to špatný konec, někdo, že šťastný. Byl tohle záměr filmu, abysme hádali? To snad ani nemuselo být... Taky bysme si měli nalít čistého vína (haha) a přiznat si, že hlavní hrdina je docela blbeček, ale fandíme mu proto, že ho hraje megacharismatický Mads Mikkelsen. Ale nechci znít příliš kriticky. Tohle je velmi dobrý a zajímavý film, který se povedl a něco v divákovi zanechá. (8/10)

Scott Pilgrim proti zbytku světa (2010)

Už dlouho jsem se chtěl znovu podívat na film, jehož komiksová předloha mě vůbec nezaujala, ale jeho adaptace mě kdysi odrovnala. Několik minut jsem si na ten styl filmu musel zvykat. Není moc "cool" jak Michael Cera hraje už dalšího losera, co sbalí bez větší námahy superkrásnou holku, a tady jich dokonce sbalí několik. Na to, že je tohle částečně romantickým filmem je vlastně romantická část v podstatě stupidní a postavy se chovají hrozně. Jenže když si řekneme, že to nemáme brát doslova... že je to spíše akční film, kde taky tolik neřešíme holky a vztahy v něm... vlastně když neřešíme v podstatě nic... Tak je to nakonec fakt dobrá zábava. Scott Pilgrim je nejen stylový, ale i dnes po letech je ten styl pořád zatraceně originální. Akční film je to rozhodně, protože akční sekvence taky stále stojí za to. No a v neposlední řadě je to výjimečně kvalitní komedie, protože vtípků je tu spousta a jsou skvělé, ať už jde o větší fóry nebo různé menší. Osobně jsem si maximálně užíval neúspěšné pokusy o cool hlášky a další "trapnohumor". Úžasně to všechno funguje a to díky parádní režii a hlavně díky super partě herců, která se na tenhle projekt sešla. Trochu hloupá, ale zároveň výjimečně dobrá záležitost. (8/10)

Dave Chappelle: Konečná (2021) (pořad)

Prvních 10 minut jsem se dost zhrozil. Publikum vítalo Davea jako boha a u každého jeho slova nahlas řvalo smíchy, i když to nejen že nebylo nijak zvlášť vtipný, ale dokonce bych řekl, že to ani vtipné být nemělo. Naštěstí se pak publikum zklidní (unaví?) a můžeme si v klidu Chappella poslechnout. A že má co říct. Chappelle má řemeslo stand-upu už dost zmáknuté. Jeho načasování vtipů je naprosto perfektní a umí působivě střídat vážné i ulítlé věci. Z velké části je tenhle stand-up jakousi Chappelovou obranou, v níž reaguje na to, co si o sobě musel vyposlechnout na internetu, ale i v realitě - především mluví o tom, jak dostal nálepku transfobního člověka. Působí to možná defenzivně, ale dobře se to poslouchá a hlavně je to vtipné. Rozhodně to nejsou nějaký pitomý kecičky, co chrlí internetoví hrdinové na druhé straně barikády proti levičákům (a koukám, že se některé dají najít i ve zdejších komentářích, au). Dave je taky vynikající vypravěč a často na svých příbězích ze života prezentuje svoje názory. Na závěr si pak šetří příběh nejpůsobivější, který je silný a dojemný. Výborný stand-up zkušeného komika. (8/10)

Identita (2003)

Když jsem film viděl poprvé, přišel mi děsně cool. Nyní spíš nemůžu nevidět sbírku divně se chovajících postav s příběhem, který je i na typické hollywoodské zjednodušování dost velký nesmysl. Závěrečný zvrat je vlastně docela úlet, ale i různé smrti postav jsou dost absurdní - samé neskutečné náhody, nad kterými se nikdo nepozastavuje. Nefunguje to, ani když už znáte předem pointu (což jsem tentokrát znal). Na druhou stranu je to ale taky solidní zábava s fajn herci. Jen dost béčkového charakteru. (5/10)

Addamsova rodina (2019)

Je hodně sympatický vidět Addamsovu rodinku tak, jak byla původně nakreslena. Původní obrázkové vtipy jsem ale nečetl, tak těžko říct, jestli byli autoři tohoto filmu věrní předloze i v jiných ohledech. Vzhledem k moderní zápletce o reality show, která dá dohromady vyumělkované město s vyumělkovanou komunitou asi tolik ne, ale občas jsem měl u nějakých hlášek a vtípků pocit, že to trochu humor novinových stripů připomíná. Celkově je to však animáč v moderním střihu, který jako správná pohádka nabízí i nějaké to poselství, zde konkrétně jde hlavně o strach z neznámého kombinovaný s drby a hoaxy. Tahle "message" je zpracovaná dobře, vypadá to, jako kdyby Addamsova rodinka byla na tohle téma jako dělaná. Ve filmu je jinak pohodový humor a má fajn postavy. Nová Addams Family má sice předvídatelný děj, ale hezky odcejpá a je to celkově taková dobrá animovaná pohodička. (7/10)

South Park: Peklo na Zemi (1999)

Podobně jako 1. řada South Parku je tohle pro mě pořádná nostalgie. Živě si pamatuju, jak jsem byl nadšený z toho vidět můj oblíbený seriál ve filmové verzi a překvapený z toho, že je to muzikál. Velmi rychle jsem si ale oblíbil ty písničky, které miluju i dnes. Jeden song je lepší než druhý. Peklo na zemi přináší super příběh, který vůbec nepůsobí jako nějaká roztažená epizoda, naopak je výborně odvyprávěný a je vidět, že tvůrci South Parku s přehledem zvládají oba formáty. Je zde spousta super vtipů a dokonce fungují i dramatické momenty. Stejně jako seriál je to zčásti satira (zde hlavně vidíme válečnou snahu USA), zčásti jakási parodie na dětské i jiné filmy. Snad jejště víc než kdysi mě dostává to, že jednou z hlavních postav jsou Satan - který je gay, což může znít urážlivě, ale ve skutečnosti je to spíš kladný hrdina - a Saddám Husajn, v té době ještě živý irácký diktátor. Ten je pořádně zesměšňovaný jako manipulativní hajzlík ve stylu animovaných grotesek, akorát se samými sprostými vtipy vzhledem k tomu, že je nyní v homosexuálním vztahu se Satanem. Tvůrci došli v provokaci tak daleko, že je dokonce Saddám Husajn v závěrečných titulkách uveden způsobem, jakoby opravdu sám sebe hrál (daboval). Hodně dobrá zajímavost taky pro mě je, že první Kennyho srozumitelná věta bez kapuce byla nadabovaná Mikem Judgem, legendárním tvůrcem Beavise a Buttheada a později například Silicon Valley. South Park mám moc rád a tohle je neskutečně nabušený, muzikálový South Park. (10/10)