Přátelé - Série 1 (1994) (série)

Přátelé začínají pěkně zostra. Jsou opravdu zatraceně vtipní, jednotliví herci jsou fakt skvělí komici a jejich postavy jsou fajn. Jak jsem je dlouho neviděl a některé herce znám z jejich pozdější formy, tak vypadají mlaďoučce a jsou hrozně roztomilí. Vtipné taky je, jak nosí volné hadry, především zatraceně dlouhé rukávy. Asi největším nedostatkem jsou poměrně hloupé epizodní příběhy. Větší příběhová linie je Ross zamilovaný do Rachel, ale především to, jak Ross zvládá situaci se svou (ex)manželkou, která je šťastně zamilovaná do jiné ženy, ale je jaksi ještě do toho těhotná s Rossem. Dost šílená premisa je tu podle mě zručně zvládnutá, originální a zajímavá. Předposlední díl, v níž tenhle příběh dojde k finále, je naprosto parádní. (8/10)

Kazišuci (2018)

Na první pohled klasická teenagerovská komedie, ve které holky chtějí přijít o panenství, je ve skutečnosti něčím mnohem, mnohem víc. Příběh je fakt obyčejný, ale funguje - Chystá se velkolepý maturitní ples, kde si tři nejlepší kamarádky chtějí poprvé užít sex, než odjedou na vejšku, ale pronásledují je jejich rodiče, kteří tomu chtějí zabránit. Samozřejmě tedy dojde i na nějaké sprosťárny a dokonce i pár nechutných vtípků. Jenže (Cock)Blockers jsou parádní v tom, jak snad každá postava (hlavní i vedlejší) je nějakým způsobem zajímavá a velmi často originální. Jsou tu určité detaily, díky kterým jsou postavy zajímavější a zábavnější (např. jeden kluk je trochu zženštilý milovník modifikovaných lehkých drog). Tenhle film se až neuvěřitelně vyhýbá různým klišé (holky i kluci nakonec mají různé pohledy na sex, není to klasické "nadržený kluk" versus "romantická holka") a celkově jde o skvělou zábavu. I v takhle ohraném žánru tu máme najednou něco trochu jiného, ale stále pekelně zábavného. A taky jsem moc rád, že John Cena, kterého znám z různých rozhovorů a videí jako neuvěřitelně vtipného týpka, tu konečně mohl naplno rozjet svůj komediální talent. Super. (8/10)

Kopačky (2008)

Skvělý rozchodový film. Tohle se "Marshallovi" alias Jasonu Segelovi, který si tenhle film napsal, fakt povedlo. Příběh je výborně rozehraný, hlavní hrdina trpí rozchodem, ale i v pěkném prostředí Havaje naráží na svou bejvalku a to ještě k tomu ve vztahu s mašinou na lásku Russellem Brandem. Marshall (teda Peter) trpí jak zvíře, což se ale samozřejmě postupně překlopí k něčemu pozitivnímu, obzvlášť když pozná megasympaťačku Milu Kunis. Zní to dost jako klišé, ale kupodivu v různých detailech je scénář velmi příjemně originální. Hodně dělají postavy, které nejsou až tak schématické - např. popová hvězdička Russella Branda by pravděpodobně v obyčejnějších komediích byla mnohem pitomější a prostší, tady jde o ždibec propracovanější postavu. Forgetting Sarah Marshall je velice vtipný, neskutečně pohodový a celkově prostě vyvedený film. (9/10)

Zbouchnutá (2007)

V mnoha detailech propracovaný film (hlavně až nenápadné vtípky u vedlejších postav), u kterého rozhodně nemůžu říct, že bych se nudil. Na druhou stranu mám velký problém s ústřední dvojicí. Seth Rogen má být loser, který je ve skutečnosti nice guy, v něhož se taky postupně promění. Jeho přeměna mi ale připadá příliš rychlá, a i když tohohle herce mám rád, tak zrovna v tomhle filmu mi tedy kdovíjak sympatický a vtipný nepřišel. Jeho ženský protějšek Katherine Heigl na první pohled nemusí působit až tak sympaticky, protože si žije v lepších poměrech a honí se za kariérou mezi povrchními celebritami, ale velmi brzy se ukáže, že to ona je ta "nice girl", protože je velice trpělivá, až splachovací v tom, co všechno od Rogena snáší a jak se snaží, aby jim vše fungovalo. Tahle kombinace, kdy se oba snaží, jen Rogen podstatně míň... Je pro mě fakt zvláštní. Pořád mi přišlo, že má Rogen ve filmu šílený štígro - Dokonce i jeho táta a přátelé jsou lepší než to, čím je obklopená hlavní bloncka, která naopak musí sledovat dysfunkční manželství své ségry. Ve Zbouchnuté jsou dobré vtipy, ale zároveň překvapivé množství smutných, až depresivních scén. Tenhle film uznávám, ale rozhodně si ho nedokážu nějak výjimečně užít. (7/10)

Superbad (2007)

Po letech jsem znovu zkouknul Superbad a pořád je to pecka. I dnes je to stále originální puberťácká komedie. V něčem působí dost realisticky (třeba v tom jak jsou sprostí a jak se často odpovídajícím způsobem chovají jednotlivé postavy), v něčem je to ale zase přepálená šílenost (hlavně u komediálních scén, především s policajty). I napodruhý mě fakt bavil sledovat příběh, který se zajímavě vyvíjí a je plný skvělých dialogů. Tenhle film má prostě pořád svoje kouzlo. Zásadní a výjimečná komedie. (9/10)

Lady Bird (2017)

Feel-good movie, u kterýho jsem se opravdu cítil moc fajn. Poměrně klasický námět o dospívání jedné holky a hledání pravé lásky, který je trochu opepřený tím, že chodí do katolické školy, je zpracovaný tak, že si udržuje určitý nadhled a celkově působí kupodivu i originálně. Hlavní hrdinka v podání Saoirse Ronan je veliká sympaťačka (i když je to slušnej rošťák a taky dělá chyby) a film má i skvělé tempo. Kromě samotné "Lady Bird" jsou i ostatní postavy moc fajn, ale samozřejmě i ty mají do dokonalosti daleko. Velká část filmu je spíš pohodová, ale pak přijde i nějaké to drama, a všechno dokupy dobře funguje. Jediné, co mi nesedlo, je závěr, kde se řeší konflikt mezi dcerou a matkou. To jsem upřímně řečeno tolik nepobral a moc se mi nelíbilo, v co se film v posledních minutách vyvrbil. Jinak však výborný film. (8/10)

Raubíř Ralf a internet (2018)

Ze začátku jsem byl nadšený, ale nakonec je bohužel Ralph Breaks the Internet skvělý jenom místy. Druhý díl Ralpha působí často až epizodně, a i když jsou Ralph i Vanellope sympaťáci a prostředí filmu je zajímavé a vizuálně atraktivní, tak holt některé jejich dobrodružství nejsou tak vtipné ani zajímavé. Nejlepší z filmu je asi prostředek, kde se naplno dělá sranda z internetu a z disneyovských princezen. Hodně sympatický je taky úplný závěr, děti tam mají velmi dobré poselství. Bohužel je ale Ralph dvojka příliš natahovaný a (minimálně pro dospěláka) představuje dost nevyváženou zábavu. Ale rozhodně stojí za zkouknutí. (7/10)

Bláznivá střela 33 a 1/3: Poslední trapas (1994)

I napotřetí paráda, i když z filmové trilogie o potrhlém detektivovi Franku Drebinovi je to nejslabší kousek. Bláznivá střela 3 a 1/3 skvěle odcejpá a má povedený humor, který sice není nijak zvlášť sofistikovaný, ale zároveň si drží svoji úroveň. V tomhle díle je taky hodně parodií na filmy, které už dnes docení spíše jen cinefilové. Skvělá pohodová komedie. (8/10)

Můj život Cuketky (2016)

Milý animovaný film. Postavičky ve filmu jsou sice ošklivé, ale jsou "oživeny" tak, že jsou roztomilé a rozhodně není problém jim fandit. Ze začátku to vypadá, že Můj život Cuketky bude slušné drama, přece jen se film odehrává v dětském domově, ale nakonec je film spíš příjemným, dokonce hřejivým animáčem - pouze se smutnými podtóny. (8/10)

Sázka na nejistotu (2015)

Film z prostředí finančnictví. To opravdu není pro většinu lidí moc přitažlivé téma. Ale režisér Adam McKaysi si dal za cíl ukázat tohle důležité téma nejen realisticky, ale co nejvíc cool. Což je někdy fajn, ale taky to často mine cíl. Například hned zkraje vysvětluje jeden ekonomický termín Margot Robbie ve vaně, jakoby proto, abysme víc dávali pozor. Jenže když dostanu scénu s Margot Robbie ve vaně, tak opravdu nebudu přemýšlet o ekonomice. Vlastně pokud jsem předtím dával pozor, tak teď je moje pozornost dokonale rozptýlena. Různých cool triků je tam více, především prolomení 4. stěny anebo si občas režisér řekne, že místo toho, aby divákovi doslova řekl, v jakém roce se film zrovna odehrává, tak nám předvede montáž věcí, které v té době frčely v popkultuře. Zajímavý nápad, mně se i docela líbil, ale obávám se, že naopak tím opět přispěje k tomu, že bude film spíš méně než více srozumitelný (ne každý se orientuje v tom, jak vypadala jaká dekáda...). Celkově se film neustále snaží vysvětlit různé poměrně složité aspekty, které vedly ke krizi. Obvykle to dělá opravdu zajímavě, film si udržel moji pozornost... Ale přesto to stejně nebylo nijak zvlášť pochopitelné. Nevím toho teď o tolik víc, než jsem věděl před zhlídnutím filmu. Film láká i na různé dobré herce, často i v pidirolích, kteří si evidentně maximálně užívají své excentriky. Hodně fajn je sociopatický nerd Christian Bale, ale osobně mě nejvíc bavil Steve Carell. Jeho drsňácký protiva, který je ale hnaný nějakým vyšším principem dobra a nemůže se zastavit, je fakt skvělý. Big Short je hodně zajímavý film, který bohužel nedokáže pořádně vysvětlit ekonomickou krizi, ale něco málo se z těch všemožných pokusů dozvíte a jako drama s kvalitními herci to funguje. (7/10)