Láska nebeská (2003)

Úžasný film a já lituju, že jsem ho neviděl dřív - dokonce se ho nebojím označit tím jedním magickým slovem: dokonalý. Ano, tenhle film je nádhera, zároveň doják i neskutečná legrace, žánru romantického, ale zároveň vám to tak vůbec nepřijde. Skvělé hlášky, geniální scénář, fantastická hudba, všechny příběhy jsou mezi sebou nádherně propojeny a zároveň to spojení vůbec nepůsobí násilně, má to švih a ani chvíli to nenudí. A jen tak mimochodem, z herců byl nejlepší Atkinson. A Nighy. A Grant. A Neeson. A Freeman.A Alan Rickman. A Lincoln. A Brodie-Sangster (kupodivu). A Firth (hlavně na konci). A Keira. No, stručně řečeno, všichni byli nejlepší. Občas jsem z toho sice měl pocity spíše na čtyři hvězdičky, ale to úžasné, nevídané, fantastické štědrovečerní finále (jeden z nejlepších filmových závěrů, jaké jsem kdy viděl) mě naprosto rozsekalo. Láska nebeská je opravdu film jako žádný jiný, opravdu. A VŠICHNI, absolutně VŠICHNI herci, včetně těch, kteří hráli v Harrym Potterovi, tady předvedli své životní výkony. Hlavně Grant. A Nighy. A Keira... sakra, už to dělám zase. No, prostě bude nejlepší, když se na to podíváte sami, protože láska je všude kolem nás a všichni jí potřebujeme. 100%.

Útěk z New Yorku (1981)

Zatím asi nejslabší Carpenter, se kterým jsem měl tu čest. Atmosféra a hudba opět úžasní, pro Carpentera typická a funguje, standartně skvělý je i Donald Pleasance, který mohl dostat více prostoru a Kurt Russel je těžkej frajer, to je ale z filmu asi tak všechno, na čem neshledávám chybu. Dějově to skřípe, film se kupředu moc nehrne a i když je vize budoucnosti (minulosti) poměrně zajímavá a chvílemi i dost depresivní (což oceňuju), rozhodně to není tak úžasné, jak by se mohlo zdát a mě to prostě pořádně nechytlo. Absolutně chápu kultovní status, ale já už se na to asi nepodívám, ačkoliv další položku ze seznamů 101 film, které musíte vidět, než umřete, mám splněnou. Velký John má ale mnohem lepší filmy. Lehce nadprůměrná akční sci-fi zábava s nejvíc cool rolí Kurta Russela. 60%.

Toulky divočinou s Rayem Mearsem (2014) (seriál)

Viděl jsem čtyři díly ze šesti. Ačkoliv mi chvíli trvalo, než jsem si Raye Mearse s jeho neustálým "ano" oblíbil, dokument se mi zalíbil prakticky hned. Epizoda 3 je sice slabší, ale ta poslední, z ostrova Skye je nádherná a celý dokument opět ukazuje v Anglii v celé její majestátní a jedinečné kráse. Nádherná příroda, úžasná fauna (i flóra, ale na tu já moc nejsem), co víc si přát? 75%.

Pán času - The Husbands of River Song (2015) (epizoda)

Pravděpodobně nejslabší z Moffatových vánočních speciálů. Alex Kingston a Capaldi mají neuvěřitelně silnou, úžasnou chemii (ale s kým ji sakra ten zatracenej chlap nemá?) a rozhodně bych se nezlobil, kdybych je ještě někdy viděl pospolu, naopak k sobě jdou líp, než když hrál Doctora Matt Smith. Capaldi tady měl pravděpodobně asi nejlepší scénu během celého svého působení v seriálu, a sice vstup do TARDIS. Naprosto famózní. Byla tam spousta skvěle fungujících vtipů a akce, zápletka sice letos jedna z těch slabších, ale ani trochu nenudila (až na pár momentů) a já se u toho dobře bavil a navíc to vynahradilo finále, které bylo opět sice trochu Moffatovsky sentimentální, ale z těch lepších. A to vánoční intro je fakt nehorázně super! Jak by řekl Doctor: RIVAAAAAAA!!!!! Je to jeho nejlepší hláška, říkejte si co chcete, ale je to prostě tak. 88%.

Sherlock - Poslední přísaha (2014) (epizoda)

Nejlepší cliffhanger ze všech tří, který mě vykopnul za židle a u kterého jsem radostí a šokem dlouhou chvíli doslova nedýchal... Navíc je tady vztah Mary a Johna v mojí nejoblíbenější fázi a Hannibalův starší brácha Lars má neskutečně silné charisma, jen je škoda, že nemá víc prostoru. Za mě 95%, protože ze třetí série asi nejslabší, ale pořád na plné hodnocení. A už sem palte ten spešl!

Sherlock - Znamení tří (2014) (epizoda)

Jak byly předchozí dvě prostřední epizody nejslabší, tak tahle je naopak moje nejoblíbenější napříč celým seriálem, a může za to jak zápletka s opaskem, tak i úchvatná, dechberoucí, svižná a neskutečně vtipná část ze svatby. Prostě epizoda tak svěží, která nejlépe ukazuje, co je na tom seriálu tak strašně super. 100%.

Sherlock - Prázdný pohřebák (2014) (epizoda)

Pro mě je třetí série nejvyrovnanější a asi i nejlepší, což dokazuje i první díl, který (opět) naprosto fantasticky a dechberoucně vrací na scénu Sherlocka Holmese, jehož vysvětlení, jak přežil pád ze střechy je něco tak naprosto geniálního, že jsem nic lepšího snad v životě neviděl - no skutečně.... Watson vypadá s knírem blbě a Mary je velmi sympatická a skvěle zahraná... 100%.

Sherlock - Reichenbašský pád (2012) (epizoda)

Opět geniální koncert famózního Andrewa Scotta (který je ještě lepší, než posledně) a v jeho stínu "jen" vynikajícího Cumberbatche. Opět skvěle napsaná a vystavěná zápletka a naprosto strhující, fantastické finále... Opět 100%.

Sherlock - Psisko baskervillské (2012) (epizoda)

Nejslabší díl nejen této série, ale i celého seriálu, což je škoda. Zpracováno je to sice opět výborně (jak taky jinak), ale mě ta zápletka s tou tajnou základnou prostě moc nezaujala. Začátek a finále jsou sice vynikající, ale jinak je to asi i nejslabší Pes baskervillský vůbec. Nesmí vás ale ani napadnout, že je ta epizoda špatná, to ne, pořád je to vysoký nadprůměr s několika opravdu, ale opravdu velice dobrými nápady. 85%.

Sherlock - Skandál v Belgravii (2012) (epizoda)

Jeden z těch lepších dílů... Zní to zvláštně, protože vynikající jsou téměř všechny epizody, ale tahle je jedna opravdu z těch nejlepších. Úvodní střídání klientů, výstřel z výfuku, audience v Buckinghamském paláci, famózní úvod s Moriartym, nejlepší Irena Adlerová, která má s Cumberbatchem dokonalou chemii a hlavně Sherlockovo vyzvánění a opět úžasný hudební doprovod a skvělé tempo. 100%.