• Fantasy

Kouzelný meč - Cesta na Camelot (1998)

Z tohohle filmu mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsou tu poměrně dobří dabéři v menších rolích (Gary Oldman, Eric Idle) a jsou tu i vtipné momenty, většinou parafráze na jiné, známé filmy, ale nejslabší část filmu je to, na co se snaží nejvíce upozornit - písničky. Jsou skutečně slabé, uši drásající a naprosto nepatřičné a nehodící se. Výjimkou, ale nikterak excelentní, je snad jedině roztomilý pěvecký výkon Garyho Oldmana. Když postavy náhle během řeči propuknou ve zpěv nabitý těmi nejsilnějšími klišé, má divák tendenci skoro i vypnout zvuk. Zbytek filmu koukatelný je, ale označil bych ho jako "lehký nadprůměr", jsou tu mnohem lepší animáky ke sledování.

Evil Con Carne (2003) (seriál)

Dosti zábavný seriál s přinejmenším originální premisou. Multimilionář se světovládnými choutkami byl při výbuchu rozmetán a zbyl z něj jen mozek a žaludek. Ty jsou teď připojeny na tělo hloupého cirkusového medvěda. Spolu se svým zrádným generálským pobočníkem a šílenou vědkyní, která se snaží odhalit svou "zlou stránku", se pokouší dobýt svět. Je jasné, že takovýto nesourodý tým bude zažívat ve svých bizarních plánech spoustu nečekaných událostí...

Nepřítel státu (1998)

Dějová linka je sice poněkud přitažená za vlasy, ale jedná se o špičkový, svižný akční thriller, který na začátku popadne a vyhodí diváka z děje až v závěrečných titulcích. Ukázkový příklad toho, jak může strhující styl v pozitivním slova smyslu přebít jistou absenci logiky.

Falešná hra s králíkem Rogerem (1988)

Co dodat? Snad žádný jiný film nepřinesl tak věrnou atmosféru spolupráce živých a nakreslených herců. Živí hrají přinejmenším stylově, i když, jak je u něj zvykem, nadmíru vyniká Christopher Lloyd jako soudce Doom. Potěší menší role velké osobnosti kreslených seriálu, Mela Blanca. Kathleen Turnerová svým hlasem spolu s týmem kreslířů napomohla vzniku jedné z nejsmyslnějších kreslených postav, Jessice Rabbitové. Bob Hoskins uhrál přerod své postavy přesvědčivě. A takhle by se dalo pokračovat ještě dlouho, tenhle film je zkrátka klasika.

Batman: Záhada Batwoman (2003)

Animovaný snímek s Batmanem bude mít vždy výhodu v tom, že atmosféře komiksu je blíže než film hraný. Přesto se autoři filmu drželi spíše zkrátka, a tak vznikl snímek rozhodně slušný, ale celkově spíš trochu nevýrazný. Samotný nápad s Batwoman a "kdo to vlastně je" nebyl špatný, Penguin je roztomilý záporák, ale film postrádá něco, co by z něj činilo o něco méně zapomenutelnou záležitost.

Odplata (1999)

Jeden z těch opravdu povedených filmů, kde hrdina je parchant a všichni kolem jsou větší parchanti. Jakožto takto určení, hreci si aspoň neberou servítky a každý předvádí jiný typ padoucha, někteří lépe, někteří hůře. Spolu s výborně napsanými dialogy a pointami (nic z toho nehýří originalitou, ale vše perfektně zapadá na své místo) a dodatečnou úpravou barevnosti filmu tvoří atmosférický zážitek, u kterého se člověk nenudí.

Alenka v říši divů (1951)

Pěkná disneyovská kresba a pro menší diváky dozajista roztomilé postavy. Tolik k pozitivům. Ale ten zbytek, ten zbytek... Disneyovské studio vzalo mou srdeční záležitost, knihu Alenka v říši divů, orvalo ji až na kost, že zbyl jen zmatený slepenec nesouvisejících scén, udělalo "roztomilejší obsazení" a přidalo pověstné úmorné disneyovské písničky. Vznikl prazvláštní muzikál pro nejmenší, což není samozřejmě špatné, ale na kvalitní zážitek to zdaleka nestačí.

Co je Andy? (2001) (seriál)

Když už nic, tak tomuhle seriálu musím k dobru přičíst relativně zajímavou nosnou myšlenku s "největším vtipálkem na světě". I když vyloženě vtipných momentů je tu poskrovnu, na seriál se dobře kouká.

Souboj Titánů (1981)

Co dodat. V rámci subžánru trikových velkofilmů naprostá klasika, kdy právě triky v dnešní době vyvolají spíše pousmání, ale stále mají styl. Horší je to s nešetrným způsobem, jakým tvůrci naložili s antickými pověstmi, ale budiž, byly tu už mnohem horší "překopávky". Mezi herci potěší Maggie "McGonnagalová" Smith za mlada v roli bohyně :-) Zkrátka film, který i přes svůj věk zvládá působit důstojně a když se nad ním člověk pousměje, tak laskavě a nostalgicky.

Toy Story 2: Příběh hraček (1999)

Prvnímu dílu jsem dal hodnocení nejvyšší, a dvojka ho ještě překonala, takže mi dochází stupnice. Tenhle film má všechno - příběh, humor, napětí, záporáky, vyspění charakteru... Není tu jediné slabé místo a určitě ho řadím mezi nejlepší animované filmy, co jsem kdy viděl. A skvělý nápad s "pokaženými záběry" na konci.