• Krátkometrážní

Černá ruka (1973)

Nevím no, objektivně bych asi měl dát spíše dvě hvězdy. Film je levný a poměrně naivní co do hereckých výkonů a jiných formalit. Na druhou stranu je, byť očekávatelně, nikoli naivní co do svého temného vyznění. Na třetí stranu Italové tyhle filmy obecně moc pozitivně netočili, většina tvůrců si byla neúprosné reality dobře vědoma. Film rozhodně překvapí několika slušnými gore scénami a potěší evil sympoš Phillippe Leroy. Tak tedy nakonec nechám shovívavě tři hvězdy, ale když si člověk uvědomí, že už rok předtím vznikl třeba Kmotr, tak je to fakt trochu nadsazené hodnocení. V ČR uvedla TV Premiéra v 90. letech.

Hra na zradu (1993) (TV film)

Mně se to docela líbilo, zvláště když to vezmu v mantinelech video/TV filmu. Dávno zapomenuté hvězdičky své doby C.T.Howell a Linda Fiorentino jsou milouši a žádný dřeva, celkem zajímavá zápletka i vyústění. K tomu další zábavný ksichtíky jako zpěvák Adam Ant (bohužel jen cameo, byť vtipné), Isaac "Tirák & Duke" Hayes či parťačka Robocopa Nancy Allen. Ti všichni jsou velmi sympatičtí a i to je slovo, které se mi jako první vybaví u tohohle příjemného béčka. U nás vydal v roce 1995 na VHS Lucernafilm video.

Joy v San Franciscu (1992) (TV film)

Uvedla TV Nova v roce 1994. Holandská pornostar Zara Whites si v roce 1992 odskočila k jemnější produkci, typické pro lechtivé víkendové večery na Nóvě, která odvysílala všechny 4 díly cyklu o modelce Joy, Joy in love (viz také Joy v Africe, Moskvě a Hong Kongu). Ve stejném roce pak Zara Whites jako Joy atakovala dokonce i česká kina ve filmu Noc faraónů (Joy et Joan chez les pharaons, 1993).

Maximální nasazení (1992)

Skvělé béčko! Merhi a strýc Pepin mě poslední dobou fakt baví. Takhle, je to samozřejmě levná video srágora, ale natočená s velkým gustem a se spoustou zábavných nápadů (výtah, ninjové, auta na vysílačku atd.), je to dynamické a sláma tomu kouká z bot tak akorát. Spíše obří třešeň než třešnička na dortu je pak casting. Takovu porci skvělej béčkovejch ksichtů najednou pohledat. Nejde zdaleka jen o Flasha Gordona jako hlavního drsoně a tradiční zlé ksichty Saxona a Lynche, je tu toho mraky. Třeba Sherrie Rose, účastnice eskapád Lorena Avedona v Karate Tiger, ale i účastnice několika taliánských super trashů, Sonny Landham jako pasák, mladý Griswold jako zbraňový specialista, legenda klasického Hollywoodu Mickey Rooney a nebo takový obskurnosti jako rastaman z Muže s cejchem smrti nebo Ken Davitian aka Boratův tlustý kolega... Na VHS vydal label VIDEO 2000, který sem dovezl více Merhi/Pepin věcí...

Nájemné ženy (1984)

Ono to samozřejmě teoreticky zní báječně, Sybila jako vůdkyně drsného, spoře oděného dívčího komanda, k tomu všemu sci-fi prvky. Jedná se nicméně o ultralevné a velmi nudné céčko. Ve filmu se i přes jeho krátkou stopáž, která by svědčila zhuštění zápletky, prakticky nic neděje, pár veletrapných ručních soubojů a na závěr, jak píše kolega koval45, jedna sranda z laserovou pistolí, což je to sci-fi. Tyto filmy většinou nahrazují nedostatek financí a talentu tvůrců zvýšenou mírou erotiky, gore a absurdit všeho druhu, tady však i tyto záchranné brzdy (vyjma té pistole) marně pohledat. Jako rarita do sbírky českého rychlodabingu (zde dokonce dojde i k překladu úvodní písně) či eurotrashe fajn, ale obecně to za projekci fakt moc nestojí.

Nebezpečná vášeň (1990) (TV film)

Já se těšil na slušnej osmdesátkovej akční flák se dvěma černými sympaťáky a on je to, až na závěrečnou pasáž, spíš takovej podivnej thriller, kde manželka boháče svádí naolejovaného zahradníka až pohár přeteče. Trochu akční závěr celkový dojem nijak zvlášť nevylepší a Action Jackson, na němž to třeba v německém překladu parazitovalo (nejen distribučním názvem, ale i v rámci dabingu hlavního hrdinu přejmenovali na Jacksona stejně jako následně v českém rychlodabingu, v němž je film k sehnání), je o několik tříd výše. Fanouška retro akčního filmu nepotěší jen Apollo Creed, ale i v malé roličce Elpidia Carrillo, kterou jsem si furt nemohl vybavit odkud znám, až mi došlo, že je to domorodá dívka z Predátora, kde si s Apollem zahráli o tři roky dříve.

Bláznivý policejní okrsek (1976)

Klasická prdlá komedie typická pro svou dobu a místno vzniku, první díl volné Tarantiniho trilogie o sexy policajtce a jejích dobrodružstvích. Jenže třeba takovej Fantozzi měl aspoň jakž takž příběh a slušnej vtip a i nějakej společenskej přesah, tohle je jen slepenec celkem nezáživných gagů, kde jedinou starostí scénáristy je, jaký další absurdní důvod dát Edwige Fenech, aby se svlékala. Vím, že to žánr Commedia sexy vyžaduje, ale v tomto filmu jiné lákadlo skutečně není a byť nemohou popřít, že Fenech byla jedna z největších kočen italského filmu 70. let, pro mě je to na devadesát minut fakt trochu málo.

Polibek tygra (1988)

Druholigový thriller uvedený v roce 1993 na ČT1 s vícehlasým rychlodabingem. Není to rozhodně žádná hitparáda, ale nemůžu filmu upřít jistou specifickou a poměrně působivou atmosféru, tak hodím blahosklonně tři hvězdy. V českém znění Jan Pavlík, Helena Křováková, Josef Kušnýr, Jiří Hejlek, František Saidl, Ilona Svobodová, Petr Svoboda.

Smrtonosná iluze (1987)

Pohodová druholigová krimoška, kterou z vod podprůměru tahá sympaťák Lando Calrissian v hlavní roli. V té ho doprovází Chandlerova máma (Morgan Fairchild) a především krátce zářící hvězdička 80. let Vanity. Afro fešanda, která pouhý rok na to sekundovala jiné černošské naději dosud vedlejších rolí, Carlu Weathersovi, ve výrazně podařenějším béčku ACTION JACKSON. Film byl u nás uveden v počátcích TV Nova (+ Fine productions) a podobně jako Action Jackson u Weatherse, žádnou zásadní změnu v kariéře Billyho Dee Williamse neznamenalo ani tohle jeho sólo. A já už se nicméně moc těším na Dangerous Passion (1990), kde se oba knírači Weathers a Williams potkali krátce na to, a který je v SRN znám jako ACTION JACKSON 2.

Naplánovaná vražda (1992)

Začínám mít pro Pepina a Merhiho docela slabost (Kanganis či třeba Charla Driver patřili k jejich tradičním spolupracovníkům). Po solidních Pouličních zločinech se mi tohle pozdávalo fakt hodně. Na tvorbu Pepin/Merhi related se soustředil raritní label VIDEO 2000, kromě tohohle vydal již zmíněné Street crimes či Maximum force. Sympatický béčkový ksichty, odsejpá to, solidní a brutální akce a Traci Lords dostává cenu Miss sympatie, když si nijak nezadá s jinými trash matadorkami, spíše mnoho z nich snadno předčí. Všechny pochvalné přívlastky, které jsem vypsal, samozřejmě platí pro béčkové akční filmy, nikoli obecně.