• Krátkometrážní

Madam (1989)

Italský soft eroťák uvedený na Nově, která své diváky ve svých počátcích o sobotních večerech přesně tímhle euro trashem vydatně zásobovala. Takto se daly vidět i některé velmi proslulé sračky od Joea D´Amata a jeho souputníků. Dneska je to kvůli raritnosti dabingu i titulů samotných vyhledávaný sběratelský artikl. Madam je v rámci žánru rozhodně OK, má to příběh, který není jen na oko a herci nejsou úplnej kompars.

Chyťte Yetiho (1995) (TV film)

Český videotrh tímhle klenotem obohatil Golden Crown. Strašně moc by to chtělo být E.T. (roztomilá bestie s velkýma očima), Home Alone (dva špinaví zlotřilci, chytrej a blbej) nebo jiné filmy pro děti, ale je to prostě céčkovej televizák, kde New York nápadně připomíná jakési provinční kanadské město s jedním věžákem. Hlavním problémem, který to tahá do silného podprůměru je titulní loutka Yetiho. Nikdo si totiž nelámal hlavu s její animací, takže loutka jen pohybuje očima a ve většině případů jí herci sami přenáší z místa na místo jako visící pytlík molitanu. Bože byl to rok 1995, cokoliv by bylo lepší, vést to na šňůrách, stop-motion, cokoliv. Vlastně škoda, možná že s fungující milou loutkou to mohlo být pro děti celkem fajn.

The Punisher (2017) (seriál)

Na spoustu komentujících už začínám mít silnou alergii. Kupříkladu zde se hned vyrojilo množství znalců předlohy, kteří vidí rozpory! Je zřejmé, že většina z nich zná pouze Punishera od dvojky Ennis / Dillon a nedochází jim, že už i Ennisovská série MAX je úplně o něčem jiném a pak zde máme ještě milion dalších zpracování. Není tedy žádný jeden Punisher, tak jako není jeden Spider-man apod. Zabijácko-zábavný model Ennise a Dillona může výborně fungovat jako jeden film, ale 10 hodin nějaké tupé masírky opravdu sledovat nemusím. Právě hloubka postav, jejich ne jednoznačnost a lidskost stejně jako politicko-společenské přesahy dostaly Marvel a potažmo pak i jeho filmové následovníky na míle před superhrdinskou konkurenci. V seriálu se tohoto dostává měrou vrchovatou při ctění základní kostry předlohy a jejích trademarků... civilní, dospělé a skvělé zpracování. Právě v tomhle směru je budoucnost superhrdinského filmu.

The Legend of Red Hand (2018)

O míle lepší než Sorrentinovo Campari promo Killer in Red, tohle je Itálie milej Paolo.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

Po cca 25 letech, kdy jsem poprvé viděl původní trilogii, jsem se konečně dočkal nového dílu Hvězdných válek (ano, viděl jsem v mezidobí epizody 1-3 a 7).

Protiúder (1988)

Za laserového trpaslíka tedy nakonec jednu hvězdu přidám, i když bych měl asi spíše ubrat, protože když se na začátku zjevil teleportující se liliput vystřelující lasery z rukou a disponující jakýmisi elektro výboji, které donutí člověka říkat pravdu, očekával jsem pořádnou jízdu. Bohužel z toho vykrystalizovalo klasické italské céčko, kde bandička namakanců zmateně pobíhá po filipínském lese za hotelem a pálí zběsile kolem sebe. ..... Brigitte Porsche se zařadila do mé oblíbené skupiny tzv. italských jednorázových fešand, které si střihly jedinou, byť velkou, roli v životě, viz také May Deseligny (Natura Conto), Sarah Brooks (Iron Girl), Kelly London (Tajemství říše Inců) či Anne Knecht (Upíři v Benátkách). CROSS MISSION vydal na VHS Densy Home Video, label, který obohatil český videotrh řadou dalších italských braků.

Kámen smrti (1987)

Roztomilý dobrodružný trash, u nějž je škoda, že se s akcí a dalšímio proprietami trochu víc netlačilo na pilu, mohl z toho být zajímavý guilty pleasure kultík. Je pro mě s podivem, že se bimbo Heather Thomas neuchytila v tomto ranku víc.

Jeho syn (1990) (TV film)

První (větší) role Matta Damona. Průměrné televizní drama, které rozhodně mohlo jak z tématu ochabujícího automobilového průmyslu v USA, tak vztahu despotického otce k synům vytěžit mnohem víc. Ač ani jednoho příliš nemusím, tak Damon a Dennehy v televizních kulisách a s průměrným scénářem v zádech dokazují, jak výteční herci jsou...Na VHS vydal HCE.

Lov na duchy (1987)

Zase tak kritický bych nebyl. Jasně, je to nablblá fantasy komedie, typický produkt své doby a rozhodně trash. Na druhou stranu je to film primárně pro děti a ničím rozhodně neurazí. Naopak mám dojem, že Roland zde dokázal, že i s minimálním rozpočtem, hloupou loutkou (mimochodem krásný scénáristický můstek ohledně jejího nepříliš dokonalého zpracování) a partou začínajících herců dokázal natočit po formální stránce dobrý film.