• Krátkometrážní

Delta Force Commando 2: Tajná mise (1990)

Proboha, o co v tom filmu vlastně šlo? Slibný začátek s atentátem na agenta a s velmi krvavou loupeží bojových raket vyústí v neskonalou a dlouhou nudu, ať již konverzační na základně či putovnickou v podání Richarda Hatche, na konci přestřelka a konec. Strašně zbytečný a nezábavný film, který sice řemeslně není úplně zle natočen, ale motivaci k jeho vytvoření bych potřeboval notně osvětlit... Zajímavostí je, že zde jednu z hlavních rolí ztvárnila pozdější manželka Ridleyho Scotta Giannina Facio. Neméně zajímavá je také kariéra režiséra Ciriaciho, který na ploše zhruba dvou let natočil 4 taliánské trash filmy o Afghanistánu a pak zmizel v propadlišti filmových dějin.

Škola letušek (1986)

Typický produkt své doby, mírně lechtivá taškařice v tradici mnoha různých "akademií". Je pravdou, že mnoho těchto filmů získalo do názvu slovo akademie jen přičiněním českého distributora, ale na druhou stranu u mnoha z nich skutečně můžeme vypozorovat jednotící linku, stejně jako zde, byť se výjimečně jedná o "školu". Vyloženě neurážející film (v rámci svého žánru), ale také ničím výrazně zajímavý, s mělkými postavami, kterých je až příliš mnoho.

Obranná hra (1988)

Název a plakát upomenuly mnou v dětství zbožňované WAR GAMES, ale tím spojitosti padají. Obranná hra je film s těžce televizním lookem a levnější produkcí, který nemá co nabídnout, aby si jej člověk déle zapamatoval, charismatickou postavu, výživnou akci, nic. Na druhou stranu se nejedná o nějaké strašlivé céčko či amatérismus, jen prostě hrozně obyčejný a ve výsledku pro diváka zbytečný snímek. Na VHS v ČR vydal label VIDCOM.

He-Man (1985) (TV film)

Překlad jmen některých postav bych rozhodně přežil (mně Kostroun nepřijde vůbec zlý), ale je pravdou, že dabing tomu zejména u zmíněné postavy strašně ubírá, protože vyznívá až parodicky. Celkově mě překvapila velká míra infantility, žil jsem v domnění, že He-man bude trochu peprnější, ale je pravděpodobné, že za to může právě duch Vánoc. Někdy zas musím zkusit tu hranou verzi s Lundgrenem.

Půvabné svaly (1984) (TV film)

Raritní kousek z mého oblíbeného labelu Guild home video. Film naprosto nevzrušivou formou vypráví příběh líné holky, která začala posilovat, což její nový kluk a otec těžce nesli. Je tam tak málo hlubších linek než ta o tom fitku a překonání se k výkonům, že začínám mít pochyby jestli to není celé jen nějaký promo film zaplacený buď Ministerstvem zdravotnictví USA (jez zeleninu, nekuř!) nebo náboráři do fitek a na kulturistické soutěže (v miniroličce uvaděče na souteži Miss Physique USA Franco Columbu). Filmu se nicméně nedá upřít jistá neopakovatelná retroatmosféra, kterou živí záběry na upocené cvičenky v dobových hadrech v rytmu sladkého synťákového popu a celkově je film v rámci možností profesionálně natočen, ale televizní sláma mu halt čouhá z bot. V hlavní roli plavčice Stephanie z Pobřežní hlíkdy, ve vedlejší má oblíbenkyně Sandahl Bergman, u níž je mi s podivem, že po takovém hitu jakým byl Conan, si na další roli počkala dost dlouho, a to ještě v tomto špektáklu.

Mrazivé napětí - Očitý svědek (1989) (epizoda)

Sice TV film, sice ve scénáři pár ujetostí, ale opravdu nelze Bavovi upřít solidní atmosféru vykreslovanou i velmi zdařilou hudbou. Dané téma je samozřejmě nesrovnatelně lépe zpracováno v Youngově opusu WAIT UNTIL DARK, nicméně Bava si půjčuje skutečně jen základní motiv nevidomé v ohrožení, jinak nemají oba filmy nic společného. Uvedeno na TV Premiéra v rámci cyklu Mrazivé napětí v roce 1993.

Strach v New Yorku (1984)

Doporučuji se vyhnout otřesné kopii s českých rychlodabingem, která koluje po internetech a zrovna tomuhle filmu ubírá strašně moc, protože minimálně jako retro kousek má Strach v New Yorku slušný vizuál. České kopii navíc chybí asi minuta na konci (možná jen ta má?). Nakonec dávám ze staré známosti 3*, ale mrzí mě, že Ferrara nevyužil slibně rozjetý potenciál.

Tornado (1983)

Pro italské trashe mám velkou slabost, ale zrovna Macaroni combat jsem nikdy nemusel. Dobré válečné filmy se honosí buď velkou akcí a výpravou nebo silným a přesvědčivým předestřením válečných hrůz a traumatu, případně kombinací obojího. Italové se svými slabými rozpočty a tvůrci samozřejmě nebyli schopni ani jednoho a na rozdíl od jiných žánrů se do válečných filmů nepodařilo většinou propašovat zábavné momenty známé z italských sci-fi, hororů a běžných akčňáků. Margheriti vždy své souputníky převyšoval a výjimkou není ani TORNADO, protože jak výpravou, technickým zpracováním i dalšími aspekty včetně herců nepůsobí tak strašně lacině a nudně jako jiní žánroví kolegové. Margeriti se však úctyhodně snaží o vážný film z pekla vietnamské džungle stejně jako o akční nářez a dal bych i tři hvězdy, ale bohužel jednání hlavního hrdiny postrádá zhruba od poloviny filmu jakýkoliv smysl, a protože se nejedná o čistokrevnou trash bejkárnu, začne to diváka přeci jen trochu štvát. Zajímavé je, že Toník celé tři roky před ČETOU nastínil podobnou zápletku, SPOILER včetně skonu hlavního klaďase a památného rozhození rukou kdesi v rýžových polích.