• Mysteriózní

K-19: Stroj na smrt (2002)

Vojákovou ( námořníkovou ) nejhorší noční můrou je sloužit pod velením Velkého Rudého Bratra., takže než vlézt na palubu jaderné ponorky se srpem a kladivem ve znaku, tak je snad jistější skočit mezi žraloky. Kathryn umí, už jsem ji párkrát chváli, Ford i Liam v role soupeřících velitelů zvládli a na svět se dostalo tísnivé drama o odvaze a odhodlání několika soudruhů, kteří stáli před nejtěžší možnou životní volbou, člověku se chce věřit, že se to takhle opravdu událo - 70 %.

Dokonalý svět (1993)

Další z Eastwoodových dramat, kterému dávám vysoké hodnocení, on to Clint fakt umí - má výborný cit pro náměty a tenhle příběh o společném putování a přátelství zločince a malého kluka dokáže podat bez zbytečného sentimentu a patosu. Řemeslně výborný kus, se vším co k pořádnému dramatu patří - od silného příběhu, rozporu hlavní postavy, dávku citů až po hlubokou morální myšlenku. Filmu rozhodně kraluje Kevin, svou druhou nejlepší rolí od dob poručíka Dunbara - 90 %

Pomsta (1990)

Jeden by snad ani nevěřil, že to dělal Tony Scott - nudná šeď bez chtuti zápachu. Kevinovi tahle rolička mstícího se amanta teda moc neseděla a já to mu to nebaštil, stejně jako chudince "mexičance" Madlence, ale zato starej prasák Quinn byl teda pěkně všivej, a držel to nad vodou - 45 %.

Fakulta (1998)

No z toho, co jsme zatim od Rodrigueze viděl, je Fakulta tím nejslabším. Opět namixovaný brak s variací na Invazi lupičů těl, s všemožnými, tolikrát viděnými klišé, a mizernými triky, přeci ale jenom ještě ve stravitelné podobě, hlavně díky T1000 - Robertu Patrickovi - 45 %.

Temný rytíř povstal (2012)

Završení Nolanovské Batmanovské trilogie jsem vyhlížel především s nadějemi ale taky i obavami. Obavami, kdy se Nolanova mašina zadrhne, protože jednou to prostě musí přijít. Povstavší se Temný rytíř je pořád ještě dost typicky Nolanovsky monstrózní a Zimmerovsky dunivý ( ten chlap je bůh ) ale ve srovnání s Temným rytířem klopýtající scénáristicky, slabě akční a zatraceně málo dynamický. Například celé to Waynovo kratičké povstání z prachu nemohoucnosti v místě odkud takřka není úniku mě otrávilo, aby mě to dorazilo při Scarecrovowě soudním řízení a soubojích nadržených policistů s holýma rukama proti anarchistům v těžké zbroji. Prostě tak nějak v polovině to začalo upadat ( u Nolana a u mě ) do nepředstavitelného průměru. Při vší účtě k Baneovi, Joker to nebyl, zbytek solidní, kdo ale opravdu překvapil byla Anne, křehounká to děva v kočičí masce. Určitě si to dám ještě jednou, nejlépe všechny 3 pohromadě, ale zatím jsem zklamán a jen 70 %.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Tak jsem vyrazil natěšený do našeho multikina na 3D verzi Hobita, který byl mým druhým nejočekávanejším filmem tohoto roku po třetím Batmanovi. No a vyšel jsem kolem půlnoci ze sálu trochu s rozpaky. Srovnávání s LOTRem jsem se nevyhnul, protože už od začátku je zřejmé, že koncept bude velmi podobný i přesto, že Hobit není tak obsahově a příběhově bohatý a přitažlivý jako předchozí trilogie. Nemůžu říct ani slovo proti skvělému vizuálu, ten je vymazlený od vrků, zlobrů, hromových skal, Azoga, Roklinky až po detailní práci maskérů celé trpasličí družiny v tomhle jsou Jackson a jeho tým naprosto neuvěřitelní a samotný Peter je pro mě králem filmové fantasy. Navíc tentokrát byli vybráni daleko lepší noví herci v hlavních postavách - Martin a král Thorin, kteří jasně válcují předchozí Elijaha a Vigga ( nesmím zapomenou na výborného Andyho/Gluma a Iana ). Takže ty jediné rozpaky jsou nad zdlouhavostí počátku putování a jednodušší formou, které jsou ale dány slabší tištěnou předlohou. Přesto nad tebou, milý Hobite, nelámu hůl, mám takové tušení, že se ve mě potřebuješ ještě správně uležet a že mé hodnocení ještě krapet stoupne, až si tě dám znovu, protože tenhle návrat do Středozemě byl stejně moc fajn - takže zatím 80 %.

Lovci pokladů: Kniha tajemství (2007)

Nenáročné, lehce stravitelné, víceméně naklonované předchozí dobrodrůžo, příjemná zábava, pokud se nechce nit řešit a postačí mozkový stand by režim - 60 %

Kauza CIA (2006)

Poměrně zajímavý film z prostředí CIA - tajné to organizace Spojených států amerických. Bohužel výsledek sráží přepálená stopáž a pomalé tempo, které způsobilo, že jsem místy s těkal očima všude možně jen ne na obraz, posledních zhruba 40 minut už mělo daleko lepší kvality. Musím pochválit Matta, jehož poklidný, vyrovnaný agent byl výborně zahraný, Robert standartní, Angelina taková toporná jako většinou - bohužel pro ni si nemyslím, že je herečkou, pro tyhle role, má jiné přednosti .-) - 70 %

Útěk z Absolomu (1994)

Béčková podívaná, kterou vícekrát spolknul můj videopřehrávač za mlada. Odsouzený voják skončí na ostrově Absolom, kde vládnou dravci - Outsideři s ostrými zoubky pod křídly drsňáka a je tam i skupinka hodnej kluků - farmářů, pod vedením Bishopa. Jednoduchý scénář, jednoduchý děj a zápletka, vše směřuje k očekávanému konci, tenkrát mě to bavilo, dnes přeci jenom už o něco méně - 55 %.

Lovci pokladů (2004)

Lovci pokladů mají 2 odlišné poloviny, zatímco ta první ( i když s úsměvnou driftující loďkou ) dokáže zabavit a navnadit, druhá se rozlizne do opakujících se honiček a úniků na poslední chvíli. No prostě typická Bruckehimerovská Želvičkovina, kterou táhnou Cage s Beanem - 60 %.