Wonder Woman (2017)

Wonder Woman téměř dokonale využila svůj potenciál a stala se tak nadějným příslibem budoucnosti DCEU. Po BvS, které bylo poměrně dobré a Suicide Squad, které naopak vynikalo svou průměrností přichází Diana, která plně nahrazuje vše, co jsme v minulých dílcích universa (vyjma Muže z oceli) nedostali. Především fungujícími akčními scénami, vztahy a humorem, který je opravdu vtipný (SS se může stydět). Hudba v rámci filmu funguje, Pine opravdu mile překvapil a Gal vyvrátila většinu z předpokladů, že film jako herečka nezvládne. Ve srovnáním s Captainem Americou (První Avenger) je pro mě WW rozhodně lepším filmem (a to MCU miluji). O to více potom mrzí nedotažené CGI ostrova Amazonek a závěrečného skoku (či jiné věci). Přesto se odvážím udělit 5 hvězdiček. Konečně jsem totiž neměl pocit, že v kině vidím pouze půl filmu.

Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta (2017)

Hravost druhého dílu se vrátila (jednička byla taky skvělá, ale dvojka byla zkrátka zábavnější). Příběh pracuje na podobném principu jako předchozí filmy, humor funguje (Fast and Furious 5: Pirates Revenge) a Thwaites až překvapivě nevadí (z Kayi jsem strach neměl). Jack krapet zestárnul, ale na jeho pózy to nemá žádný vliv. Efekty jsou pěkné na pohled, ale Salazar nemusel být tak vyumělkovaný (ty vlasy prostě a jednoduše grafici nezvládli). Na škodu je pak hlavně to, že tento díl spíše funguje jako odrazový můstek pro šestku a :SPOILER: návrat Davyho Jonese :SPOILER:. Konec by si taky zasloužil trochu více prostoru a film mohl vypadat jako celek mnohem lépe. I tak to ale stačí na 4 hvězdičky.

Král Artuš: Legenda o meči (2017)

Očekávání byla minimální a výsledek? Největší překvapení letošního roku. Ritchie opět jede na své vlastní vlně a tentokrát perfektně kombinuje artušovskou legendu s temnou fantasy britských končin. Na pohled delikátní záležitost, kterou navíc skvěle podtrhuje Pembertonův soundtrack vycházející z britské kultury a testosteronem nabité dynamiky celého filmu (The Devil and Huntsman - lahůdka). Hunnam je i přes svůj věk vycházející sympaťák (vousy mu svědčí) a Law pokračuje ve svém zažitém mistrovství. Příběh potěší všechny milovníky středověké fantastiky a rozhodně neurazí - nevím na čem ti amíci jedou, ale jejich hodnocení považuji za ztrátu zdravého rozumu... Logan je z mé strany překvapivě překonán a já pocítil takovou radost, jakou jsem měl naposledy u Kingsmanů, nebo Civil War.

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

Po prvním díle, kterému jsem nepřišel na chuť tak, jak jsem si představoval, přichází Strážci znovu. K mému překvapení se všechno zlepšilo a já jsem se skvěle bavil. Baby Groot mě v trailerech celkem iritoval, ale tady potěšil (scéna s čírem mi připomínala Stoletého staříka). Star Lord nemá moc prostoru pro gagy jako v jedničce - řeší hlavně rodinné trable, které však mají váhu a nejsou povrchní. Celkově interakce s Egem (jeden z nejlepších záporáků poslední doby) fungovaly. Rocket opět skvělý, Gamora beze změny - linka s Nebulou je slabší, ale asi vytvoří oslí můstek k Avengers. Hudba v mnoha motivech - když zrovna nejede na oldies hitech - připomíná Mad Maxe. Náladu skvěle zvedá duo Drax/Mantis. Jejich dialogy plné humoru (který má dost blízko k tomu britskému) byly brilantní. A nakonec Yondu... Dostal lepší scénář a skvěle konkuroval Quicksilverovi z X-Menů. Shrnul bych to jedním slovem. Paráda! (Po druhém shlédnutí se prožitek překvapivě nevytrácí, ale prohlubuje). Chápu, jestli se to někomu nelíbí, ale já v tomhle filmu našel nečekané zalíbení a je to opravdu pecka.

Američtí bohové - The Secret of Spoon (2017) (epizoda)

Tak, jak jsem měl z počátku strašně divný pocit (něco jako u Legiona, ale tady se mi to moc nezamlouvalo), tak jsem byl v průběhu překvapen. Shadow představuje celkem sympatickou postavu vrženou mezi proudy něčeho, o čem neví zhola nic. Přitom se ale nezačne chovat jako úplný trotl (jen ten závěrečný tah v dámě jsem nepobral) a řeší situaci svým způsobem. Černobog je geniální a stále nevím, co si myslet o Wednesdayovi (ano, vím kdo to je). Celkově však karty nejsou ani zdaleka vyloženy a jsem zvědav, co přinese další díl.

Agenti S.H.I.E.L.D. - Série 4 (2016) (série)

Agenti od poloviny první série prostě válí. Na začátku nám dodali skvělého Ghost Ridera (ano, opravdu je mnohem lepší, než ten Cageův) a rozjeli dějovou linku s umělou inteligencí (ta byla v první části slabší), kterou perfektně doplňovaly hrátky s temnou silou Darkholdu. K mému zklamání však po osmé epizodě GR zmizel a série pokračovala pouze s linkou Aidy. Z počátku to vypadalo, jako špatné rozhodnutí - zvláště pak, když se na scéně objevila Konstrukce, která výrazně připomínala Matrix. Nicméně opak byl pravdou. Tvůrci zkonstruovali úžasný svět plný rozporů a emocí (ovlivnění Fitze, emoce vyvolané u Mace a Macka) a všechno perfektně fungovalo. Závěrečná epizoda mohla být vybroušenější, ale ve výsledku jsme dostali skvělou sérii...

Daredevil (2015) (seriál)

Takto si představuji pravou komiksovou temnotu. Oproti temnému DC (tmavému) Daredevil skvěle funguje a ve vážnějším duchu pracuje s legendou z Hell´s Kitchen. Castingy jsou perfektní a Punisher spolu s Elektrou mají v druhé sérii opravdu tu správnou ránu. Tady si fanoušek Marvelu nemá opravdu na co stěžovat.

Američtí bohové - The Bone Orchard (2017) (epizoda)

Ke knize jsem se ještě nedostal, ale seriál zatím vypadá více než dobře. Zajímavá byla jak úvodní řežba (připomněla mi Thermopyly), tak i zbytek epizody. Své mouchy to ještě má (zbrklé souboje, malý rozpočet), ale ve výsledku se jedná o hodně slibný začátek nového seriálu.

Masaryk (2016)

Masaryk se zmítá mezi dvěma reakcemi. Po kličce ve Lvech absolutně dominoval a následně sice sklidil větší tržby v kinech, ale diváci odcházeli mírně zklamaní. Pravda je někde mezi. Film je na české poměry skvělý (až se zdá, že se nejedná o naši produkci), ale stále se nemohu zbavit dojmu, že těch 12 Lvů mohli kritici rozdat i jinak. Roden a Zischler jsou nicméně výteční a musím pochválit, že Kaiser v roli Beneše nešel téměř poznat. Výstavba děje nepostrádala gradaci a člověk by si až myslel, že to Masaryk zvládne a Němci nedostanou, co chtějí... V celkovém pojetí tedy film překonal očekávání, ale nemohu se zbavit dojmu, že mu něco chybělo k tomu, abych mohl dát plný počet.

Logan: Wolverine (2017)

Vše, co si komiksový fanoušek, či milovník Wolverina může přát. Smysluplný a dojemný příběh, který se neutápí v hranicích PG-13 ratingu. Navíc zde perfektně působí chemie mezi hlavním triem Jackman, Stewart a Keen - ta pro mě natrhla prdel Chloe Moretz z Kick-Ass. Hudba zvolena citlivě a Loganův vnitřní souboj s identitou perfektní. Jednoznačná záležitost v podání Foxů...