Ferda Mravenec (1984) (seriál)

Z atmosféry literární předlohy zbylo jen žalostně málo, chybí tomu hravá poetika české animované školy, zůstala jenom kostra příběhů a jakás takás kresba napodobující Sekorův styl. Je to jako když vypráví něčí vtipy člověk bez špetky smyslu pro humor, který nechápe jejich pointy. Celkový dojem: 25 %.

Paranoia (2000)

Jako thriller Paranoia žalostně selhává, ba co víc, patří k tomu nejhoršímu druhu filmů, co znám. Jsou špatné filmy, které odhalíte za 5, nejvýše 10 minut a pak se na ně vykašlete a věnujete se něčemu užitečnějšímu. Paranoia dokáže dlouho vyvolávat určitá očekávání, která se ale ani v nejmenším nenaplňují. Po půli flmu se sice začnete trochu vrtět, ale to už si říkáte, že když jste vydrželi tak dlouho, počkáte na konec, který vás odmění, jenže i ten jde do ztracena a jediným výsledkem je krásně zabitý čas...Ano, Jessica je půvabná, ale to je v podstatě vše, co tenhle snímek dokáže nabídnout. Celkový dojem 25 %.

Vepřinec (1969)

Svého času zaznamenal Pasoliniho snímek podrážděné a odmítavé reakce a má dodnes pověst skandálního a pikantního díla. Střízlivě řečeno, průměrný filmový fanoušek odchovaný současnou komercí bude nad Pasoliniho filmem zívat nudou, a co před 40 lety vyvolávalo vášně, už dnes vypadá málem banálně. FIlmeček jako stvořený pro promítání v malé uzavřené společnosti rozumujících budoucích filozofů a ve své podstatě nekonzumovatelný běžným filmovým divákem. O příběhu se prakticky nedá hovořit, tohle dílko natočil režisér sám pro sebe a filmové recenzenty. Po celou dobu jsem bojoval s nudou a ospalostí. Herecké výkony jsou slušné, i když převážnou většinu aktérů podezírám z toho, že vůbec nevěděli, co hrají. Pasolini pracoval se svými oblíbenými herci, kteří dokázali režisérovi vyjít vstříc. Několik slušných dialogů a filmových obrazů nezachrání tuhle sebestřednou podívanou. Celkový dojem: 20 %.

MacGyver (1985) (seriál)

Poněkud naivní seriál určený spíše dětem nebo dospělým s dětskou mentalitou a rozhledem. Vysoké hodnocení je způsobeno tím, že nynější jádro uživatelů CSFD bylo v době uvedení seriálu v tom správném věku a nyní pracuje osvědčená nostalgie. Dnes by tenhle kousek zaznamenal nejspíš střízlivější ohlasy. Celkový dojem: 25 %.

Catwoman (2004)

Film předcházela skutečně děsivá pověst nejhorší komiksové adaptace všech dob a neobyčejně zžíravé komentáře, takže jsem se podíval už z pouhé zvědavosti a masochizmu. Tak děsivý jako jeho image zase film není, což vůbec neznamená, že by šlo o ucházející žánrový kousek. Mizerný je především scénář, ale ani režie nebo herecké obsazení film z bahna nevytahuje. Na jeden z nejdražších snímků svého roku oprávněný propadák, který sklidil úrodu zlatých malin a byl pro rozjetou a oskarem ověnčenou Berryovou mimořádně hořkou pilulkou...Celkový dojem 25 %.

Warlock (1989)

Otevřeně řečeno, ke skouknutí Warlocka mě nalákalo vysoké hodnocení, které dosahovalo 71 % - a tak jsem při jeho uvedení v televizi neváhal čekat do velmi pozdních nočních hodin - proti Warlockovi totiž běžel jiný film, který jsem nahrával. Výsledek mě zklamal, a i když odfiltruju noční únavu, ani pak bych to nevytáhl na víc než dvě hvězdičky. Podobná vysoká hodnocení zhusta dělají nekritičtí žánroví fanoušci. Jestli na Warlockovi něco funguje, pak je to záhadně se tvářící název a téma, které bezesporu potenciál má. Bohužel provedení je k uzoufání béčkové, tzn. nenápaditá režie, zapomenutelné herecké výkony i nízký rozpočet. Celkový dojem: 25 %.

Tom Sawyer (2000)

Velmi příkladná ukázka vykrádání klasické a hlavně kvalitní literární předlohy zbavená romantiky, poetiky a originality - přežvýkaná do barevné tisíckrát použité podoby infantilních zvířátek s ošacením a lidskými mravy. Výtvarná podoba, použité hudební motivy a animace patří k tomu nejtuctovějšímu, co může dnešní komerční animovaná tvorba v oblasti masové kultury nabídnout. Český dabink navíc výsledek moc nepozvedne. Celkový dojem 25 %.

Smallville (2001) (seriál)

Pro ty, co vyrostli na televizních seriálech typu Beverly Hills, líbila se jim Buffy a kdysi viděli i filmy o Supermanovi, může být Smallwille teoreticky dobrou volbou. Je to taková popkulturní americká slátanina, která vaří z výše uvedených ingrediencí, seriál pro mládež s mysteriózními prvky a nezbytnými rekvizitami amerického města s místním fotbalovým týmem a jeho fanynkami, milujícími rodiči, prvními láskami atd. Pochopitelně se vyskytují pohledné herečky a sympatičtí mladíci. Celkový dojem: 15 %.

Alvin a Chipmunkové (2007)

Ano, trpěl jsem. A uniknout se tomu bohužel nedalo. Je to prototyp americké rodinné podívané pro nejširší lidové vrstvy, a proto z hlediska scénáře napsané a herecky odehrané tak, aby to odpovídalo vkusu typického masového diváka. Kdyby zůstalo jen u plyšových burunduků, jednalo by se sice o poněkud kýčovitou, nicméně v rámci dětského filmu ještě snesitelnou zábavu, jenže se tam vyskytují prsaté herečky a elegantní hezouni viditelně určení pro dospělácký doprovod, u kterého se předpokládá vkus a duševní rozhled pětiletého dítěte. Tenhle druh masové produkce mě prostě míjí. Celkový dojem: 15 %.

Rambo: Do pekla a zpět (2008)

Sylvester Stallone je zvláštní řízek. Začínal jako herec v pornografickém snímku a odborná kritika se o něm vyjadřuje ve stylu "mistr jednoslabičných vět" nebo "mistr jednoho výrazu", ale Stallonovi to vůbec nevadí a jeho fanouškům taky ne. Za svou činnost před kamerou, kterou bych nenazýval herectvím, obdržel neuvěřitelné množství anticen zvaných Zlatá malina za nejhorší herecké výkony, desetkrát ji získal a třicetkrát byl nominován. Mimo jiné má tuším výhru i za Ramba 2. Je čestným držitelem titulu Nejhorší herec století. Už jednička Ramba je z pohledu jeho hereckého výkonu zoufalá, ale kompenzoval to relativně slušný scénář, který pracoval s postválečným syndromem, a několik charakterních herců k tomu. Čtyřka nic z toho nemá, o scénáři je zbytečné hovořit, tohle napíšu u snídaně, (vlastně ne - nic tak ubohého bych nenapsal ani u snídaně po těžkém flámu), herecké výkony se ve filmu prakticky nevyskytují a celý film se dá zredukovat na nekonečnou řadu bojových výjevů v tom nejpohádkovějším duchu akčních filmů. O podobné produkci se někdy v půli 90. let vyjádřil v televizi jeden český nájemný žoldnéř ve velmi pejorativním duchu a jeho zpověď by si každý příznivec "akčních pohádek" měl poslechnout. Tehle druh pohádkových příběhů pro dospělé mě nebavil ani v patnácti. Schází tomu byť jen minimální nadhled nebo realismus. Je to jenom oslava zabíjení. Má to relativně slušnou kameru a střih, takže za to jednu hvězdičku. Celkový dojem: 15 %. Tenhle druh filmů je zajímavý spíš ze sociologického hlediska. Chodí se na něj ze stejného důvodu jako se kdysi diváci hrnuli na zápasy gladiátorů nebo proč jsou tak oblíbené zápasy profesionálního boxu nebo wrestlingu. Nad tím, proč má podobná produkce tak vysoké hodnocení a že hravě poráží oskarové snímky, nemá cenu mudrovat, je to spíš doklad toho, že jakékoli žebříčky jsou čistě orientační a člověk musí znovu a znovu zapojovat vlastní mozek.