Zákon Helena (2016)

Slavný Berdychův gang jsem v podstatě neznal, takže jeho představení v tomto dokumentu mě velice oslovilo. Nedokážu přesně určit, nakolik je to tím, že příběh je sám o sobě zajímavý a nakolik je to tím, že je v tomto díle kvalitně zpracován. Mám spíše pocit, že jde o to první. Petra Nesvačilová si počíná tak nějak normálně, trochu mě iritují ty její stupidní dotazy na peklo/ráj, ale obrovský obdiv a dík za to, že dokázala něco takového vytvořit. Pokud se začínající a/nebo mladí filmaři pustí do něčeho takového, vážím si toho nesrovnatelně více než hipsterské masturbaci nad artovými sračkami při studiu bezvýznamných filmových škol. :) 7/10

Neporazitelný: Návrat krále (2016)

Koncept arénové bojovky dosáhl svého stropu v našlapaném třetím díle, takže kam teď? Boykovi přidali víru v Boha a svědomí, asi dvakrát jsem se tomu zasmál, ale ve výsledku to nevyzní až tak stupidně. Naopak pokud se naplno ponoříte do béčkového příběhu jak vystřizeného z 80. let, dokážete se docela slušně pobavit. A bojové scény jsou samozřejmě špička. 7/10

Logan: Wolverine (2017)

Skvělý nápad s "postapokalyptickým" nebo spíše "postkomiksovským" světem, v němž jsou superhrdinové již za zenitem, bez ambicí a nepotřební. Následné zpracování tématu mi ale nepřijde nijak oslnivé. Zkrátka fajn příběh vyhořelého, nasraného a lehce alkoholického Wolverina, který má na krku senilního dědka a malého nezvladatelného haranta. Taková lehce nadprůměrná pohoda, která podle mě ničím extra nevyčnívá. Emocionální katarze taky průměr, takže nechápu ten povyk okolo... 7/10

Darwinovy ceny (2006)

Dost ulítlý námět, který je ale tak trošku násilně poslepován do jednoho kontinuálního příběhu. Určitě by to šlo elegantněji, než přes elitního detektiva s téměř nadpřirozenými schopnostmi. Jednotlivé "epizody" o šílených příbězích celkem fungují a nepochybně dokážou pobavit, nicméně úroveň zábavy v průběhu filmu jako celku spíše kolísá. Celkově je film takový splachovací a kromě několika vybraných smrťáků i zapomenutelný. 85 minutová stopáž je plus. 6/10

Rychle a zběsile 8 (2017)

Filmové série, zejména ty akční, mají tendenci se s každým dalším dílem překonávat, a to i přesto, že tím často utrpí realističnost, anebo se vytratí kouzlo prvotního dílu. Rychle a zběsile zažilo obrození v 5. díle, kdy sice šla realističnost stranou, ale za to film získal zcela nové kouzlo, které si hýčká i po následující díly. Partička kolem Vina Diesela si vybudovala jakési kolektivní charisma - testosteron, svaly, vnadné děvy a rychlá auta. Po osmé to funguje lépe než poprvé, kdo by to byl řekl? Je to díky nadsázce a decentnímu humoru. Ač je Rychle a zběsile vlastně "pitomost", je to docela chytře napsaný film. Chytře, protože používá postupy známé z béčkových, průměrných bijáků, avšak umí s nimi naložit podstatně lépe. A akční scény jsou opravdu bomba, troufám si říct, že překonávají např. i všechny ty vyhypované Marvelovky. Za mě je Rychle a zběsile 8 jeden z nejchytlavějších a nejlepších akčňáků posledních let. 9/10

American Crime Story (2016) (seriál)

Výborné zpracování jednoho z nejslavnějších amerických kriminálních příběhů. ACS je jeden z těch "ultimátních" seriálů, kde najdete vše, co byste si u daného žánru mohli přát. Příběh je výborně napsaný tak, aby vás do poslední chvilky nechal na pochybách, drama v soudní síni je vygradováno na maximum, jeden důkaz přebíjí druhý a herci ze sebe vydávají maximum. Nejvíce se mi líbí možná až lehce satirický pohled na soudní systém v USA - na intriky a emocionální divadýlka, které musí milionáři v oblecích předvést pro 12 prosťáčků v hledišti... Jestli bude další série stejně tak dobrá, ohodnotím za 5*. 9/10

Jak vyrobit vraha (2015) (seriál)

Dokumentářní příběh Stevena Averyho je obzvláště zajímavý v souběhu s "hraným" příběhem O.J.Simpsona v American Crime Story. Oba příběhy se točí kolem reálných, nejistých a mediálně velmi sledovaných obvinění z vraždy, avšak zatímco Making a Murderer se odvíjí v plně dokumentárním stylu s čistě archivními záběry, American Crime Story je hrané drama. Nutno však podotknout, že co se týče realističnosti, jsou oba seriály špičkové a vyrovnané. Making a Murderer o prsa vítězí v soudní síni, kde se nesmírně chytře vyvracejí i ty nejzáludnější argumenty. American Crime Story je pak tak nějak divácky chytlavější a zábavnější. Oba seriály doporučuji všemi deseti, jednak protože protože perfektně vykreslují systém justice v USA a taky jsou samy o sobě výborně zpracované. Po druhé sérii zvyšuji hodnocení na maximum a trochu se kaji nad svým předchozím komentářem - Making a Murderer totiž není jen seriál, je to brilantní dokumentární rekonstrukce záludných aspektů trestného činu. Jsem až překvapen, že takto detailní informace se mohou vypustit na veřejnost! 9/10

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Nyní už mohu bezpečně říct, že návrat k Star Wars se zdaleka nevydařil tak jako oživení Star Treku v roce 2009. Všechno, co dělalo novou éru Star Treku tak poutavou, tzn. především chytrý příběh a charismatické postavy, v nových Star Wars jednoznačně chybí. Ačkoli je na pozadí Rogue One cítit profi práce zejména co se týče vizuálních efektů, jako film nenabízí opravdu zhola nic zajímavého a nic, co by jakkoli vybočovalo z průměru tuctových a zapomenutelných akčních filmů. 5/10

Rozpolcený (2016)

Herecká exhibice Jamese McAvoye rozpoutává vcelku zajímavý psychothriller, v němž klasické schéma "bezbranní věznění šílencem" nepůsobí vůbec omšele. Nevím, zda 23 osobností není již trochu moc, nicméně něco mě neustále vyhazovalo z atmosféry. Možná to byly trochu zbytečné flashbacky a možná jen moje ospalost. :) Takže obrázek si nejlépe udělejte sami... 7/10

Pařba o Vánocích (2016)

V prvé řadě nevyužitý potenciál. Na place máte fajn herce, docela dobrý nápad a přesto je výsledek takový nijaký a nezajímavý. Jako oddychovka, kulisa, anebo cokoli, čemu nebudete věnovat plnou mozkovou kapacitu by to šlo, více však ani ťuk. 5/10