Nemocnica - Episode 1 (2021) (epizoda)

Epidemie doktorských seriálů postihuje už i Slovensko, dal jsem teda první díl nového díla a vytasil jednu hvězdu. Něco, co se asi pokusí jít cestou Modrého kódu, čili jakože akční akce, nedopadlo v prvním díle vůbec dobře. Nevěrohodné, strašně silové zrychlené stylem za jednu minutu šokovat, vystřelit tep a ještě stihnout dojmout a pak těch 45 minut vypadá jak vypadá. Třeba se to rozjede, ale první díl byl dost odrazující. PS: Zajímalo by mne kolik bezesných nocí soudruzi z Jojky přemýšleli, aby novému seriálu z prostředí urgentu dali název Nemocnica a prvnímu dílu Epizode 1.

Šílený Max: Bojovník silnic (1981)

Nejlepší Mad Max z celé série, oproti prvnímu dílu ne tak amatérsky působící a oproti trojce s menší snahou o spektakulárnost alá Disneyland.

Tým zabijáků (2019)

Dvojník mladýho Donutila jako americký voják, jehož jednotka se po příchodu nového seržanta, který vypadá jako dvojník Viggo Mortensena,  stane svévolně vraždící jednotkou. Válka v Afganistánu v psychologickém filmu, který nebyl špatný, dle skutečné události, ale stejně mám pocit, že tyhle věci se dějí v těch válkách trochu častěji.

Čekání na Aňu (2020)

Britský film s námětem ukrývání židovských dětí na francouzské vesničce u hranic se Španělskem, kam je pak převádějí pod nosem hlídkujících Němců. Jean Reno jako zemědělec, jehož vnuk pomáhá s touto akcí a proti nim v roli esesáka po tisící Thomas Krettschman, Trochu to připomíná starší Paní z Izieu (2007) tématem i tím stylem druhé světové války zabalená v soft balení, nic syrového, drastického, spíše naivního, dojemného a dojímajícího se. Milá oddechovka ( pokud se to o filmu s tématem holocaustu dá vůbec říct ) s nádhernými horskými exteriéry.

Špionky (2019)

Nevěděl jsem, že komando program SOE, v kterém se vycvičili Gabčík s Kubišem, absolvovaly i nějaké ženy a když se tento film zaměřil na osudy tří agentek , myslel jsem si, že je to fiktivní úlitba nějakému současnému trendu genderové a rasové rovnoprávnosti, protože vidět invalidní ženu s dřevěnou nohou, indickou princeznu a rumunskou Židovku jako vysazené agentky v okupované Francii mi přišlo nevěrohodné ( nejvíc tedy Indka v utajení se mi zdál jako vtip ), ale dámy Virgia Hall, Noor Inayat Khan a Vera Atkins opravdu existovaly. Námět a scénář na jednotku a uvítal jsem důraz na realističnost před akčností, jenže ten film zahynul nejen na malé peníze, kdy cokoliv z exteriérů, vypadalo levně, ale hlavně bez vybudované atmosféry, napětí, hlubšího vykreslení postav se ten film zdál hrozně sterilně plochý a v čase nudný a rádo se to tam i dojímalo samo nad sebou. Škoda, slabší čtyři hvězdy, protože kdyby se zapracovalo na emocích, syrovosti ... kdyby.

Umění dabingu 2020 (2020) (pořad)

Režiséři dabingu si o sobě natočili dokument a udělali to jednoduše - večer Udílení cen Františka Filipovského 2020 proložili rozhovory s top dabéry ( je pravda, že je fajn vidět, jak ty tváře povědomých hlasů vypadají ) plus něco málo teorie. Tv jednohubka, kde se ujistíme, že jsme v dabingu dobrý a je náš a nenecháme si ho vzít.

Černá punčocha (1986)

Rok po spartakiádním vrahovi šel do kina film o sériovém vrahovi žen, což byla asi bomba na tehdejší dobu, ale dneska mi to přijde víc směšné než nervydrásající. Příliš ploché, bez hlubší psychologie, dost naivní a ten motiv, že pan krejčí vraždí ženský, protože ho v práci mladý hezký holky rozčilujou, to je asi vedle teatrálních výrazů maniaka nejslabší místo tohoto bijáku.

Sydney Chaplin – ve stínu bratra (2017)

Nevěděl jsem, že Chaplin měl bratra, který byl i úspěšný ve filmovém průmyslu nejen vedle něj, ale že by o něm měl být po sto letech celý dokument? Více než o nějakém dnes neznámém komikovi byl tenhle dokument solidní dobovou sondou s nahlédnutím do tehdejší filmové tvorby jinak mne osud Charlieho bratra nijak neoslnil..

V rannej hmle (1990)

Jiří Schmitzer jako bratislavský policajt, který vyšetřuje vraždy, z kterých ho všichni podezřívají. Na svou dobu syrové, thrillerové s fajn hororovou atmosférou, která je přesvědčivější než u jiných vražd žen ve filmu Černá punčocha (1986).  Jako perlička je Hapkova hudba, kterou později šoupnul do Copak je to za vojáka... (1987).

Major Grom: Morový doktor (2021)

Major Igor Grom v bekovce pátrá v Petrohradu po maskovaném samozvaném vykonavateli spravedlnosti. Kdybych přivřel oči, tak bych skoro řekl, že to je běžný americký blockbuster dle nějakého komiksu, ale ono to je ruský. Překvapivě se to snaží být svěží, vtipné, akční, velmi výpravné a po technické stránce velmi dospělé a ono to občas funguje velmi dobře. Škoda přepálené stopáže, malé originality a tak nějak klišovité šablony scénáře. ( jako ten Osborn ze Spidermana je tam jak vyšitej ), Taky mne pobavila ta závěrečná myšlenka: " neubližujte zkorumpovaným elitám, taky mají děti " ... do scénáře zasahoval snad sám Vladimír Vladimirovič.

Časové pásmo bylo změněno