• Krátkometrážní

Eliška a Damián - Epizoda 1 (2023) (epizoda)

V případě pohádek do háje jalového s „civilním herectvím“! Nápad: ***, Scénář **, výprava **, Urban **, Smetana **, Dvořáková ***, Komínek ***, Syslová ***. Libovolné ČS srágoře háží diváci víc. Vzhledem k zdejšímu přísnému hodnocení nadhodnocuji.

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

GotG3 je jako obří otesánek, který do sebe schlamstne všechno z Marvel Universa, přitom si drží odstup a jede bomby (s*r* srandu). Zajímavé lore mývala odhaleno. Až na jednu dvě nechutné scény z pekla za mě vyvážená podívaná, na kterou se nemusíte stydět zajít do kina. A to se u Marvela posledních pár let počítá.

Tajná invaze (2023) (seriál)

Původní diváctvo vyrůstající na ranných marvelovkách postupně odchází do seriálového důchodu. Ve srovnáním s dětinskou mýdlovkou Ejdžns Of Šíld jde o mírně vyzrálejší a temnější výtvor určený pro seniorní fanoušky komiksového žánru. Otráví i potěší pomrkávání po aktualitách tekuté doby.

Tři zlaté dukáty (2023) (TV film)

Spoiler alert: Sličná panna, takhle z rána, o panství je okrádána. Tři dukáty má, komupak je dá. Vesničani nehrnou se, strašiducha zaleknou se. A ten bača, modernista? Do Ameriky chce, a basta! Starý správce na lakotu hřeší, brinza a halušky to řeší... Příjemná pohádka se zajímavými nápady, trochu modernizovaná o elektrospotřebiče a emancipaci. Leč se scénářem spíchnutým poněkud horkou jehlou. Chybí dostatečně vybudovaný dramatický oblouk. Juraj je perfektní prototyp lumbersexuála. Umí číst a psát, je vyfitkovanej (na pastýře poměrně pobledlej, měl by občas zajít i do solárka). Má svoje elektrické hračky, vystačí si sám, a tak na holky kašle a sní o emigraci a práci na Západě. Až se bude točit dvojka, bude třeba opět zvážit náročnost úkolu pro zachránce. Zatím co zde náš hrdina musel alespoň naučit svoji holku vařit halušky a hrabat seno a kriticky si ověřit literární prameny (nebýt Čvančarové, kdo ví, jak by to dopadlo). V příštím díle bude jako hrdinský čin muset stačit, když se chasník vůbec odlepí od obrazovky a půjde zachraňovat někam, kde není wi-fi.

Andor (2022) (seriál)

Lucas Studio se heclo a vykutalo velice koukatelný seriál. První série má trochu pomalejší rozjezd. V třetí epizodě se konečně začalo něco dít. Diego Luna tak docela nevypadá na partizána revolucionáře. Nu, nakonec roli utáhl. Obecně nemám příliš v lásce, když se kolem původu hrdiny dělají dlouhé tanečky. Zde se odhalení lore Andora táhlo téměř nekonečně. Za skvělý soundtrack přihazuji hvězdičku.

Arvéd (2022)

Kafka meets Faust meets divadlo Sklep. Nedivím se, že z toho Arvédovi jeblo. Následně divákovi jebne taktéž. V momentě, kdy se tam objevil Čtvrtníček, jsem to už nedokázal brát vážně.

Black Adam (2022)

Musí se DC nechat, že ví jak utratit pár mega za opuletní blbinku. CGI kouzelníci se jako obvyke vyřádili a scénáristé jim k tomu poskytli dostatečný eintopf. Žel svým honičstvím za vizuálem sice téměř dotáhli konkurenci, ale bohužel dokonale zničili slibný koncept. Tak snad příště. Potenciál tu je. Věřím tomu, že jednoho dne si tyhle vizuálně přeplácané předražené generické vyprávěnky producenti zakážou. Leda by AI pokročila natolik, že by zlevnila produkce počítačem generovaného digitálního bordelu. To se potom budou dít kouzla.:-)

Cyberpunk: Edgerunners (2022) (seriál)

Z Edgerunners na mě dýchl Hyper Future Vision GUNNM mixnutý hraným Transpottingem a Cowboyem Bepopem. Znělka, barevná barevnost, některé charaktery, akce, atmosféra... Bepop jen obsahuje navíc humor. Troufám si říct, že tvůrci mají Cowboye Bepopa hóódně rádi. Hodnotím bez souvislosti s hrou, protože Cyberpunk jsem nehrál. Příběh sic není dvakrát originální, ale celkově spokojenost. Seriálu se podařilo  vykreslení společnosti postavené na nemilosrdném kapitalismu. Vím, prvoplánově levičácké, ale je to alespoň srozumitelné. Alespoň vidíme, co nás v důchodu čeká. Pokud přežijeme změny klimatu, gendrovou revoluci, studenou válku 2.0, průmysl 4.0, green deal 1.0, imigrační vlny, populistické politiky a inflaci:-) Ocenil bych plastičtější vykreslení původu postav. Líbilo by se mi více scén se vnory síťařů. Akce, hlavně v závěru, byla dost šílená. Ale některé anime jsou šílené hned od začátku. Takže alespoň tvůrci měli epičnost bojových akcí kam stupňovat, jak si partička cyberpunkerů postupně vylepšovala hardware.:-D

Černý krab (2022)

Úvod a střed za 5*, konec za 1*. Asi nějaký zmatený pokus uchopit aktuální téma s Coronavirem. Berg a Radstrom by si měli drbat hlavu. Jinak slušný soundtrack. Scény bruslících vojáků na ledu epesní.