• Krátkometrážní

I Gordon Ramsay se nechá poučit (2010) (pořad)

Ostatní pořady Gordona Ramsaye rád sleduji, ale tohle, to je teprve moc zajímavé pokoukání. Český název "I Gordon Ramsay se nechá poučit" je fakt legrační... Spíš by se to mělo překládat jako "Gordonův velký útěk." - Po jednom náročném roce se Ramsay rozhodl všeho nechat, od všeho zdrhnul a vypravil se na pracovní cestovatelskou dovolenou po Asii. A divákům představuje své kulinářské objevy. Název "Gordon's Great Escape" také odkazuje na pořad Jamieho Olivera: "Jamie's Great Italian Escape" (což se nám z nepovedeného českého distribučního názvu rovněž vytratilo). Ačkoliv Ramsay ve "velkém útěku" není tím ďáblem, jak ho známe z kuchyňských Nočních můr a Pekelné kuchyně, ani zde se občas nezapře. Nicméně nám Ramsay ukáže i svou lidskou tvář - ať již prokazuje respekt k tradicím (upřímně - některým stravovacím zvyklostem bych se vyhnul obloukem, Ramsay se do všeho vrhá po hlavě) či se ujímá role žáka vedle kuchařů v nejrůznějších koutech Asie. Potěší a pobaví, když se Ramsay pokusí něco se sebou dělat a vezme lekci meditace v thaiském buddhistickém klášteře, nebo se nechá sekýrovat šéfovou v kambodžské vývařovně pro sirotky či o pár dnů později uvaří pro premiéra nebo krále a královnu. Vysílala Fox-tv s rychlodabingem, což znatelně ubíjí autentičnost a divák si nemůže svůj zážitek a Gordonův slovník vychutnat naplno (ach jo, to tam nemohou dát titule?!?!).

Inception: The Cobol Job (2010)

Ve srovnání s Animatrixem nebo Riddickem - animovanými prequely na trošku jiné kvalitativní úrovni - mi Cobol Job vychází hodně podprůměrně a levně. To, co se fanoušek filmu z animáku dozví navíc, by se dalo říct jednou větou. Jako bonusový materiál na DVD proč ne, v hodnocení jako samostatného animáku slabota...

MasterChef (2010) (pořad)

Tři superega z gastrobusinessu vystřihla výbornou kulinářskou show, která má díky režiji a střihu raketové tempo. O objektivnosti soutěže si divák může nechat zdát. Zážitek ze sledování: někdy skvělé, někdy poučné, někdy dojímavé, někdy jen na efekt. V každém případě o dvě ligy výš, než český pokus Zdeňka Pohlreicha s pořadem Na Nože! (o ČS*SK verzi MasterChefa nemluvě). V sestříhaném výsledném pořadu se většina účinkujících pravděpodobně nepozná - ale... who care. A nelze si nevšimnout, že úroveň soutěžících i jejich míra solidárnosti zdaleka převyšuje všechny možné reality show, které jsem měl možnost vidět. I to o něčem vypovídá. Zajímavé komentáře: Respex, Viko

Město (2010)

Ben Affleck po nějaké době opět usednul na režisérskou sesli. A ejhle, je tu veeelmi zapamatovatelný film. Tedy některé scény se vskutku zaryjí. Třeba když mafiánský boss hlavnímu hrdinovi vysvětloval, jak zničil jeho fotra. Jen ten konec mě iritoval.

Miley Cyrus - Can't Be Tamed (2010) (hudební videoklip)

Když prodáte svou nezávislost tím, že na objednávku krafete o nezávislosti.

Na nože! (2010) (pořad)

Mno, nevím, asi bych byl raději Mistršéf, než Superšéf.:-) Po Nočních můrách vzal Pohlreich (či produkční tým, ale to je jedno) útokem další Ramsayův koncept - MasterChef, přimíchal něco z Hell's Kitchen a vytvořil pořad Na nože! Zatím co Na nože! je relativně civilní a umírněný pořad, MasterChef je oproti tomu vysokorozpočtová efektivní přehlídka a nerad to říkám, také o dost zábavnější. Pohlreich si jako spolu-porotce přizval další dvě kapacity z oboru gastronomie v ČR - Romana Vaňka a Evu Filipovou. Ačkoliv jsou i oba další porotci bezpochyby zajímavé osobnosti, co se týče hodnocení předkládaných jídel, většinou se dost opakovali. A tahle hra na ozvěnu začala být po čase docela stereotypní: "Vynikající..., vynikající..., vynikající..." Asi by to chtělo si ty hlášky promyslet, natrénovat - jednou říct "je to vynikající", pak "chutná mi to" a potom třeba "tohle jídlo mě baví"... Drobnost, ale bohužel esenciální. Ale to bych už chtěl asi moc po "made in pade" napodobeninách dle předloh z USA.:-) V každém případě to není ten typ pořadu, který bych musel sledovat od začátku do konce. Pokud vás též odrazuje délka a rozvleklost, ale chcete se s Na nože! seznámit, doporučuji snadný trik: podívejte se na první a prostřední díl a na finále a jste doma. Na nože! hodnotím kladně za civilní, nepřeefektovaný a s divákem méně manipulující projev. Ale atmosférou, zajímavostí a pohotovostí porotců je pořad válcován triem Ramsay, Bastianich, Elliot z MasterChef. A jak je to s tou otázkou, kterou si prostě nemůžou odpustit ani soutěžící Na nože! - lépe vaří muži nebo ženy? Odpověď poroty: Vítěznou cenu si odnese muž. A cenu sympatie si diváci vyesemeskují pro ženu.:-)

Občanský průkaz (2010)

Hezký a vlastně docela smutný film. Snad až na jednu scénu v řeznictví bohužel dost trefný.

Pavouci z vesmíru (2010)

Relativně příjemné sci-fy béčko. Vzhledem k zdejšímu sepsutí nadhodnocuji. Je to tak na úrovni Monstra. Jenom místo modelů do Brávíčka (vychází to ještě?) tu hrají postarší vysloužilé ročníky kategorie popcornový důchod. Je tu také víc emzáků a méně pokusů se dostat od někud někam (do ještě většího prů*?@$u, samozřejmě). Takže si to shrneme. V L.A. (kde jinde) se objeví emzáci (kdo jiný). Ti pak začnou metropoli likvidovat. Našinec tam hodí atomovku (co jiného). Ale žádný strach. Záchranný vrtulník je už na cestě (jak jinak). Kdybych měl něco vytknout, tak poněkud tupější režiji, průměrné herecké výkony a plochý scénář. Ke slušné koukatelnosti to vytahují dobře zpracovaní nechutní emzáci. Ejhle, ono to má dvojku.:-)

Počátek (2010)

Film, který se člověku dostane pod kůži. I s odstupem několika let.