• Krátkometrážní

Prostřeno! (2010) (pořad)

Pokud si chcete zkazit náladu, nebo se škodolibě smát nad reality-show úrovně uštěpačné pavlačové báby, ve které si lidé různých kvalit přišli vyvařit ostudu za 25.000, je to pořad právě pro vás. Pokud se zajímáte o sociologii, nebo nedejbože o vaření, odpíchněte se raději vařečkou co nejrychleji od telky a uvařte si něco stravitelnějšího. ___ Dejte dohromady např. protivnou nánu, příslušníka menšiny, distingovaného pána, magora, který sotva dodělal základku, přidejte excentrika... zkrátka lidi, které spojuje pouze to, že si chtějí navzájem dokázat, kdo lépe vaří... Co asi z toho může vzniknout jiného, než pokažený večer? ___ Jedna hvězda za další nelichotivou sondu do temných hlubin duše národa a také za vcelku přiléhavé komentáře Vydry a Bouškové, kteří se - bohužel - uvolili uvrtat do tohoto děsu... ___ PS: Některé díly se pravděpodobně navždy zapíší mezi černé perly historie na YouTube. (VIP verzi jsem neviděl, možná je to o něco lepší.) Zajímavý komentář: Verbal

Saltová (2010)

V Halivůdu zapomněli, že studená válka už (skoro) nikoho nezajímá. Angelina hrála už v horších akčních fantasmagoriích (Tomb Rider), ale také i v lepších (Wanted). Kromě herecké schopnosti Angeliny Jolie zapůsobit na emoce a potěšit divákovo oko svým zjevem a zlých Rusů, kteří vymysleli úplně šílený monstr plán, jak porazit Ameriku a zničit celý svět, jsem si z filmu skoro nic nezapamatoval. Děj i akce slušně odcejpá, takže vlastně až po shlédnutí si člověk uvědomí, že to byla pěkná ptákovina. Škoda. Kdyby scénáristé vyměnili reálie a kulisy, mohli by z tajemné Saltové udělat Bonda v sukni. Takhle je to takové nemastné neslané.

Show Jana Krause (2010) (pořad)

Svého času to mělo jiskru. Bohužel ta vyprchala s tím, jak kypěla Krausova arogance a potřeba prudit hosty. Je více než politování hodné, že aktuálně prakticky neexistuje pořad, který by Krause přeskočil. Čestnou vyjímkou je snad jen Šípova Všechnopárty. Ještě že existuje nezávislá internetová tvorba. Nezbývá, než doufat, že doroste schopná mladá generace a převezme žezlo a zčeří zapšklé televizní vody.

Souboj Titánů (2010)

Lid vychází z chalupy, a bere osud do svých rukou. Zase. To není film z 50. let, ale současná Hollywood-produkce. Původní legendu v tom příliš nehledejte. Za intenzivní rotace E. Petišky v hrobě si diváci mohou užít kupu akce napěchované vizuálními triky. Různými potvorami z antického universa se to tu jen hemží - ty se většinou opravdu povedly - a Persuvenýry věci na cestu. "To neber" (mechanickou sovu, dar od Athény). Ha, ha. Interiér Olympu a kostýmy antických bohů se teda pro změnu moc nepovedly. Zvláštní, jak někdy designéři přehlédnou hranici mezi luxusem a laciností. Vrchol epické výpravy je souboj Persea s mega-digi-Krakenem. Perseus za tepu diskohudby lítá na Pegasovi kolem mega-digi-Krakena a ten si do toho něco brumlá. Prostě akčňák. Béčkový vysokorozpočtový fantasy-akčňák. Dvojka bude o tom, jak Zeus ztrestá Hollywood.

Status-Online (2010)

Společensko-kritická látka (trávíme moc času na internetových sociálních sítích oddělujících nás od skutečného života, skutečných přátel a těch správných zážitků) je zpracována jako takový mix osobní výpovědi a moderní verze pohádky o Šípkové Růžence, která byla zakletá do Facebooku. Trochu zjednodušující, sympaticky naivní, moralizující, pohádkové a řemeslně výborně zvládnuté. Na sedmnáctiletého režiséra i věk ostatních členů týmu výborný výkon. Jessica měla hezký účes. Z podobného ranku, ale vyspělejší: Sight

Tantra (2010)

Komentář píši se značným odstupem od udělení hodnocení, takže nebudu rozebírat detaily. Troufám si tvrdit, že tantra se v ČR nevyučuje. Spíš jde o nálepkování „trademarkem tantra“ jednotlivými lektory, kteří neví, že neví, nebo ví a využívají obecné neznalosti z marketingových důvodů. To, co je prezentováno v dokumentu, jsou spíš kurzy na duchovnější sex, vztahy a odbourávání různých zábran (které někdo může vidět jako omezující, jiný zase jako užitečné). Jestli si díky podobným seminářům někdo dává život do kupy, nebo si ho rozkládá, si už musí každý účastník podobného kurzu zvážit sám. Po shlédnutí člověk zjistí, že účastníci si řeší hlavně svoje vztahy... Dokument do tématu mnoho světla nevnesl a díky svému provedení asi mnoho lidí nezaujme (a pokud, tak záporně). Promarněná šance, jedna hvězda za pokus a odvahu.

TRON: Legacy 3D (2010)

Souboje na světelných motorkách za rázného tepu diskohudby? Této audiovizuálně pozoruhodné Dizneovce s mimořádně hloupoučkou zápletkou jsem propadl od prvního beatu. A když se ozvalo: "Greetings Programs", moje obvody zapředly blahem... ______ Pohádka o tom, jak mladý rebel Sam - ve šlépějích svého tatíka - tč. programátora ve výslužbě z donucení dlejícího v digitálním Satori - se přenese pomocí transfomorfolaseru do virtuálního světa, kde musí přemoci zlého vládce (stínové alterego svého otce) a odkud si přivede šmrncovní princeznu Olivii, poslední svého druhu. Nejdříve ale musí najít tajná dvířka za hracím automatem a uhádnout pár kódů a šup, je tam. Jak Alenka v krajině divů za zrcadlem. ______ Nejdřív jsem dal 4 hvězdy... Když jsem si to pak pustil podruhé a potom ještě potřetí (opravdu málokdy si pouštím jakýkoliv film 2x po sobě, aniž by uplynulo pár let...), nezbylo, než kapitulovat. Byl bych strašně rád, kdyby Tron: Legacy byl "dospěláčtější" film. Ale není. Je to mix dobře vyvedeného sci-fi v tom dobrém slova smyslu, zajímavých vizí i laciné pohádky s kupou berliček a nesmyslů. Sám si kladu otázku, proč dávám tak vysoké hodnocení. Asi mám slabost pro bezvadně audiovizuálně sladěné filmy. P.S.: Když jsem viděl první obrázky, působil na mě design oblečení, motorek a neónů velmi "retro". Ale po shlédnutí filmu bych spíš řekl futuretro.:-) Zajímavá externí recenze na Movie Zone.

Vlkodlak (2010)

Pokus o remake klasiky. I přes hvězdné obsazení a digitální triky je to pitoreskní romantické béčko, až céčko, které ocení spíš milovníci vintage hororu, než bežný divák či žánrový fanoušek. Možná kdyby to natočili Španělé, bylo by to to pravé ořechové.

Zelená zóna (2010)

Je sympatické, že Amíci (někteří) jsou ochotni vytáhnout svoje špinavé prádlo a natočit takovýto film s jasným vzkazem. Nemůžu se ale zbavit dojmu plytkosti. Byť dobře zfilmované (a vezdejší zaměření většiny komentářů tomu nasvědčuje: "málo akce, moc akce, lepší než Bourne, horší než Bourne..."). Zpravodajské a mediální hry, komplikovaná domácí politická situace a chaos, který vypukl po svržení diktátora, jsou ve filmu jen rámcově naznačeny. Tímhle tedy režisér diváky příliš nezatěžoval a tak si hlavní podíl ve vyprávění mohly ukrojit akční scény (kterým se nedá upřít slušný spád). Mě osobně by u takto závažného tématu spíš vyhovoval opačný poměr akce vůči rozkrývání pletich v nejvyšších kruzích. Klíčová postava uvědomělého, ale naivního kulhavého Freddyho působila jako z nějaké pohádky o národním obrození. Možná to ale bylo jen těmi dialogy. V Bagdádu jsem tehdy nebyl, takže nemohu posoudit, jak to tam opravdu vypadalo, ale některé záběry působily dost prvoplánově (USA honorace povalující v Saddámově paláci u bazénu a popíjející koktejly, zatímco obyčejným Iráčanům chybí voda). Srovnávání s filmy o agentu Bourneovi není na místě. - Žánrově, ani příběhem. Jediné, co ty filmy spojuje, je Matt Damon a John Powell. Zajímavé komentáře: LuckyDuckie, xxxdvorixxx, Castor, Shadwell