• Krátkometrážní

Zaklínač (2001)

Au, tohle bolelo. Hodně. Poláci sobě. Zdá se, že Polsko trpí podobným syndromem, jako Česko. Neumí točit akční filmy a neumí filmové triky. Ono by se to tedy možná obešlo i bez bůhvíjakých triků. Příběh o Zaklínači má na to utáhnout to i bez velkého rozpočtu. Tohle však byl jen jako slabý odvar ze Zaklínačových ponožek. Sapkowski to měl raději prodat do Hollywoodu... Trikově jsou únosné jen scény ve tmě. Naštěstí jich je většina (beznadějně nemožný umělohmotný příšerák za bílého světla je tam jeden, bohužel hned v úvodu). ____ Děj se posouvá trochu neplynule od jedné epizody vystříhnuté ze seriálu ke druhé. Jako celek to však moc nedrží pohromadě. _____ Co se mi naopak llíbilo, byl bojový styl Żebrowskiho, vycházející z aikda. Vzhledem k tomu, že jinak je to ve filmech samé kung-fu a karate, to byla příjemná změna a hezky se na to koukalo. A myslím si, že se to k Zaklínačovi i docela hodilo. _____ A tak zůstala jedna "východní" fantasy s potenciálem trumfnout Barbara Conana dosud nevyčerpána. Teším se na další pokus.

Freeze Me (2000)

Co lepsiho si v takovem horku pustit, nez film s nazvem Freeze Me. ....? Vynikající kamera, komorní příběh, kvalitní hudební doprovod. Hlavní hrdinka hraje poněkud nevyrovnaně - občas exceleuje, občas přehrává. Ale většina diváků (pozor, začátek sexistické části komentáře) jí to - domnívám se - rádo odpustí... (konec sexistické části komentáře). Chování hlavní hrdinky osciluje mezi submisivitou (nechá si ty dobytky ovládnout bejvák, nenahlásí je...) a převzetí situace do vlastních rukou (...nerad bych prozrazoval...). Zde se patrně nejvíc projevují kulturní rozdíly. Rovněž závěrečné východisko z prekérní situce (naprosto v souladu s Japonskou kulturou, z našeho pohledu extrémní - pokud vám tedy zrovna z toho horka nehrabe). Kamera tu ukáže, tu skryje, přesně tak, aby to podpořilo atmosféru. Jednou větou: Nadprůměrný exploatační snímek do horkého počasí.

Charlieho andílci (2000)

Charlie vysekl pukrle béčkové až céčkové produkci na poli akčního žánru. Film pomrkává po bondovkách i po honkongských klasikách. A zdejší hodnotitelé mudrují o filmovém umění. Ha, ha...:-) Ale chápu, že míra absurdních fórků na hranici trapnosti nemusí být šálkem čaje pro každého. Např. pohled na Murraye vyrábějící si zbraň k útěku pomocí zubů je k nezaplacení. Už jenom za scénu v kalhotkách měla Cameron Diaz dostat Oskara. Scéna s černošskými vyhazovači má zase hloubku a sociální přesah.;-)

Nebezpečný kód (2000)

Kdyby neexistoval např. Mr Robot, Inception či Homeland, po shlédnutí Takedown bych získal pocit, že natočit film o hackerech snad ani nejde.

Okem boha Hora (2000) (seriál)

Hodnotím pouze první díl: _____ Co se vizuální stránky týče, dokument se skládá z působivých obrázků z Egypta a hezky udělaných názorných počítačových simulací. České znění namluvil svým charizmatickým hlasem Pavel Rímský. _____ Co se obsahové stránky týče, nemohu si pomoci, ale mám dojem, že si tvůrci pletou pojmy a dojmy. S naprostou samozřejmostí se zde uváděna fakta vedle teorií i čirých spekulací a jsou bez hnutí brvou předkládány jako nejnovější vědecké objevy. Neříkám, že by člověk měl brát jako dogma vše, co se učil na ZŠ. Myslím si, že by člověk měl zůstat otevřen novým interpretacím. Nicméně mám za to, že seriózní pořad dokáže dodržet určité zásady a přinejmenším divákovi poodkrýt, odkud je čerpáno. Zde se mluví jakoby nic o tom, jak pyramidy fungovaly ve skutečnosti nikoliv jako hrobky, ale jako technologie na rozšiřování vědomí (to jen pro příklad za vše). Do toho se mluví o světlu a o lásce (moc bych si ale o starověkém Egyptě se svým otrokářstvím nedělal iluze; pozn.: to je můj dojem). Ale o tom, kde tvůrci dokumentu tyto převratné informace sebrali, se nedozvíme vůbec nic. Věřím, že stoupence ezoterismu, new age, UFO, Atlanťany, Plejáďany atd... tento duchovně ezoterický guláš nazývaný dokumentem potěší. A sám neříkám tak ani tak. Ale každopádně bych přivítal dodržení základních pravidel práce s prameny (leda že byly všechny tyto informace získány napojením se na kosmické civilizace vyššího řádu, a koho zajímají prameny, ať si to loudne z akáši, he?). _____ Ačkoliv po ostatních stránkách je dokument dobře proveden, celkově nepůsobí důvěryhodně, což snižuje mé výsledné hodnocení. - A zařazuje se po bok new-age hitů, jako komerční snímek Tajemství a dokumentární film CoMyJenVíme!?.

Podzim v New Yorku (2000)

Neurazí. Gere, (ne)herec jedné role, podává svůj standardní výkon. Ostatní ansambl je výrazně lepší. Některé romatincké výroky na pěst. Za mrakodrapy přidávám hvězdičku.

Purpurové řeky (2000)

Divák jede jako na horské dráze. Nahoru a dolů. Škoda, že závěrečná amplituida je spíš ta dolů. Prvotní nadšení (kamera, soundtrack, slušný rozjezd, žádné zbytečné řeči) je tak postupně utlumeno. Film se pohybuje těsně na hraně mezi kvalitním snímkem a filmovým brakem. Ale ve výsledném dojmu převažuje pocit, že jde o nadprůměrný kousek.

Samotáři (2000)

90kový vibe na diváky přímo tryská. Po letech mi už trochu mi splývají scény ze Samotářů, Knoflíkářů a Šeptej.  :-)