Bratři (2009)

Hodně věcí mělo být jinak a svět by spatřil výtečné drama. První utahaná polovina je doslova na pováženou a řkám předem, nebýt tam Natálka možná bych to ani nedodíval. Oživují to prostřihy s Afganistánu a fakt, že Tobey má na to aby předváděl svůj talent a ne jen do důchodu bojoval se superpadouchy. Kdyby měl film takové koule jak posledních 20 minut byla by to paráda. Kde všude nastala chyba ví jen samotní tvůrci, ať už jde o předlohu, scénář...Takhle z toho vzniklo jen průměrné drama, které ač tlačí na pilu co to jde, výsledek se nedostavuje. 3* s přihlédnutím na trojici Gyllenhaal, Portman, Maguire.

Ctihodný občan (2009)

Pasti, pasti, pastičky, aneb není příliš rozumné nakrknout Butlera. Zabitý námět průměrnou režií rutinéra Graye, místy dost hloupým scénářem a hlavně zpackaným koncem. Jako kříženec Saw, Prison breaku a dalších to rozhodně neurazí, ale co si budeme namlouvat, vzpomene si někdo za rok, dva na ctihodného občana ? Pochybuji. Až mě to upřímně mrzí jak moc to odflákli, minimálně Butler a Foxx si zaslouží mnohem víc a ne jen odhrkanej thriller, který nemá moc logiky a solidní tempo už vůbec ne. Jedna střelba na hřbitově ( vykradená hudba z Bourna ) a pár vybuchlých aut na parkovišti tohle prostě od šedivého průměru nezachrání. Velká škoda. Zaokrouhlím to nahoru na konečné 3* kvůli hlavní dvojici, přičemž jsem si Butlera v poslední době hodně oblíbil.

Avatar (2009)

Splnění klukovského snu. Cameron vytvořil úžasný svět plný života, barev a hlavně je z toho cítit to nadšení dát světu něco nového, neokoukaného a ne jen vytřískat peníze. Avatar nastolil laťku proklatě vysoko a troufám si říct, že takovým způsobem nezválcoval všechny blockbustery posledních let nikdo. Cameron se nesnaží být za každou cenu přehnaně cool, vede si film svým tempem, jeden obrázek hezčí než druhý, až je vám skoro líto, že jednou ten film skončit prostě musí. S takovým pocitem jakým jsem si užíval Avatara jsem ještě v kině neměl, hltal, hltal a hltal, přesto velký Jim měl stále co nabídnout. Ani ten dabing mi nemohl vzít zážitek, že sleduji něco co tu ještě nebylo, tahle vesmírná variace na tanec s vlky se povedla ve všech směrech a já můžu říct, že se to dlouholeté čekání vyplatilo. Děkuji ti bože za Jamese Camerona. Kdyby se sám korunoval na krále filmu, nikdo by mu nemohl říct ani slovo. PS. už abych na to šel znova !

2012 (2009)

Blockbuster podzimu je tady a s ním i megalomanská přehlídka toho co se dnes dá vytvořit za pár babek ( čti 200 000 000 $ ). Po příšerném 10.000 B.C. přichází Emmerich s tím co mu jde nejlépe. Ničit, ničit a ničit vše co mu přijde pod ruku. Film s tolika klišé, která jsou vyhrocena až do absolutního absurdna, scéna projetí mrakodrapen, průlet mezi dvěma mrakodrapy, záchrana v Yellowstonu a tak by se dalo pokračovat dalších 150 min. Emmerich jednoduše nemá na to aby diváka bavil po 158 min z čehož se 120 minut mluví. Stopáž filmu ubližuje asi nejvíc společně s digitální kamerou, kterou Emmerich natočil podstatnou část filmu, a já si ve skrytu duše říkám "PROČ?". V některých chvílích jsem si připadal jako kdybych sledoval katastrofický film z německé produkce co poběží v sobotu odpoledne na Nově. Velké zklamání, Emmerich asi navždy zůstane režisérem jednoho filmu, radši si dejte Den nezávislosti než tenhle pochybný mix destrukce, tupých vět a ruských miliardářů.

500 dní se Summer (2009)

Nejde to jinak a musím pro plné hodnocení, film o kterém jsem v podstatě nic nevěděl překvapil na plné čáře a režisér Marc Webb může být na svůj filmový debut náležitě hrdý. Kdybych jenom tušil co se na mě sesype v příštích 100 minutách... ale netušil a o to to byl zážitek mnohem větší. Režijní nápady a parádní soundtrack vás jenom utvrdí v tom, že po dlouhé době sledujete romantický film, který se vám po skončení titulků nevykouří z hlavy, ale ještě si tam nějakou tu dobu zpočne. Levitt je sympaťák a ta jeho mladší sestra je nejlépe napsanou děckou povstavou za hodně dlouho dobu co jsem mohl vidět. Její dialogy jsou naprosto ze života a scény na tribunce u fotbalového hřiště prostě hřály. Proč se film nepromítá v českých kinech je mi záhadou...

Dokonalý únik (2009)

Bylo hezké vidět Millu v něčem jiném něž v boji proti zombikům v sérii, která ještě neřekla poslední slovo. Film na obrnkané téma novomanželé na líbánkách pronásledováni vrahy bohužel zaujme maximálně výběrem herců a lokacemi, kde se točilo. Snad celou první hodinu se v podstatě NIC neděje a divák tak nějak doufá, že režisér přitlačí na pilu a propukne ten správný boj o život, místo toho přijdě pár výstřelů, propíchnutá ruka a tralalalááá happy end a titulky. Tohle mi opravdu ve filmu nestačí. Mohlo z toho být slušné drama o přežití v krásné, exotické přírodě. Bohužel nepodvedlo se a film si nezapamatujete do následujího dne. Škoda...

G. I. Joe (2009)

Kino jsem si raději nechal ujít, český dabing to je jedno velké zlo. Počítal jsem s tím, že to bude dementní až za roh, ale všechny hranice byly opět překročeny. Dvouhodinová digitální orgie, kde se dialogy předhánějí, který bude tupější a která postava zbytečnější. Stíhačky ovládané keltštinou, většina hi-tech zbraní a pomůcek tak z roku 2500, ninjové co se nenávidí už od mala, protože jeden z nich se chtěl navečeřet zadarmo, Dejvice uprostřed Paříže a spousta dalších zhovadilostí, které současný Hollywood nabízí. Problém je v tom, že ani ta akce není natolik dobrá, že vám prostě ty dvě hodiny v klidu neutečou a sledujete hodinky kdy už to peklo skončí. Sommers není Bay...Jednou stačilo, druhá projekce by mohla mít trvalé následky.

Stůj při mně (1986)

Film, který Vám připomene jaké to bylo, když jsme byli malí kluci a že to byla krásná doba !

Stmívání (2008)

Zase jsem o něco chytřejí a vím, že upíří rodinky hrávají na palouku u lesa baseball...

District 9 (2009)

Sci-fi jaké tu dlouho nebylo. Blomkamp pod vedením Jacksona dokázal až neuvěřitelné věci, když natočil tuhle pecku za pár drobných. Prostředí slumu v Johannesburgu byla perfektní volba. Digitální kamera, dokumentaristický styl, nápaditá režie dělají z toho snímku víc než by jste čekali. Takže proč jen 4* ? Přiznám se, že jsem si k hlavnímu hrdinovi, který projde dost drastickou změnou nevybudoval žádný vztah a bylo mi prakticky jedno jak to s ním dopadne + vztah kreveťáka otec -syn a hodně scénaristických kliček a logických patosů. I přes tyto zaškobrtnutí je tu film, který tu dlouho nebyl. Moc se těším až Blomkamp dostane na film třeba 150 mega.