Superman vs. Elita (2012)

Zpracovanim (graficky, hudba) docela prumer i na DC animaky, navic asi nenajdu Supermanuv ksicht, ktery by se mi vylozene libil. Pokazde ho udelaji trochu jinak a pokazde mi to nesedi :) Ale tenhle animak resi na pomery zanru opravdu velmi zajimave, stale aktualni a obtizne tema. Vychazi z "Action Comics" #775 - "What's so funny about truth, justice, and the american way?" a snazi se odpovedet na otazku, zda si zlo zaslouzi radikalni rez skupinky mocnych, nebo spravedlnost klasickeho strihu. Priznam se, ze i ja osobne bych v nekterych pripadech volil pristup "Elity". Ale je to opravdu osemetna zalezitost k diskusi. A Superman v perfektnim zaveru (souboj na Mesici a dal) ukazuje, ze i kdyz vseobjimajici dobro je jenom ideal, stoji za nej bojovat. Davam tedy ctvrtou hvezdu za to, ze se zabyva obtiznymi myslenkami, ktere jsou spis domenou hraneho zanru nebo knih.

Volavka (2002)

Velmi kvalitni asijsky thriller z prostredi hongkongske policie a drogoveho podsveti. Kazda strana ma v tom druhem "svete" sveho speha. Oba studovali na polic. akademii, jeden byl poslan do tajneho undercover programu a o jeho prave identite vedeli jen dva sefove. Druhy, nastrceny drogovym bossem, se propracoval vysoko v klasickem policejnim zebricku. Jsou vsak v situaci, kdy jeden musi najit druheho, a to co nejdriv. Kdyz vsak zemre hl. velitel, ktery jako posledni vedel o tajnem agentovi, udalosti se davaji do pohybu. Kdo nakonec "zvitezi" neni vlastne uplne jasne. Postavy nejsou jen cernobile a ukaze se, ze "chobotnice" (opravdu mi to pripominalo tento slavny ital.serial) ma sve lidi vsude. Zajimavy (a necekany) zaver k zamysleni...

Big Lebowski (1998)

"fuck(ing), shit, jerk off, dick, vagina"....a aby toho nebylo malo, tak treba "fuck off" a repete... Coenove proste nejsou muj salek kavy. "Fargo" (1996) je fajn thriller, ale jakmile se tihle bratri pusti do komedie, jde to nejak mimo me. Jejich humor mysleno. Mam rad inteligentni hlasky a glosy, jak je napr. predvadi W. Allen, kdezto "Big Lebowski" je prototypem "buranske komedie" se vsim vsudy. Za cely film jsem se zasmal tak mozna ctyrikrat petkrat, a to jenom kratce. Jinak mi to prislo kdyz ne treba trapne, tak spis stupidni. Samotna zapletka neni az tak spatna a jedna se o retezec absurdnich udalosti, nedorozumeni a snahy podvest toho ci onoho, ale provedeni bylo fakt tupe. Starnouci hippie Bridges, ktery je permanentne snad zhulenej, ozralej nebo mozna vsechno dohromady, a navic ma pochcanej tepich. Jeho partak, cholericky veteran z Vietnamu Goodman a "treti kolo u vozu" Buscemi. A vsichni hrajou bowling. K tomu nemecti nihilisti (smankote podle me mam docela prehled, ale co ma byt na tom vtipneho??), pornomagnat, svihla malirka Moorova a jeste par dalsich ujetych postav. Herecky to je zvladnuto kvalitne, to jo, ale to co vypousti cely ansambl z huby...prislo mi to strasne lacine a bavit to snad muze jen povalece z hospody. Jestli je tohle realita Los Angeles, tak jejich obcany lituju. Co se mi libilo, byla zakladni zapletka a velmi kvalitni soundtrack, ale ten "obal" mi nesedl. Navic pokud tu jsou nejake alegoricke narazky a glosy, tak je myslim pochopi jen Americane, protoze (alespon hadam) se tykaji valky ve Vietnamu a Iraku, filosof. smeru a Zidu - to vsechno je v USA denni chleba tusim, u nas to asi nikdo nepochopi. Dude je pro me symbol burana a tomu ja se z principu smat nedokazu. A na Tarantina Coenove nemaji ani v nejmensim. Sorry. Teda vlastne "Fuck off!"

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

Velmi slusny "dospelejsi" animak, od ktereho jsem mozna prece jen cekal vic, alespon po precteni popisku na CSFD. Predem - nic z Sherlocka nebo Bonda, ani stylove, ani sceny, jsem tu nenasel. Misty to ale opravdu pripominalo Indiana Jonese. Coz neni spatne, jen to zminuji. Cely film tezi z premisy, ze vyjimecny hafan Peabody adoptuje lidskeho nalezence Shermana. Pan Peabody, jak si (pro me nepochopitelne) nechava celou dobu rikat, ma mozek genia a jeho nejvetsim vynalezem (krome Zumby :) je Casomat, neboli stroj casu (ktery asi navrhoval Apple, dle tvaru :) Na tom stoji cely pribeh, a tak se podivame do obdobi Fr. revoluce, starovekeho Egypta nebo Trojske valky. Uz tady je asi dobre rict, ze velkou cast toho, co zazni (cizi terminy) nebo co je videt, male deti vubec nepochopi - uz treba kvuli tomu, ze se dane udalosti jeste ani neucili ve skole. A nejen deti, mozna i dospeli - jedna se o velmi amer. animak, takze kdo nezna Washingtona, Franklina nebo aspon Clintona, at radsi na tento film nechodi :) O svacinove krabicce se Stephenem Hawkingem radsi pomlcim, at nevypadam jak nerd z Big Bang Theory :) Chci jen rict, ze je tu hodne inteligentnich scen, ktere se tvurci nevimproc snazi kompenzovat pomerne trapnymi detskymi hlaskami typu "hehehe, tohle nechapu". Navic mi moc nesedl styl animace. Snaha o "komiksovost" tu u me narazila, protoze tenhle styl velikanskych hlav a malych telicek moc nemusim. A napr. automobily jsou zde primo odpudive - ale asi je to subjektivni. Taky mi chybela nejaka rytmicka skladba od znamych "jmen", napr. jako podklad akcnich scen (podobne jako ve "Shrekovi"), i kdyz hudba v pozadi neni spatna. A vlastne i samotny Peabody mi cely film pripominal spis Milouse z belg. "Tintina" nebo Idefixe z fr. "Asterixe". Otcovska myslenka tu je znatelna a v te jedne scene velmi dojemna, ale opet - kdo (i z dospelych) pochopi, ze se jedna o narazku na "Spartaka" (1960)? Mozna proto ho tam i opravdu do sceny dali. Jako animak pro fandy dejepisu je to super. Pro "masy" to ale neni.

LEGO® příběh (2014)

Pro me velke prekvapeni. S kratsimi video filmy ani s LEGO videohrami jsem krome screenshotu neprisel do styku, protoze jsem mel pocit, ze se mi to graficky nebude libit, ze to bude toporne a kdovicojeste. Protoze LEGO je pro me zkratka stavebnice z plastu a nic vic. I tady jsem si chvili zvykal. Asi 1 minutu :) Opravdu jsem necekal, ze prvni velky LEGO celovecerak bude tak dobry a velmi brzo jsem zahodil predsudky. Cely vizual je spravne "svuj" a tezi z faktu, ze je LEGO skladacka, opravdu maximum. Nektere pohyby jsou schvalne lehce trhane, postavicky "vyuzivaji" svet kolem sebe a jeste stihaji parodovat "Tron Legacy" (2010), hrdiny z "Justice League", serii "Star Wars" nebo dokonce Shaquilla z Lakers. Cely namet neduleziteho tuctoveho clena komunity navic velmi pripomina skveleho "Mravence Z" (1998). A podobne jako tato animovana satira je i "LEGO Movie" spise pro dospelejsi divaky, nebo minimalne takove, kteri maji "odkoukano" a vsimnou si spravnych narazek a forku. Postava Batmana byla pak naprosto perfektnim doplnkem. Kdyz k tomu prictu spravne stridani stavebnicovych "svetu", od City, pres Divoky Zapad po Piraty a "mesto na oblacku", bavil jsem se skvele. Trosicku mi vadilo ze posledni tretina (kdy se dostanou do Octan Tower) upustila lehce od vtipu, ale zase to nahradila kupodivu velmi dojemnou provazanosti s realnym svetem, kdy se krasne vyrysovala pointa s "padouchem" a jeho obavanym "Kraglem". Pointa ukazujici na dulezitost bezmezne lidske fantazie a svobodne tvorivosti a nikoliv jen lpeni na navodu - a zaroven (neskutecne chytra) reklama na LEGO jako takove. Podle me je to skvely film spis pro tatinky, ale i mali kluci si tu snad nejake "detstejsi" forky najdou. Moc jich tu neni :)

Žhavé výstřely 2 (1993)

Podle me jeste lepsi nez jednicka. Naprosto perfektni parodie na klasicke akcnaky 80. a 90. let, v cele s "Rambem 2" a "3" (1985, 1988). Dokonce i R. Crenna aka Trautman z "Ramba" paroduje sam sebe, coz ocenuju dvojnasob. Jako u jinych parodii parafrazujicich jine filmy, je nutne mit "odkoukano", abyste si vsechny ty forky uzili. Protoze pak se budete smat od zacatku do konce (i v zav. titulcich se zas najdou speky). Krome znamych akcnich filmu jako "Terminator 2" (1991), "Kickboxer" (1989), "Star Wars", si bere napaskal napr. "Casablancu" (1942) nebo "Zakladni instinkt" (1992). Casting je podobny jako v minulem dile, opet v cele s V. Golino a namakanym Ch. Sheenem (dokonce i jeho otec Martin se tu mihne - parodie na "Apokalypsu" [1979] a "Wall Street" [1987]). Jedine male minus pro "pozdeji narozene" by mohlo byt, kdo je to ten Saddam :) Holt, nastesti uz neni mezi nami, ale myslim ze kazdy vi, o koho se jednalo :) Co me osobne vadi - proc to nema jeste alespon treti dil O:) Skvela zabava.

Speed Racer (2008)

Sice je to neskutecny kyc (zamerne) a svou silenou barevnou preplacanosti mi to misty div nevypalilo sitnici, ale fakt se mi to libilo. Je to vsechno maximalne prehnane, ale vysledek je jeden z "nejkomiksovejsich" hranych filmu. I kdyz puvodni jap. anime jsem nikdy nevidel (http://en.wikipedia.org/wiki/Mach_Go_Go_Go) a ani novejsi remaky tohoto serialu neznam, v podani sourozencu Wachowskych snad ani nemohlo vzniknout nic "normalniho". Jejich "Matrix" trilogie byla revolucni, a i kdyz "Speed Racer" se k ni legendarnosti nezaradi, je to velmi zabavny crazy zavod v playstationovem "Wipeout" stylu, ktery si spravne naladeny divak uzije od zacatku do konce. Casting je bezchybny, a kupodivu mi nevadila ani Ch. Ricci, protoze presne do takoveho bijaku se jeji panenkovska tvar (znama uz z "Addamsovy rodiny") hodi. Prekvapenim byl Paulie Litt jako Spritle, ktery ma na tak maleho kluka neskutecne komicky talent. A dobre mu sekunduje uzasny simpanz Chim-Chim (tedy ve skutecnosti ho "hrali" simpanzi dva, ale to je fuk). Sice mi trochu nesedla gangsterska mezihra v horach s kung-fu vlozkami, ale jinak to byla jizda, ktera vytezi z barev vasi televize maximum. Zaverecna Velka cena je pak svou dynamicnosti i retrospektivnimi dojemnymi vlozkami jednou z nejlepsich "automobilovych" scen vubec. Nejstylovejsi popcornova slatanina o autech a jezdcich :)

Cokoliv (2003)

"Po antikoncepci blazni? Blazni porad! Jeji hormony by meli nasadit v chemicke valce." To naprosto vystihuje hl. zenskou roli Ch. Ricci. Nejenze mi ona neprijde moc sympaticka a furt v ni vidim Wednesday z "Addamsovy rodiny", ale jeji postava je zde nanejvys protivna a zaslouzila by jednu flaknout. A navic je do ni zamilovany J. Biggs, ktery mi proste vic pasuje do nactiletych komedii "Prci, Prci", kam se opravdu hodil. Ale videt tohoto manika (podle me ma oblicej jak kun :), ktery soulozil s jablecnym kolacem, v takoveto seriozni roli radoby mladeho intelektuala, navic spisovatele - no casting mi zkratka moc nesednul. Film jako takovy neni vylozene nudny, ale byl misty docela protivny obsahem i dialogy. Nastesti je tu par hezkych Woodyho glos a speku - jeho mentorska rolicka, jakysi mentalni guru, aspon trosku ozvlastnuje dej. Dalsi "netradicnost" - takove ty Biggsovy promluvy na divaky primo do kamery - je velmi subjektivni soudit, mne se to moc nelibi, ale zde to jakztakz pasovalo. Jinak se jedna o velmi prumerny vztahovy film. Dokonce to neni ani vylozene romantika, jak jsem si myslel dle obalu. "Laska", ktera se tu prezentuje, je hodne svihla, nevybourena a opravdu na cvokarnu. Cekal jsem aspon nejakou pointu typu, ze Dobel (Allen) bude jen ve skutecnosti neviditelnou personifikaci Biggsova svedomi, ale nic takoveho. Zaver je obycejny jako cely film.

Žhavé výstřely (1991)

Velmi povedena parodie na nekolik filmu a zanru, v cele s "Top Gunem" (1986). Charlie Sheen (jeste v dobe kdy zrejme nebyl takovy potizista jako dnes) se na roli Toppera Harleyho hodi skvele. Vpodstate cely film je prospikovan at uz slovnimi nebo vizuelnimi forky, takze se divak nudit nebude :) Samozrejme jako kazda jina parodie to predpoklada znalost puvodnich snimku, jinak budete asi koukat, co se to vlastne deje. Jako priklad je vhodne mit zhlednuteho krome "TG" take "Rockyho" (1976), "Jih proti Severu" (1939), "Tanec s vlky" (1990) nebo treba puvodniho "Supermana" (1978). Pritroubly admiral-veteran pripomina zas trochu Lassarda z "Policejni akademie". Nektere gagy jsou primo bozi, nektere z meho pohledu hranicily s infantilnosti, tak nakonec nedavam plny pocet. Ale jinak je to opravdu nabusena parodie. Hlavne to mnozstvi vizuelnich foru, co vymysleli na letadlove lodi a s letouny. Soundtrack je take povedeny, a dokonce i v zaver. titulcich je nekolik speku. Kazdopadne "Horke brisko" je skvela prezdivka :-))

112 (2006) (pořad)

Nevim jaka je napln teto serie, videl jsem myslim jen jeden nebo dva dily, ale libil se mi ten styl. Kdy byl napr. hasicsky zasah tocen primo kamerou na helme, z pohledu zachranaru. Pritom nic rozmazaneho, ale solidni pekne ostre zabery "real-time". Takze mi to prislo poutave i akcni. Chapu, ze ne kazdy dil ma asi zajimavy obsah, ale to, co jsem videl, byl fajn nahled do prace ceske policie, vysetrovatelu, hasicu... Coz pokud vim nikde jinde v TV neni, pokud nepocitam bulvarni zpravy na Nove. Snad jen "Krimizpravy" na Prime by se tomu daly prirovnat, ale tam se jedna tusim jen o cernou kroniku, kdezto dil "112"ky, co jsem videl, treba zadnou vrazdu neobsahoval, takze ma zrejme sirsi zaber, coz je plus.