Tváří v tvář (1997)

Nabuseny akcnak v klasickem stylu 90. let, s dobrym tempem a nesetrici prestrelkami. Mel jsem obavu, ze pribeh zalozeny na vymene identit se vsim vsudy - hlavne tvare (podobne jako v bondovce "Dnes neumirej" [2002]) - ze bude zmateny. Ale opak je pravdou. Je to naprosto prehledne a vymena tvari dava prilezitost k zajimavym situacim. Dlouhodobi rivalove, terorista Castor Troy a agent FBI Sean Archer, se stretavaji v nelitostne bitve plne kulek, vybuchu, napeti a pretvarek (doslova :-D to se mi povedlo O:) Beznemu divakovi samotna premisa vadit nebude a akceptuje ji, i kdyz musim poznamenat, ze v podane podobe (operace tvari je tu az hororove cool) je to i dnes naproste sci-fi (cesky plast. chirurg Bohdan Pomahac z bostonske nemocnice transplantujici i obliceje by o jejich slozitosti mohl povidat). Presto to jako film funguje skvele a divak se rozhodne nebude nudit.

Misery nechce zemřít (1990)

"I am your no.1 fan." Jedno z tech lepsich filmovych zpracovani S. Kinga a asi nejznamejsi (oscarova) role K. Bates. Cholerickou sestricku Annie Wilkesovou zahrala bezchybne. Prostredi zasnezeneho Colorada a zapadla farma opravdu dava divakovi pocit, ze tohle neni nerealna situace, ale ze se neco takoveho muze klidne stat. Caan "pacienta proti sve svuli" hraje take dobre, a trojku doplnuje sympaticky serif Farnsworth. Joooo, dobri spisovatele maji tezky udel :) Ale tykat se to muze kazdeho obdivovaneho umelce :)

Umučení Krista (2004)

Film, ktery rozhodne dostava svemu nazvu. Poslednich par hodin Kristova zivota, v podani Mela Gibsona. Dej je znamy a milionkrat uz nekde zfilmovany, takze je trochu logicke, ze se snazili tvurci trochu odlisit. No....znamy....predpokladam ze ve skole mel kazdy dejepis, kde se Novy Zakon probiral, cili neni potreba vysvetlovat, kdo je Pilat nebo co jsou apostolove (to vam fakt Gibson vysvetlovat nebude - pro takove je tu Bible; a pro uplne retardy, jak ctu tady v recenzich - google:) Podani je opravdu brutalni a syrove, ale myslim ze takhle nejak to ve skutecnosti mohlo byt - masky jsou skvele a Caviezel (u nas nyni znamy hl. ze serialu "Lovci zlocincu") hraje vyborne. Pribeh je velmi jednoduchy, jedna se opravdu jen o soud nad Jezisem a Krizovou cestu - mozna se misty muze zdat cesta na Golgotu natahovana, ale je v tom snaha zachytit vsechny hl. body - matka, Simon, Veronika ( http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99%C3%AD%C5%BEov%C3%A1_cesta ) - tady vysvetleni kdo je kdo ani neni treba - neni to pro dej dulezite, spis jde o emocne ladene sceny . Retrospektivne se do toho prolinaji kratke, ale dojemne udalosti ci proslovy z Jezisova zivota, takze celek pusobi silne a cloveka to utrpeni opravdu zasahne. To byl asi hl. cil tvurcu, uvedomit si tu obet, kterou mel Jezis dobrovolne prinest. A i kdyz zde misty lidsky pochybuje (snazi se ho zviklat i jakesi zosobneni Satana), vydrzi az do konce, cimz Satan prohrava. Posledni scena je pak stylovym zakoncenim.

Princ Egyptský (1998)

Kvalitni animak, ktery tezi ze zname legendy o dvou rodove rozdilnych bratrech, hebrejskem nalezenci Mojzisovi a budoucim faraonovi Ramsesovi. Film vcelku pochopitelne predpoklada, ze divak alespon trochu tyto udalosti zna, protoze ty hlavni defacto nevysvetluje (10 egypt. ran nebo Desatero) a jen je poda animacne - to jen tak pro pripad, ze nekdo se Starym zakonem vubec neprisel do styku, mel by si o tom neco precist, jinak muze byt u filmu zmaten. Animace je z pohledu r. 2014 uz trochu retro, ale porad koukatelna. Barvy, stiny a celkova atmosfera je bezva. Neni to Disney, takze zadna roztomila zviratka sekundujici hl. postave, ale seriozni pribeh. Hudba ma ten spravny egyptsky (orientalni) nadech a oscarova pisnicka "When You Believe" je opravdu krasna. Hodne me na orig. DVD mrzela absence titulku, ktere by se hodily i k dabovane verzi. Mam spatnou zkusenost s cesky nazpivanymi skladbami, ze jim neni rozumet - coz se tady potvrzuje. Mozna to ma na svedomi spatne ceske ozvuceni, kazdopadne velmi doporucuji sehnat titulky a pustit si to radsi v angline.

Cirque du Soleil: Amaluna (2012) (divadelní záznam)

Slusny standard CdS. vsechno je receno v popisku. Jedna se o "touring show", cili klasicky "kocovny" program na tradicnim (i kdyz zde otacivem) cirkusovem ovale. Barvy a dekorace jsou povedene, nejdriv jsem si myslel ze se vse odehrava pod vodou - opravdu doporucuji precist Obsah tady. Jak uz to byva u baletnich predstaveni, bez toho se totiz o deji nedovite nic, a i kdyz je to jen ramec pro akrobaticka cisla, je vhodne vzdy u CdS vedet, o co pujde. Pribeh je tedy volne inspirovan Shakespearovou "Bouri" a jde o volne propojene sceny, ktere (pry - moc jsem to z toho totiz nepochytil) ukazuji zkousky lasky ustredni dvojice...od prvotniho pohledu z oci do oci az samozrejme ke stastnemu shledani. Dej jako takovy jinymi slovy nestoji za nic - ale o nej tu vubec nejde vetsinou :) Cisla jsou standardne bezchybna. Uvodni tanec na jednokolech byl prijemny zacatek, akvarko byla zajimava rekvizita a ta akrobatka (princezna Miranda) opravdu skvela. Krom toho jsem ale prestal mit pocit neceho vyjimecneho - kluci saltujici na houpacce byli fajn, ale nic az tak dechberouciho. Akrobat-princ sice predvedl skvele cislo na tyci, ale stejne jako u predchozich hosanu jsem se nemoh zbavit dojmu, ze mi to prijde trochu prihrate. Uz sama koncepce nazvu - ktery ma evokovat silne feminni prvek - tomu prave jeste pridava. Akrobacie na tyci mi prijde jaksi spis pro zeny :) Kazdopadne zongler-polojester Cali to zachranil. Opravdu brutalne uzasne pohyby jakoby hadi, navic na super hudbu - a pri tom bezchybne a napadite zonglovani. Celkove povedene predstaveni. Skoda ze ten styl pisnicek - ktere se tvari jakoby otextovane, ale pritom je to jen takove hlaholeni - vice nerozvadeji. Melodie jsou pekne, slusel by tomu text. UPDATE: z traileru na ofic. strankach zjistuju, ze predstaveni obsahuje mnohem vic cisel! Hmmm, tak to s TV divaky v tomto kratkem sestrihu pekne vyjebali. [ http://en.wikipedia.org/wiki/Amaluna ] [ http://www.cirquedusoleil.com/en/shows/amaluna/default.aspx ]

Kill Bill 2 (2004)

"Ta zena si zaslouzi svou pomstu. A my si zasluhujem zemrit." Druhy dil Tarantinova bijaku se mi libi o neco min. Protoze je vice filmovy - mysleno pribehovy, a vic se v nem keca - ale stale to ma stejny styl, takze davam stejne hodnoceni. Cerna mamba finisuje svou pomstu, kterou jak od Klingonu vime, je "lepe podavat za studena" - a i kdyz ji to Billuv bracha Budd hodne ztizi, vsechno speje k finale, ktere vyplyva uz ze samotneho nazvu. Jako ve videohre se Uma propracovava k samotnemu bossovi a netusi, ze ji pripravil jeste jedno prekvapeni. Opet tu jsou nektere kultovni sceny, jako ta s pohrbenim zaziva (ktera, jak prokazali "MythBusters", je opravdu jen filmova a neni uskutecnitelna :), ale drsny byl i zpusob, jakym se Uma vyporadala se zabijackou Daryl Hannah :) Navic ma az do konce jedno eso v rukavu od mistra Paj Meje...

Kill Bill (2003)

"Kdyz se na sve ceste stretnes s Bohem....Buh bude vejpul." Mozna nejslavnejsi film o pomste. O nic jineho v tomto bijaku nejde. U Tarantina je dulezite byt schopen se naladit na jeho vlnu - na prehnane krvave, brutalni sceny s komiksove retro nadechem. Na dej cleneny do kapitol a nekdy casove zprehazeny. Mne to problem nedela, citim z toho ten nadhled, reziseruv obdiv i zaroven sarkasmus k beckovym akcnakum, gangsterkam nebo anime ci kung-fu filmum. Tarantino to vsechno micha dohromady s tim, ze neni dulezity konec, ale cesta. A tu si spravne naladeny divak tady proste uzije. Je to blazniva mlaticka s nekterymi opravdu cool scenami - nezapomenutelna bitka v japonske restauraci (ve zlutem trikotu ala Bruce Lee) - a bozim soundtrackem. Tarantino neni nijak plodny tvurce co do poctu, ale kdyz uz neco natoci, stane se to kultem. A stejne jako "Pulp Fiction", i sceny nebo hudba z "Kill Billa" zaznivaji casto v ruznych upoutavkach, serialech apod. Vyber Umy Thurman byl take dokonalou volbou. Clovek sice vi, jak to vsechno dopadne, to je celkem jasne, ale proste si uziva ty ujete zabery a vsudypritomne katany :)

A.I. Umělá inteligence (2001)

Nadcasovy existencionalni pribeh o tom, co po nas zbyde, az tu nebudem. A take o tom, jak dokaze umela inteligence snit a vyvijet se. Hlavne za ten dojemny konec, ktery je podstatou cele story, davam nakonec plny pocet. Cely film je navic oramovan podmanivym hlasem vypravece, ktery se ukaze az v zaveru a umozni Davidovi - temerlidskemu androidovi - splnit jeho nejvetsi sen, aby mu clovek opetoval lasku. A klobouk dolu, Osment je neskutecne prirozeny, na tak maleho herce. Jude Law ho take pekne doplnuje. Zdejsi svet ma navic mnoho ruznych podob, takze stridani prostredi dela toto sci-fi velkolepejsi. Z vpodstate rodinneho domku se divak dostane na blaznivou roboshow, do mesta vasne, ale i do postapokalyptickeho New Yorku. A cim dal se dostava, tim vic chape jedinecnost maleho robota, ktery je nejen odkazem lidskeho intelektu, ale nakonec i lidskych citu. K tomu vsemu spielbergovsky nestarnouci triky (na svedomi je ma kdo jiny nez legendarni Stan Winston) a prijemna hudba...

Captain America: Návrat prvního Avengera (2014)

MCU PHASE 2-03: I kdyz Cpt. America nepatri mezi me oblibene superhrdiny, ten jeho "dusinovsky" pristup ma neco do sebe. Prvni filmovy spektakl byl vice o jeho zrodu a jeho nepriteli Red Skullovi, ktereho si skvele strihnul Hugo Weaving. Prostredi 2. svetove bylo na komiks originalni, ale nenabizelo tak moc prostoru k opravdu "cool" scenam a i akce Cpt. Americy tam byly sestrihane a clovek si jich tolik neuzil. Dvojka sazi na popcornovou zabavu a mne se to libilo. Vzdycky jsem rad, kdyz me nejaky akcni film prekvapi....v akcnich scenach. Je to totiz asi nejproflaklejsi zanr, takze vymyslet neco noveho je kumst. A "Winter Soldier" to zvlada. Uz od prvni nabusene akce na lodi, ktera (akorat bez deste) velmi pripomina uvod "Metal Gear Solid 2" z Playstationu, jsem slintal. Choreografie "melee" bitek je jednim slovem dokonala. U Rogerse pusobi drsne az brutalne, u Blak Widow elegantne, kazdopadne u obou strasne cool. Nevim, kdo si to vzal na paskal, ale se stitem vymysleli co se dalo - a pusobi to HODNE dobre. Az si clovek rika, ze ten borec fakt nepotrebuje zadnou zbran :) Druhe plus je dej. Tento dil je vice sci-fi, ale zaroven kupodivu velmi aktualni, a rozviji otazku, do jake miry je treba chranit svobodu. Jak moc uzitecne (nebo nebezpecne?) jsou megakorporace s vojenskym protektivnim ucelem. Samozrejme dilci sceny jsou jednoduche, komiksove, akcni...ale celkova myslenka se mi dost libila, proste proto ze filmu dava opravdu presah (neco jak u Nolanovy DK trilogie), a nezustava jen u komiksove akce jako treba Spider-Man. A musim rict, ze Chris Evans je fakt skvela volba. Je to Schwarzenegger 21. stoleti, a i kdyz vypada jako nevinatko, takovou postavu mu musi zavidet i Hugh Jackman (ale abych mu nekrivdil, je mezi nimi 13 let rozdil, takze kdovi jak bude Evans vypadat ve veku "Wolverina" :) No a treti plus jsou hlasky. Marvel se fakt zlepsuje a tolik spravnych hlodu a poznamek se jen tak nevidi. Vpodstate rovnomerne je cely dej prospikovan malymi vkusnymi narazkami, at uz na minule filmy nebo v ramci vztahu postav. To je taky prijemne - ten marvelovsky styl, kdy filmy navazuji na predchozi dil, a zaroven vsechny na "Avengers" (2012). Marvel se tak snazi stavet svuj sesitovy "univers" i na platne. Kdy svet pusobi jako jeden pro vsechny jeho hrdiny - setkavaji se tu, mluvi o "tech druhych" (napr. o Iron-Manovi, Hulkovi, poprve tu zmini Dr. Strange...) - je to sympaticke a celistve. Plus opet roztomile cameo Stana Lee. Kdyz k tomu pridaji opravdu bomba pocitacove triky, ktere uz jsou fakt na urovni a pusobi megalomansky, neni vpodstate co resit. Sice Redforda trochu lituju, ale holt kazdy starne - myslim tim, ze bych ho skoro nepoznal, uz ma proste sva leta. Mozna je taky trochu skoda, ze film se tolik nevenuje samotnemu Zimnimu vojakovi, paradoxne vice prostoru ma az v nasledujicim "Civil War" (2016). (a v titulcich jsou opet DVE dotacky...jak byva u Marvelu zvykem, tak neodchazejte moc brzo ;) P.S. schvalne, kdo objevi peckovni easter-egg odkazujici na Pulp Fiction ;)

Ptáci (1963)

"Ptaci" jsou jeden z nejznamejsich Hitchcockovych filmu a ve sve dobe pusobil urcite uzasne. Nektere sekvence jsou trikove koukatelne i dnes, ale jinak je na tomto snimku ten zub casu docela znat. To stupnujici napeti s pribyvajicimi ptacimi utoky je citit, ale prece jen podobne filmy se dnes uz toci trochu jinak a maji sviznejsi tempo a lepsi efekty, takze kdybych mel srovnavat s jinymi horrory nebo katastrofickymi filmy, budou mit "Ptaci" uz velkou konkurenci. Jako thriller to moc neberu - pro me thriller musi mit lidskeho padoucha. Pokoukani je to ale slusne, uz kvuli Tippi Hedren, ktera je opravdu kouzelna a umi pusobit sexy a rostacky, i vydesene. Jakoby romanticka linka pribehu, ktera se od roztomilych "lovebirds" presune k zachrane holeho zivota pred miliony ptaku, je jako zaklad deje pouzita vkusne a nerusi. Nejlepsi jsou asi zvuky - skreky a susteni kridel, ktere pusobi i v dnesni dobe hodne napinave - a pak posledni scena s vecernimi mracny, kterymi prosvita svetlo a odhaluje pocetni silu zvireciho nepritele.