Základní instinkt 2 (2006)

Dvojka "Zakladniho instinktu" neni vylozene spatny film, to vubec ne. Ale puvodni film podle me nenabizel prostor k pokracovani. Divak se do urcite miry ujistil (ten sekacek na konci jednicky je podle me vymluvny), ze za vsim stoji Catherine Tramellova, ze je to dokonala manipulatorka atd. Takze ve dvojce vpodstate neceka nic jineho. Dokonce jsou tu udalosti z jednicky zopakovany a vicemene potvrzeny. Scenariste se sice snazi opet nasi mysl mast a zavadet jinam, ale nepusobi to tak mystifikacne jako tehdy. Navic to delaji zpusobem temer totoznym - scena v klubu, zrada byvale pritelkyne ohledne vyzrazeni informaci, text knihy predurcujici dalsi vyvoj filmoveho deje... "Obvineni" detektiva Washburna, ktere melo zapletku udelat zahadnejsi, mi navic neprislo dvakrat uveritelne. Ani ta hudba (i kdyz parkrat tu hl. motiv zazni) neni takova esotericka jak od Goldsmithe. A to eroticke dusno tu taky moc neni. Na vine je podle me prostredi. Primorske dusive San Francisco zkratka pusobilo lip nez chladny Londyn. Ono cely tento film je "prilis anglicky". To mi na nem vadi nejvic. Spousta tmavych obleku, strohe mistnosti, prilis inteligentni az snobske prostredi psychiatru, nesympaticky Morrissey, dokonce i makeup a uces Stoneove jsou takove rezane a jakoby ucitelske. Navic se Sharon i celou dobu chova jako chladnokrevna mrcha - to napr. v jednicce taky divaka matlo vic, jelikoz tam byla vice emotivni az krehka. Proste jak rikam, jako thriller to ujde a nenudil jsem se, ale stylove mi original sedel vic. Tady je zaver (scena s Washburnem) podle me pritazeny za vlasy. Vetsi smysl dava uplny konec, kdy Sharon vysvetluje svou verzi pribehu s psychiatrem - bohuzel to by ale znamenalo, ze vse, co divak videl, byl blud nebo nejaka paranoia, takze to pusobi podle me zvlastne. Jakoby se snazili tvurci na posl. chvili zachranit neco, co v deji stoprocentne nefungovalo, ale opet stejnym nefungujicim zpusobem :)

Základní instinkt (1992)

Jedna z klasik 90. let a film, ktery potvrdil Sharone Stone jako sex. symbol. Jestli se da neco oznacit jako eroticky thriller, tak je to presne "Zakladni instinkt". Hodne vasnivych scen, drsna mluva, ale vsechno v prijatelnych mezich. Herci jsou vybrani perfektne, prostredi primorskeho San Francisca taky a podmaniva Goldsmithova hudba dela pulku napeti, ktere se tu da misty doslova krajet. A stejne jako ta uzasna klikatici se pobrezni silnice, tak i vrah zpocatku vypada jasny, ovsem postupem casu si zapletka s myslenim divaka zacne pohravat az se z toho misty toci hlava. Catherine Tramellova je zajimavy charakter, pohybuje se ve spolecnosti samych nebezpecnych zen, kterych je tu hodne, aby byl divak stale maten az do sameho konce. Atmosfera je husta, tiziva, a ve vrazednych scenach verhoevenovsky krvave ujeta....a me to bavi.

Metro (2004)

Klasicky horurek s priserakem a "chutnymi" scenami s krvi a mlaskajicimi tkanemi :) Asi nicim zvlast neprekvapi, protoze podobnych vyvrazdovacich a "hunting" snimku je plno, ale urcite jsem se nenudil (film je celkem kratky) a ani mi to neprislo trapne, coz je pro me v tomhle zanru to hlavni - aby to nepusobilo moc lacine a hloupe. A "Metro" k tomu nastesti nespadne. Hl. herecka, Nemka ve zlutych satech, spravne kontrastuje s temnotou tunelu, a zaporak je taky solidni potvora. Londynske metro (nejstarsi na svete, 12 linek - kam se hrabe Praha :) si o takovyto film asi rikalo. Ty stovky kilometru tunelu totiz preci "musi" skryvat nejakou zahadu. A stejne jako po "Zahade Blair Witch" (1999) si asi dvakrat rozmyslite, jestli jit na prochazku do lesa, po tomhle filmu se urcite vynasnazite stihnout alespon posledni spoj. Protoze zustat dole v noci muze vazne ohrozit vase zdravi :)

Život je krásný (1997)

Neskutecne mily, dojemny a optimisticky snimek, i pres vsechnu tu hruzu, kterou samozrejme obsahuje. Benigniho beru spis jako herce, takze muj obdiv, ze se mu zde podarila i skvela rezie a hlavne scenar. Namet mu proste sednul a vsechny dialogy a sceny jsou sikovne, vtipne a maji svuj ucel i v dalsim deji. Uz od zacatku je to film hyrici elanem, ktery je Guidovi (Benigni) vlastni, a ktery svou energii neztraci ani po transportu do konc. tabora, kde jeho inteligence a hravy pohled na svet umozni jeho synovi prezit tuhle "bojovou hru". Bravo patri i malemu herci, ktery hraje Jozua. Je podobne sikovny, jako treba ten, co hral Kolju, a s Benignim [oscar za hl. roli] tvori dokonalou dvojku. Take B. manzelka Braschiova je dobre obsazena. A kdyz se k tomu prida jednoduchy, ale jimavy hud. motiv [oscar za hudbu], neubranite se slzam. Na to, jaky des byly tyhle zkur...ne fasiticke nesmysly a jak dodnes nedokazu pochopit jakekoliv antisemitske smysleni, tak je film prodchnuty od zacatku do konce humorem a nadeji, coz je mnohem tezsi, nez se soustredit na smutnou a tragickou stranku. No a scena s tlumocenim nemeckych pravidel ("zastrelime vas na uteku" apod) v podani Benigniho je bezchybna :) Az se divim, ze to nedostalo oscara i za scenar, ale i "nejlepsi cizojazycny film" je vybornou vizitkou.

Zloba - Královna černé magie (2014)

Jsem rad, ze pohadky konecne zacinaji vypadat tak, jak si je predstavuju. Triky jsou na urovni, takze kdyz se k tomu pridaji fajn masky, kouzelny svet mame jak na dlani. Dokazala to franc. "Kraska a zvire" (2014) a "Maleficent" rozhodne nezustava pozadu. Spis tomu Angelina dava jeste vetsi smrnc. Presto je to stale klasicka pohadka typu "bylo jednou jedno kralovstvi" a uz od zacatku (detstvi Zlobilky) cili opravdu jen na mladsi divaky, coz je pochopitelne. Jen ze jako dospelaka me zde vylozene nic "neodzbrojilo" (efekty fajn, ale napr. 3Dcko v kine temer neznatelne). Vpodstate 2/3 se nesou v poklidnem a nijak prekvapivem duchu, ktery nam ukazuje Zlobu a jeji charakter ve vsech nuancich. Toho pak pribeh sikovne vyuzije v posledni tretine, kde ma celkem prekvapive dojemne reseni a zaver (myslim ze vubec cely dej je jen volne inspirovan Perraultovou predlohou - tam spala princezna sto let a s ni i cely zamek). To s sebou nese i vedlejsi efekt v tom, ze princ Filip - manasek Thwaites ktery si se svou dokonalou kstici snad odskocil z reklamy na sampon proti lupum - ze tu pusobi ve svych trech scenach jak pate kolo u vozu :) Konec neni spatny, ale prece jen na tu romantiku nemuseli prdet uplne a trochu zapojit sympataka "havrana" Diavala (Riley). Take klasicka skladba z r. 1959 "Once Upon a Dream" ze "Sleeping Beauty" pusobi tady v podani Lany Del Rey hur nez original a spis jak tuctova ukolebavka - podle me to nebyla dobra volba na hl. pisnicku. Celkove je ale "Maleficent" hl. vizuelne pusobivou podivanou a je videt, ze Angelina si svou roli vychutnava naplno - ani si v ni jinou herecku nedokazu predstavit...

X-Men: Budoucí minulost (2014)

"Inception" a "Matrix" si davaji rande s "Terminatorem", a je z toho superchutny hamburger, ktery potvrzuje silici trikovou i pribehovou propracovanost komiksovych adaptaci. X-Menum se opet podarilo, ze druhy dil je jeste vypiplanejsi nez prvni :) Bylo to v puvodni trilogii (2000-2006) a nyni zase. Osobne bych rekl, ze je tohle vubec nejlepsi dil serie. Proti "First Class" (2011) byly vychytany prakticky vsechny detaily, co mi vadily: Lawrencova aka Mystique ma konecne vkusne celo, Hoult aka Beast nesilha a vypada opravdu drsne a cool; zbytek mlade party je bud mrtvy nebo se tu jen mihne (Summers). A celkove vsechny triky mi prisly jeste kvalitnejsi, stylovejsi a jaksi vic "mlask" - bullettimova scena v kuchyni s Quicksilverem (coz je btw syn Magneta a jedna hlaska na to vtipne odkazuje), nebo portalova Blink...to jsou momenty pro komiksozrouty :) Sentinelove sice pripominaji chobotnice z "Matrixu 2/3", ale jsou starsi - na papire uz byli v r. 65. Samotny namet s cestovanim casem (zde pouze mysli, ne fyzicky) mi zas evokoval "Inception", a jelikoz se timto navratem ma zabranit valce v budoucnosti, srovnani s "Terminatorem" se take primo nabizi. Namisto Schwarzeneggera se ale do r. 73 dostava Jackman - a tohle obdobi nejen jemu, ale i ostatnim sekne :) Retro bryle, ucesy, latky (proste jak v "American Hustle" [2013]) - konkretne cas podpisu Parizskych dohod, ktere mely skoncit Valku ve Vietnamu (tady by se dalo rypnout do uplne nepodstatne veci, ze se to konalo v lednu, takze by melo asi ve filmu snezit a byt zima) a zaroven pred rezignaci Nixona, ktery si tu uziva posledni rok vlady (a bravo castingu, ten herec se na nej hodil dokonale). Takze stejne jako ve "First Class" tezi scenariste ze skutecnych udalosti, a pusobi to fakt dobre. Mystique je tou hlavni hybatelkou, kolem ktere se vse toci, a opet musi spolupracovat Xavier a Magneto - ze to nedopadne uplne jako v pohadce je jasne. Do deje (ktery primo navazuje na "First Class") jsou zakomponovany odkazy i na puvodni trilogii, hl. "X2" (2003), takze se tu mihnou vsechny zname postavy vc. Strykera a defacto tenhle dil "zrusil" udalosti z puv. trilogie, tak jsem zvedav, co se z tohoto pribehoveho gulasku vyklube dal :) Kdyz ale pominu samotne cestovani casem (ktere uz z principu pri podrobnejsim zkoumani vzdy obsahuje logicke kiksy), story byla podana srozumitelne a chytre. [existuje prodlouzena "Rogue Cut" verze, do ktere byla celkem vkusne zaclenena stara znama z puv. trilogie - Rogue, aniz by vznikly nejake faily ve strihu, takze doporucuju; jinak v titulcich dve dotacky - prvni spis pro legraci, druha odkazuje na nasledujici dil s Apocalypsem (2016)]

X-Men: První třída (2011)

Herci starnou (snad krome Hugh Jackmana :)) , a tak je raz za cas potreba nektere serie restartovat. Ponechme diskusi, jak casto je "nutne" to delat, ale dockal se toho Spider-Man, Batman, Superman a nyni i X-Meni. A dopadlo to veeelmi slusne. I bych dal pet hvezdicek, ale pokracovani "Days of Future Past" (2014) je prece jen vychytanejsi. Pritom "Prvni trida" jede na podobne note, a to co mi vadilo, jsou spis kosmeticke zalezitosti. Wolverine si svuj "Origins" dil uzil v r. 2009, takze je zajimave sledovat pocatky i ostatnich clenu x-menacke party, kdy Xavier jeste chodil a Eric hledal sveho "dr. Frankensteina" alias Shawa. Jejich prvni setkani, poznavani a rozepre jsou zpracovany velmi dobre. Vsechno sice teprv zacina, ale uz je znat povahove rysy a smerovani jednotlivych hrdinu. Hlavni zaporak Shaw ma velmi zajimavou mutaci a K. Bacon se v jeho kuzi ocividne citi jako doma :) I predstavitele hlavni dvojky, McAvoy a Fassbender byli vybrani skvele. Takze stejne jako u uplne prvnich "X-Menu" (2000) davam castingu jednicku. Trochu horsi je to s "mladejma". Jsou zajimavi, ale prece jen mozna mohli jejich mutace zvolit jinak. To co vypada dobre na papire nemusi byt tak super ve filmu. Kravitzova dcera vypada spis jak moucha bzucalka nez Angel, a stejne jako zrzek Banshee je jejich letecka animace proste jaksi neprirozena a jejich sceny mi trochu vadily. Raven aka Mystique (Lawrencova) tu ma zas neesteticke megacelo (ona uz ve skutecnosti ho ma vetsi O:) a Hank aka Beast zas silha - ale asi si to tvurci uvedomili, protoze v "Days of Future Past" je vsechno zminene spraveno. Taky jsem trochu tapal nad podobnosti jmen Havoka (Alex Summers) a Cyclopse (Scott Summers), jelikoz takovy znalec nejsem - ano, jsou to bratri, ale ve filmu to neni vysvetleno, coz je podle me chyba. Takze jak rikam, jedna se o minoritni vady a nebyt "Days of Future Past", dam asi plny pocet. Pribeh je totiz skvely, a proti puvodni trilogii cerpa tato nova ze skutecnych!!! (2x podtrzeno) udalosti, coz je podle me vec u film. komiksu nevidana a scenaristum se to dari nadmiru dobre - predpokladam, ze prumerne inteligentni lide vedi, co byla Karibská krize v r. 62, kdy byl svet opravdu na prahu 3. svetove.

Melinda a Melinda (2004)

"V zivote nemuzes jen trit lampu a neco si prat." Standardni Allenovka rekl bych, o pomijivosti vztahu i zivota, a jak je potreba brat co se naskytne, ale neprebrat. Libil se mi ten napad s dvema odlisnymi pristupy, tragickym a komickym. Ktery na zacatku rozvadeji pratele pri debate v restauraci - kdy z nekolika kusych "klepu" kazdy udela tak trochu jiny pribeh, prave podle toho, jak sam bere zivot. Prvni si na nem vsima legracnich momentu, a tak ho i tak prezentuje, a ten druhy naopak. Radha Mitchell se sve dvojrole zhostila skvele a je na ni poznat ten rozdil jak vizuelne, tak pusobenim a chovanim. Co mi ted zpetne prijde, ze ten jeji tragictejsi part pak Woody takrikajic zkopiroval (samozrejme i rozvedl) do pozdejsiho snimku s C. Blanchett "Jasmininy slzy" (2013). Radha zde Jasminu pripomina docela znatelne. Co se tyce komedialni linky, tam je zas ocivividne, ze Woody (ktery tu nehraje) je tu plnohodnotne zastoupen Ferrellem. V Americe je to zrejme velmi popularni komik - ja ho moc nemusim, ale v tehle Woodyho poze s jeho klasickymi vtipky se mi zamlouval. Zminene schizofrenni "rozdvojeni" deje je zaroven trochu az negativum, jelikoz linky nejsou vizuelne vlastne oddeleny (mysleno kamerou/barvami), jenom herci jsou jini, takze je trochu tezsi drzet v hlave (v pameti) obe zaroven, ale zas proc ne, aspon divak neni jen tupym filmozroutem :)

X-Men Origins: Wolverine (2009)

Dobou vzniku "X-Men 4", ale spis prequel k prvni x-menacke trilogii. A podle me povedeny. Drzi zabehlou kvalitu. "Last Stand" (2006) uzavrel jednu pribehovou linku, a tvurci pochopili, ze s Jackmanem udelali diru do sveta, jelikoz se na svou roli hodi vznesene receno "jak prdel na hrnec". Pritahne do kina svym machrovstvim totiz jak chlapy tak holky, protoze ma opravdu dobre proporce a v tilku mu to proste sekne :) Samozrejme hodne taky dela samotny charakter Wolverina, ktery je popularni i v anim. podobe. Podivame se tedy na pribeh o jeho puvodu (a zjistime, ze je to vlastne takovy vecne mlady dedecek) a o jeho "technickem" otci - Strykerovi. To byl solidni hajzlik uz v "X2" (2003), a tak je fajn, ze jeho postavu jeste vice rozvadeji. Trochu je skoda, ze nektere sceny jsou porad znatelne CGI (hl. to dig. "omlazovani" P. Stewarta je dost nechutne lajdacke) - holt to jeste nekolik let potrva, nez se dosahne fotorealistickych efektu, ale nejvic se mi na "Origins" libi zakomponovani pribehu, ktery opravdu skvele pripravi pudu pro udalosti v "X2", aniz by to bylo nejak krecovite a nasilu. Vsechno se vysvetli, vsechno zapadne. K tomu se zde objevi Gambit (i kdyz prostoru mohl dostat jeste vic, skoda) ale i jini mutanti se zajimavymi schopnostmi - v neposledni rade i jakasi prvotni filmova verze Deadpoola (bez typ. kostymu), ktereho paradoxne (nebo spis zamerne) v soucasnosti hraje opet Reynolds, tedy stejne jako kdysi v tomhle snimku s Wolverinem. Wolverinuv "zrod" se tedy povedl, asi i o neco lepe nez obdobny film z roku 2013. [po titulcich je jedna dotacka, nikterak dulezita]

Lovecká sezóna 3 (2010)

Podle me celkem srovnatelne s druhym dilem, mozna o malinky chlup lepsi. Boog jako jediny v lese je porad sam, a tak by si nejradsi hral nebo poradal panskou jizdu. Ovsem jeho kamaradi maji zda se porad neco na praci, nebo povinnosti v rodine. Kdyz se tedy naskytne prilezitost zmenit prostredi za rusky cirkus, ktery prave kocuje krajem, chopi se ji a vymeni si misto s podobnym grizzlym, ktery naopak touzi byt "panem divociny". Vsechno samozrejme dobre dopadne, probehne opet zachranna akce, do ktere se zapoji i smecka starych znamych psu a kocek. V podstate to splnuje kriteria detskeho animaku - jsou tu pady na drzku, ksichty atp. Ale to je fakt vse, zadne napady nebo ironicke hlasky. Ani zadny dojak. Proste takova klasicka story o pratelstvi, pochopeni, kompromisech. V tomhle zanru je tezka konkurence, takze "LS3" opravdu ztraci. Co mi ale prijde, ze Dreamworks tohle tema docela nehorazne zkopirovali (i s ruskymi akcenty) do sveho "Madagaskaru 3" (2012). Kdyz jim to ale odpustime, muzu jejich snimek doporucit mnohem vic, protoze ve 3D je to opravdu pecka. A nejenze je vtipnejsi, ale proti LS ma bozacky soundtrack. V "LS3" jsou dobre skladby jen na zacatku a na konci. Muzika a pisnicky mezi jsou spis hrozne. Animace je taky porad stejna (?! 4 roky od prvniho dilu....lenost nebo zamer?!), takze videt jednou staci... Deti se ale mozna bavit budou.