Traffic - Nadvláda gangů (2000)

Vyborny film o drogach, zkorumpovanem systemu, nekolika naivnich odvazlivcich (nebo spis blaznech) a valce, ktera se neda vyhrat. A take poptavce, ktera tuhle masinu pohani, a ktera dela z lidi dealery a mrtvoly. Skvela atmosfericka a roztresena kamera se zajimavymi filtry, sceny bez zvuku jen s psychedelickou hudbou a vyborni herci. Stylove mi tenhle Soderberghuv film pripomina styl Inarritua (Amorres Perros, Babel). Nekolik paralelnich pribehovych linii, ktere se tu a tam protnou a nacrtavaji, svym zpusobem jednoduchy a zaroven slozity system distribuce drog z Mexika. Urcite je to jen jeden pohled - tech importnich siti bude spousta - ale tahle je zrejme nejsilnejsi, takze poslouzila filmu jako zaklad. Kazdopadne videt precpane fronty smerem do USA na hranicich, bezradneho Douglase, a slyset nektera zajimava fakta a nazory, to v cloveku vyvola pocit bezmoci proti tehle nelegalni tovarne na bohatstvi. Presto Soderbergh nechava jistou miru nadeje, at uz v neutuchajicim elanu policisty Cheadla, nebo skromnem "vitezstvi" Del Tora. Je to sice dlouhy film, ale obcas se to da. A tenhle za to stoji. [4x Oscar 2001: Rezie, Strih, Adapt. scenar, Herec VR - Del Toro]

Neuvěřitelný Hulk (2008)

MCU PHASE 1-02: Leterrier hodil za hlavu vsechno, co stvoril Ang Lee v r. 2003, a asi je to dobre. Zdlouhave, rozvazlive az psychologicke sceny s minimem akce, Hulk jako takovy mohutnejsi Shrek - nic z toho tu neni. Alespon mne se tenhle restart libi vic, i kdyz stale plati, ze Hulk neni muj oblibeny hrdina, protoze jeho pribehy oplyvaji jen prostoduchou godzillovskou destrukci okoli michanou s kingkongovskou romantikou, a co nezdemoluje samotny Hulk, to spolehlive dorazi armada, ktera ho neustale honi. Presto se na tuhle verzi s Nortonem dobre diva a take je kratsi, takze nenudi. Uz uvodni honicka v brazilskych slumech je spravne parkurovska a dynamicka a kdyz se hl. zaporak Tim Roth rozhodne naspeedovat nevyzkousenym serem, armadu jako protivnika nahradi zajimavejsi monstrum - Abomination, aby si s Hulkem dali souboj naferovku kdo s koho. Vtipne je male cameo Lou Ferrigna, Hulka ze 70./80. let, ktery si tu strihnul rolicku hlidace na univerzite. CGI design Hulka je tu mnohem lepsi nez v Leeove snimku a E. Norton se na ustraseneho Bannera hodi taky vic nez celkem namakany Bana. Dalsi male cameo Tonyho Starka pred zaver. titulky pak ukazuje, ze tento snimek navazuje na prvniho "Iron Mana" (2008) a spolu s dalsimi filmy z "Phase 1" je predehrou pro "Avengers" (2012). Tam uz si ale Hulka zahral typove asi dosud nejlepsi herec v teto roli - Mark Ruffalo.

Hrdina (2002)

3 bojovnici a jeden Bezejmenny. 3 verze pribehu a jeden cisar, ktereho je nutno zabit. Cinska historicka bajka s mrstnym Jet Lim v hl. roli, ktera velmi zretelne tezi z uspechu filmu "Tygr a drak" (2000). Podobny sermirsky balet, ktery tyto filmy proslavil (i kdyz ne vsem se tento schvalne prehnany, spise pohadkovy styl libi), ale bohuzel i hodne podobna hudba. Ta je sice krasna, ale pouziva stejne nastroje a nektere motivy mi prisly vylozene zkopirovane. Pokud to pominu, tak filmu neni prilis co vytknout, snad jen ze tech souboju je nekdy az prilis a ze je tu hodne veci vylozene pro efekt. Je to jako zmineny "Tygr a drak" vpodstate cinska pohadka, legenda, a ta musi byt jistym zpusobem nerealna a nadpozemska. Presto trochu cerpa (alespon dle pocatecniho a zaverecneho film. textu) z historie a vypravi o zrodu prvni dynastie Cchin a sjednocovani Ciny. Pribeh o porazce tri skvelych bojovniku, Nebeskeho, Snehove vlocky a Zlomeneho mece, je vypraven nanekolikrat, a vzdy v jinem barevnem podani, coz s minimalistickymi exteriery (mysleno bez dekoraci) dela vizual tohoto snimku velmi orginalnim. Nejdulezitejsi je ale skvela politicko-eticka pointa a vubec "filosofie mece", ktera je podle me dokonala a - ackoliv je to asijsky film - ta podobnost s krestan. "miluj blizniho sveho" se nezapre a cisarova vize muze klidne souperit s myslenkami demokracie. Nerikam, ze "ucel sveti prostredky" (jako v Machiavelliho "Vladari") nebo ze vlada jednoho cloveka jsou vzdy na miste, ale podani, jak to predvadi "Hrdina" nutne budi v cloveku uvahy o vyssich principech. Koneckoncu i demokracie a komunismus jsou v dusledku naproste utopie a "ideal" zrejme osciluje nekde mezi vsemi zminenymi rezimy.

Hulk (2003)

Malo Hulka. Asi tak, ve dvou slovech. Ale abych to uplne neodbyl - na tehdejsi dobu slusne komiksove zpracovani; z pohledu dneska uz opravdu pohrichu malo akce, zvlaste u komiksu, ktery si o to rika mozna nejvic. Nejsem vubec znalec teto postavy, ale napr. novejsi oba "Cpt. Amerikove" nebo samozrejme "Avengers" (2012) tento snimek Anga Lee s prehledem strci do kapsy a jeste si odplivnou. Jinymi slovy se to opravdu neda srovnavat a realne by to bylo snad i na dve hvezdy, ale zas se mi v tomhle filmu libily ty napady s "picture-in-picture" vlozkami, neboli nekolik obrazu v jednom z ruznych kamer, coz pridavalo sikovne na komiksovosti, a mohlo byt techto sekvenci i vic. Take herci jsou vybrani dobre. Skoda jen ze osobne jsem nikdy Hulka jako (anti?)hrdinu moc nechapal - a tento film mi to taky neosvetlil :) Sice se clovek dovi (zrejme jednu z vice) verzi jeho zrodu, ale pravy smysl teto postavy jsem odtud nepochytil. Znalci komiksu na to nahlizi asi jinak, ale ja zkratka na nem nikdy nevidel nic tak uzasneho. Pokud nepocitam Bannera, tak jeho dulezitejsi alter-ego, tedy Hulk, nadela vzdy vice skody nez uzitku, alespon mi to tak prijde :) Jedine, kde jsem mu fakt fandil, byli zmineni "Avengers", kde byl dulezitym a opravdu pasujicim clenem tymu. Samotny mi tak zajimavy neprijde. Je to defacto takova nespoutana sila a svoboda - tedy spis anarchie:), coz proste ja neobdivuji - ja radsi komplexnejsi postavy jako je Batman, Iron-Man apod. Navic aby Hulkova "akce" nepusobila prilis demolicne, umistil Ang Lee hlavni bitky do pouste. Je to sice logicke, ale trochu nemastne neslane, i kdyz sceny s tanky nebo vrtulniky nepostradaji vtip :) Pro me tedy prumer. Jeho pamatne "SMASH!" navic zazni az v dalsi verzi z r. 2008 :)

Na hraně zítřka (2014)

Hodne slusna a inteligentni sci-fi, ktera vas opravdu vtahne a budete casto zirat s otevrenou pusou, jak se hrdinove poperou s tou a tou prekazkou, samozrejme nejak jinak, lip, hezky po restartu. O tom to cele je, stale se opakuje jeden den, kdy dustojnik Cage (Cruise) ziskal po kontaktu doslova tvari v tvar schopnost mimozemskeho protivnika - vracet cas. Kdyby se nad tim clovek hodne zamyslel, urcite najde v konceptu plno nesrovnalosti, coz vzdycky hratky s casem proste delaji. Ale dulezite je, ze tady me to pri koukani temer nenapadlo. Vraceni casu nazpet tu pusobeni velmi prirozene a elegantne. Jedine s cim jsem mel problem, byl zacatek a konec. Ta pocatecni premisa, kdy celkem vysoce sarzovaneho amer. dustojnika degraduji v uplne cizi britske jednotce na vojina behem par minut - to jsem proste nezral a pusobilo to na me velmi neprirozene. S tim souviselo i jednani nadrizenych vojaku v celem filmu - prislo mi to proste nelogicke, ze i kdyz se jim snazil Cruise vsemi moznymi silami vysvetlit, v jake casove smycce se octnul, pokazde skoncil bud v poutech nebo na uteku. Nikdo mu z nadrizenych neveril, a to mi prislo strasne jednostranne - az jsem zacal tusit jakousi konspiraci z vyssich mist, ze v te cele invazi bude neco "vic". A ted bacha spoilery! :).........ne, neni. Opravdu v tom neni zadna specialni vychytavka. Vpodstate se jedna o serioznejsi Verhoevenovu "Hvezdnou pechotu" (1997), i s temi zpravodajsko-reportaznimi videi na zacatku, s rekruty a vlastne i hl. emzackym "mozkem". Proste to same. Teda ne uplne - totalne "kids-friendly". Uz mne to zacina docela vadit, ze posledni dobou (pokud nepocitam horory) neni na platne skoro zadna krev. Chapal bych to jeste u komiksu jako je "Thor", ale tady bych neco brutalnejsiho fakt uvital. Ne - herci tu chcipnou milionkrat, ale jedina cervena barva je az ke konci, kde krvaci Cruisovi ruka. Vice temnejsi a drsnejsi pojeti by tomuto snimku fakt neskodilo. Pritom jinak jsem koukal s otevrenou pusou (nastesti jsem predtim nevidel "Source code" [2011]), a opravdu me bavilo, jak si scenariste s casem vyhrali. I kdyz se nektere situace stale opakuji, je to zpracovano tak decentne a sikovne, ze to divaka neotravuje. Dokonce to i pusobi vsechno velmi logicky. Asi az na ten zaver. I kdyz ma tu hezkou romantickou tecku, vpodstate nedava smysl. Cruise opet ziska emzackou schopnopst a vrati cas. Ale jen sam sebe, kdezto vitezstvi nad neprateli zustane netknuto - i na pomery sci-fi to cloveku hodne vrta hlavou. Kdyz k tomu prictu, ze jsem po zhlednuti nemel takovy ten pocit, ze jsem videl neco prelomoveho (jako u "Matrixu", "Terminatora 2" apod.), nedam plny pocet. Ale stale je to solidni nadstandard.

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

Solidni vyvrazdovacka od zacatku do konce :) Rekl bych, ze "Requiem" neni dejove ani horsi ani lepsi jako jednicka - ukazuje jen jiny pristup. Zkratka jednoducha survival story s dvema nejvetsimi zabijaky filmoveho vesmiru, tentokrat v mestecku v Coloradu. Dej primo navazuje na konec predchoziho filmu, kde se vylihnul hybrid predatora+vetrelce. Ten zpusobi hned na zacatku ztroskotani teto lodi, takze se vracime na Zemi. Zarodky vetrelcu pak uniknou a je vyslan predator-likvidator (ala Viktor cistic :), ktery ma zahladit stopy a vetrelce i hybrida znicit. Je trochu nelogicke, proc je na to sam, ale ve vysledku mam tenhle soliterni styl radsi, nez kdyz je ve filmu predatoru nekolik jako v "AvP" (2004) nebo "Predators" (2010). Problem tuctovosti snimku, stejne jako v predchozim dilu, prameni i z chybejiciho vyrazneho hereckeho charakteru. Neni tu zadny vudci "tahoun", takze je divakovi celkem jedno, kdo umre :) Taky je trochu pofiderni hybridova schopnost klast vajicka primo do lidi, ale budiz no. Alespon ze Predator je opet stihly bojovnik, a ne ten obrneny bagr jako v "AvP" :) Zaver je trosku otevreny, ale jak vime, zatim zadne pokracovani neni a asi nebude. Nejhorsi vlastnosti "AvP 2" je ale prilisna cernota obrazu, kdy v polovine filmu neni skoro nic videt (i pri sledovani v zatemnene mistnosti). Je to stejne u DVD i Disney+ verze a snizuji za to razantne vysledne hodnoceni.

GO - GO šou (2000) (pořad)

Znam porady, ktere me blbosti vylozene donuti vypnout telku, a tohle takova hruza neni. Jako kulisa pri vareni nebo uklizeni se to da. Ale jako "porad vecera" rozhodne ne. Estrada zalozena na hud. playlistu ala diskotekovy Michal David, k tomu cirkusova cisla, pisnicky na playback, nebo podprumerny gondikovsky humor me proste nevytrhnou.

MasterChef (2012) (pořad)

Nemam rad reality show vpodstate jakehokoliv druhu. Uz z podstaty veci mi tyhle porady prijdou stupidni. Tady jsem doufal, ze to bude vice o vareni, ale....neni. Opet jsou zakladem typicke "zpovedi na kameru", kdy soutezici cosi zpetne hodnoti, ale divak vlastne nevi, kdo z nich tedy vypadl a musi koukat az do konce. Tri hlavni sefkuchari-porotci jsou jeden horsi nez druhy - misty pusobi profesionalne, misty jako nejvetsi dementi vesmiru, co si o sobe mysli vic, nez se slusi. Samotne vareni a soutez je pak jakysi videoklip z kuchyne s dosti divokym strihem michany reklamou na vyrobky nejmenovaneho marketu, aby kazdy soutezici+jidlo mel svou chvili slavy. Ve vysledku ale divak nemuze sam posoudit, kdo co udelal spatne, protoze napr. v mnou sledovanem dile, kde delali bolonskou omacku, divakovi na obrazovce nenapsali (coz bych logicky cekal), co tedy v ni ma spravne byt (ani blbej obrazek "idealu" nepromitli). Cili se divak ani nicemu nepriuci a jen ceka na to, ze to nejaky odborny porotce ke konci posoudi (Ital, o kterem take rekli vylozene ho..o - ani kde vari, ani proc je takovy "expert"). Jedine, co mi to dalo, ze jsem poznal nazvy nekterych ital. testovin, a k tomu dostal hlad :) Takze se jdu najist, ale nicim jinym, abych se koukal znovu, me nenalakali. Pro zaky ucici se na kuchare to muze byt ale zajimavy porad.

Predátoři (2010)

Problem tohoto dilu je, ze uz asi nebylo moc co vymyslet. Tak se scenariste uchylili k jakemusi alibismu a sahli opet po dzungli jako v jednicce s Arniem. Asi si rekli, ze byla nejuspesnejsi, tak proc si nedat repete a zaroven vzdat hold. S tim rozdilem, ze aby to tedy bylo jinaci, bude se to odehravat na jine planete. Ta je bohuzel zaroven tak jina, ze ani predatori na ni nejsou "doma" (coz by byla podle me zajimavejsi alternativa), a soucasne tak stejna, ze na ni rostou rostliny jako na Zemi - podivne. Celkem zajimava je lidska sebranka, ktera zastupuje nektere vojenske i nevojenske skupiny, od mexickeho kartelu po yakuzu a s tim souvisejici pro ne typicke zbrane. Tady je podle me skoda, ze toho tvurci vice nevyuzili, kdyz uz si dali praci s tim je tolik odlisit. Nekteri umrou velmi zahy, takze se pozornost soustredi na ustredni dvojku Brody+Braga. O Brodym se toho nakonec ale divak stejne moc nedovi. Take zahadny doktor, jako scenaristicke eso v rukavu, na me nepusobil moc verohodne a i ke konci jsem si rikal, co by z toho vseho mel, nebo jak predatori poznali, ze ho maji vzit s sebou taky :) Ani ten prilis otevreny konec mi uplne nesedl. Takze vzato kolem a kolem, kouka se na to slusne, evokuje vzpominky na puv. film z r. 1987, ale kdyz se nad tim clovek zamysli, existence tohoto filmu je z dnesniho pohledu hodne zbytecna. Nenavazalo na nej źatim zadne pokracovani a pokud jeho dej neni rozveden aspon v knizkach nebo komiksech, tak vazne nevim. Protoze i videohra "Predator" (2020) ho absolutne ignoruje a vyuziva pouze ostatnich dilu, vcetne "Evoluce" (2018).

Vetřelec vs. Predátor (2004)

[Extended ver.] Budu se snazit byt objektivni, takze dam tri hvezdy. I kdyz jsem fanousek videohry (film se inspiroval hlavne nazvem), a Vetrelec i Predator jsou take mi oblibeni priseraci-zabijaci. Kdyz clovek prekousne zapletku, ktera je hodne pritazena za vlasy, jedna se o zabavny, koukatelny akcnak s dvojici nepratel uz nejakou dobu znamych (prvni Vetrelec 1979, Predator 1987). Rozdali si to mezi sebou (a s lidmi) na strankach komiksu, pak i na PC a film tedy nemohl chybet. Libi se mi to arkticke prostredi i tajuplna pyramida. Co mi vadi asi nejvic, je to ocividne silene urychleni vyvoje vetrelcu. Ve filmu neni poznat, ze by byla nejaka delsi casova prodleva, cili z toho vyplyva, ze by se museli vetrelci "vylihnout" v radu minut. Zrejme aby nezdrzovali akcni dej a divak nemel moznost premyslet nad vycucanosti scenare:) Take design predatoru mi nesedl - prislo mi jak kdyby meli nadvahu :) Dela to jakesi nove brneni a proti puvodnimu vytahlemu bojovnikovi, s kterym bojoval Arnie nebo Glover, pusobi misty tezkopadne. Ale nenudil jsem se, efektni bitky tu jsou a nove navazane "pratelstvi" s cizim bojovnikem se mi jako napad libilo a konec podobny zaveru "Predatora 2" (1990) taky. U Extended verze ale popravde nevim, cim se lisi. Na DVD ma asi o minutu navic. Uplny prd.