Teorie všeho (2014)

Je to sice snimek, ktery ma opravdu hodne spolecneho s ocenovanou "A Beautiful Mind" (2001) s R. Crowem, ale i tak stoji za videni, uz kvuli neskutecnemu oscarovemu vykonu E. Redmaynea, ktery je misty k nerozeznani od skutecneho Hawkinga. Pribeh je to sam o sobe samozrejme smutny. Kdyz tak tezka nemoc jako ALS poskytne mladeho cloveka, navic tak chytreho a teprv s budoucnosti pred sebou, vzdy to pusobi velmi nefer. Film jako takovy je sice primarne romanticky ladeny, ale mozna tim dulezitejsim, co se pribeh snazi ukazat, je az temer tvrdohlava snaha tvorit a myslet i pres vsechny prekazky, jakesi urputne lpeni na zivote i ze strany pribuznych, predevsim rovnez vytecne F. Jones. Samozrejme ze clovek nevi, jak to bylo v realu (i kdyz je predlohou kniha skutecne Hawkingovy manzelky), ale ve filmu zkratka nikdy nezazni veta typu "chci to vzdat". I pres neprizen osudu si Hawking zachovava zajimavy humor i muzske choutky, ale take zdravy rozum. Nejen co se tyce prace, kterou bohuzel asi pochopi a oceni jen par lidi na svete (proto se fyzikou film podrobneji nezabyva), ale i ve smyslu vztahu v rodine. Takze v druhe puli neni prehnane sentimentalni, ale usti v logicke a smirlive reseni. Kazdopadne ta zaverecna retrospektiva, jakesi "pretoceni hodinek" byl skvely napad. Opravdu s citem natocena biografie. [Oscar 2015: Herec v HR - Redmayne]

Černý Tulipán (1964)

Hrdinove a mstitele jako Zorro nebo Robin Hood jdou s lidmi od nepameti. A tahle franc. verze podle A. Dumase podobne cerpa z one loupeznicke romantiky, prestrelek, souboju, milenek a koreni to lehounkym franc. humorem a historickymi realiemi, ktere vymysleny pribeh zasazuji do obdobi Velke fr. revoluce, kdy se na venkove slechta boji tajemneho zbojnika, ktery za sebou nechava misto podpisu Cerny tulipan. Fesak Delon v povedene dvojroli, chytry konik Voltaire a naivni, ale roztomila romantika dava tomuhle snimku punc nadcasove oddechovky. Akcni sceny jsou uz z dnesniho pohledu sice usmevne, ale je to zkratka retro. Kdo ma rad Tri musketyry, Angeliku apod. dobrodruzne-romanticke zalezitosti, najde to i zde.

Americký sniper (2014)

Velmi kvalitni film o Iraku, ktery trochu doplaci na to, ze uz je nekolikaty v poradi s timhle tematem a ze predevsim hodne pripomina oscarovy "The Hurt Locker" (2008). Jak podanim konfliktu, tak i psychologii hlavni postavy. Holt filmari se od snimku o WW2 nebo Vietnamu presunuli k soudobym islamistickym problemum, coz ma sva pro a proti. Divak ziska opravdu perfektni vhled na moderni bojiste, jaky "bordel" dezinformacni i bitevni Blizky vychod predstavuje, protoze se vetsina prestrelek odehrava v urbanizovane oblasti plne "civilistu", ale taky ma obcas pocit, ze neco podobneho uz prave videl. Nejen ve zminenem filmu o pyrotechnikovi, ale i z beznych zprav. Presto neni pochyb o tom, ze filmarina je to kvalitni a uzival jsem si, kolik realne techniky do toho Eastwood nacpal. Lokace jsou take perfektne vybrane a divak nema rusive pocity typu ze je neco jen "na oko". Cooper se na postavu Chrise Kylea take perfektne hodi a je mu vic nez podobny, dokonce si na teto roli dal fyzicky opravdu velmi zalezet. Myslel jsem, ze dej o sniperovi bude nuda, ale vzhledem k tomu, ze se Kyle zapoji do mnoha boju i zblizka, najdou se opravdu velmi napinave sceny. Rezijne je to tedy dobre zvladnuto. Jedine, co mi prislo lehce krecovite a neprirozene byly sceny pri navratech domu. Chapu, ze jsou pro dej podstatne, ale neco mi na nich uplne nesedlo. Ten kontrast je zkratka tak velky, ze to beznemu cloveku jako mne prijde az divne :) Co me, ale dostalo, byl konec a zaverecne titulky, jelikoz jsem o tomto nejuspesnejsim sniperovi amer. historie nevedel do te doby nic. Fotky realneho Kylea a toho, jak byl respektovan, pridaly celemu snimku dosti na hodnote a vedou k uvaham o paradoxech zivota. [Oscar 2015: Strih zvukovych efektu]

Asterix: Sídliště bohů (2014)

"Do utoku!.....prosim!" :) 3D konverze znameho franc. dua se povedla nadmiru dobre. Obaval jsem se nezvhledne grafiky, ale opak je pravdou. Znamy styl s typickymi rysy zustal zachovan a moc hezky se na to diva. Dej ma take klasicke motivy - opet se Caesar snazi vyhladit malou galskou vesnicku - ale tentokrat na to jde fikaneji. Neboli kdyz nemuze Galy porazit silou, zahlti je rimskym zivotnim stylem. A tak jim primo pred branami postavi rimske sidliste. Na to nejsou Galove zvykli, protoze doted mlatili jen rim. vojaky, ale s civilisty to tak provest nemuzou. A co hur, rimska ekonomika se jim pomalu a jiste vetre pod kuzi. Po mnoha letech je to opet ta stara znama politicko-socialni satira, jak si typickeho Asterixe predstavuju. Najdou se sice lehce skripajici momenty, ale jako celek tento film dycha takovym optimistickym francouzskym humorem, ze ma clovek celou dobu prijemny pocit ze sledovani. Cesky dabing se take povedl a 3D a stopaz je taky fajn. Moc prima oddechovka.

Kingsman: Tajná služba (2014)

Velmi svezi a originalni spionazni komedie, parodujici stare bondovky, ktera se ocividne inspirovala ve filmech jako "Muzi v cernem" ci "X-Men" a ktera pridava opravdu brutalni akci typu "Kill Billa" (resp. "Kick-Ass", jehoz byl Vaughn reziserem). Uz uvodni titulky jsou pomerne novatorske a brzy se divak ponori do napul gentlemanskeho, napul ztrestene akcniho sveta tajne mezinarodni sluzby sidlici v Anglii, jejiz praktiky a vycvikove metody by daly zabrat i znamemu 007. Kdyz jsem poprve uvidel "konzervativniho" Firtha v boji, kaslal jsem na to, kde jsou jake triky, a uzival si tu zbesilou akci a zabavnou kameru. Tenhle film si proste na nic nehraje a drzi se sveho stylu az do konce a je to dobre. Co na tom, ze zlocinecky plan na ovladnuti sveta je hodne blaznivy a sci-fi. Sem se to hodi a "sislavy" Jackson je jako zaporak spravny magor. Je tu samozrejme taky spousta cool gadgetu, ktere k "bondovkam" patri, od zapalovace po destnik. Casting se taky povedl - neokoukany Egerton je na tuhle roli tak akorat zajimavy a zaroven nezastinujici uz zname hvezdy. Soundtrack je svizny a cele je to navic opravdu vtipne. Takze nemam co vytknout. Prima oddechovka. Mimochodem....ani ja jsem v prof. Arnoldovi nepoznal Luka Skywalkera :) Boze jak ten se zmenil :)

Birdman (2014)

Schvalne jsem cekal, jak se k tomu postavi Akademie a dost me to prekvapilo. Nemuzu si pomoct, ale doted nevim, o cem ten film vlastne je. Je tak divny a neuchopitelny, ze vlastne v te nominovane skupine nic tak vyrazneho nebylo. Ale ze by to byl nejlepsi film? Podle me je to naopak nejslabsi Inarritu, ktery stoji za zhlednuti kvuli forme, nez kvuli obsahu. Protoze to, jak je to natoceno, je opravdu pusobive. Proto mozna i oscar za rezii a kameru. Osobne nedokazu posoudit, kde konci jedno a zacina druhe, zkratka cely film je defakto bez strihu. Minimalne tak, ze si ho divak absolutne nevsimne. Vsechny sceny jsou propojene, kamera neustale krouzi po budove broadwayskeho divadla a snima dialogy hercu, z nichz nevyraznejsi je urcite M. Keaton, ktery vpodstate hraje tak trochu sam sebe, coz dela namet zajimavym. Predstavitel Batmana z prelomu 80. a 90. let tu hraje herce, ktery proziva osobnostni krizi. Chce si dokazat, ze ma na vic, nez hrat komiksoveho hrdinu (mimochodem je tu nekolik ironickych narazek na popularni blockbustery). Riggan chce ukazat, ze umi hrat seriozni divadlo a do toho se neustale stretava se svou slavnejsi minulosti. Herecky je Birdman opravdu kvalitni, a vsichni podavaji uveritelny vykon. Stejne tak neustavajici hudebni doprovod na bici dela s atmosferou hodne. A nektere sceny, jako ten beh ve slipech po Times Square asi clovek nezpomene, ale jinak? Mozna mi neco uniklo a budu to chtit videt znova, ale zkratka nedokazu rict, co tim chce Inarritu sdelit. Jeho drivejsi filmy byly hodne syrove a realne (Amorres Perros, Babel...), ale uz v "Biutiful" (2010), kde Bardem vidi mrtve lidi, zacal inklinovat k jiste mysterioznosti a v Birdmanovi tomu nasadil korunu. Keaton je vpodstate magor, ktery neustale slysi hlas sveho komiksoveho "ja". Zije na pomezi reality a fantazie, kdy neni jasne, jestli se mu ty veci co umi zdaji, nebo je opravdu dela (napr. jeho "let" je pak vysvetlen jako cesta taxikem). K tomu je to strasne ukecane a alespon mne prislo, ze nektere dialogy jsou docela o nicem. Takze oscar za scenar? Pffff. Urcite je dobre to videt a udelat si nazor. Je to ten typ filmu, o kterem budete hodne premyslet. Ale at ho omilam tam a zpatky, prijde mi to jako typicka ukazka pusobiveho artu, kdy jakmile odloupneme vsechny ty chutne casti jako je zpracovani a styl, zustane podivny utvar, ktery si rika film, ale pribeh jako takovy nema. Je to jak abstraktni malba, v ktere si clovek musi najit to sve. Mne se to zatim nepodarilo. Sorry Alejandro. [4x Oscar 2015: Film, Rezie, Kamera, Puv. scenar]

Resident Evil: Zatracení (2012)

Japonsti herni scenariste proste neumi napsat film tak, aby ne-Japonci prisel normalni. Fakt ne. Scenar je misty doslova sra.ka, zvlaste pro neznalce herni serie (jako jsem ja), kterou tento CGI film, podobne jako predchozi film "Degeneration" (2008) rozviji (mezi 5. a 6. dilem hry). Sice je to asi sequel, ale krome spolecne postavy, Leona, nijak na puvodni film nenavazuje. Virus je opet na cernem trhu a nekdo se ho snazi zneuzit, tentokrat v jedne z postsovetskych republik. Akorat se o nem mluvi rovnou jako o B.O.W., neboli bioorganickych zbranich. Jak napadite. Do hry by to uslo, jako film je to opet strasne podivne vypravene, zkratkovite. Je znat ten "levelovy" zpusob razeni scen. Meni se lokace, Leon se dostava odnekud nekam a divak podobne jako v "Retribution" (2012) s M. Jovovich vubec nechape, jak ta Plaga funguje. Kdo je herni serii netknuty, bude opravdu tapat, jak ze je to ovladani priserek zarizeno. Proste jedna z postav si cosi pichne, podrizena priserka ma v sobe asi toho parazita....nevim, proste hadam. V pribehu to dobre podano neni a to je chyba. O to horsi je, ze v bonusech na BRD je strucny lore o kazdem typu prisery, vc. Ganados, o kterych ve filmu neni jedina veta!, i kdyz je jich v nem plno. Proc tento lore nezakomponovali do filmu, je mi zahadou. Nejvetsi sranda je, ze z bonusu na disku take pochopite, ze se film odehrava na Slovensku :D (vzhledem k tomu, ze je tam nyni - 2019 - prezidentkou zena, nabira to zcela jiny rozmer :-D ) Ale chapu, ze je to snimek hlavne pro fandy hry, kterym spoustu veci nemusi film nic vysvetlovat. Technicky je to kvalitni, proti "Degeneration" jsou animace i textury o par radu vys. Kamera pouziva ruznych netradicnich uhlu a triku, ktere jsou opet znamy spise z her, nez z hranych filmu, ale neni to na skodu, nektere sceny tak pusobi opravdu cool a strasidelne. Kdyby si na ty dialogy plne patosu a nelogicnosti najali aspon nekoho lepsiho, mozna ze i ten podivny pribeh by vyznel lip. [P.S. jinak bych opet doporucil CZ dabing, i kdyz jsou ty hlasy nic moc, protoze titulky jsou zprasene jeste vic - ostudne odfakly bluray; ale ze se divim, proste ceska prace]

Liga spravedlivých: V pasti času (2014)

Jakasi detstejsi forma Justice League. Nemuzu si pomoct, ale styl kresby mi pripominal takove ty postavicky, co pridavali treba do cerealii Nestle :) Netusim, jakou novou serii timto filmem chteji v DC zacit. Je to uplne jine (nerikam ze spatne): od rezisera pres voice-casting po hudbu a animace. Jakoby zcela samostatna rada (ocividne taky vychazi z "New52" restartu - je tu Cyborg), ale zatim nema zadne pokracovani, takze kdovi. Na to, jak je to kraticke, se toho stihne v deji docela hodne. V bitve je zabit (tedy spise zmrazen) Lex Luthor, aby se po tisici letech nestastnou nahodou z ledu dostal a diky mocnemu Time Trapperovi, vladci casu, se mu podari zmenit minulost. Hratky s casem jsou naoko lakave, ale muzou zpusobit zmatky, kdyz se tvurci moc pusti ze retezu. Tady se to nastesti nestalo a clovek stale vi, co se deje. Misty je to sice trosku nelogicke (treba kde zjistil Luthor presny cas dopadu lodi se Supermanem do Kansasu), ale budiz. Je to proste akcni detska rychlovka, takze se leccos prehlizi. Justice League je zapojena celkem slusne, ale tentokrat jim jeste pomahaji Dawnstar a Karate Kid, dva pubertaci z budoucnosti, kteri zpusobili Luthorovo probuzeni. Akce je tu hodne, nektere efekty vypadaji opravdu pekne a hudba je naprosto jina nez je clovek u DC zvykly, ale libilo se mi to. Az na tu jaksi "mladsi" kresbu a feeling trochu jak z Nickelodeonu, tedy zadna krev ani brutalita, tak se na to koukat da. Skoda jen toho velmi otevreneho serialoveho konce. Vzhledem k absenci pokracovani (uz to bude rok), to moc nechapu...ze by "Trapped in Time" byl takovy propadak, ze to v DC tipli? Nevim.

Zelená míle (1999)

F. Darabont se vratil do vezenskeho prostredi a po "Shawshanku" (1994) zfilmoval dalsi Kinguv kus. A opet se to povedlo. Ma velke stesti, nebo mozna cich, na herce. Vsichni do jednoho jsou skvele vybrani a kazdy je dulezity. Samozrejme v popredi jaksi stoji Hanks a obrovity Duncan (budiz mu zeme lehka). Ale i Morse (ktery obcas hraje i zaporaky a furt si ho nemuzu nikam zaradit :) nebo odpudivy Hutchison, a take vezni...vsichni skladaji mozaiku celkem komorniho prostredi Bloku E v jizanske veznici. Na smrt odsouzeni vrazi zde cekaji na svou posledni mili k elektrickemu kreslu. [spoilery!!] Otazka trestu smrti je tu sice jasna, ale vlastne spise okrajova. Prece jen je to King, takze se dej stava brzy dosti mysterioznim a myslim, ze je celkem jasne podobenstvi s Jezisem. Je to sice zvlastni od autora hororu, ale je to tam. 3x poprava, 3x zazrak, nevinny jde na smrt zatimco se na nej dav zlobi, zaporak je potrestan... A v tom vsem jedna uzasna myska. S citem natoceno, skvele zahrano. Misty mrazi, misty je dojemny. A vede k zamysleni, jak se svou vlastni Zelenou mili nalozime.

Vědecky prověřeno (2014) (pořad)

Priklad toho, ze na National Geographic nejsou jen kvalitni porady a nechapu, ze ma tahle blbost tak vysoke hodnoceni. Z naproste vetsiny nudna a obycejna videa, kterych je na YT tisice, doplnena radoby vedecko-vtipnym vysvetlenim padu na drzku a podobnych skopicin na urovni fyziky prvniho stupne ZS a k tomu zcela nevtipny (suchy) Hammond, ktery ocividne fusuje do vseho a je zde na stejne "urovni" jako kdysi Eda Hrubes v "Nevahej a toc". Cely porad je pak podobny ceskemu "Stahovaku". Nuda.