Speed Racer (2008)

Sice je to neskutecny kyc (zamerne) a svou silenou barevnou preplacanosti mi to misty div nevypalilo sitnici, ale fakt se mi to libilo. Je to vsechno maximalne prehnane, ale vysledek je jeden z "nejkomiksovejsich" hranych filmu. I kdyz puvodni jap. anime jsem nikdy nevidel (http://en.wikipedia.org/wiki/Mach_Go_Go_Go) a ani novejsi remaky tohoto serialu neznam, v podani sourozencu Wachowskych snad ani nemohlo vzniknout nic "normalniho". Jejich "Matrix" trilogie byla revolucni, a i kdyz "Speed Racer" se k ni legendarnosti nezaradi, je to velmi zabavny crazy zavod v playstationovem "Wipeout" stylu, ktery si spravne naladeny divak uzije od zacatku do konce. Casting je bezchybny, a kupodivu mi nevadila ani Ch. Ricci, protoze presne do takoveho bijaku se jeji panenkovska tvar (znama uz z "Addamsovy rodiny") hodi. Prekvapenim byl Paulie Litt jako Spritle, ktery ma na tak maleho kluka neskutecne komicky talent. A dobre mu sekunduje uzasny simpanz Chim-Chim (tedy ve skutecnosti ho "hrali" simpanzi dva, ale to je fuk). Sice mi trochu nesedla gangsterska mezihra v horach s kung-fu vlozkami, ale jinak to byla jizda, ktera vytezi z barev vasi televize maximum. Zaverecna Velka cena je pak svou dynamicnosti i retrospektivnimi dojemnymi vlozkami jednou z nejlepsich "automobilovych" scen vubec. Nejstylovejsi popcornova slatanina o autech a jezdcich :)

Cokoliv (2003)

"Po antikoncepci blazni? Blazni porad! Jeji hormony by meli nasadit v chemicke valce." To naprosto vystihuje hl. zenskou roli Ch. Ricci. Nejenze mi ona neprijde moc sympaticka a furt v ni vidim Wednesday z "Addamsovy rodiny", ale jeji postava je zde nanejvys protivna a zaslouzila by jednu flaknout. A navic je do ni zamilovany J. Biggs, ktery mi proste vic pasuje do nactiletych komedii "Prci, Prci", kam se opravdu hodil. Ale videt tohoto manika (podle me ma oblicej jak kun :), ktery soulozil s jablecnym kolacem, v takoveto seriozni roli radoby mladeho intelektuala, navic spisovatele - no casting mi zkratka moc nesednul. Film jako takovy neni vylozene nudny, ale byl misty docela protivny obsahem i dialogy. Nastesti je tu par hezkych Woodyho glos a speku - jeho mentorska rolicka, jakysi mentalni guru, aspon trosku ozvlastnuje dej. Dalsi "netradicnost" - takove ty Biggsovy promluvy na divaky primo do kamery - je velmi subjektivni soudit, mne se to moc nelibi, ale zde to jakztakz pasovalo. Jinak se jedna o velmi prumerny vztahovy film. Dokonce to neni ani vylozene romantika, jak jsem si myslel dle obalu. "Laska", ktera se tu prezentuje, je hodne svihla, nevybourena a opravdu na cvokarnu. Cekal jsem aspon nejakou pointu typu, ze Dobel (Allen) bude jen ve skutecnosti neviditelnou personifikaci Biggsova svedomi, ale nic takoveho. Zaver je obycejny jako cely film.

Žhavé výstřely (1991)

Velmi povedena parodie na nekolik filmu a zanru, v cele s "Top Gunem" (1986). Charlie Sheen (jeste v dobe kdy zrejme nebyl takovy potizista jako dnes) se na roli Toppera Harleyho hodi skvele. Vpodstate cely film je prospikovan at uz slovnimi nebo vizuelnimi forky, takze se divak nudit nebude :) Samozrejme jako kazda jina parodie to predpoklada znalost puvodnich snimku, jinak budete asi koukat, co se to vlastne deje. Jako priklad je vhodne mit zhlednuteho krome "TG" take "Rockyho" (1976), "Jih proti Severu" (1939), "Tanec s vlky" (1990) nebo treba puvodniho "Supermana" (1978). Pritroubly admiral-veteran pripomina zas trochu Lassarda z "Policejni akademie". Nektere gagy jsou primo bozi, nektere z meho pohledu hranicily s infantilnosti, tak nakonec nedavam plny pocet. Ale jinak je to opravdu nabusena parodie. Hlavne to mnozstvi vizuelnich foru, co vymysleli na letadlove lodi a s letouny. Soundtrack je take povedeny, a dokonce i v zaver. titulcich je nekolik speku. Kazdopadne "Horke brisko" je skvela prezdivka :-))

112 (2006) (pořad)

Nevim jaka je napln teto serie, videl jsem myslim jen jeden nebo dva dily, ale libil se mi ten styl. Kdy byl napr. hasicsky zasah tocen primo kamerou na helme, z pohledu zachranaru. Pritom nic rozmazaneho, ale solidni pekne ostre zabery "real-time". Takze mi to prislo poutave i akcni. Chapu, ze ne kazdy dil ma asi zajimavy obsah, ale to, co jsem videl, byl fajn nahled do prace ceske policie, vysetrovatelu, hasicu... Coz pokud vim nikde jinde v TV neni, pokud nepocitam bulvarni zpravy na Nove. Snad jen "Krimizpravy" na Prime by se tomu daly prirovnat, ale tam se jedna tusim jen o cernou kroniku, kdezto dil "112"ky, co jsem videl, treba zadnou vrazdu neobsahoval, takze ma zrejme sirsi zaber, coz je plus.

Kdo přežije - Amazonie (2003) (série)

Abych rekl pravdu, nikdy jsem tenhle styl poradu nepochopil. Je to jeden z tech, ktere me utvrzuji v tom, ze televize je ztrata casu. Koukat na partu mestaku jak stanuji v pralese, lovi pirane, a pak se za trapneho handrkovani kdo je komu blizsi vyrazuji na radoby ritualni pulnocni seanci...znam asi tunu veci, kterymi se da cas vyplnit lip, nez sledovat jakysi posahany socialni experiment v prirode. Nic jineho to totiz neni. Stejne jako "Big Brother", "Vyvoleni"...je to furt o tom samem. Muzou tomu dat prostredi Amazonky, Nilu nebo treba planety Pluto, stejne vzdycky pujde o ty kecy typu "ta krava je moc svalnata, bojim se ji, tak ji chci vyradit." Asi tak. Hodnotim opravdu jen to prostredi, ktere trosku priblizi, jak je to v divocine obtizne. Ale o skutecnem "preziti" v busi/pousti/bazinach existuji mnohem lepsi porady - stale "pro masy" (napr. na Discovery), ale aspon s nejakym navodem jak udelat to ci ono, ceho se vyvarovat, co jist a co ne. Nemusim k tomu mit dva "kmeny", ktere napr. zapaluji ohynky na cas, aby vyhraly lednicku. Bida.

90210: Nová generace (2008) (seriál)

Kdyz ma neco tolik dilu, stopro nedokazu posoudit vsechny rady jako celek. Jenze me bohuzel nebavil ani jeden dil. Ani jsem ho nedokoukal. Strasne moc postav, a vlastne zadna mi nebyla sympaticka. Zase je to "Beverly Hills", takze luxusni domy, auta, drogy. Nevim proc, ale jediny serial z podobneho prostredi, ktery se mi fakt libi, bylo "O.C.". Doted jsem neprisel na to proc, asi mi tam ty postavy prisly primocarejsi a lip zahrane. "90210" je slozeno jen z libacek, hadek, plactivych nebo vycitavych scen, ale ty obliceje se mi uplne slevaly. Nikdo nevycnival, vlastne jsem nepochopil jestli to ma nejakou ustredni postavu nebo linku. Ma to slusnou kameru a barevne podani. To same plati o makeupu, satech. Ale budu se muset hodne premlouvat, abych si pustil dalsi dil a byl objektivnejsi.

Miami Vice (2006)

Puvodni serial z 80. let vubec neznam, takze nedokazu posoudit (ne)navaznost ci podobnost. Ale jako "buddy cop movie" znam lepsi. Libi se mi styl "Smrtonosnych zbrani", zkratka vtipna, odlehcena akce proti dobrym zaporakum. Tenhle snimek se snazi byt vic realny, a mne to nesedlo. Pry je to toceno na digitalni kameru, coz presne nevim jake ma klady/zapory, ale v nekterych scenach mi hodne vadil ten ocividny dig. sum. Tezko rict, jestli to je umysl nebo artefakt tohoho stylu nataceni, ale pusobilo to na me rusive. Hodne zaberu je take zblizka, jako reality show, vpodstate vsechny jsou trhane, ocividne zadny steadycam. Zkratka to ma asi pusobit jakoby realne policejni zabery, ale v tomhle smyslu to i postrada filmovou akcnost. Je to trochu dejove rozplizle, sukaci sceny jsou tu zbytecne natahovane - a vlastne ty jsou jedine, ktere nam priblizuji hl. detektivy, jinak je to emocne dost plytke. Prevazuje tu forma nad obsahem a zobrazeni drogovych sefu nad charaktery hrdinu, takze si divak ani k jednomu z poldu nevytvori vztah. Ocenuji, ze story pusobi vcelku realne a dokazu si predstavit, ze takove undercover operace probihaji. Ale bud to chtelo nekoho vyraznejsiho nez Farrella a Foxxe, nebo jinou rezii, ale pro me je vysledek fakt prumer. Napr. posledni bitka, ktera mela byt asi vrcholem, ma zrejme ponechane puvodni zvuky a je videt, jak moc dela dodatecne ozvuceni a uprava efektu. Strileni totiz pusobi jak psouky a cela prestrelka jak nejake becko. Ja jako divak chci vseho trochu "vic" - vybuchu, zvuku. V akcnim zanru podle me realita moc nezabira a "Miami Vice" je toho prikladem.

Predátor 2 (1990)

Losangelska "dzungle" jako kontrast k pralesu z jednicky byl velmi dobry tah a napad. Horko, soupereni drogovych gangu, a v tom Danny Glover a jeho nekonvencni parta poldu, kteri zjistuji, ze maji v rajonu noveho "najemnika". Ten se opravdu dobre adaptoval i na mestske prostredi a stejne jako v puvodnim filmu, i zde dokaze skvele splynout s okolim a byt tim hruzostrasnym "prizrakem", proc mam tohohle zaporaka rad. A ze se opravdu nehodla stat koristi, ukaze Jamajcanum i skupine radoby moderne vyzbrojenych agentu, kteri si mysli, ze se tenhle typek necha rad studovat. K tomu mu pomahaji nove zbrane: teleskopicke kopi a otacivy smart-disk, ale zjistujeme, ze i jeho videni ma ve skutecnosti vice modu, nez potreboval na boj s Arnoldem :) Scena v metru nebo na jatkach jsou podle me skvele a film i vice rozvadi rasu predatoru jako takovych. A od doby, co v tomhle snimku Hopkins povesil na zed s trofejemi i hlavu Vetrelce, bylo jen otazkou casu, kdy se dockame i jejich souboje tvari v tvar, nebo spis tlama v tlamu :) Nejdriv si to zkusili v papir. komiksu, pak ve videohrach (vetsinou skvelych) a potom i ve filmu (kde uz je z toho spis prumer). Zaver: Glover je prijemna zmena (Arnie je fajn, ale nemusi byt vsude) a Predatora proste zeru, takze nejsem uplne objektivni :) (udalosti ze dvojky tvori take cast lore ve videohre "Predator: Hunting Grounds" (2020), kde jsou audionahravky Seana/Shawna Keyese, coz je syn Petera Keyese, ktery jde v tomhle filmu Predatorovi po krku. Tento syn je take sefem laborky ve filmu "Predator: Evoluce" (2018) )

Amazing Spider-Man 2 (2014)

Libi se mi to vic nez jednicka. A reknu proc. Zaporaci jsou mnohem lepsi. Zatimco Connors v prvnim dile byl Peteruv vlastne znamy (a v serialu jsou dokonce pratele), tenhleten Electro byl mnohem zajimavejsi. Z jakehosi nepodstatneho zamestnance Oscorpu (ktery se pak snazi vse ututlat) se souhrou blbe nahody a pocitem, ze ho obdivovany Spidey zklamal, stane celkem bezcitny smejd s bozimi schopnostmi a....to ja rad :) Aspon vim, ze kdyz dostane po hube, nebude mi ho lito. Navic se na to zatracene dobre kouka. Modrofialovobily "chain-lightning" pripomene Palpatina ze Star Wars :) a kdyz zacne Electro radit, je to mnamka. Uz "first encounter" na Times Square byla chutovka a strasne me mrzelo, ze ji brzo ukoncili. Pri bitce v elektrarne jsem se div neuslintal a jen jsem bedoval ze bych na tohle moh koukat celej film. A to je pravda bohuzel skoda, ze vetsina filmu je klasicka :) I tak to muselo byt pekne nakladne, ale to tady lidi asi hani - ze je to dlouhe. Popravde o moc delsi nez jednicka to neni, takze jsem zvykly, ale nekdo to muze citit, jelikoz se zde docela keca a emocne to pripomina Raimiho dvojku. Jinymi slovy, konci stredni skola, Peter a jeho laska jsou "na pomezi" co dal. Jak uz jsem ale psal u "ASM" (2012), Spidey je i v "papiru" docela romance, takze mi tohle nijak nevadi. O to vic me pak ale prekvapilo.....a ted bacha SPOILERY!.....za coz taky davam lepsi hodnoceni nez jednicce - a asi jsem cynik, protoze ocenuju, ze nekdo umre :) I v predchozim snimku zemrel otec Gwen, ale ze umre ona?? To me dostalo a byl jsem za to rad O:). Dalo to pribehu realnejsi dopad. Navic to bylo spojene s uzasnym nastupem "noveho" Green Goblina, coz je pro Spideyho neco jak Joker pro Batmana, a DeHaan si ho opravdu skvele vychutnava. Jeho Harry Osborn slibuje do priste zajimave pokracovani - jenom ta prehlidka oblecku v Oscorpu: Rhino (ktery si stihne jeste v tomhle dile zahrat), Octopus, Vulture. I proto si rikam, ze je tohle ASM 2.5, protoze ma velmi otevreny konec. A i kdyz prvni 2/3 jsou relativne malo akcni a spis jen rozehravaji postavy, zaverecna tretina je naprosta trikova masturbace a komu se libi 3D a blesky, prijde si na sve. K tomu velmi dobry soundtrack a celkem dojemny zaver.

Amazing Spider-Man (2012)

Restart Spideyho v rezii pro me neznameho Webba se mi libi. Osobne mi na tuto roli A. Garfield (i kdyz ma tak stupidni kocouri jmeno :) sedi mnohem vic nez Tobey Maguire. Uz treba proto ze je vyssi a nema takovou obycejnou tvar a (se vsi uctou k Tobeymu) tak priblbly vyraz. Spider-Man a jemu podobne filmy ale clovek kouka hlavne kvuli efektum, zkratka aby videl neco, co mu normalni film nenabidne. A musim rict, ze ve 3D je to vsechno pusobivejsi - skoky, premety, prulety atd. Novy kostym (prijde mi trochu tmavsi) s modernejsim designem "pavouka" je taky fajn, stejne jako hudba i casting. Jedna se o jednicku, cili opet "vysvetlovaci" snimek "co se vlastne Peteru Parkerovi stalo a proc dela to co dela". V tom smyslu je to trochu otravne, ale chapu ze asi nutne, a to podani mi zde vyhovovalo - hodne se mi libi cely ten moderni "sci-fi" setup, hlavne Oscorpu a laboratori. Jediny problem mam u Spideyho se zaporaky. Spidey je vic "rodinny" typ hrdiny (paradoxne si rikam :-D protoze mu taky vsichni blizci pomreli :)) boze ja jsem cynik :) Ale je to tak. Narozdil od samotarskeho Batmana nebo Supermana ma Peter kolem sebe furu lidi. Tetu, strycka, spoluzaky, lasky. I papirovy komiks je defacto casto jednou velkou "romanci" s mezihrami, kdy se "mlati padouch". Tak Spideyho beru a tak narozdil od jinych recenzentu ani necekam, ze bude nekdy temnejsi nebo originalnejsi - jako to udelal Nolan se svym restartem Batmana. Spidey je proste New Yorcan se vsemi klady i zapory. Ale z toho prave plyne, ze i hodne jeho protivniku je casto tak jaksi "napul" - napr. jeho pratele, znami - neni to proste ciste zlo jako treba Joker. Konkretne zaporak v ASM - doktor Curt Connors - je vlastne celkem hodny chlapik. Nekomu se to muze libit, ta "nejednoznacnost", ale ja mam u superhrdinskeho zanru radsi, kdyz je "cernobily". Kdyz proste vim, ze "tohle je zlej manik, tak musi dostat pres drzku". Pokud nekdo natoci opravdu kvalitni komiks, ktery mi to vyvrati, jen zatleskam. Ale tenhle dil Spideyho mi ukazuje, ze mi to moc nesedi - v jednu chvili Connors Petera div nezabije, pak mu zas pomaha....neni to podle me ono. Navic ma jeho "jester" trochu podivnou tvar (asi moc lidskou na muj vkus). Jinak se ale ASM povedl a Garfield byl skvela volba.