Whiskey zloděj (2017)

Tento maďarský snímek napovídá, že se asi v každé zemi z bývalého východního bloku po změně režimu v 90. letech našel nějaký ten "gangster", co chtěl rychle zbohatnout a užívat si nových svobod a západních výdobytků. S odstupem času se z nich pak stávají legendy a náměty pro filmy. Tato maďarská adaptace mi přišla o něco zdařilejší než ty české jako je Kajínek a o něco lepší Gangster Ka.

Eternals (2021)

Pro mě se jednalo (i v rámci žánru) o průměrný film se zbytečně dlouhou stopáží. Možná kdybych byl skalní fanda Marvelovek a všechny rozumné už viděl a neměl chuť se na některou podívat znovu, pak bych film mohl ocenit. V poslední době mi i další Marvelovské snímky přijdou jako zdlouhavé a laciné kopie podařenějších předchůdců. Výjimkou je nedávný Spider-Man: Bez domova (který ovšem "kopíruje" o 3 roky starší tentokrát animovaný film). Přesto se i novější zpracování Spider-Mana vydařilo a dává mi naději návratu Marvelu na výsluní filmových pláten.

Finch (2021)

Člověk se nesmí nechat zmást zařazením filmu do žánru drama, ale od počátku by měl očekávat film spíše rodinného charakteru na způsob E.T. - Mimozemšťan nebo Číslo 5 žije. Potom si může užít tento nenáročný odpočinkový snímek s milými fórky.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

Všudypřítomný je jedinečný Andersonův rukopis známý i z dalších jeho filmů. Výrazná je poeticko-melancholická atmosféra s výrazovými prostředky nesoucími se v podobném duchu jako Grandhotel Budapešť. Snímek je osvěžujícím a mnou vítaným zpestřením soudobé hollywoodské tvorby, ačkoli v mých očích Francouzská depeše většinu Andersenovy starší tvorby nepřekonala.

Spider-Man: Bez domova (2021)

V posledních filmech mám pocit, že Marvelu došel dech. Od tohoto filmu jsem měl nepříliš vysoká očekávání i z toho důvodu, že tento Spider-Man se tematicky opírá o multiversum, které se objevilo před pouhými 3 lety ve velmi povedeném a osobitém animovaném filmu Spider-Man: Paralelní světy. Obavy se naštěstí rychle rozptýlili a film jsem si užil. A jakožto člověk, který vyrostl na Spider-Manech s Tobey Maguire, jsem si to užil o to víc. Snad to nebyl poslední záchvěv Marvelu a nebude se v následujících filmech nekonečně máchat v multiversech všech postav.

K zemi hleď! (2021)

Velmi aktuální a trefná satira současné společnosti. Slibné obsazení nezklamalo a film stál za zhlédnutí. Vytknout mohu jen několika málo zbytečně laciných scén, např. poslední scénu Jonaha Hilla.

Frank (2014)

Nemainstreamová ale přesto dobře obsazená ujetost, která nesedne každému. Potěšit a pobavit může ty diváky, co vítají netradiční námět i filmové zpracování nebo mají chuť utéct od současné předvídatelné hollywoodské tvorby. V podobném duchu se nese novější film Medvěd Brigsby, který mi ovšem přijde snáze stravitelný. A nebo něco ze severoevropské tvorby od autorů jako je Anders Thomas Jensen se skvělými filmy jako jsou Rytíři spravedlnosti nebo Adamova jablka.

Shang-Chi a legenda o deseti prstenech (2021)

Předvídatelná a průměrná marvelovka okořeněná prvky kungfu. Pár zábavných scén především s Ben Kingsleym. Po hromadě předešlých marvelovek mě ovšem tyto více jak dvouhodinové mustrové filmy začínají trochu nudit a vysokorozpočtové efekty nebo pár vtipů to nedokáže zachránit.

Medvěd Brigsby (2017)

Filmu je potřeba odpustit pár drobných naivních nedostatků a počítat s mírnou ujetostí (pro mě do určité míry přednost) a pak si lze naplno užít tento svérázný, hravý a zábavný počin.