• Krátkometrážní

Věc (1982)

Krásně mrazivá atmosféra, skvělá hudba a perfektní závěr. Jenže všechno vzalo za své, když se objevila ta slizká zmutovaná potvora. Jako by si přivandrovala z jiného filmu mnohem menší kvality. Takže film, který mohl být skvělý, pokazily zbytečně nechutné efekty. Nebylo by lepší, kdyby Věc zůstala skrytá? Neviděná by byla mnohem děsivější.

Akira (1988)

Tady se sešla spousta dobrých nápadů. Post-apokalyptická budoucnost, kde řádí motorkářské gangy, tajné experimenty, ty zvláštní děti, a jedinec, který drží v rukou obrovskou moc, ale není schopný ji ovládat. Po druhém zhlédnutí (v kině a v originálním znění s titulky) musím změnit hodnocení.  85%

Velký Gatsby (2013)

Velké, barevné, prázdné nic, roztahané přes dvě hodiny. Mělo se tu odehrávat velké drama s milostným trojúhelníkem, ale kde ty věci. Osudy hlavních hrdinů mi byly úplně ukradené. Většinou jsem se nudila, i když poslední půlhodina dokázala trochu zaujmout. Trochu. A co teprve hudba. Balady od Lany Del Rey nebo Florence And The Machine by k filmu ještě jakž takž pasovaly, ale zbytek je snad špatný vtip, ne? Nic neevokuje atmosféru dvacátých let jako současné "hity", co běžně slýcháme v rádiu. Samozřejmě jsem nečekala, že ve filmu uslyším hudbu z dvacátých let, ale tyhle uřvané písničky sráží celý filmový zážitek na bod mrazu.

Ledové království (2013)

Hodně slabé. Prvních 20 minut ještě vypadalo slibně, jenže pak už jsem čekala, kdy se začne dít něco zajímavého. Nezačalo. Princezna Anna putuje do ledového paláce, pak k tlupě trollů, nakonec zpátky domů a je to asi tak napínavé, jako kdyby šla nakupovat do obchodu. Od pohádky jsem nečekala nějaké psychologické drama, ale ani takovou nudu.

Škola rocku (2003)

Hudba je výborná, ale ten zbytek není žádná sláva. Zápletka je hodně přitažená za vlasy. Dewey nemá o učení ani páru, ale dostane místo učitele na prestižní škole. Bůhvíjak dlouho se poflakuje, potom učí děti rock, a nikdo si ničeho nevšimne. Jako vážně? Jack Black navíc hrozně přehrává. Hudba se dá prožívat, ale ne tím, že ze sebe bude dělat trotla. Celý film nakonec zachraňuje jenom parta děcek a soundtrack.

Rosemary má děťátko (1968)

Asi půjdu proti proudu. Film sice začal dobře, už od prvního momentu znepokojivý. Mia Farrow je skvělá jako křehká Rosemary. Oproti tomu její neskutečně otravní sousedi jsou karikatury. Tak nějak se předpokládá, že to budou cvoci. To by ještě šlo, kdyby si film udržel atmosféru prvních 45 minut. To se bohužel nestalo, a tak problémy Rosemary, její bolesti a pokusy o útěk byly víc šedá nuda, než něco dramatického. A závěr taky nic moc. Na víc jak tři hvězdičky to není.

Mrtvá a živá (1940)

Výborný film s nepovedeným koncem. (Pozor, můj komentář obsahuje spoilery.) Hercům jsem většinou neměla co vytknout, ale zklamal mě Laurence Olivier jako pan de Winter. Jeho charakter je plochý a nevěrohodný. O to lepší byly Judith Anderson a Joan Fontaine. Rebecca je dost dlouhý film - přes 2 hodiny, ale za celou dobu se nenašlo jediné hluché místo, což je úctyhodné. Nevyhnu se srovnávání s knižní předlohou. Celý film se knihy věrně drží do nejmenších detailů, ale nejpodstatnější věci mění. Možná zapracovala cenzura, nevím. Každopádně to filmu neprospělo. V knize Maxim de Winter Rebeccu prachsprostě zastřelil, tady je její smrt nešťastná náhoda. V knize paní Danversová na konci prostě odejde, tady dramaticky umírá v hořícím domě.

Cestou na fórum se stala divná věc (1966)

„Why do all the men find me so attractive?" Začátek filmu je bohužel dost nudný a roztahaný, zachraňoval to jen přitroublý Hero. Později ale děj nabral spád a závěr opravdu neměl chybu. „And worth the waiting for." Buster Keaton v menší roli taky potěšil.

The Bad Seed (1956)

Rhoda je roztomilá holčička, vzorná až hrůza. Nikdy se neušpiní, nikdy nedělá nepořádek v pokoji, vždycky dělá pukrle, má nejhodnější maminku na světě a občas někoho zabije. Mohl to být výborný film, ale místo toho je jen hodně ukecaný a roztahaný. Teatrální herectví je zbytečné, když jediné, co posunuje děj dopředu, jsou dialogy. A aby bylo jasné, že Leroy Rhodu prokoukl, musí nám to Leroy sdělit se spikleneckým mrkáním do kamery. Tohle jsem zatím viděla jenom v animovaných pohádkách. Nic moc. A když se po dvou hodinách začalo něco dít, pokazil to závěr, kde zasáhla cenzura.

Vojákova dívka (2003) (TV film)

Co se stane, když se voják Barry zamiluje do dívky, která dřív byla mužem? Nemuselo by se stát nic, kdyby Barryho spolubydlící nebyl hysterický zelený mozek, co se baví popichováním náctiletého kluka, který má zřejmě dost pocuchané nervy. Váhala jsem mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Soldier's girl je kvalitní film, ale dost roztahaný. Taky mě zklamal Troy Garity, zahrál Barryho trochu prkenně. Jinak si nestěžuju.