• Krátkometrážní

Jedlíci brambor (2014) (studentský film)

Okej, příjemně depresivní, černobílá a vysoce ruční animace velmi příjemná, ale přestože se snaží využívat poetiku Van Gogha, tak se ji to moc nedaří, ano, jistá podobnost tu je, ale chybí tomu Goghovská, ehm, pro nedostatek vhodnějšího výraziva řeknu nálada, duše, aura. A to je trochu problém, protože krom toho nenabízí tenhle film nic jiného. Za tři, protože jsem hodnej a koušu jen vobčas.

Sherlock - Šest Železných dam (2017) (epizoda)

Třetí série byla slabší, vánoční speciál byl vyložený propadák, takže měla čtvrtá série tu nejlepší možnou premisu - už jsem se na ní jednoduše tolik netěšil, takže když jsem neměl přemrštěná očekávání, co jsem dostal? Skvělej, skvělej, přeskvělej díl a volám halejuja, hurááá, huráá kyselé zelí! Všechny roviny se krásně překrývají, tvůrci nemasturbují nad blbostmi (jako v tom poloodporném speciálu) a dávají přednost ději se zopár vtípky (chrastítko!). Někomu možná může vadit, že po většinu filmu není ústřední dvojice Holmes & Watson, nýbrž Holmes & Watsonová, což ovšem díky skvělému finále dává smysl. A ano, je tam pár chyb, ale jakékoliv naznačení by zavánělo spoileroidní kruciátou.

Mufíme si pomáhat (2003)

Nejlepší český para-dokument, na kterém je jednoznačně nejlepší fakt, že to vůbec není falešný dokument, nýbrž záznam reality. A má to Mufa s cigárem. Za čtyři hvězdičky, plný počet by byl pouze pokud by hudbu dělal Fuka, když už je ten Baldachýn.

Toro! (2015)

Vlastně celkem fajn, animace je sice jednoduchá, ale docela dobře fungující a přestože je porovnávání vztahu a jeho klopýtnutí s býčími zápasy jednoduchý námět, na ploše pár minut funguje bez problému a dobře. Mimochodem, je tu záběr, kdy kamera změní úhel ze zabírání profilu na záběr čela, což se sice na první pohled nezdá, ale je to docela majstrštyk, na který si netroufnou mnohé celovečerní animačnosti.

Falešná stopa (2011)

Prapodivné pokračování. Řemeslně je to sice výborně natočené, děj jako takový není úplně špatný, ale jednak vychází ze stejného podhoubí jako první díl (inspektor se vrací do otčiny, objeví se temné tajemství v rodině), ale bohužel to postrádá, hmm, jak to nazvat.. Asi existencionální pnutí bytí (hehe, to nikdo stejně není co znamená, muhaha). Kdyby tu nebyla tak velká podoba s prvním dílem, tak by to byl asi film lepší, než takhle a navíc závěr předvádí expresivní cucání z prstu.

Lovci (1996)

Fajn severská kriminálka, která se odehrává mezi švédskou sebrankou pytláckých vidláků, je tu plno záběrů krásné přírody (ovšem s ohledem na to, že vizuál není tak propracovaný, jako v současné éře severských kriminálek), dále je přítomno moho vin, zločinů a kupodivu taky pár trestů. No... Prostě severská kriminálka. Akorát je tam pár mřelých sobů navrch.

Inferno (2016)

Tohle bylo hodně špatný a to ríkám jako člověk, pro kterého jsou Langdonovky hodně velké guilty plesure, ty knížky (i filmy) jsou prostě fajn v tom, že se jedná o nepříliš složité čtení o profesoru, který je takovou modernější verzí Indiany Jonese, až na to, že se Langdon chová jako profesor, co má historii a umělecká díla rád a hrobky nevykrádá a když, tak s nechutí. Takže jsem zklamanej o to víc. Pravda, tady byla mimo i předloha (nečetl jsem, jen poslouchal audioknihu) ze které si filmová adaptace vzala to špatné a nepřidala téměř nic dobrého, Toma Hankse to evidentně velmi nudilo a tak už tak dost tupý děj dostal novou úroveň nudy. Ono to totiž na place evidentně nebavilo nikoho, tohle je film, který téměř nikdo nechtěl a tržby v kinech to ukázali docela jasně. PS: proč je pro mě nejlepší ze série Da Vinciho kód? Je pomalý, děj se odehrává na větší ploše a je tam mnohem větší prostor pro myšlenkové pochody, jakkoliv přitažené za vlasy, česový pres totiž titulní postavě nesvědčí

Buchty a klobásy (2016)

Ať už si o tomhle kdo chce myslí cokoliv, jisté je, že se jedná o dost velký úkaz, neboť natočit Rkový film o tom, jak nebohé jídlo věří, že si je po pobytu v regálech odnese božstvo (lidé) do jakéhosi ráje a tam... A mě se to docela líbilo, byť si dovedu představit asi mirádu věcí, které by se dali vylepšít, ale hrozně mi to připomíná South Parkoidní Peklo na Zemi - také zhovadilost plná infantilního a sprostého humoru, která má v sobě má kritiku čehosi, v tomhle případě slepé víry v cokoliv. Naanimováno to bylo relativně dobře, humor zasáhl černou jak kdy a průměr to není u mě díky poslední patnáctiminutovce, která je [Zcenzurováno ústavem pro etiku internetových komentářů]

Pravý rytíř (2016) (TV film)

Tady je zase nazvraceno, jen co je pravda, přitom tahle pohádka si to absolutně nezaslouží. Ok, možná to nemusela čt dávat na štědrý večer, jelikož nemá ani za mák vánoční atmosféry, ale to Pravého rytíře nedělá špatným, to ani omylem. V první řadě je tu moc fajn premisa, která se nenuceně vine celou pohádkou, kdy se naznačuje, že pero je mocnější meče (a umění vědět a myslet mocnější umění dát levej hák), ale ani v nejmenším to neznamená, že je pohádka méně rytířská, naopak se tu ctnost galantní rytířskosti a vědění skvěle doplňuje, takže výsledek není trapný, ani příliš jednoduchý, což vůbec není snadné, leč tvůrci to zvládli. A pak je to také dobře zahraná dobrodružná pohádka, kde sice titulní rytíř působí na první pohled jako slizký prznitel gumových kachniček, ale na druhý už je to adekvátní sympaťák, obzvlášť v konfrontaci s padouchem Jaromíra Hanzlíka, který si svého zlořáda náležitě vychutnal. Sice bych ocenil alespoň nějakou choreografii soubojů na meče (odmítám tuto nazývat šermem, byť scénickým), tohle máchání zleva doprava vypadalo hrozně pitomě, ale jinak si tak nějak od tv produkce nemůžu přát víc, než to, co jsem dostal, je to prostě dobrá dobrodružná pohádka. "Strašidlo..? Jaký strašidlo?! Já jsem přelud!"

Gon (2012) (seriál)

Gon je neskutečně, neskutečně boží, malý dinosaur, který má na mordě neustále úchylně nasratý výraz a terorizuje veškeré zvířectvo lesní i stepní, od medvědů po lvi. Oh, ale moment, já mluvím o komiksovém Gonovi! Toho naprosto zbořňuju od té doby, co jsem před lety objevil jeden výtisk z jednom zapadlém antikvariátu, nikoliv o tomhle seriálu - ano, děje se tam sice to samé, ale postrádá to tu dokonale zákeřnou atmosféru, především proto, že komiks je němý a to je zásadní, ach jak moc zásadní, tady je totiž fauna brutálně polidštěna a až na Gona samotného tu všichni mluví a to velmi často dost infantilně, což z Gona dělá přiblblou pohádku, byť trochu šáhlou, namísto naprosto boží záležitosti, která má kresbu takovou, že všechna zvířata krom Gona jsou nakreslena anatomicky dokonale a když Gon osedlává lva, nebo dává po tlamě bandě bobrů, není to rozhodně pro děti. Velká škoda výsledku, tohle mohlo bejt boží, ale není, je to ujetá pohádka, ale kurník, NENÍ TO GON!