• Krátkometrážní

Rychle a zběsile 8 (2017)

Krásný příklad tvůrčího vyčerpání. Nápady nejsou tak šílené, akce ne tak zběsilá. Nežli nastartování nové trilogie se spíše jedná o dodatek odkazující na díly od pětky výš, aniž by cokoli sám do série přidal. Snímek drží pohromadě jen tři vyvedené akční scény (vězení, Statham v letadle a Tyrese Gibson na ledě v pozici agenta 007) a komediální špičkování a hláškování The Rocka se Stathamem. Zbytek je jen vata bez nápadů se stále špičkovou režijní prací (zajímavě využité zpomalené záběry, skvělý výběr lokací), nadprůměrnými akčními scénami (ne v porovnání s jinými díly série, ale akčňáky celkově) a výše zmíněnou ústřední dvojicí. Vin Diesel doby měl zamířit do důchodu. Statham s Rockem ho přebíjí stylem, že Vin nemá žádnou šanci. Škoda že Vin SPOILER: na záporné straně nezůstal anebo že si nezaloží rodinu na opuštěném místě spolu s Brianem a nechá tak zbytek týmu odřít tu veselou práci, u které se celé obsazení tak baví a plnými doušky si celou tu kokotinu užívá. Fanouškovských 7/10

Kráska a zvíře (2017)

Monumentální pohádka, které podráží nohy až přílišná věrnost originálu včetně úplného kopírování scén z animované verze z roku 1991. Ta špetka originality se nachází pouze v mírném přepracování písní, designu CGI postav a v závěrečném vyvrcholení, vše ostatní je úplně stejné jako u předchůdce. Ne, že by kopírování originálu a pouhá transformace animovaného filmu do hraného byla na škodu, ale v některých pasážích snímek působí zvláštně a ne vždy se tento způsob vyplácí, jako na příklad v romanci hlavních aktérů, která působí příliš strojeně a nuceně. Casting se povedl výborně, díkybohu že jde u nás i originální verze s titulky. Emma Watson je v titulní roli skvělá a i v tanečních a zpívajících sekvencích působí přirozeně. Zvíře v podání Dana Stevense je také velmi povedené a hlavně díky jeho hlasu působí osobitým a ozvláštňujícím dojmem. Luke Evans coby záporák je správně přepálený a často až zahranou, tudíž jeho výstupy patří k těm nejzábavnějším scénám v celém snímku. Ani zbytek osazenstva nijak nezaostává a výběr hlasů jako Ewana McGregora a Iana McKellena pro CGI postavy byly skvělou volbou. Co se týče výpravy a vizuálních efektů, tak si není vůbec nač stěžovat. Velkolepost sálá z každé scény a CGI je na takové úrovni, že je těžko rozeznatelné, co je z části reálný a již úplně vymodelovaný interiér. Hudební doprovod je na standardní úrovni, nijak nevyčnívá ani nevyniká. Nakonec se jedná o lepší pohádku než jsem čekal a v kině je to skvělý vizuální zážitek, jen ta šílená stopáž je na palici. 7/10

Desetimetrová věž (2016)

Tak prosté a přesto skvělé a vševypovídající. Zkrátka jednoduchý nápad dovedený v dokumentaristickou dokonalost. 9/10

John Wick 2 (2017)

Stejně dobrý akční výplach jako jednička. Tohle po všech směrech vyvážené pokračování navazuje s přesností na první díl a to jak po příběhové stránce, tak po té pocitové. Filmy by se daly s klidem pustit za sebou a člověk by ani nepoznal, že to není ucelený skoro čtyřhodinový flák. Opět tu máme šílené množství povedených akčních scén v zajímavých lokacích, neskutečně cool Keanu Reevese, který si vychutnává každou hlášku a kupu vedlejších charismatických postav v čele s nevýrazným záporákem (minulého Michaela Nyqvista se opravdu nahradit nepodařilo). Snímek rychle odsýpá a nezačíná nudit, jen akční scény jsou po chvíli repetitivní, ale přesto jsou na poměry hollywoodu na špičkové úrovni. Soundtrack je správně dravý a kamera přehledná, takže se ani v nejzběsilejších pasážích divák neztratí. Asi jsem čekal více, ale i tak musím říct, že jsem s pokračováním spokojený. Pokud se na to vrhnete s tím, že chcete jen další akční nášup bez invencí, tak zklamáni nebudete. 7.5/10

Logan: Wolverine (2017)

Hugh Jackman to po 12 letech v roli Wolverina konečně dokázal a myslím si, že hlavně díky němu jsme dostali nejlepší snímek s Loganem v hlavní roli a jeden z nejlepších X-Menovských filmů vůbec. Rkový rating pomohl jeho postavě konečně propůjčit patřičnou dravost a živočišnost. Na ty neskutečné akční scény s báječnou choreografií jen tak nezapomenu a už jen po akční stránce se jedná o hollywoodskou špičku. Ani po dramatické stránce si s ohledem na komiksový film není nač stěžovat a právě ty nejpomalejší scény odkrývající vnitřní démony a zlé vzpomínky patří k nejlepším částem filmu. Škoda, že si scénář neporadil více se záporáckou stranou, která má sice zajímavého záporáka v podání skvělého Boyda Holbrooka (Nový Predátor bude díky němu mnohem zajímavější), ale zápletka kolem nich zrovna originalitou nehýří a ani zde se nevyhneme občasným logickým lapsům. Casting se opravdu povedl, důkazem je úžasná Dafne Keen, která i přes minimum dialogů dokáže nadchnout a v drsných akčních scénách působit uvěřitelně. Nemyslím si, že je tento snímek bez chyb, ale jeho dojemnost a zároveň neskutečná rvavost a hrubost dodává snímku kultovní status. Takhle báječnou Wolverinovskou rozlučku jsem si ani nepředstavoval, jen mám stále pocit, že kdyby snímek natočil někdo vhodnější než J.Mangold, vytřískal by z toho ještě o chlup víc. 8/10

Pasažéři (2016)

Průměrná sci-fi romance. Vizuální efekty jsou vskutku ohromné a ten enormní rozpočet je na filmu vidět, ale bohužel i když je všechno do detailu vypiplané, tak snímek působí až moc sterilně a uměle. Tenhle extrémně čistý design nepůsobí tak realisticky jak by mohl. Podobný problém jsem měl již v Oblivionu s Tomem Cruisem, kde byly triky taktéž brilantní, ale až příliš nereálně čisté. Útřední dvojice není vůbec špatná, jen chemie mezi oběma herci není taková jak by měla být. Je vidět, že se minimálně Chriss Pratt snaží, ale bohužel to nestačí. Hudba je nevýrazná a neoriginální, asi stejně jako závěrečné finále, které je jak vystřižené z většiny blockbusterů. Mělo by být nervy drásající, ale není. A i když jde postavám o život, tak stejně všichni víme, jak to dopadne. Snímek se v průběhu žánrově i dějově mění, kdyby pokračoval v rozvíjení vztahu mezi oběma postavami namísto vesmírné destrukce a (zbytečným) bojem postav o život, mohla z toho být mnohem lepší a vyjímečnější podívaná. 5.5/10

Bezva ženská na krku (2016)

Nechápu, jak tahle po všech stránkách špatná romantická komedie mohla v kinech vydělat 4.5x víc jak výborné Pohádky pro Emu. V obou se snaží seč může Ondřej Vetchý a jedná se o skvělý případ filmů, kde jeden dokáže zahrabat sebelepšího herce a ten druhý z něj vytřískat to nejlepší. Možná to bude i scénářem, který je tak špatný, až mi zdejší hodnocení nedá spát. Na jedné straně snobská blbka, která se po 20 minutách promění v nadějnou "inteligentní" učitelku, i přesto že nikdy po vš neučila a na druhé hrobník, který (nejspíš) jen tak zabil svou manželku a jejího milence a nyní z posedu špehuje svého nepoznaného syna s jeho sexy manželkou (to, že je to jeho syn, se divák dozví až někdy v půlce filmu, takže ze začátku tyto scény působí dojmem, že je O.Vetchý opravdový vrah a úchyl, který vyhlíží další oběť). Tyto dvě postavy se do sebe samozřejmě zamilují, i když k sobě mají ze začátku odpor, ale to by nebyl ten správný romanticky film, kdyby se v půlce filmu v koláži o 5 minut do sebe horoucně nezamilovali. Takhle nerealistická romance tu už dlouho nebyla, ale zdá se, že to nikomu nevadí. Ve filmu je tolik nelogičností, že i loňská Teorie tygra, která měla hrozně napsané postavy, v porovnání s tímto snímkem působí jako povedená rodinná komedie. Tady je toho zkrátka špatně až moc. Ani vedlejší postavy, nepůsobí lidsky, jsou to jen figurky v různých scénkách, které film mají držet pohromadě. Jenže nedrží. Dějová struktura působí roztříštěně. Postavy se objevují a zas mizí, podle toho jak se to tvůrcům hodí. Žádné dramatické zvraty nenastávají a já jen vlastně čekal až bude konečně konec a to u filmu, který má bavit a má jen 90 minut je opravdový problém. Vtipů je málo a když přijdou, tak stejně vyplynou do prázdna. Co se týče řemesla, tak to je taktéž na průměrné úrovni. Kamera bez nápadů s příliš saturovanými barvami a hudba nevýrazná až místy otravná. Jedinou pochvalu, tak ode mě má Ondřej Vetchý, který i přes naprosto debilní scénář a šílenou postavu, dokáže vyzdvihnout film z naprosté tragédie. Kdyby nebylo něj, jednalo by se o totální sra*ku. 3/10

LEGO® Batman film (2017)

Myslím, že Chris McKay tento snímek nemohl zrežírovat lépe. I když film zřejmě zůstane ve stínu svého předchůdce, dokázali sem tvůrci vměstnat tolik nových nápadů, popkulturních odkazů a vtipů směřovaných jak na ty nejmenší tak na komiksové geeeky. Opět se jedná o smršť šílených vizuálních nápadů a padnoucích hlášek, že je až nemožné všechny při prvním shlédnutí pobrat. Film jsem bohužel neviděl v originálním znění, ale musím říct, že mě po delší době český dabing vcelku překvapil a dokázal se s tou vlnou vtipů a postav popasovat se ctí. Animace je ještě lepší než ve tři roky starém Lego příběhu. Akční scény jsou přehlednější a svět celkově detailnější. Jediné výtky tak směřují k jednoduššímu a místy předvídatelnému scénáři a přiliš dlouhé stopáži, kdy se konec z té šíleně rozdováděné jízdy přesune k typickým ponaučením a prezentováním "správných lidských hodnot". Bylo skvělé vidět tolik postav z Batmanovského univerza v jednom filmu a jsem rád, že spoustu nápadů a překvapení studio v ukázkách nepropálilo, tudíž jsem byl v druhé půlce velmi překvapen, co všechno se do filmu vešlo. 7.5/10

Zakladatel (2016)

Životopisný snímek o zajímavé osobnosti v nezajímavém provedení. Potenciál by tu byl. Michael Keaton je opět výborný a své verzi Raye Kroca propůjčil patřičnou lidskost a nepůsobí tak ani příliš záporně či kladně. Problémem tak není casting (krom naprosto nevyužitého Patricka Wilsona v nejzbytečnější roli v celé jeho filmografii), ale ostatní stránky filmu. Režie je mdlá a zbytečně usedlá. V dramatické poloze nejde patřičně na dřeň a na druhou stranu občasné komické situace vyplývají do prázdna. Film se snaží najít žánrový kompromis, který se míjí účinkem. Ani po stránce výpravy, kamery či hudebního doprovodu se nedějí žádné zázraky. Kamera je průměrná a bez nápadů, hudební doprovod nevýrazný a retro feeling 50. let skoro nepatrný. Snímek tak sází na scénář o této historické postavě, ale i když byl pro mě tento příběh zajímavý, tak vlastně na poli vyprávění nepřináší nic nového. Informativnost se filmu nedá upřít, ale jedná se o pouhou jednorázovou záležitost, po které si budete pamatovat leda herectví M.Keatona a to kdo vlastně Ray Kroc byl. Ale když nad tím tak zpětně přemýšlím, ono to vlastně stačí. 6/10

Padesát odstínů temnoty (2017)

Ještě prázdnější než první díl. Patřil jsem mezi ty, kteří totálně nezkritizovali první díl. Netvrdím, že mě jednička zaujala nebo nějak bavila, ale dokážu v ní vidět cosi jako film. Tady už ani já nedokážu najít skoro žádná pozitiva. Scénář je postavený na hlavu, na poli 117 minut se nestane v podstatě nic. Budují se podivné podzápletky pro završení trilogie, představují se postavy, které by člověk měl znát, ale protože se na ně v prvním díle očividně zapomnělo, tak na plátně pobíhají lidé, které postavy očividně znají, ale divák nechápe, proč se ukazují až teď. Na filmu pracoval režisér seriálu House of Cards James Foley, ale jeho režijní podání je zde horší než v předchozím díle. Scény na sebe občas vůbec nenavazují nebo jen vytrhnou diváka z dění tím, jak nezapadají do příběhu či momentálního rozpoložení postav. Erotiky je na takovýto typ filmu až podivně málo a když už přijde je zničena šíleným popovým soundtrackem, který se sem vůbec nehodí. První díl zvládal alespoň ukočírovat erotickou stránku věci, dokázal s přehledem nastavit "příběh" a představit charaktery, ale tento počin už nenabízí vůbec nic, co by stálo za zmínku. Díky solidní kameře a výpravě je to alespoň koukatelná záležitost, která i přes patřičnou stupiditu a vyprázdněnost scénáře rychle uteče. Padesát odstínů temnoty je jen čirá výplň před snad o něco lepším posledním dílem. Škoda, že se až tady rozjela chemie mezi Dakotou Johnson a Jamiem Dornanem a že až tady jejich vztah nepůsobí tak strojeně a nuceně, ale ve výsledku je to stejně jedno. Má přítelkyně byla spokojenější než u prvního dílu a přišel jí tento akčnější a míň nudný... zřejmě mi něco uteklo. 3.5/10