• Romantický

Love You Forever (2020)

Film se pokouší přinést jímavou šik romanci v duchu nejsilnějších žánrových momentů typických pro tvůrce jako Jae-young Kwak, nebo Yibai Zhang. Ale obávám se jednak, že téma bylo dost těžce vytěženo a i když se příběh pokouší tvářit chytřeji, než doopravdy je, tak křížení časových rovin, paradoxy minulosti už dnes dávno nikoho nedostanou, pokud nejsou dostatečně propracovány. Scénář je potenciálně jen část většího problému, všechno to působí moc strojeně, uměle. Pasáže v Praze nic moc, vtipné je představení naší metropole v nočních hodinách jako místo zločinu. Ingredience potenciálně stejné jako u mnoha hitů, ale výsledek naprosto jiný. Film mi přišel strašně chladný, bez emocí, žádný smutek, radost, nadšení, pokusy o humor mimo. Herci se v hlavních rolích snaží, ale je poznat, že nejsou špička, nemají charisma a chladně vykalkulovanému příběhu nemohou prostě vdechnout život. Přesto nějakou záhadou byl film v pevninské čínské mezi diváky v top 10, a to tedy vůbec nedokážu pochopit proč. Prostě je to selhání, hudební stopa ok, technické zpracování rovněž, chápu o co tvůrcům šlo, ale vůbec se prostě nedařilo nějak vykreslit více charaktery, aby si k nim divák vytvořil vztah.

Malang (2020)

Oproti mnoha jiným indickým titulům z akčního ranku, tento není nějak přehnaně přestřelený z hlediska akce, logiky scénáře. Naopak, velmi umně sestavená konstrukce akčního thrilleru, romantická linka, která mě baví, ačkoliv hlavní hrdina, kterého hraje Aditya Roy Kapoor je věkově o poznání starší, než krásná Disha Patani. Advait potká Saru na jedné z mnoha tanečních párty na ostrově Goa. Jejich osudy naberou nepředvídaný směr, Advait je odsouzen jako narkoman do vězení a po letech se chce pomstít. Jeho soupeři jsou ukázková sbírka prohnilých policistů. Anil Kapoor jako policejní příznivec bílého prášku, který jede proti zločincům nadoraz nemá chybu. Aditya Roy Kapoor má celkem talent pro akční scény a charisma vypadat drsně. Příběh se postupně kompletuje a začíná dávat čím dál větší smysl, několik překvapení tady je, ale vše do scénáře sedí. Navíc je film velmi dobře technicky udělaný, kamera, hudba zvuk, taneční čísla povedená, hudba skvěle podbarvuje atmosféru celého filmu (fakt mě chytla a některé motivy jsem si druhý den pobrukoval). Napětí by se dalo občas krájet, nečekal jsem, že Indové si tak dobře poradí s tím, jak udělat romantickou linku neotravnou a akční složku zbytečně nenadsazenou. Rozhodně doporučuji i pro reprízu, film má svoji sílu, vtahující atmosféru, tempo nikdy nespadne. Disha Patani mě jako herečka zaujala, jsem zvědav, jak si povede v dalších filmech. Pro fanoušky indického filmu jasná volba, pro nováčky nevím, navzdory některým tvrzením, tady nevidím kopírování západních mustrů, film vidím jako indický "výrobek", který se ale snaží kvalitou scénáře a technickým zpracováním jít západním směrem.

Mank (2020)

Scénárista Mankiewicz si uměl v Hollywoodu pořádně užívat, ačkoliv to bylo prostředí plné žraloků a praktik se kterými nesouhlasil. Režisér David Fincher tak díky této postavě předvádí retrospektivní vyprávění a dokonale navozuje atmosféru starého Hollywoodu. Vynikající Gary Oldman, který se po nehodě musí pustit do scénáře, aby ho stihl bude si muset odpustit svoje alkoholová opojení. Na pomoc má sličnou zapisovatelku, Rita Alexandr (Lily Collins). Okolnosti vzniku scénáře Občan Kane jsou fascinující, stejně tak herecké výkony, Amanda Seyfried, ale hlavně Charles Dance. Jízlivý, černý, břitký humor, skvělé napsané dialogy. Narážky na dobře známé věci, praktiky průmyslu a slavné tituly jsou jen takovou třešničkou na dortu.

Miliardy - Série 5 (2020) (série)

Chuck Rhodes a Bobby Axelrod rozjeli opět souboj na nože, i když zde nově uzurpuje hodně prostoru Mike Prince jako nový soupeř pro Axe Capital. O zábavné zvraty a cliffhangery není tradičně nouze a tvůrci svému řemeslu rozumí, nikdy to není nuda, neregistruji ani pokles kvality. Je to pořád nadprůměrná série, kde se postavy neustále vyvíjejí a vše tady rozhodně není předvídatelné, přesto nejsou zvraty násilné, nebo postavené na hlavu. Mocenská dynamika obou hlavních hrdinů diváky pořád táhne, protože sledovanost vysoká, 6. série nám začíná v lednu a bude se věru nač těšit.

Mimoškolní aktivity (2020) (seriál)

Když se potkají na střední dva sociopati a začnou spolu řešit sociologické otázky budou se dít zajímavé věci! Mladý a realisticky uvažující student si uvědomí, že z neprivilegovaného postavení ho může dostat jen pořádně neotřelý přístup k životu, hodnotám a získávání peněz. Rozjede si tak menší podnikáníčko za pomoci školního materiálu a problémy na sebe nenechají čekat. Psychopati, mafiáni, prohnilí dospělí, členové rodiny, kteří by byli platnější těm děckám mrtví, než živí. Musel jsem s hlavní dvojkou sympatizovat a navzdory zločinnosti jednání jejich pohnuty chápat... Konec poněkud záměrně a násilně moralisticky vnucený proti vývoji původního mužského charakteru (že by snaha zavděčit se čínské cenzuře, která má svoje pařáty kromě USA, čím dál silněji, také v Japonsku, a Koreji. Nebo jen snaha Netflixu jít vládám všech zemí na ruku?). Každopádně pořádný a smysluplný seriál ze střední školy, který tady dlouho nebyl a domnívám se také nebude! Ale třeba se mýlím, Netflix je navzdory veškerým mým výhradám živá voda pro asijský trh...

Mistr jinu a jangu: Sen o věčnosti (2020)

Bylo by fajn, kdyby místní japanisté objasnili, jak moc film vychází z předlohy Onmjódži (Baku Jumemakura). V tomto fantasy námětu uvidíme zajímavý příběh, kdy se probouzí v metropoli říše démonický had a čtyři mistři se svými nadpřirozenými ochránci musí zneškodnit hada dříve, než bude pozdě. Jenže v císařském městě se dějí podivné věci a někdo mistry zabijí jednoho po druhém. Mark Chao se pokouší stát mistrem jin-jangu, respektive vylepšit svoje schopnosti. Má však svůj názor na démony a jeho metody nebudou spolupracovníkům po chuti. Uvidíte vizuálně nápaditý film, který má někdy až mystickou atmosféru, akční fanatasy a subtilní BL romance, kterou bych zrovna v Číně nečekal. Z dalších herců vyniká Allen Deng jako bojovník Po-Ja. Nejvíce tady samozřejmě válí Mark, ale i ostatní na to, že nejsou špičkoví a známí herci odvádějí svoje party dobře. Fanatastické souboje a hlavně hudba, Kendži opět zaválel. Fantasy s atmosférou tajemna, perfektní výpravou, velmi dobře zvládnuté. Takto povedeného zástupce žánru jsem už pár let neviděl, na rozdíl od všech těch infantilních monster huntů, liščích démonů, atd.

Mistrovská úroveň (2020)

Akční blbinka odkazující jasně na estetiku PC her, vcelku zábavné, Frank Grillo v hlavní roli baví, non stop akce je tradičně uzavřeně a rozředěna povinným tématem rodinné hodnoty, ztracené šance a příležitosti pro rodiče a děti, aby zase byli pospolu. Docela mě šokuje, že Naomi Watts tady vzala roli, cameo Michelle Yeoh jako expetky na meč tian potěší. Vcelku reprízovatelný titul, který má svoje silné momenty.

Mulan (2020)

Bylo to hodně slabé, protože přece jen, i když je to Disney, mělo by to nějaké kvality mít. Trailer sliboval celkem povedenou akční složku a sošnou hlavní hrdinku. Liu Yifei není herečka akčního žánru, byť nějaké role tohoto typu za sebou má, její specializace je drama. Jenže jednak hlavní hrdinka je moc krásná a nepřesvědčivá ve své roli (pusťe si videa z konkurzu Nana Ouyang v krátkém sestřihu by byla nejlepší volbou). Příběh je strašně slaboučký, žádná postava není více rozvinuta, Donnie Yen prakticky nevyužitý, Gong Li vypadá jako šílená panda, Jet Li jsem ani nepoznal, taky mohl mít více prostoru. Část akčních scén slušná, jiné jsou až moc nadsazené a nechtěně komické, stejně jako zobrazení stepních nájezdníků. Některé práce kamery pěkná, ale celkově slabé, protože film není ani akční spektál, nebo pohádkové drama, které by ukazovalo vývoj charakteru hlavní hrdinky a přinést nějaké emoce. Takže zase, aby jste mi drželi palce v soutěží já chci být miliardář, protože za ty prachy bych to natočil lépe s jiným obsazením. Rovněž mě zklamala hudba, absolutně prošumí okolo, nejsem schopen si vybavit jediný motiv.

Nový řád (2020)

Velmi brutální a rozporuplný film, kde se zdráhám hodnotit. Ukazuje blízkou a možnou budoucnost Mexika, které je dlouhodobě slabý a rozpadlý stát, kde jsou obyvatelé hluboce rozděleni svojí ekonomickou situací na dva nesmiřitelné tábory. Na příběhu jedné lépe situované rodiny vidíme výbuch násilí, které však zachvátilo celou metropoli. Navzdory kritice režiséra, že zobrazuje obyvatele podle rasových, třídních stereotypů film není primárně kritikou chudých. Byť jsou zde zobrazeni jako ideově neukotvený, násilnický, rabující dav. Film interpretuje jako mrazivou předpověď vývoje Mexika. Střet chudých bohatých žádné vyřešení situace nepřinese, naopak moci se ujmou zkorumpované bezpečnostní složky a jakákoliv šance na politický vývoj, dialog a řešení situace zanikne v systému věčného výjimečného stavu, vlády vojenské chunty, která bude ždímat přeživší.

Penteuhauseu (2020) (seriál)

Váhám, zda tento 21 dílný seriál ohodnotit 3 nebo 4 hvězdami, řekněme, že 3,5 si zaslouží určitě, čtením se vystavujete předtuchám budoucnosti děje, byť spoilery nejsou verbalizovány do detailů a jmenovitě:). Penthouse představuje fenomén, dokázal v průměru získat 16-18% sledovanost, ale jak? Je to velmi zajímavá série z pohledu znalejšího diváka, protože tvůrci jasně vychází ze schématů, tropů 0. dekády korejských seriálů. Charaktery jsou až moc afektované, přehrávají, typický námět kdy elitní vrstva utlačuje chudé, kteří touží po vzestupu a elity neváhají využívat konexí, nebo zločinu. Naprosto typické ingredience oné éry, jistou šílenost, nadsazenost charakterů budete buď akceptovat, nebo půjdete o dům dál. Jenže seriál je to neuvěřitelně podvratný a subverzivní a nevím zda chtěně. Velmi vtipné a vypráskané je umístit námět do paláce Héra, který vypadá skoro jako palác sovětu https://cs.wikipedia.org/wiki/Pal%C3%A1c_sov%C4%9Bt%C5%AF Parta bohatých a mocných zde skládá ve své železobetonové věži pavoučí plány za větší mocí a kapitálem, dokud jim nenaruší párty vražda středoškolačky. Elity tady spolupracují spolu a jsou solidární jako vrstva vůči sobě, ale zároveň mezi sebou tvrdě bojují, nebo si dělají naschvály, stejně tak jejich děti v elitní hudební škole. Ruka, ruku myje, žádný vztah není jiný, než utilitární, nebo předstíraný. Další neobvyklou věcí je obsazení, hlavní jsou zde totiž hrdinky ve věku matek středoškoláků. Lee Ji Ah jako Shim Soo Ryun, manželka bohatého magnáta s pohnutou minulostí, jakoby ideální současností, která má své stíny. Tato postava prodělá silný vývoj a z původně domácí puťky se stane hrdinka. Nejvíce exceluje Kim So Yun jako Chun Seo Jin, ředitelka hudební akademie operního zpěvu, přehrává, koulí očima, je ostrá jako břitva, ale zároveň hysterická, rtuťovitá, na pokraji psychického zhroucení, ale její postava to má v popisu práce. Zvládá to dokonale, navíc musíme si přiznat, nikdy nevypadala více sexy a lépe, než zde je jako femma fatale, neuvěřitelné garderoby, šperky, své kolegyně naprosto zasťinuje. Eugene jako neúspěšná realitní agentka Oh Yoon Hee má nejtěžší roli, vydrápat se z podpalubí do paláce, postarat se o dceru, aby dosáhla toho, co jí uniklo. Ona i Kim So Yeon jsou takové kočky, že jejich party once upon time high school nemají chybu, jak se pozná mladě vypadají herečka? Hraje svoji postavu na střední a nevypadá směšně. První díly mají výrazně delší stopáž nad hodinu, ale nejde o nic nastavovaného, seriál sleduje souboj dospělých i jejich dětí, pozdější díly jsou kolem hodiny. Vidíte postupný rozvoj charakterů, vykreslení jejich minulosti, motivaci jejich jednání. Je to velice zajímavá bandička, v mužských charakterech mě nejvíce zaujal Yoon Jong Hoon jako doktor Ha Yoon Chul který by rád dal do pořádku svoje zpackané manželství a zlepšil svůj životní úděl bez kompromitace svého svědomí. Seriál nabízí košatý děj a napínavou zápletku, musím se ovšem ohradit proti nápadu dělat ještě sezónu 2 a 3. Jedna z hlavních postav mrtvá, další zbytečná vlivem děje, jiná postava vyřazená z mocenské hry. Seriál bych nechal, tak jak je, jednalo by se o velmi netradiční konec na korejské poměry, který se blíží více socioekonomické realitě, než 99% žánrových souputníků. Velmi by mě zajímalo věkové složení diváků, protože seriál přináší zdánlivě nespojitelné, starší osvědčené herce nikoliv idoly, a klasickou high school show se kterou se mají identifikovat mladší ročníky. Romance, drama, revenge story, thriller, občas pronikají i prvky komiky, nebo jistého uvolnění jinak napjatého děje, kupodivu nejde o nic rušivého. Zaujalo mě velice OST, pompézní symfonické motivy, sbory (byť všechno synťáky a samply, nikoliv skutečný orchestr, sbory), uvidíme, jak to bude fungovat jako samostatná stopa. Zajímavé je nejen celkové vyústění příběhu, ale pojetí společnosti, elity nepřekvapí, ale kromě jejich kritiky, je šokující, že to dostává slíznout prekariát, který je vykreslen v duchu sociálního darwinismu, a ideově prohnilejší, než elity. Seriál jakoby reflektoval, že se společností je něco špatně, a žádná vrstva nezůstala ušetřena zničujícího vlivu moci a peněz, u elity nic nečekáte, ale že zrovna zklame pauperizovaná část společnosti v ideové stránce, tak to vlastně znamená, že současný systém nemá východisko. To je velmi odvážné na region, který jinak skoro vždy nutí svoje hrdiny, aby se podřídili elitě, nebo vládní moci, aniž by to bylo pro jejich socioekonomické zájmy výhodné. Polopaticky, seriály většinou předkládají jak ti Dušínové svoji čistou dušičkou a idejemi vyženou bubáky a všechno bude dobré, místo, aby děti a mladistvé připravovaly na nelítostné GOT co venku panuje, s mocí a penězi se bouje násilím, revoltou, mocí a penězi, nikoliv pouze idejemi. Integrace mezi elitu totiž není systémové řešení pro prekariát tvořící nyní většinu obyvatel planety. Tato série nakopak ukazuje, že přejmutí idejí a mocenských prostředků elity nemusí vůbec vést k pozitivnímu cíli, a celý takový boj je zbytečný, dojde ke ztrátě něčeho, co by mohlo posloužit jako cesta z bludného kruhu,který představuje tupé přejímání hodnot elity, peníze, úspěch, okázalá spotřeba, atd. Záměr scénaristky to být nemusel, ale takhle to prostě vyšlo. Hodnocení, koment platí pro první sezónu.