Okamžik zlomu (2007)

Je naozaj zbytočné rozoberať dôvod, ktorý prinúti diváka k zhliadnutiu tohto filmu a keďže Gosling s Hopkinsom podali štandardne kvalitné výkony, čo už je samo o sebe dostatočnou garanciou kvality a u niektorých jedincov dokonca vyvolá aj pocit očakávania. Výsledok je ale rozporuplný asi ako Crawfordove súkromie. Problém spočíva v tom, že po celý čas som mal dojem "na oko" efektného spracovania, ktoré by malo vzbudiť pocit inteligentnej atmosféry s elegantnou zápletkou, čoho sme sa (až na fintu so zbraňou), bohužiaľ, nedočkali. Čaro filmu skrátka nespočíva len v prekvapivom (vlastne vtipnom) vyvrcholení a tento film je toho dokonalým dôkazom, ktorý by určite obstojí na vašom "úsudkovom" súde a nespochybnil by ho ani W. Beachum, pokiaľ by ste si mohli, pochopiteľne, jeho právne služby dovoliť.

Šťastné a Veselé (2005)

Tak a máme tu ďalšieho reprezentanta z kategórie filmov, u ktorých nerozhoduje forma filmového spracovania ale OBSAH, ktorý daný snímok ponúka. Jednoducho (a ako názov napovedá) tento film je o ľudskosti a tá by sa predsa kedy inokedy mala prejaviť, keď nie na Vianoce? Jednoducho Šťastné a Veselé dojmú aj snehuliaka, ktorý sa určite vyskytuje niekde poblíž frontu a tak by to malo byť aj na plátne a aj v realite.

Hráči (1998)

Keďže sa mi akosi nedarí rozoznať pri stole "blba" do pol hodiny a nestačili by mi na to ani dva dni, je jasné, že poker nepatrí medzi zárobkové aktivity, ktorými by som vyplňoval svoju peňaženku a nevypĺňam ním ani môj voľný čas. To ale rozhodne neplatí o kvalitných filmoch, ktoré síce peňaženku skôr vyprázdňujú, svoj voľný čas ale s nimi vyplytvám veľmi rád. No a do tejto kategórie rozhodne patria aj "Hráči" (na osi Damon-Norton-Turturro-Malkovich), ktorí vás svojím temperamentom dokonale postavia do role blbca a vy im to jednoducho zožeriete aj s navijákom. Treba ešte prihodiť do hry aj skvelú hudbu a pôvabnú Gretchen Mol a máte flush jak víno.

Děvínský masakr (2011)

Problém s týmto dokumentom mám z celkom prozaického dôvodu: Neustále vykresľovanie tejto udalosti ako nejakej coolovej sekanice umocnenej dementne obsadenou metalovou hudbou v pozadí streleckých scén, vyvoláva vo mne pocit hyenického zneužívania ľudskej tragédie (podobe ako napr. u Modrého z neba), čomu povestnú korunu nasadil fakt filmového spracovania a následného premietania v našich kinách. Úbohé!

Dealer (2012)

Osobne nie som veľkým fanúšikom remake-ov a v tomto prípade som sa len viac utvrdil vo svojom presvedčení. Drsná autenticita a chlad, ktorý vás mrazil v prvom dieli na každom rohu skrátka v dvojke odplával asi ako Frankov matroš, čiže tento remake vo vás vzbudí približne také dojmy ako milión ďalších priemerných krimi-thrillerov. Väčšina (vlastne skoro všetky) postáv zaostávala za svojimi predchodcami minimálne o triedu, až na skvelú Agyness Deyn, ktorá bola v tomto meradle akosi osamotená. No a ešte je tu (na moje veľké potešenie) Zlatko "MILO" Buric (najväčšia postava pôvodnej trilógie), ktorý je najväčším highlightom a hlavným ťahákom celého filmu. A práve vďaka Milovi a výbornej hudbe sa moje hodnotenie vyšplhalo na 3 gramy.

Wanted (2008)

Spočiatku som bol presvedčený, že sa bude jednať o typické akčné béčko s Jolieiným botoxom ako bonus. LENŽE ono je to tak EFEKTNE natočený akčnák, že vy okamžite vpadnete do deja a budete mať chuť vyhýbať sa točeným strelám hoci aj pol dňa. Vôbec vám pritom nebude vadiť priemerný scenár, hudba, či niektoré ďalšie detaily. V takýchto filmoch ide o zábavu a u Wanted ju máte so 75% akosťou.

Mission: Impossible II (2000)

Jednotka mi dodnes príde ako jeden z najzásadnejších filmov akčného žánru a práve preto vo mne dvojka vyvolala tak silno rozpačité dojmy. Počas prvej polovice som ani nemal pocit, že sledujem pokračovanie M:I ale skôr nejakú béčkovú romantickú komédiu (?!?), ktorú by som skôr očakával na TV Doma ale rozhodne nie v rámci pokračovania M.I. (ešte raz ?!?). V druhej polovici síce dej nabral grády, no vytúžený chaos a napätie (tak ako v jednotke) nechal John Woo bohužiaľ niekde "na dovolenke". Pár lepších scén jednoducho nestačí a snímok ako celok pôsobí asi tak pútavo ako epizóda Kobry11, čo je mimoriadna škoda.

Resident Evil: Afterlife (2010)

Celkom efektne natočená porcia nudy sa skrýva pod hlavičkou R.E.4. Pomalý, šablónovito-lineárny dej v podstate ani nikam nevedie a nevyústi no a vy v konečnom dôsledku vlastne nebudete mať pocit, že sledujete R.E. ale (aj vďaka W. Millerovi) ďalší Prison Break, čo poteší akurát tak Millerove fanynky. Na sklamanie ale rozhodne priestor nevidím, lebo R.E. nepatrí do kategórie filmov, od ktorých sa dá niečo očakávať. Sprchová scéna s megamutantom odprásknutým mincovou kalibrovkou ale rozhodne poteší - 40%.

Resident Evil: Zánik (2007)

Bez diskusií najvydarenejší diel so série R.E.. Super atmosféra, skvelé scény (napr. posledný joint) sú jasnou príučkou toho, jak to má vyzerať v správnom zombie-westerne!

Resident Evil: Apokalypsa (2004)

Najvýstižnejší spôsob ako zhodnotiť R.E.: Apokalypse spočíva v rozdelení divákov do troch skupín: 1. Jednotka sa vám páčila: Rozhodne budete minimálne rovnako spokojní ako v prvom dieli lebo úroveň zábavy je rovnaká! 2. Jednotka sa vás nudila a odradila: V tomto prípade je pravdepodobnosť toho, že si pozriete aj dvojku asi taká ako keby ste našli našich rómskych spoluobyvateľov na úrade práce. Dobre urobíte, je to pre vás mrhaním času. 3. Jednotku ste nevideli: Predstavte si Súmrak mŕtvych zmixovaný s tarantinovským zmyslom pre iróniu plus sexi duo Jovovich - Guillory a máte o zábavu postarané a to nemusíte vidieť ani spomínaný prvý diel! A práve preto sa ja radím do skupiny č.1, lebo scény ako napr. kostolný masaker, či cintorínové zmŕtvychvstanie vám ponúkne jedine logo Resident Evil.