• Krátkometrážní

Rebelové (2001)

Ač občas rebel jsem a v šatníku by se nějaké to starší smog tričko REBEL našlo, Rebelové Filipa Renče mě nijak zvlášť neoslovili. Ano, je to retro, je to stylizované, jsou tam barvičky i písničky, je to muzikál - ale nedokážu se při sledování bavit. Asi je mi to celé cizí, i Zuzka Norisová. Skládat písně jí nebudu, snad mi odpustí. 40%

Mrazík (1964)

Mrazík, ano tj. evergreen českých televizí v čase Vánočním a Novoročním. Čím nám tak učaroval ten kouzelný dědeček hříbeček z Морозко? Patrně nostalgií po časech svátků a přelomů roku, filipovským dabingem, mletou ale slušnou melodií, kulisami z dřevotřísky a excentrickým herectvím. Heh. Když se vezme Mrazík bez všech těch okolních věcí kolem, je to pohádkový brak "pervij" kategorie. Ale rádi ho budeme mít stále, o to se nebojím. 30%

Na mě se můžeš spolehnout (2000)

Přiznám se hned zkraje komentáře, že na podobné filmy mám slabost. Jednoduché schéma, důvěrně známé prostředí, vztahy, které čekáme a které přeci osloví a zasáhnou. City (ať už mluvíme o sourozencích, synovcích, rodičích i láskách...) jsou zde opravdové a emoce neskrývané, nefalšované a nepodbízivé. Znamenitý scénář dává vzniknout situacím důležitým, podstatným, ale i lehkovážným, bezprostředním a čistě úsměvným. A to přeci žádáme, život ve správných, ale nestylizovaných barvách. Stejně tak herecké koncerty Laury Linney, Rory Culkina i galakoncert Marka Ruffala (patří dlouhodobě mezi mé oblíbené herce), povýšily snímek o notný kus výše a všichni zmínění (a nejen ti) hráli doslova a do písmene očima i tělem. A rozumět šlo krásně. Nikdo se nesnaží o zásadní stopy v kinematografii, nenabízí velké scény, brilantní zápletku, vyústění nebo obrazovou okázalost. A přeci: když budu mít možnost volby, sáhnu po filmu podobném "Na mě se můžeš spolehnout". Možná je to špatná volba kritika, ale jsem jen člověk. A srdce ani emocí já se nestraním... 80%

Kameňák 2 (2004) odpad!

Můj pes nemá čumák! -A jak potom čumí?- Blbě! 0%

Kameňák (2003) odpad!

Wenn ist das Nunstück git und Slotenmeyer? Ja!... Beiherhund das Oder die Flipperwaldt gersput. Hahááá! 0%

Bratříčku, kde jsi? (2000)

Bratry Coeny jsem měl vždycky rád (nevzhlížím-li k čistě komerčním projektům). Nejen za Zbytečnou krutost, která byla pro mě prvním seznámením s nimi. Od tohoto snímku jsem očekával především zábavu a volnou atmosféru - a dočkal se. Celou hlavní zápletku útěku, příp. hledání jisté/nejisté věci, střídá několik velice humorných scén (umění metalurgické, představení kapely Blátošlapové, vlajkonoši, biograf a další), muzikálová náplň, resp. nějaké ty lehce bizarní příhody a situace, o které není zrovna nouze. Co naplat: přes všechny nedostatky, kterými tenhle film disponuje, se na film příjemně dívá a nedá se říct, že by se člověk nudil. Proto odpovídajících 70%

Věčný svit neposkvrněné mysli (2004)

Film si představuji jako loď, jíž prakticky nikdo ze zúčastněných (herci, režisér, kameraman...) nestahuje nikdy ke dnu. Jen ten Charlie Kaufman, coby scénárista, chystá za každým rohem nečekané obraty a kormidlo obrací tu a tam jako o život. A co je neskrývaným překvapením? Nepůsobí to jako zmatená hříčka, nesourodá bez jakékoliv logické a racionální posloupnosti (především časové), Věčný svit neposkvrněné mysli i přes svou počáteční komplikovanost nastupuje na pevnou dráhu, akorát že s tisíci možnými zatáčkami a výmoly, které hold postavy budou muset nějak absolvovat (a raději bych neměl říkat, že se jezdí i pozpátku a hlavou dolů). Na dráhu tklivé melancholie, skutečností a problémů našich životů i světa, lásky pomíjivé a zmatené jako máloco. Jediná výtka směřuje ke vztahu dvou hlavních protagonistů - divák by měl dle mého bezmezně věřit podstatu, následky, kroky i hloubku. Já jen akceptoval to všechno a přihlížel Gondryho filmařině. I to však nebylo vůbec málo. 80%

Před úsvitem (1995)

Jest-li filmová romantika dokáže diváka měnit, nastolovat mu ty hřejivé pocity, chtěnou melancholii, které se v zásadě nevyhýbáme, ba dokonce nás často i naplňuje, pak snímek Richarda Linklatera je tou pravou romantikou. A přeci tak civilní, nám blízkou, bez zkrášlovacích prvků i zbytečných slz a sentimentu (až na pár lehce naivně až pohádkově působících scénáristických detailů...). Jde zkrátka o jeden den dvou obyčejných lidí, kteří se potkali čirou náhodou v jednom vlaku do Vídně. Své pocity i sympatie si uchovávají uvnitř sebe a nechávají je vystupovat na povrch jen ve chvílích opravdu pravých. A šetří jimi. Kdyby šlo jen o ty pohledy, atmosféru i látku, jaká může potkat kohokoliv z nás, bral bych Před úsvitem veskrze pozitivně. Mám to ulehčeno i tím, že herecká dvojice Hawke - Delphy hraje mimořádně úsporně, staví na povětšinou výtečných spontánních dialozích (přivírám oči nad občasnou filozofií) a že ta náklonnost mezi nimi byla snadno uvěřitelná. A okamžiky před svítáním? Ne, to už poznejte sami (mimochodem: Věříte na osud? Merci monsieur Seurat - pozn. pro zasvěcené). │90%

Závada Blair Witch (2000) (TV film) odpad!

Jak já se bavil! Namísto rozházených kamenů stopa vede po ponožkách, namísto ztráty v lese lidé chodí neustále okolo městské prádelny a diví se, že už tu jednou byli (mysteriózní, tajemné, geniální), namísto zneklidňující zmatené postavy v rohu močící individum... vítej parodie! Jenom si přiště usmysli, jest-li budeš zábavná, nebo závadná - jak už napovídá tvůj název. Krásných 0%

Mafiáni (1990)

Mafiáni; to jest životní příběh člověka, kterej vždycky chtěl bejt gangsterem... a také film, který bez okolků i nějakých přehnaných servítek vyobrazuje velmi zvláštní sortu lidí, jež nemá zapotřebí a důvody zbytečně se dívat do zrcadla a řešit následky svých činů. Ano, Martin Scorsese natočil z režijního hlediska (také výtečný scénář, chutná stylizace i vynikající práce s kamerou a střihem) hodně dobrý snímek týkající se nejen evoluce mafiánských praktik a života, plný nezapomenutelných, tu hořce humorných, tu hořce vážných scén, podložený kvantem dobové hudby a výtečnými výkony před. herců italských předků - viz. třeba neurotický a sadistický Joe Pesci nebo soustředěný Robert De Niro. Jen škoda, že druhá půlka filmu ztrácí kus počátečního kouzla, ale tj. zapříčiněno odlišnou tématikou, léty a ztrátou rozletu (na druhou stranu přicházejí nevyhnutelná rozhřešení). Mějte však na paměti jednu věc: Goodfellas nejsou Godfathers. Na to neradno zapomínat. 80%