Pat a Mat: Zimní radovánky (2018)

Vianočný Pat a Mat z roku 2018, ktorí stále pobavia. A nebyť HD kvality, tak si človek rok spracovania ani nevšimne, čo v tomto prípade vôbec nie je na škodu. Vymoženosť rýchlovarnej kanvice je detail, ktorý divák ľahko prehliadne, no LED televízor už do očí udrie. Ale to sú skôr len zaujímavostné detaily. Trošku prekvapí, že Pat a Mat sú pri fuškách celkom úspešní, čo dosť popiera nosnú ideu pôvodného seriálu. No zas sa divák pri pozeraní až tak nevynervuje :). Dĺžkovo na hrane, dlhšia stopáž by už bola asi príliš.

Smrt roku 2021! (2021) (TV film)

Sequel k Death to 2020, takže porovnanie sa nepochybne núka...no a z neho vychádza lepšie predchodca. Možno kvôli tomu, že 2021 je menej vtipná, alebo realita roku 2021 bola až príliš smutná, keďže v 2020tom sa nám tá celá absurdnosť zdala viac srandovná.

Vážení přátelé, ano (1989)

Kritika socializmu, so štýlom typickým pre Lasicu, či až Svěráka a Smoljaka. Lasicovi však nesekunduje nikto výraznejší, keďže Kodet, Hrušínský, Satinský aj Labuda hrajú vedľajšie postavy, málo výrazné. Námet je vtipný - socialistický podnik, ktorý predáva záchodové misy, je ťažká klasika. Takisto prekvapí, že sa to do kín podarilo uviesť ešte pred pádom opony v 89tom.

And the Oscar Goes To... (2014) (TV film)

90 minútový dokument / TV film, ktorý (čiastočne) zachytáva atmosféru točiacu sa okolo obrovského showbiznisu, v tom najpravejšom zmysle slova. Nepochybne to mohlo byť aj silnejšie, emotívnejšie, zábavnejšie, vážnejšie, či šokujúcejšie alebo uhladenejšie. No na túto tému už pomaly 100 ročnej histórie Oscarov existuje množstvo uhlov pohľadu, ktoré sa dajú scenáristicky podchytiť a stále bude niečo niekomu chýbať. V každom prípade, show začína práve tu.

Finch (2021)

Je neuveriteľné, ako vie Tom Hanks aj po toľkých rokoch zaplniť celé plátno. O to viac, že tento film hraje úplne sám, žiadna iná postava sa tu už nezjaví. Okrem dvoch robotov a psa. Škoda prevareného post-apokaliptického námetu, s príliš distinguovaným priebehom. No potešil síce sentimentálny, no o to realistickejší záver.

K zemi hleď! (2021)

Huh, no tak Netlix priniesol na Štedrý večer nečakane nevianočnú, brutálne satiristickú katastrofickú komediálnu drámu, parodujúcu hoaxy, média, politkov, povrchnosť, neveru vo vedu a vedcov a samozrejme tému aktuálnu - pandémiu. Reakcie sú rôzne, ja sa osobne prikláňam k názoru nevyužitého potenciálu. Mať v portfóliu mega hviezdy A++ ligy ala Meryl Streep, Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Cate Blanchett, či Timothée Chalamet je proste premárnená príležitosť, ako národu priblížiť dôležitosť problému. Takto satiristicky a sofistikovane spracovaná téma spoločnosť len opäť rozdelí na tých, čo chápu a tých, čo nie. Alebo to hercom/scenáristom už je jedno a skrátka si urobili veľkú 'prču' na spôsob The Prom.

Vánoční výsadek (2020)

Vo Vianočnom čase zvykne Netflix vychrliť viacero romantických komédií, ktoré si divák pozrie len kvôli tomu, že leží na gauči a má chuť na simplicitné romantické komédie. No toto je už príliš za čiarou a totálna strata času, dokonca aj pri vysávaní či varení. A v podstate ide síce o nenápadnú, no totálne nekritickú americkú propagandu rokov 90tych.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Och, pre mňa úplná novinka, pozretá až teraz, na sklonku roku 2021. Nečakane výborná krimi-dráma s humornými prvkami, ktorým kraľuje famózny Leonardo DiCaprio a sekunduje mu Tom Hanks. To všetko pod taktovkou Stevena Spielberga, takže to ani nemohlo dopadnúť zle. Výborný námet, na prvý pohľad mierne absurdný, avšak založený na reálnych udalostiach. Doslova elegantný film.

Síla psa (2021)

Divoké hodnotenia od nuly po päť hviezd dávali tušiť, že to bude kontroverzný film. A skutočne, až je ťažko povedať, čo si o ňom myslieť, okrem toho, že je to ťažobná a podivná westernová dráma, s výborným Benedictom Cumberbatchom. Vyrušoval aj svet Ameriky 20-30tych rokov 20teho storočia, kombinujúci 'civilizujúci' sa svet so svetom tradičných kovbojov.

Amonit (2020)

Ťažká lyrická dráma s lesbickou tématikou a výbornou Kate Winslet aj v tejto úlohe. Pekné prostredie (archeológia) a dokonale vystihnutá, až depresívna atmosféra ťažkého života Anglicka 40tych rokov 19teho storočia.