Budiž světlo (2019)

Jeden z najlepších Slovenských filmov poslednej doby? Určite, no aj to neviem dať viac ako 3 hviezdy. A to najmä pre poslabšie, nefilmové dialógy (no na strane druhej autentickejšie), menšiu hereckú charizmu, ale hlavne technikálie. Nie je možné, že takmer štvrtine dialógov nie je kvôli zlému masteringu rozumieť, rovnako veľmi vyrušovali periférne zvuky typu šuštanie oblečenia, ktoré bolo silnejšie ako rozhovory samotné. Inak brutálna téma, ťažobná tak reálna. A najmä spoločensky v princípe neriešiteľná.

8bitové Vánoce (2021)

Po pomalom rozbehu dej postupne naberá 'grády', smerujúci ku grande finále, kde možno upadne aj nejaká tá slzička. Po počiatočnom trápne si postavy postupne diváka získajú, či už detské, ale aj dospelácke. Atmosféru 80tok sa až tak hodnoverne priblížiť nepodarilo, scenárovo síce áno, no kulisami či kamerou už pomenej. Na Vianočný čas úplne pohodová rodinná komédia.

South Park: Post COVID (2021) (TV film)

South Park a Covid - toto spojenia sa dalo čakať. Téma pandémie a celospoločenského prúseru je tak smutná, že je až vtipná, no a to je presne miesto pre ironizujúci South Park. Nápad je fajn, narážok je veľa, niektoré sú čitateľné ľahko, pre iné treba detailnejšie poznať viacero epizód seriálu. Humor štandardne ofenzívny, miestami vulgárnejší, ako sme v South Parku zvyknutí. No aj vzhľadom na vážnosť témy cítiť akúsi väčšiu dospelosť a silnejšiu emóciu.

Na hraně zítřka (2014)

Výborný, hoc nenáročný akčák, ktorému výrazne pomohli hviezdni Tom Cruise a Emily Blunt. Síce sa ničoho prevratného nedočkáme, téma, priebeh aj vyvrcholenie sú x-krát zrecyklované, no prevedenie si zaslúži 4 hviezdy. Napätie diváka drží počas celých takmer 2 hodín, akčné scény nie sú preexponované, love story je nenásilná, no funguje dokonale.

Poslední noc v Soho (2021)

No wau. Skvelý nápad, výborná téma, príbeh a spracovanie, ako aj žáner, balancujúci medzi jemným hororom a silnou drámou. Výborná Thomasin McKenzie a Anya Taylor-Joy, ktorým sekunduje tiež parádny Matt Smith, no potešia aj vedľajšie role charizmatických Terence Stampa a Diany Rigg. K tomu všetkému skvelá hudba, krásne interiéry aj exteriéry úžasného Londýnskeho Soha a to ako rokov 60tych, tak aj tých súčasných.

Válka zítřka (2021) odpad!

Ach jaj. Kombináciou chute na dobrý scifáč a 66% hodnoteniami padla voľba na tento film. No s výrazným sklamaním. Nápad je obohraný, herci neautentickí, scenár pokuľháva, jednotlivé scény a najmä dialógy miestami až príšerné a záver to len celé zaklincuje. V pohode sú snáď len príšerky.

Supernova (2020)

Melancholicko-romatická dráma o starnutí, avšak v tomto prípade dvoch gayov. Gayov v stvárnení hereckých es, Stanleyho Tucciho a Colina Firtha. Tucci je ako gay predstaviteľný, veď to koniec koncov nie je jeho prvá takáto úloha. Firth už trošku menej, no zvládol to so cťou. Atmosféru sa tvorcom podarilo priblížiť perfektne, či už prírodou, road-tripom v karavane a samozrejme parádnymi autentickými a zimomriavky naháňajúcimi dialógmi, vrátane tých mĺkvych.

Adéla ještě nevečeřela (1978)

Porovnávaniu s Tajemství hradu v Karpatech sa ubrániť nedá, veď v podstate ide o akéhosi jeho predchodcu. Adela však na Tajemství rozhodne nemá, chýba jej mnoho. Či už lahodní horalská mluva, čarovní doktor Blútvurz, Töloke s Tolöke, seňorina Salza Vérde, profesor Orfanik, aneb Tóma Hluchonemec. Občas to síce nahradí Barón Wienerschnitzel, či podivný vynález, no až 'Tajemství' tieto nápady rozvinie do plnej majestátnosti. Trio KopeckýDočolomanskýHrušínský je perfektné, len trošku chýba Brodský, ako inak, z 'Tajemství'. Je to však film, ktorý sa dá pozrieť niekoľkokrát a mnoho hlášok a skrytých vtipov divák objaví časom.

Neúplatní (1987)

Gangsterka s Kevinom Costnerom, Seanom Connerym a Robertom De Nirom, stvárňujúca prohíbicu 30tych rokov v USA na čele s Al Caponem, to nemôže dopadnúť zle. Aj napriek 35-tim rokom od vydania to má stále drive. Prestrelky síce pôsobia zastaranejšie, no o to realistickejšie. Na klasiky The Godfather to síce nemá, no pre fanúšikov gangsteriek časov prohibície jednoznačná voľba.

Duna (2021)

Jednoznačne film na veľkú kinovú obrazovku. Tá domáca, hoc ako veľká, nepostačí, vrátane zvukových efektov. Trochu som sa, aj vzhľadom na takmer 3h stopáž, obával rozvláčnosti, no až na pár scén to problém nebol, dynamika bola skvelá. A tam, kde to bolo pomalšie, zas vynikli famózne scenérie. Trochu mi chýbala charizma postáv, Josh Brolin ako hlavný Atreides nazaujal. Škoda, že Javier Bardem hrá vedľajšiu úlohu, ten by sa asi na pozíciu lídra hodil viac. Neprevedčila ani Rebecca Ferguson. Zachraňoval to Jason Momoa, no tiež vo vedľajšej úlohe a Timothée Chalamet, ktorého ja osobne nemusím, no tu mu úloha sadla. Parádne efekty, kozmické koráby, mimozemské stavby a paráááádne helikoptéry :). Pre nás, čo sme vyrástli na Dune 'dvojke', príjemný návrat do hry plnej zlých Harkonnenov a dobrých Atreidov. Ach a tá scéna s Harvesterom! Čistý návrat do 1992ho roku..