500 dní se Summer (2009)

Ten pocit, keď sa v situáciách z filmu vidíte na 100%. Ten pocit, keď Zooey ešte aj vyzerá ako ona... Ten pocit, keď to z potenciálne dokonalého filmu na konci spadne na obyčajný podpriemer priemeru. Trestuhodne slabé zakončenie, až mám chuť najskôr poďakovať tomu, kto napísal tento príbeh do začiatku záveru, a vzápätí ho za ten záver dokopať. Niektoré scény boli najlepšie, aké som v poslednom čase videl, iné zase trochu zbytočné, resp. mi veľmi nesadli. K JGL som mal donedávna akýsi prirodzený odpor, ani neviem prečo. Začínam ho mať ale, každým filmom, v ktorom ho vidím, celkom rád. K Zooey, vzhľadom na druhú vetu tohto komentára, nemám slov. Naozaj skvelý soundtrack! Možno (ešte) nie som v období, v ktorom by som vedel ten záver doceniť, uvidíme... Najlepší moment: Scéna "Expectation vs. Reality" - to ma fakt dostalo. V angličtine je na to krásna fráza - my life in a nutshell. Vo väčšinovej časti filmu som sa videl - viac, či menej. K tejto scéne môžem povedať len toľko, že nikdy v nejakom kúsku umenia, nech sa mi zhoda s mojim životom zdala akokoľvek veľká, to nebolo na takých sto percent, ako v tejto scéne.

Casino Royale (2006)

Na môj vkus trestuhodne plytký charakter hlavného záporáka, čo zamrzí o to viac, keď je Mads tak skvelý herec a mohlo to byť celé neskutočne Mad. Pochváliť musím bond girl - stala sa mi presne situácia z How I Met Your Mother. Eva Green sa pozerá do zrkadla a ja si hovorím, aká je nádherná s následnou myšlienkou, že však s mejkapom je (skoro) každá pekná. Vzápätí na to sa Evička začala maľovať... Nice. ___ Medické okienko: Jedno zo základných pravidiel ukončenia laickej KPR (kardiopulmonálnej resuscitácie) je, že oživujeme až do príchodu sanitky alebo do vyčerpania človeka, ktorý oživuje. Podľa mňa si Evka, už len preto aká je šupa, zaslúžila od Danka viac - dve kolá a vysral sa na to. Až taký unavený nevyzeral, na traumatológa nevyzeral tiež, o zlom počte stlačení ani nehovorím... Sklamanie z KPR je len akýsi príklad na pocit z celého filmu. Ten som dlho videl na veľmi chabé tri, záver to vytiahol na veľmi chabé štyri hviezdy. Najlepší moment: Bitka na žeriave.

Lesní duch (1981)

"Hit her, hit her! Hit it!" Konečne mám tip pre všetky ženy, ktoré sú tučné, téééda, krásne svojim spôsobom, a chcú schudnúť - THIS. To boli nervy. Zub času spôsobil, že občas tam bol úsmev cez hrôzu, ale tá hrôza stále dominuje. Pri tomto filme mi nenapadá nič iné ako: I've seen some shit. Toto je presne dôvod, prečo nepozerám a nevyhľadávam horror films. A to som to ešte pozeral cez deň. God, prečo som to vôbec pozeral?! Najlepší moment: Asi ruky cez dvere, prípadne prvý záber na tú fešandu zamknutú v pivnici. Ale ako hovorím, I've seen some shit, bolo tam toho veľa.

Ospalá díra (1999)

"Watch your head." Johnny Depp - Aye. Tim Burton - Nope. Danny Elfman - Aye. Príbeh a spôsob jeho rozprávania - Nope. Obraz - Aye. Chcel som sa báť. Bál som sa? - Nope. Vo viacerých momentoch to nechcene vyzeralo (alebo aspoň malo nábeh) na nepodarenú parodiu a to sa mi veľmi nepozdáva. Najlepší moment: Pár ich tam bolo, ale bezprostredne po dopozeraní si neviem spomenúť na nijaký konkrétny, čo tiež o niečom hovorí...

Čas probuzení (1990)

"What is it?" - "It's a fucking miracle." Vždy keď vidím hrať Williama Holdena, vždy si poviem, že je ten najlepší herec aký kedy bol. Vždy keď vidím hrať Al Pacina poviem si, že lepší herec neexistuje. Vždy keď vidím Jacka Nicholsona, vždy keď vidím Henryho Fondu, vždy keď vidím Ralpha Fiennesa,... poviem si to isté. Dnes som videl Robera De Nira a viem, že vždy, keď uvidím hrať jedného z týchto bezchybných hercov, vždy budú v tej chvíli najlepší herci vôbec pretože oni všetci naozaj sú. De Niro to dotiahol až do paradoxnej roviny rovnako ako Al Pacino vo Vôni ženy a rovnako ako Al Pacino zahral lepšie slepého ako sám slepec, on zahral "Parkinson's disease-like" lepšie, ako samotní pacienti. Herecká dokonalosť. Na Williamsa sa určite pozerá inak ako pred rokom 2014, ale jeho úsmev vo chvíľach, kedy vyjadruje emóciu šťastia, je pre mňa zároveň jednou z tých najsmutnejších emócií na plátne vôbec a to ma odrovnáva na plnej čiare. Sad clown nemá žiadnu bližšiu definíciu.. Celkovo nechápem, prečo pri jeho obrázku vždy všetkých napadnú ako prvé jeho komédie, pretože toto je to, čo by malo prísť prvé. Hudba geniálna, to, ako De Niro zahral radosť z najjednoduchších vecí na svete bolo ešte geniálnejšie ako jeho samotné pohyby postihnutého - myšlienka nádherná a mne je o čosi horšie za to, že si nielen uvedomujeme, ako sú pre nás tie najkrajšie a nenahraditeľné veci samozrejmé a nevenujeme im zvláštnu pozornosť, ale že si uvedomujeme aj to, že si to (z času na čas) uvedomujeme a aj tak s tým nič nerobíme. Penelope Ann Miller prekrásna a úžasná aj na tom kúsočku priestoru. No a film ako celok? Viete si predstaviť tématicky lepší film pre medika nadšeného neurológiou (neurochirurgiou) ? 85% Najlepší moment: Robert De Niro schádza zo schodov a rovnakým spôsobom malé dievčatko kráča oproti smerom hore. / Robert De Niro tancuje (a je mu umožnené tancovať) po tom, ako povie, že mu to nikdy nedovolia.

Cena za něžnost (1983)

"God, I'm such a shit." Všetko, čo by som k tomuto filmu napísal za mňa napísala Madison, navyše nie som žena, takže - Nope... nope, nope, nope. Shirley je úžasná, Jack je geniálny, Jeff potešil. Jediná emócia v Najlepšom momente. Trochu málo... Najlepší moment: Posledná scéna detí s mamou.

Jak vycvičit draka (2010)

Milé, vo viacerých momentoch mi to však prišlo nedotiahnuté (resp. celé to malo potenciál vytvoriť okolo seba kult typu Harry Potter a vôbec nebyť animované), prípadne maximálne nelogické aj keď je to animák. A možno mi len hrabe zo skúšok. Ako som povedal - milé.

Vyvolený (2000)

Komiksy nie sú moja parketa, tento film to potvrdil. Ono to je v podstate o niekoľko dekád slabší The Sixth Sense, ktorý nemá tendenciu nudiť len vďaka úžasnému Bruceovi Willisovi a svoju prázdnotu sa snaží zakryť prekvapivou pointou, ktorá síce prekvapí, ale Šiesty zmysel to proste nie je. Najlepší moment: Bruce je superhero v praxi.

Moulin Rouge (2001)

"The greatest thing you'll ever learn is just to love and be loved in return." Moulin Rouge spôsobil, že raz možno aj začnem mať rád muzikály. Popri My Fair Lady jediný muzikál, ktorý som ochotný vidieť znovu. Veľmi ľutujem, že filmu som nevenoval takú pozornosť, akú si zaslúži len kvôli predsudku, že ide o muzikál. Druhýkrát, a vlastne už nikdy, takú obrovskú chybu neurobím. Zároveň prvý film, kde mi Kidman nie že nevadila, ale sa mi veľmi páčila. Ewan McGregor fenomenálny! Ten príbeh!! Tie pesničky!!! Najlepší moment: "Because she doesn't love you!... Him... Hi-him, she doesn't love... she doesn't love him." EDIT:/Niekedy cez letné prázdniny 2015/: Potvrdené a podčiarknuté, Moulin Rouge! je jeden z najkrajších filmov o tom najkrajšom. Kúzelné!

V Bruggách (2008)

" That's for John Lennon, you Yankee fucking cunt!"This fucking film is fucking brilliant. Ralph fucking Fiennes fucking kills it fucking all. Literally. Veľká škoda nedotiahnutého finále, kvôli ktorému to celé vyznieva tak trochu zbytočne. Prostredie ale naozaj rozprávkové (tam sa musím raz dostať), humor skvelý, narážky na USA geniálne! Už dlho som nevidel európskejší film. 85% Najlepší moment: Brendan a Ralph sedia v kaviarni, rozprávajú o "fucking children".