Warcraft: První střet (2016)

Konečně jsem se dočkal po letech pořádné epické fantasy. Neříkám, že to je vyloženě skvost, ale povedlo se. Základ v počítačové hře je znát. Celá zápletka je poměrně jednoduchá a akční tempo poněkud přehnané, což je naškodu při představování zbrusu nového světa a důležitých postav, ale jinak to bylo šťavnaté a zábavné. Travis Fimmel zabodoval. Můj celkový dojem je, že to jako začátek nové filmové fantasy série rozhodně beru a už se těším na pokračování, která načrtnutý svět rozvedou do hloubky a šíře.

Jak jsme hráli čáru (2014)

Film vlastně velmi pěkný a dobře zahraný s dobře provedenou dobovou atmosférou, ale na můj vkus příliš neradostný a těžký jakožto film dětský či klukovský. Neradostných a složitých aspektů tam bylo příliš mnoho oproti těm krásným a typicky klukovsky dobrodružným. Páni kluci nebo třeba Obecná škola přeci jen jsou mému srdci z tohoto důvodu bližší, dokáží více rozptýlit či rozveselit svou rozpustilostí a nostalgií.

Čelisti (1975)

Velmi pomalu stárnoucí snímek. Jak se poklidná hladina moře, která zrcadlí odlesky horkého slunce, stává náhle bezútěšnou pustinou, kde není nic, co by člověka dokázalo ochránit a žádná loď není dost velká pro pocit bezpečí. Stále dokonale zábavné, na rozdíl od všech pokračování.

V zajetí démonů (2013)

Zase jednou duchařina nebo obecně horror, který by obstál i jinak než jako nástroj k vytváření děsu. Dobrý scénář a perfektně využité prostředí ponurého domu. Největší podíl na poutavosti příběhu má ovšem fakt, že se nejedná o klasické přihlouplé pobíhání ječících postav, které nevědí, co mají dělat a kudy vzít roha, ale o v zásadě profesionálně vedené vyšetřování paranormálních jevů poměrně širokým týmem postav. Hned má věc jiný náboj, když postavy jednají inteligentně, cílevědomě a aspoň zhruba vědí, proti čemu stojí a jak mají postupovat.

Proroctví z temnot (2002)

Velmi atmosferický a sugestivní snímek. Možná by si zasloužil trochu propracovanější děj, totiž lepší využití všech náznaků a podivných jevů, které tak dobře celou dobu udržují pozornost a šponují očekávání. Stejně tak i závěr byl poněkud průhledný, ale celkově se rozhodně jedná o kvalitní mysteriózní záležitost, u které nuda nehrozí.

Gorily v mlze (1988)

Těžko k tomu říct něco jiného, než že je to umně a poutavě zpracovaný příběh Dian Fosseyové. Musel by to být pořádný packal, kdyby zvoral natočit tak dojemný a silný skutečný příběh z úžasné exotické Afriky, když měl k dispozici do hlavní role Sigourney Weaver. Ale nic to nemění na tom, že je to i po letech film krásný a který skvěle představí osobnost a zvláštní život poněkud extravagantní dámy, která obětovala život gorilám a svou zatvrzelostí velmi napomohla záchraně tohoto živočišného druhu. Tento film je jejím nejlepším pomníkem.

Pojedeme k moři (2014)

Je vidět, že Jirka Mádl je fakt šikovný a že by z něho jednou mohl být nejen výborný herec, ale i režisér a scénárista. Těžko soudit jen po debutu, ale jeho první pokus dopadl výborně. Vlažný rozjezd mě sice nejprve trochu nahlodal a mírně jsem se začal nudit, ale to brzo přešlo. Nevážné klučičí blbnutí s kamerou, které naprosto přirozenou cestou přejde do velmi vážných témat a končí vyloženě dojemným závěrem. Nečekal jsem a byl jsem velmi mile překvapen. Velmi povedený debut, Mádla režiséra budu určitě sledovat se zájmem.

Vejška (2014)

Vorlovo opovrhování městskou civilizací a konzumním životem udělalo z pokračování Gymplu dost protispolečenskou agitku a to není úplně dobře. Z celkem hravého Gymplu s problematickými, ale tak nějak normálně lidsky a odpustitelně jednajícími školními flákači, se ve Vejšce většinou všichni už dost neodpustitelně zkazili a protloukají se životem už hodně na hraně dobrých mravů. Nejvíc je to asi vidět u Jirky Mádla, z jehož postavy vyrostl vyloženě nesympatický parchant, kterému všechno nakonec projde. To je bohužel dost na škodu, není moc komu fandit v takovém příběhu, plném podplácení, sexu a drog a marné snahy normálně studovat vysokou školu a užívat si polodospělého života před tím, než všechny navždy semele všední pracovní kolotoč. Ačkoliv jsem u Gymplu volal po hloubce a ostrosti, tak takhle jsem to úplně nemyslel. Nebylo třeba z většiny bývalých gymnazistů a jejich rodičů udělat ztroskotance a snímek by byl rázem přívětivější.

Gympl (2007)

Prostě baví. Sbírka archetypálních puberťáků, jejich rodičů i školních kantorů prožívá naprosto uvěřitelné situace ze středoškolského života, které by se daly v pohodě posbírat v černých kronikách českých gymnázií. Na tomto snímku je nejlepší ten pocit, že "tohle všechno jsem taky viděl, slyšel nebo zažil." Dohromady se tam jinak nic moc neděje, ale stejně mě to prostě bavilo a s radostí jsem si zavzpomínal na svoje gymnazijní léta. Samozřejmě tomu ale chybí něco hlubšího, ostřejšího, nějaký propracovaný příběh anebo natolik vymazlené postavy, aby se tento film stal mezi mládeží zvrhlým kultem jako kdysi Proč? a podobně. Jinak ale velice milá zábava. Nikdo mi tam vyloženě nevadil a rozhodně stojí za vyzdvihnutí naprosto přesný Jirka Mádl.

Návštěvníci 3: Revoluce (2016)

Tohle bylo naprosto mimo. Nevtipné, zmatené a s kulometnou palbou bleskově sestříhaných dialogů, které neuvěřitelně otupovaly pozornost a přitom nic nepřinášely. Vtipné to nebylo, děj to nemělo, smysl taky ne. Načrtnutý příběh na začátku během doby vlastně úplně zmizel a nakonec se vlastně nestalo vůbec nic. Plus k tomu otevřený konec a tím to hasne. Nic z toho by nevadilo, kdyby to bylo fakt vtipné, ale jelikož veškerý vtip byl postavený na fekálních, rasistických či prostě jenom trapných narážkách, které se mlely stále dokola a melou se už od prvního dílu, tak nebylo opravdu proč se smát. Tlustý Clavier silně přehrával, dědkovatící Reno zase většinou zbytečně mlčel. Zbytečné a mizerně provedené ždímání provařené látky, která má svoje léta už dávno za sebou a to včetně hlavních představitelů a režiséra.