RoboCop 3 (1993)

Tak hlavu mě to neurvalo a celkem se to jako zákusek po jedničce a dvojce dalo. Ale jsem si naprosto jistý, že si z toho za pár dní budu pamatovat tak akorát srandovně létajícího Robocopa alá Iron Man, víc nic.

RoboCop 2 (1990)

Klasické pokračování, které postrádá hloubku či nápaditost prvního dílu a kola příběhu zdaleka nezapadají pak dobře jako v jedničce, ale stále je to celkem slušná podívaná, kterou si v klidu může vpálit každý, komu se jednička líbila a potřebuje další chod. Jen ty malý děti mě poněkud lezly na nervy. Ale dalo se.

RoboCop (1987)

I po letech stále příjemná scifi, balancující na hraně vážného akčního erka a parodie, podobně, jako to Verhoeven později znásobil ve Hvězdné pěchotě. Akce je celkem výživná a opravdu drsná a celkové vykreslení úsvitu apokalypsy moderní civilizace zaujme i dnes. Jen ty herecké výkony a sympatičnost hlavních postav poněkud kulhají.

Lovec: Zimní válka (2016)

V některých směrech i překonávající první díl, ale v zásadě na jedno brdo. Poměrně zdařilá fantasy bez převratných ambicí, ale s pěkným vizuálem a slušným příběhem. Obsazení Emily Blunt a Jessici Chastain místo nanicovaté Kristen Stewart snímku jednoznačně prospělo. Jako fantasy jednohubka je to více než uspokojivé.

Highlander (1986)

Tenhle film by si prostě zasloužil remake. Lambert, Connery i Brown jsou skvělí, ale celkově ten film hodně zastarává a neřekl bych, že by kdy vlastně úplně vybředl z béčkových vod. Dost dobře nechápu, že příběh s takovým potenciálem byl následován tak neuvěřitelně slabými pokračováními a dodnes se ho nikdo pořádný znovu nechopil, ačkoliv má stále status kultu. Tady by se remake určitě vyplatil.

Moucha 2 (1989)

Z jedničky jsem nadšený nebyl, ale na srovnání s dvojkou je krásně vidět, o kolik je Cronenberg lepší režisér. Dvojka je totiž jen slabým odvarem s výrazně nudnou první polovinou a druhou polovinou vykradenou z Vetřelce, někdy téměř doslova. Postavy vcelku nesympatické a nezajímavé, s prvním dílem se to dá srovnávat snad jen co do nechutnosti. Banální děj, zbytečné scény a dialogy, nelogičnosti a vyloženě hloupé jednání postav sráží snímek výrazně dolů. Netvrdím, že se na to vyloženě nedá dívat, ale po shlédnutí jsem si náhle uvědomil řadu kladů, kterými oplývá Cronenbergův originál.

Moucha (1986)

Po dlouhé době zase shlédnuto a prostě to není nic, co bych považoval za kultovní. Ano, řešit tohle třicet let po vzniku není úplně správné, doba je jiná a filmy také, ale stejné pocity jsem z toho měl i při prvním sledování jako kluk. Je to docela zajímavé téma, přetavené do nechutnosti. Neřekl bych že do nějak extrémně pozoruhodné nechutnosti, protože tam nenacházím nic extra zajímavého. Ale přiznám se, že podobné pocity jsem měl i z kultovní Carpenterovi Věci. Takže to možná je kult a přelomový film, který jen prostě nechápu a nikdy nepochopím. To, že je to natočené dobře, není to scenáristicky hloupé a má to výborného Jeffa Goldbluma neberu jako důvod pro extra vysoké hodnocení. Dal bych tak 7/10.

X-Men: Apokalypsa (2016)

Mě teda tahle série nikdy moc nebrala, ale viděl jsem jí celou. Nový díl mi tudíž nepřijde ničím extra výjimečný. Ani výjimečně blbý, ani dobrý. Je tam jeden celkem vtipný okamžik, pár povedených scén, celkem zajímavý úvod ze starověku a průměrně výkony od jindy nadprůměrných herců. Dávám tudíž zcela zasloužené průměrné hodnocení.

Útok dvojhlavého žraloka (2012) odpad!

Já jsem z toho viděl asi deset minut uprostřed. Víc prostě nešlo. Je to naprosto nepředstavitelná věc. Natočit něco takhle špatně, to přece není možný. Někdo, kdo dokáže postavit kameru a zrežírovat scénu, přece nemůže vytvořit něco tak špatného náhodou. Mám pořád pocit, že podobné filmy se musí točit špatně schválně. "Stop. Sjedeme to ještě jednou, tohle bylo moc dobré. Zkuste být všichni ještě o stupeň větší dřeva a dementi. Žraloka zkurvíme až na počítači, ale vy musíte být neuvěřitelně otřesní už na place, jinak ten film neprodáme. Ok, jedeme. Klapka."

Captain America: Občanská válka (2016)

Pro mě možná nejlepší marvelovka. Je to s Avengers o prsa korejské ženy. Výborná a nápaditá akce, která je dílem zcela vážná a jindy naopak plná vtipných momentů. Do toho sympatičtí všichni hrdinové, kteří dostávají svůj prostor tak akorát, aby nebyli přehlédnutelní a současně nebyl děj přelidněný. Představovačka nováčků na jedničku. Trochu se mi nelíbil Spidey, respektive Tom Holland, jsem už zřejmě jediný člověk na světě, pro kterého byl jednoznačně nejlepší xicht pro tuhle postavu Andrew Garfield. Nemám moc to vytknout, neumím si představit, co bych na filmu změnil.