96 hodin (2008)

Pětihvězdičková akce naroubovaná na naprosto strohé, skrz naskrz schematické a milionkrát ohlodané kostře. I to Neesonova drsňáctví je tu spíš instantní, než hluboce prožívané, inu, přesně v souladu s výrobními postupy masokombinátu Luca Bessona. V rámci spěchajících běhavých akčních béček přesto vynikající.

Lepší už to nebude (1997)

Jedinečná a velmi netradična nalajnovaná romance, jejíž kouzlo jsem prohlídl asi až napošesté. Radost mi malinko kalí fakt, že tahle uremcaná poloha definovala herectví Jacka Nicholsona v podstatě na celý závěr jeho kariéry.

Oko dravce (2008)

70%. Ač pitomoučká popcornová jízda, paradoxně ve mně zraje. Velmi dravá variace na Hitchcockovské thrillery, která pokládá otázku, kam se DJ vydá příště. Vertigo? Doporučoval bych spíš Cizince ve vlaku...

Pavlač Ester Kočičkové (2007) (pořad)

Kočičkovou vynášeli do nebes za její předchozí pořady. Ty mě míjely, dokonce mě v nich Ester "chlapci a děvčata" K těžce iritovala. Pavlač ale vyhledávám pravidelně, s chutí, i když se rozpadá v neučesané blábolení bez pointy, bez cíle, možná i bez smyslu. Bude to znít úchylně... ale fakt mě zajímá, co si ženy myslí a jak se na to, či ono, koukají. Pavlač je osvěžující ostrůvek v moři testosteronu. A nehledejte v tom nějaký feminismus nebo okázalou snahu o průnik do ženské duše (do nich jde proniknout jen jedním způsobem), ale jen chuť vyslechnout si občas něco neotřelýho. Co u piva nepadne.

Elitní jednotka (2007)

Mizerové 2 jsou proti Elitní jednotce politicky korektní čajíček. Fašismus z toho filmu přímo prýští, i když často plyne z drsných podmínek ve slumech anebo je alespoň částečně vykoupen totální devastací rodinného života. I tak ale musí každý velitel z URNy jásat, že těm feťákům, flákačům a budižkničemům konečně někdo natrhl zadek na velkém plátně - efektně a bez upejpání. Můžete to brát jako prosté konstatování faktu... i jako zvrácenou agitku za rázné potírání póvlu. Nic to nemění na poněkud klopýtavé první polovině, která se trochu marně pokouší o rozmáchlou městskou kroniku a zadrhává se ńa příliš mnoha voice-overech, nepodstatných detailech a přeskocích v čase. Ale druhá - absolutně nekompromisní - polovina je prostě neskutečnej náhul.

Prosíme přetočte (2008)

Kdyby mi někdo řekl, že budu letos nejvíc naměkko u Sexu ve městě a u komedie o hňupovi se zmagnetizovaným mozkem, jen bych na něj nevěřícně koukal. Čert vem nevyváženost, když do toho jde Gondry celou svou vahou.

U mě dobrý (2008)

Vkusný mix typické hřebejkovky s lupičskou žánrovkou. Bez Bolka Polívky by byla tím samým, čím Iron Man bez Roberta Downeyho jr.

Kouzelná romance (2007)

Když o tom tak přemýšlím, se soundtrackem na uších, tohle je opravdu romance jako víno. Žádné krabicové, ale opravdová vyvážená lahůdka, o to cennější, že si v ní studio utahuje samo ze sebe. Škoda že byl tenhle báječný průnik žánrů bolestivě podceněn domácí kritikou (kdo nevidí tu úmyslnou nadsázku a "kýčařinu", nechť znovu nastoupí do první třídy základní filmové školy) - jeho hravost a schopnost shazovat sebe sama i ulpívat na diblíkovských detailech, a přesto dojímat mocněji než většina seriózních romancí, je těžko pochopitelná. Tak umělý koncept, tolik úmyslné nakašírovanosti, a přitom je ten polibek z pravé lásky opravdu, ehm, opravdu z pravé lásky. Ach, Amy, seš k pomilování.

Speed Racer (2008)

Strašná pecka. Snad nepamatuju audiovizuálně vypiplanější film. Wachowski Bros. si pohrávají se svým novým trademarkem (co se montáže týče, je Speed Racer asi fakt malou revolucí), náramně zrychlují a nedělá jim problém odvyprávět během jednoho závodu třeba pět dalších scén. Stylizace je sice přepálená, ale až na dva tři momenty funguje překvapivě dobře, triky snad nešlo za tak "malé" peníze pořídit legální cestou a... těší mě, že to šlape i po dějové stránce (aneb člověk může být dojatý i u finále, které cítí na dvě hodiny daleko). Zatím lepší čtyři, uvidíme, jestli mě druhá projekce vystřelí ještě výš.

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Já fakt říkal, že seriály jsou ztrátou času?! Hanba mi. I v půlce třetí série málem dokonalé naplnění konceptu situační komedie... To jsem říkal původně, po stávce a během marné čtvrté série šla kvalita rapidně dolů. Velmi smutný pád z oblak na tvrdou zem průměrnosti - hvězda dolů...