Mastema - Anděl zkázy (2022)

Celé zle.  Pán debutujúci režisér, ktorý sa spolupodieľal aj na scénari si zrejme uzmyslel, že si hneď svojou prvotinou urobí minimálne v európskom filmovom priestore meno, ktoré by sa mohlo skloňovať spolu s Trierom alebo niekým podobným, ale nabral si na rohy až príliš. Určitý talent tam je cítiť, ale ten scenár... toto by sa dalo akceptovať nejakému fakanovi,  ktorý ani nezačal chodiť na filmovú školu, koki kto na toto dal prachy, to je pre mňa záhada. Okrem hlavnej postavy (psychiatrička) herecké výkony amatérska bieda, v určitých momentoch zle zvolená, nepatričná hudba a námet, kruci čo majú všetci v poslednej dobe s tou hypnózou? Čím sa dá naopak flik akotak pretrpieť dokonca je určitý náznak dramaturgického a režisérskeho polotalentu, ktorý by ale aj tak potreboval ešte kopu doučovacích hodín po škole. Bléé

Y: Poslední z mužů (2021) (seriál)

Kruci... tomu hovorím Holywoke at its finest! Takto, ja som do tohto serošu šiel kvôli celkom zaujímavej premise – z nejakého dôvodu sa všetci nositelia Y chromozómu z čeľade cicavce, zrútia na zem mŕtvi do kaluže krvi, a Zem tak zostane v rukách, nohách a labkách nositeliek chromozómu XX až na jedného jediného Y preživšieho – celkom fajnová zápletka s haldou fantastických možností a v prípade dobrého scenára a spracovania aj matroš na niekoľko sezón, nemyslíte? Mno a ako to dopadlo? Súdružky v Holywoke! si nariadili podčasy a spoločným úsilím sa im zase raz podarilo zo všetkých chlapov urobiť grázlov, smilníkov, násilníkov, manipulátorov a hlavne, hlavne z jediného preživšieho urobiť ufňukaného debila pár exceláns. Ale čo už, doba je taká aká je a že takých chlapov sú na západnej pologuli haldy o tom asi žádná, veď sú takí akých ich súdružky chcú, ehm a potom zase nechcú, lebo veď to nie sú chlapi, takže súdružky sú v tom zamotané. Ale to nevadí, účel svatí prostriedky a cieľ sa dosiahol, lenže v tej horúčkovitej snahe mať sa už dnes lepšie než zajtra (precedo) to prišroubovali ešte viac a súdružky urobili aj z XX-iek neschopné sliepky creme de la creme, takže pár týždňov po vymretí všetkých chlapov nie sú schopné si vypestovať potraviny, nemá kto riadiť elektrárne, vyrobiť benzín a všetci riešia rodinné problémy v kruhu navŕšených týždňových mŕtvol, ktoré nemá kto odpratať a ani to nie je potreba, šak načo si robiť vrásky z nejakých choler, tetanusov a morov že... Ale zas je to fakt škoda, toho potentátu, herci sa snažili, to nebolo až také zlé a druhú chrastu dávam serošu zato, že ma donútil to dopozerať a že to po prvej sezóne odpískali do outu.

Florida Man (2023) (seriál)

Prvý diel (možno dva) je trochu neotesaný a hľadá smer, ale potom si to trošku sadne do šerbľa a dá sa nato pozerať ak máte poruke telefón na hranie. Neviem presne čím to je, že tento divácky obľúbený námet s hľadaním pokladu sa za posledné dekády nikomu nedarí dostať na vyššiu úroveň (ak nebudem počítať Pirátov), ale neprichádza mi na um nič iné, než že je to zámer, nedostatok fantázie alebo neschopnosť scénaristov vytlačiť v tomto žánri niečo voňavejšie. Myslím tým, ja neviem, prostredie je fajn, herci sa dali (teda až na Mossa), réžia hoci nič svetoborné tak aspoň to neposrala, a predsa, ledva ledva za to môžem naklikať 3 hviezdičky. A to je škoda, veď kto nemá rád poklady a cestu za nimi, že...

65 (2023)

Krátko po distribúcii a celosvetovej premiére Votrelcov, vznikla požiadavka na ďalší, tretí diel v poradí Votrelec3 a jedným z oslovených na tvorbu scenára bol aj David Twohy. Jeho scenár však producenti po čase zamietli a tak si David scenár trošičku upravil a ako režisér aj sám natočil v roku 2000 nízkorozpočtovú dnes-už-kultofku Pitch Black s Van Benzinom a Radhou Mitchell v hlavných úlohách. Spomínam to pretože začiatok 65-ky s haváriou kozmickej lode na cudziu planétu je takmer 100%-ný kopírák úvodnej scény z Pitch black a staršia verzia z tohto duelu vychádza ako absolútny víťaz. Ďalej sa už príbeh z kopíráku začne odchyľovať do iného stupňa šedej a divák si môže prestať všímať podobnosti s jedným filmom a začať všímať podobnosti s haldou iných filmov, čo ale pre film nie je žiadnou výhrou, hlavne ak si požičia herca z ranku „pod 5 melónov nejdem“ a má ambíciu byť aspoň blockbusterom. Toto mi proste prišlo v mnohých smeroch hrozne odfláknuté, fádne a občas aj lacné, takže ani neviem prečo tých 50% zaokrúhľujem hore...

Noční agent (2023) (seriál)

V hlavnej úlohe nepriznaný ľavoboček Arnolda S (?) spolu so svojou partnerkou to moc nedávajú (castingovo, charizmou ani herecky). Akože dá sa to pozerať bez ujmy, ale tie nadšené ohlasy nechápem a nevedel by som si ani dať repete, ani sa neklepem na druhú sériu. Taký slabší odvar 24-ky.

Terminátor: Temný osud (2019)

Nespočetne krát som v rôznych komentároch čítal, že skutočný a jediný pravý terminátor je v zásade len prvý a druhý film v chronologickom poradí a že vlastne všetky ostatné filmy sú prekliate neúspechom, berúc do úvahy aj ten fakt, že z každého ďalšieho pokračovania si štúdiá sľubovali aspoň trojdielne frančízy, čo im utŕžené šušlíky a ohlasy divákov/kritikov zakaždým zatrhli. A hoci je scénár dosť biedny, Temný osud ma hodne bavil nielen kvôli slušnej réžii (Tim Miller má dobré oko, vytunený zmysel pre detail a vie si vypiplane predstaviť každú jednu scénu a rozumne ich poskladať dohromady) ale aj za 1) Mackenzie Davis – kurnik tú babu som už predtým videl v troch filmoch ale nikde nespravila na mňa taký ťažkotonážny dojem ako tu. S krkom dlhým ako lama a plochým hrudníkom z nej nie je zrovna bárbína, ale na tej holke je niečo, z čoho sa mi krútia prsty na nohách dohora v pravom uhle. 2) Rozlúčka s živým Arnoldom v celej tejto značke (I won’t be back), čo dáva nepochybne Temnému osudu punc slzivej nostalgie a konečne za 3) flick je prešpikovaný akčnými scénami a vizuálnymi efektami – čož je hlavný dôvod prečo sa na akčné filmy dívam. Takže somár somárum, ja sa budem k tomuto pokračovaniu vracať, a rád.

Rytmická sekce (2020)

Nie sú kádre, kurwa, chýbajú kádre... a to sa potom každý čuduje, že strýko Henry ešte v 96-ke lieta po svete aby trúsil svoje múdra každému, kto chce či nechce počúvať a namiesto trénovanej, kondične, technicky, sexuálne a takticky zorientovanej mrštnej zabijáckej mašiny má MICIAFBINSA 6-99 k dispozícii neviem-kde-je-sever feťáčku/prostitútku, ktorá dostane hneď potom ako famózne s jednou rukou vo vlasoch ukecala invalida na vozíčku(!) k smrti, ďalšiu zakázku za 2 mega v New Yorku, kde uja rozpačito poškrabe hrebeňom po krku keďže tento už náladu na ukecanie k smrti nemal a potom vonku spolu s Judom sa v aute modlia kadiš aby ujo zomrel na otravu krve. Tomu hovorím nová doba, nová doba. Ale, nebudem iba krutoprísny a napíšem že tento koncept zo sveta špiónov ma vždy bavil a stále baví, že ocením každú snahu o nový prírastok do žánru a že záver opäť nesklamal a naservíroval ďalšiu dementnú, do pekla volajúcu „akciu“ v autobuse, za ktorú – nemôžem inak – uberiem aj ďalšiu vločku. Okrem toho to bolo celé, také, také celkom rytmické ale bez melódie.

Ďáblova hodina (2022) (seriál)

Na Britov je tento ledvinkový puding akosi s ledvinkami... takto, Briti sú v žánri krimi/triler viac než dobrí a to mi dokázali svojimi serošmi už nespočetne krát, takže na „Diablovu hodinu“ som sa tešil. Ale v tomto prípade si vybrali iný recept a zviezli sa na obľúbenosti nemeckého „Dark“ – primiešali mystery a hrátky s časom. Samozrejme, bolo by chybou ak by to nepojali svojím vlastným spôsobom a aspoň sčasti originálne, čo sa im podarilo viac než dobre. Celý seriál je parádne vyvážený, nič nevyčnieva, skvelý casting, herecké výkony, nenápadne pekná hudba, primerane cieľovke premyslený scenár a v neposlednom rade ozaj profesionálna réžia, všetko vlastnosti potrebné k tomu, aby sa divák od obrazovky neodlepil, alebo nebodaj nenudil. Prvé tri diely sú takmer za 5 hviezd, v druhej polovici sa síce trochu uberie z mystéria ale zase sa pridá na tempe. Vskutku kvalitnej filmárčine by som vytkol iba nešťastne vybratého herca do úlohy „záporáka“ – tam by mi pasoval iný typ herca, spolu s jeho záverečnou scénou vo výťahu, pretože tým si tvorcovia okato pýtajú ďalšie prachy vediac, že flik bude úspešný. Mno, a za mňa bol.

610 metrů nad zemí (2022)

Medzi survival žánrovkami si Fall svoje miesto síce nájde, ale... Po technickej stránke je flik zmáknutý slušne a nutno dodať, že nápad uviaznuť na 600 metrov vysokej veži (ehm, v podstate stožiari) na placke o veľkosti satelitného taniera je takisto originálny ako aj šialený. Celý vtip ako pripútať diváka k obrazovke je v zásade postavený na zobrazovaní scén, ktoré majú vyvolať závrať z výšky (mimochodom pôsobivo nasnímané) a rejžovi sa rovnako podarilo donútiť ma premýšľať nad tým, či by som sa snažil zletieť dole na chrbte supa, konečne sa už naučil tibetskú levitáciu, urobil si z lana opasok okolo stĺpa alebo si odovzdane skočil hlavičku frajersky smerom dohora s roztiahnutými rukami. Čo naopak na filme zamrzí je motivácia oboch devušiek prečo sa vyštverať na vrchol rozpadajúceho sa a hrdzavého stožiara, výber herečiek do hlavných polí, a niekoľko scén, ktoré si slušne požičiavajú nápady z o triedu lepšieho Smrtiaceho prílivu. Záver ma trochu zaskočil, dokážem si predstaviť skrátenie strednej časti filmu aj o 15 minút a naopak priliať olej do ohňa v záverečnej fáze záchrany, kde to mohol rejža posunúť až na kraj žánrového šialenstva a podľa spôsobu spracovania by to kľudne vydalo za 4 možno až 5 hviezd... Bol som rozhodnutý dať lepšie 3 hviezdy, ale sere pes, bavil som sa.

Volejte Saulovi (2015) (seriál)

Nikdy som neľutoval čas strávený s Jimmym/Saulom a série 1 až 5 som dokonca očumel viackrát, keďže ozaj dobrý seriál dnes človek hľadá ako čestného človeka v parlamente, ale nielen preto, hlavne pre náladu ktorú dokáže navodiť a donútiť diváka sympatizovať v zásade s podkutým kriminálprávnikom, ktorému nie je nič nesvaté. Jeho „životný scenár“ od malého podvodníčka cez začínajúceho právnika bez morálneho kompasu, obhajcu zločincov, stareniek a priateľa kartelu až po pád na vedúceho cukrárne iba vďaka úplne zmenenej identite, nie však osobnosti, je parádne napísaná, zrežírovaná a sčasti aj zahraná jazda horskou dráhou cez všetky možné žánre filmového kumštu. Komentár píšem pred odvysielaním poslednej časti 6-tej série, ktorá má jeho osud zavŕšiť, ale nemôžem inak. Posledná, 6 séria totiž všetok lesk dobrodružnej pozitivity predchádzajúcich sérií stratila a divákovi je jasné, že všetky postavy to majú definitívne zrátané. Čiernobiele pasáže z obdobia po Breaking Bad na tento trpký koniec diváka pripravujú už dlhšiu dobu a hoci je to trochu smutné, aj tvorcovia vedia, že prestať sa má v najlepšom a s maximálnou parádou. Viem si predstaviť, že najtvrdšie jadro fanúšikov bude dúfať v ďalší spin-off s Gene Tacavicom na čele, ale neviem či je to len naivné, zbožné alebo zúfalé želanie. Či už tvorcovia napísali Saulovi koniec definitívny alebo nejasný, aby nechali priestor štúdiu s právami do budúcnosti, poslednej sérii uberám jednu šerifskú za onen smutno-sivo-depresívny opar väčšiny dielov signalizujúci definitívu, možno aby sa aj koniec zaryl divákom do pamäti viac, než ktorýkoľvek predtým. Ale nakoniec..., ktovie?