Hostel II (2007)

Hneď na začiatku by som rád poznamenal, že Hostel 1 som nevidel, ďalej do záznamu ctihodnosť, moje hodnotenie je v rámci žánru a hneď za tým, ako som zhliadol neskutočne debilné P2 a Splinter. Snímky, ktoré radšej ani nebudem komentovať, lebo po dopozeraní tamtých vtipov som len zúfalo vzal hlavu do dlaní a trpko pretrpko zaplakal. Navyše moje "nastavenie" na Hostel 2 bolo také, že to zničí aj zvyšok mojich mozgových buniek lobotomickým správaním sa všetkých postáv, čo sa našťastie nestalo. Otázka. Kedy ste naposledy videli naozaj, naozaj originálny horor? Takto z voleja ma napadne hádam iba Kruh, ktorý ale patrí do inej kategórie. Keďže Hostel 2 má byť hororom - krvákom, sa možnosti na niečo originálne značne zužujú. A predsa to na mňa urobilo slušný dojem. Pekné Taliansko, slušne navodená atmosféra pri zobrazovaní slávnosti dožiniek (či čo to bolo) aj zábery z kúpeľov boli... pamätihodné. Takýto druh filmu mi sekne v prípade, že je do toho zamontovaná erotika. A v tomto snímku boli našťastie (škoda, že iba) dve zaujímavé scény. Hlavná postava je veľmi pekná a hodne elegantná babenka a v zásade slušná herečka. Vlastne, najviac ma na filme rušila obrovská kvalitatívna priepasť medzi herectvom hlavných a vedľajších postáv. A vedľajšími postavami myslím všetkých európanov, tí boli jednoducho hrozní. Zrátané a podčiarknuté, možno je to lacné ale čakal som menej dostal viac a kľudne sa nato pozriem aj druhýkrát.

Loft (2008)

A jak sa tí Belgičaňá dozvedeli, že existuje nejaký krimitriľer? A jak ho natočili? Šak mohli kupovať krimitriľery ze Svatého Lesa, títo Belgičaňá... Safriš, tak toto bolo vážne žúžo. Žeby európsky filmový priemysel chcel začať šliapať amíkom na päty? Už to tak asi vypadá. Famózne natočená zápletka so slušnými hereckými výkonmi, v ktorej mi vadili iba dve veci. Stopáž, zdalo sa mi to zbytočne dlhé, a potom to, že všetci chlapi považovali tú chudinku za mŕtvu a ani jedného z nich nenapadlo skontrolovať jej pulz. A to boli všetci až na "tlouštíka" a "koxáka" chytrolíni. Krimi/thriller je jeden z mojich obľúbených žánrov a s týmto dielkom po holandskom Daglichte moja duša opäť poodchriakla. Je zbytočné písať o tom niečo viac, kto má tento žáner rád, nech ide do toho.

Nezahrávej si s ohněm (2012)

V poslednom čase jak vychádzajú z filmových štúdií nové filmy, tak to samá dráma, romantický a komédia. Preto človeku podskočí chľastom a cigaretami poškodené srdiečko, keď niektorí režiséri chcú ešte stále točiť akčáky. Lenže doteraz som bol takmer vždy spokojný s tým, ako vyberali do tohoto žánru hlavných hrdinov. Totiž, nie vždy to boli špičkoví herci, ale vždy to boli chlapi s poriadnou porciou charizmy a poľahky dokázali utiahnuť aj príbehovo slabšie filmy. Josh Duhamel je určite fešák, ale čo ja viem... V seriáloch mu to ide akosi lepšie. Naproti tomu Rosario Dawson je škaredá jak pondelková cesta do roboty ale je to dobrá! herečka. Vensán v roli bad madafaka bol presvedčivý jak sviňa a to sa ani nemusel snažiť. No a vyhorený Brús, z úcty k nemu nenapíšem radšej nič. Hore, dole, hore, dole... Nevadí, nie je to žiadny blockbuster no i tak stále dobrá zábava. Snáď mi tam chýbali nejaké vtipnejšie momenty a scenáristi mohli prihodiť nejaké nové hlášky. Aj tak som si pri tom voddáchnul a zaspomínal si na časy, keď sa Sly, Árnie, Brús, Žán, Dolf, atď atď predbiehali, kto je ako filmový stĺp väčší frajer.

Enter Nowhere (2011)

Enter Nowhere som chcel vidieť iba kvôli Sare Paxton z dôvodu prvého, prízemného: je to kočka, a z druhého, serióznejšieho: lebo si myslím, že v generácii mladých herečiek je jedna z mála, ktorá vie slušne hrať. No a v tomto "horore"(?) - to je zlý vtip - herecky definitívne obstála iba ona. Hercov mužského pohovnia asi vybrali na základe ich túžby po sláve tak gigantickej, že boli ochotní hrať len za ten pytlík ovsených vločiek. Ale vážne, chlapi herecky tak úbohí, až som mal miestami pocit, že svojim amatérstvom nakazili aj Saru. Čo sa týka snímku, v zásade to nebola zlá myšlienka, al aj tak "originalita" je iba mixom vypožičaných myšlienok z iných filmov. A to prevedenie! Do tyče das war eine hrúza! Ja teda neviem koľko mali nato peňazí, ale kur*a ak by to malo vyzerať takto, tak radšej nenatočím nič. Pretože toto je parádny spôsob ako si posrať meno, reputáciu a odpísať sa v brandži nadobro. Ešte šťastie, že to má len 89 min. aj tak by som ešte 10 ubral. Ani záver ma nijako zvlášť neohromil, ale snaha sa cení, hold nižšie hodnotenie by už nebolo fér. Safriš, Sara vyberaj si tie filmy rozumnejšie, nevynechávaj tie tabletky...

Konkurs (1999)

Tak som si zase raz siahol do ázijskej produkcie a zase je mojou najsilnejšou emóciou z tohto filmu - sklamanie. Audition totiž mal spočiatku predpoklady na nadpriemerný snímok. Niečo som o filme vedel už dopredu a tešil som sa naň. Tak ani prvých 45 minút, kedy sa dohromady nič nedialo, ma neodradilo, oprsnil som sa trpezlivosťou a stále sa tešil nato, ako sa to rozbehne. Á nerozbehlo sa. Takmer celý film je rozťahanou, pekne natočenou aj zahranou šunkou s chrenovou pastou a kúskom petržlenovej vňate k záverečným 15 minútam, kedy sa začne niečo diať. Bohužiaľ pre diváka, už zvoní v diaľke zvonec. Určite to nebol horor. Ani niektoré až umelecky krásne zábery z tohto diela nespravia nič kultové ani veľkolepé. Asi to vyznie trochu morbídne, ale tešil som sa práve na hororovú stránku filmu, ktorú vlastne nemá. Je to škoda. Pretože námet to vôbec nebol zlý, len režisér sa vybral iným smerom než som očakával a výsledkom je skôr dráma mixnutá snovými halucináciami, ako by povedal básnik, taký sex bez orgazmu. S aziatmi to ale ešte nevzdám, veď raz to musí prísť no nie?

Devil Seed (2012)

Jednou vetou: Devil seed zanechal vo mne rozpaky. Veľmi lacný, klišoidný snímok, ktorý som ale dopozeral do konca a bez sledovania zostávajúceho času aj napriek tomu, že sa mi už chcelo solídne spať. Ono keby za mnou (ako producentom) prišiel nejaký opupákovaný tínejčer "scenárista", že chce na to prachy, tak mu nedám ani stravné lístky. A predsa sa tvorcom podarilo vyždímať z hovna whisky. Isteže, bolo to lacné, scéna s malým dievčatkom bola zbytočná a herecky to síce nebolo zlé, ale aj tak iba priemerné. Teda až na "vymietača" - ten hádam ani nie je herec. Ale aj tak mi to ostalo v palici a i teraz na to ešte myslím. Asi to bude kvôli mimoriadne dobre vyzerajúcej virdžinke, ktorá sa paradoxne podobala na cigánku ďaleko viacej, ako tá, ktorá jej veštila z ruky. Čo by ste robili vy, keby sa vám začali diať podobné veci? Ja by som z toho domu zdrhol. Počkajte, alebo nie! Zostal by som tam, aby som mohol prísť o rozum... Božé! Aj napriek všetkým negatívam ma nejaký Devil in me núti (v rámci žánru, dokonca subžánru) dať tomu 2 ½ hviezdičky. PS: Takýmto filmom chýba trochu viacej erotiky.

Rok vlka (2007)

Fínsky Marek Vašut a krásna, krásna Krista Kosonen. Vôbec to nebolo zlé, skôr naopak, ja som si pri tom nádherne odpočinul od všetkého násilia, krvi a napätia, ktoré hltám vo svojich obľúbených žánroch. Aj preto bol Rok vlka pre mňa jak tabletka na upokojenie po šiestich šálkach kávy. Je mi jasné, že to nie je film pre masy, ale bolo to sugestívne, dobre natočené aj zahrané, skvelá kamera a strih. Nádherný obrazový symbolizmus pri záchvatoch epilepsie je však len druhotným výstupom z tohto snímku, primárnym je podľa mňa rozvíjajúci sa vzťah medzi starším mužom a jeho študentkou. Hoci Kristu nepoznám a videl som ju prvý krát, úplne ma uchvátila. Veľmi pekná, charizmatická babenka, ktorá sa musí v herectve ešte trochen zlepšiť. Na druhej strane postava Mikka ma dosť dráždila. Ten chlap bol tak defenzívny, neambiciózny až zbabelý, že jeho rana sokovi vyšumela tak nejako do srandy. Zaujímavá a dobre zahraná postava jeho malej dcéry akoby jeho dcérou ani nebola. Bola agresívnejšia a vedela čo chce dosiahnuť. V každom prípade severania rulez, mne osobne sa to veľmi páčilo a daj Boh filmu, aby bolo takýchto záležitostí viac. PS: Som presvedčený, že to boli Mikkove ruky.

Ostrov (2005)

Nejde mi do palice, že som tento filmík ešte nevidel. Jedná sa totiž asi o Bayov najlepší dejový aj audiovizuálny počin. A z roku 2005? Čudujem sa, že z toho nebola pecka. Nesmierne ma prekvapila hudba - totiž pred dvoma dňami som sčumol Oblivion a je to jak cez kopirák! Nechcem nikoho z ničoho obviňovať, ale tie mjúzičky sa podobajú ako Twínsky Twínskové. Prekvapil ma aj casting. Netušil som, že si tam strihli úlet aj Sean Bean a Djimon Hounsou. Scarlett ma nikdy nejako zvlášť nebrala no tu sa mi páčila, seklo jej to jak sviňa. Jednou vetou: Veľmi dobré akčné sci-fi, ako vždy s nejakými chybičkami v scenári, ale keď sa na to dobre čumí, človek vypustí. Tvorcovia sa nezameriavajú na morálne dilema ohľadne klonovania ľudí, je to akčák a preto to má byť a aj je, popjiříkornová zábava. Pre mňa to bola skvelá jazda na horskej dráhe a 85% dávam za dobu vzniku snímku a aj preto, že sa mi zdá jednoducho podhodnotený.

Nevědomí (2013)

Nevědomí asi nie je ten najsprávnejší preklad, to sa iste nestalo druhý ani posledný krát. Dôležitejší je ale fakt, že režisér Kosinski si vybral pre svoje umelecké obrazové vlohy aj celkom dobrý príbeh. Pretože po Tronovi Legacy som mal v tomto smere obavy. Tron bol síce krásny, ale keby sa ma niekto na druhý deň spýtal o čom to bolo, tak by som mal seriózny problém rozpovedať obsah. S Oblivion to také ťažké nie je. Príbeh je dobre vyvážený a vďaka famóznemu soundtracku postupne graduje stále viac a viac. Nemusíte sa zamotávať v nelogickom jednaní postáv, čo je obrovská úľava. Casting bol tiež podarený a je to hádam prvý film s Cruizom , ktorý sa mi vyslovene páčil a neotravoval ma tu. Tvorcovia nám vlastne predkladajú objavovanie ľudskosti v chladnom pretechnizovanom svete so záverečným sebaobetovaním. Pekné, podmanivé, hudba mi ešte stále hrá v hlave. Niet čo dodať, zaslúžených 85%.

Triangle (2009)

Obsahuje SPOILERY! Nedávno som čumákoval na podobný námet v španielskom Uväznení v čase a musím povedať, že Triangle sa mi v mnohých ohľadoch páčil viac. Nielenže sa odohráva v atraktívnejšom a stiesnenejšom prostredí ale je i o niečo zložitejší, farebnejší a škoda, že nebol erotickejší. To nikdy neškodí. Hoci mi je Melissa George vážne nesymfonická, ako tu pobehovala v tých kraťáskoch a tielečku bolo dosť... osviežujúce. Opäť som ale nepochopil logiku hlavnej postavy. Ako došla k záveru, že keď pozabíja všetkých priateľov včítane svojho druhého "ja", tak sa slučka uzavrie? A keď sa jedno jej "ja" rozhodlo, že to neurobí, prečo sa priateľom neukázala v prítomnosti svojich "klonov"? Šancu nato mala. Boli by nútení o tom začať premýšľať a ľahko by ich presvedčila o tom, čo sa tam vlastne deje. Namiesto toho sa skrývala aby ju nikto nevidel a snažila sa jednotlivcov presvedčiť, aby jej verili. Aká hlúposť. Celé to má ale možno ešte jednu rovinu. Jess zomrela pri autonehode (bubon na ceste je ten istý ako na lodi) a celé opakovanie je nejakým predpeklím. Odhliadnuc od toho, to bolo svižné, celkom napínavé aj originálne. Primeraný soundtrack tiež trochen pomohol, réžia tak akorát. Čo je pre mňa sklamaním, ako aj v prípade španielov, je "no happyend again". I tento kúsok zostal nevyriešený a nechápal som, prečo na konci na jachtu nastúpila, keď vedela ako to celé dopadne. Vodeva, aj napriek všetkým mojím výtkám sa mi tento snímok, ani neviem presne prečo, celkom páčil. A musím si to pozrieť ešte raz.