Bílé maso (2008)

Keďže mi došli tipy na dobré filmy navité v kultúrach podobných našej, vrhol som sa na ázijské snímky s významne vysokými hodnoteniami, aj keď doteraz som mal s nimi (až na Oldboya) väčšinou zlé skúsenosti. Tak som začal s Chaserom a zasa som zhorel jak papier. Ak bol tento film natočený naozaj podľa skutočnej udalosti, tak Boh ochraňuj krajinu, kde majú takých enteligentných policajtov ako v Kórei. SPOILER! Sériový vrah sa pri výsluchu na polícii prizná, že zabil ja neviem koľko žien, bol chytený v cudzom aute, pri výpovedi sa stále zamotával a klamal, a odznakoví chlapci ho nakoniec pustia! Chcú nájsť poslednú vrahovu obeť, ktorá možno ešte žije a začnú hľadať všade, len nie tam, kde sa našlo jej auto. Síla čo? Keď sa dotyčnej podarí ujsť a ide po pomoc do obchodu, tak vrahovi dojdú cigarety a náhodou! vojde do spomínaného obchodu, kde ju zabije. A vrah nakoniec ani nedostane kladivo do hlavy, pretože ústredný pimp... Na to nemám písmen! Film je síce natočený zručne, kórejci vedia navodiť utmosphéru, ale The Chaser doslova hnevá a je utrpením na to pozerať. Nemrhajte nato svojim časom, pretože toto filmom ako bol Se7en nesiaha ani po podrážky.

Tamara Drewe (2010)

Rezizér Stephen Frears divákom táckuje príbeh a prevedenie niečoho, čo mi pripomínalo jeden z dielov Bárnebyho líznutého iným dielom Nory Roberts. Ja som to vážne dopozeral? Ale s akými mukami! A iba kvôli Gemme Arterton. Tá baba je rajda, o tom žádná, ale to je všetko. Rozumiem, že väčšine žien sa takýto snímok asi páči, ale prečo som zase sadol na lepidlo... V podstate proti romantike nič nemám, vážne. Ale nevidel som v tom ani romantiku, ani drámu a ani raz som sa nezasmial. Tak do akého vreca by to šlo vlastne natlačiť? Nemám ani šajna. Celý film mi prišiel tak tupý, nepravdepodobný a zúfalý, že nebyť celkom trefného castingu, tak by to bolo aj na odpad.

Uvězněni v čase (2007)

Obsahuje SPOILERY! So španielskou filmovou produkciou som mal doteraz iba tie najlepšie skúsenosti, no ktovie, možno som si iba vyberal správne filmy. Pretože tentokrát si toho tvorcovia naložili príliš veľa na rohy. Chceli sa pohrať s tématikou cestovania v čase, lepšie povedané v určitej časovej slučke, ale skôr mám dojem, že si režisér ušúľal povraz, spravil (časovú) slučku a sám sa na ňom obesil. Pretože taká udalosť by pri podobnom idiotskom chovaní sa hlavnej postavy nemala nikdy žiadne riešenie a zacyklilo by sa to do nekonečného narastajúceho kruhu. Vlastne to tak i skončilo a žiadny happyend sa nekonal. Ja nie som žiadny expert, ale snáď jediným riešením by asi bolo, keby jeden z Hectorov pozabíjal ostatných a konečne prestal liesť do blbej vane. Lenže namiesto toho, aby sa snažil niečo zmeniť, tak opakuje stále tie isté chyby dookola. Rozbije si čelo a on si ofačuje celú hlavu aj s xichtom! A takýto zafačovaný príde do vlastného domu, aby ho vlastná manželka lepšie nespoznala a mohla pred ním zdrhať, koxo! To je debil. Namiesto toho, aby zabil druhých Hectorov a nejako to vyriešil, nechá zabiť pekné dievča a spokojne si sadne do záhradného kresla s manželkou, problém nevyriešený a ideme - záverečné titule. Herecké výkony ani nechcem komentovať - jedným slovom amatéri. Keď to zhrniem: Nie je to vyslovené sklamanie, ale je to nezvládnuté, herecky slabé a je to prvý španielsky film, ktorý ma nechal vo veľkých rozpakoch.

Byzantium (2012)

V tomto žánri to bola celkom slušná rozprávka. Príbehovo mi to sadlo ďaleko viacej ako americká verzia Nech vojde ten pravý, dej je komplexnejší a prelínajú sa tam dve dejové a časové línie. Byzantium má určitú svojskú atmosféru, ktorú neviem k ničomu prirovnať a je to celé akési "šťavnaté". Gemma tu bola nasmierne sexi a ak sú jej kozy naozaj jej kozy tak mám ďalšiu obľúbenú veveričku. Ja osobne by som privítal ešte ponurejšiu a temnejšiu atmosféru a trochu lepší soundtrack. V zásade sa jedná skôr o vzťah matka - dcéra ako o romantický vzťah medzi mladou upírkou a chalanom čo vyzerá akoby ho vytiahli z nejakého hašišového doupěte. Keď to zhrniem: Nie je to žiadna pecka ale ja som si to užil od začiatku do konca.

Star Trek: Do temnoty (2013)

Tento Star Trek mi pripomenul staré časy na priemyslovke, keď sme na starých VHS-kách pozerali B-čkové akčáky v klubovni. Vošiel jeden chalan asi po prvej tretine filmu a spýtal sa: "Ktorí sú tí dobrí?" Keď už vedel komu má držať päste, rozlial sa mu na ústach blažený úsmev a hlasito povzbudzoval "našich" hrdinov. Ak napíšem, že forma zasa raz prevýšila obsah, bude to klišé, ale nechce sa mi vymýšľať niečo iné. Dobre sa nato pozeralo, Cumberbatch ako záporák pobavil, ale inak sa to nijako nevymyká z množstva perfektne natočených blockbusterov. V tomto žánri, aj vďaka výbornému soundtracku, sa mi zdal Oblivion lepší. A to nie som žiadnym fanúšikom Cruisa. Priznávam, že pri niektorých scénach mi spadla sánka, bolo to celkom nabušené, ale po tom všetkom, čo už bolo pre sériu Star Trek vyždímané a natočené, sa ťažko vymýšľa niečo nové, originálne. Každopádne pre každého milovníka sci-fi je to povinnosť a zostáva mi z toho skôr lepší pocit ako horší. 3 ½ hviezdy je opodstatnených.

Daglicht (2013)

Neuveriteľné veci sa dejú pod slnkom na Zemi. Holanďania natočili skvelý triľer! A to zase nie je taká sranda ako by sa niekomu mohlo zdať. Dobrý triľer potrebuje dobrý príbeh, postupné budovanie atmosféry a nejaký ten zvrat + aký taký soundtrack. A Denné svetlo to všetko má. Možno to všetko trochu preceňujem a každému tento snímok asi nesadne, ale poznáte ten pocit, keď Vás niekto niekam pozve a Vám sa strašne ale strašne nechce ísť? Máte z toho blbý pocit no nakoniec sa premôžete a kývnete nato. Nó, a keď je po všetkom tak si uvedomíte: "Koxo, to bola zábava, ako dobre, že som šiel". A takýto pocit mi zostal z tohto filmu. Absolútne neznámi herci, režisér, proste všetko a predsa sa mi to vrylo pod kožu. V jednoduchosti je krása a Daglicht je v zásade jednoduchý ale i tak prekvapivý film. Je to taká odbočka od prekombinovaných houlyvúdskych počinov, ktoré tu teraz nechcem vymenúvavať. Mne to ozaj "posadilo" a neľutujem hodinu päťdesiat zo svojho lacnocenného času. 80%

Iron Man 3 (2013)

Vizuálnoaudiové pomyje pre každého. Myslím, že tento diel bol príbehovo asi najslabší ale nato som ani nespoliehal a dostal som presne to čo som čakal - plný kufor akcie a zábavy! A som spokojný. Sympatický Robert Downey Jr. ako vždy vo svojom živle, uvoľnený, vidieť že si to užíva. V roli hajzlíka tentokrát opäť presvedčivý Guy Pearce, ktorý bol naozaj plnohodnotným a rovnocenným protivníkom, ktorý dostal nejakú horúčku a na konci mu z toho vybuchol kotol. Nevadí. Gwyneth ju od neho chytla, ale išlo jej to k dobru - nikdy nebola viacej sexy ako tu. Keď sa takýto blockbuster vydarí, tak nič nemôže ísť "šejdrem" a o zábavu je postarané. Myslím, že je zbytočné o tom blábolať a treba si to jednoducho vychutnať. PS: Skvelá herecká premena pána Bena.

Veřejný dům hrůzy (2012)

Au. Skoro až bolelo nato pozerať. Ale predčilo to moje očakávania. Taký drsný, surový a sugestívny film som nevidel už dlhú dobu. Scény, v ktorých sa zobrazuje násilie sú natočené tak realisticky a pôsobivo, že som takmer cítil bolesť zúčastnených postáv. Predstava, že by som sa ocitol v podobnej situácii ako tie dievčatá - bezmocnosť, beznádej, a žiadna budúcnosť, na konci smrť - mi pripomenula ako by asi mohlo vyzerať peklo na zemi. Obdivoval som odvahu nemého dievčaťa aj to čo urobila. Ale nie je to tak vždy, keď sa človek dostane do situácie, keď doslova nemá čo stratiť? Veľká škoda, že dievča sa ku koncu správa dosť nelogicky a robí zbytočné chyby predpísané scenárom. Spolu so spôsobom konca posledného záporáka to filmu strháva jednu hviezdu dole. Inak by to bolo kľudne za 5. Aj tak sa mi však na tento snímok nebude zabúdať ľahko.

Riddick (2013)

Nemôžem sa zbaviť dojmu, že Fan Benzinovi došli prachy, tak hodil reč s nejakým scenáristom pod vplyvom aby pre neho vycucal z prsta ďalšieho Riddicka. Toto dielo je fakticky zbytočné. Až na začiatok, kde sa Benzin skamoší s kojotom je to celé vykrádačka predchádzajúcich častí, kde nie je nič nové ani originálne ani nijako zaujímavé. Smiešne vizuálne efekty (niekedy) a nenechajte sa oklamať ani castingom. A to som si myslel, že dvojka bola zlá. Pitch black bol perfektný, originálny sci-fi, ktorý už nejde prekonať? S postupom času sa výrazne zlepšujú možnosti počítačovej techniky ako hardwérovo tak softwérovo ale nikto nie je schopný napísať dobrý scenár - v tom je problém! Je smutné, keď sa producenti spoliehajú nato, že peniaze im zarobí názov filmu a casting. Jediné plus na tomto Riddickovi je, že to celkom slušne odsejplo - vzhľadom na skoro 2 hodinový film. Celkovo som bol však sklamaný a dúfam, že to bolo posledný krát.

Drogová válka (2012)

Takže zámerom režiséra bolo natočiť to inak ako to robil doteraz? Realisticky? Pretože ak áno tak mu to moc nejde. A určite má zásluhu na prvých nudných ¾ filmu aj scenár. Neprepracované dialógy, soundtrack si ani nepamätám... Takto, ak by tento príbeh vzal do rúk nejaký slušný západný režisér so slušnými hercami tak verím, že by to bol pozerateľný krimi/thriller. Ja sa ospravedlňujem ale raz nemôžem tým ázijcom prísť na chuť. Od spôsobu ako rozprávajú príbeh až po herecké výkony - ja mám z toho koprivku. Drogová vojna na tom nie je inak. Príliš často som pozeral na čas, ktorý zostáva do konca, a to nie je dobré znamenie. Ani záverečná prestrelka sa mi nezdala reálna, možno efektná. Preživší záporák sa ani nepokúsil nejako zo spolupráce s políciou vycúvať, drogoví králi mi moc ako drogoví králi nepripadali. Úprimne, ja som sa pri tom nezabavil. Nechcem tomuto snímku príliš krivdiť, ale toto nie je moja šálka kávy. 55%