• Krátkometrážní

Brak (2002)

Z toho filmu mohlo něco být. Mohla to být dobrá komedie, svěží průvan české kinematografie, ale nic z toho se nestalo. Film je nedotažený ve všem. Velká škoda, velké zklamání.

Policajt v Beverly Hills III (1994)

Trapná snaha vytřískat víc prachů z úspěchu předchozích filmů. První film "nové" Murphyho éry komedií, na které se nedá dívat.

Želary (2003)

Po delší době, skvělý český film. Příběh se mi hodně líbil, zpracování taky skvělé. Mile mě překvapila hudba, která byla asi jedna z nejlepších, která se kdy v českém filmu objevila. Jenom škoda posledních pár minut - situace po letech. Myslím, že to bylo trochu zbytečné a filmu to u mě snížilo hodnocení na 4*. Ale tak či tak, určitě měly Želary získat Českého lva místo Nudy v Brně, jednoznačně lepší.

Kill Bill (2003)

Upřímně řečeno, očekával jsem naprostý odpad a film mě teda hooodně překvapil. Je to dobré béčko. Ti, kdo si nelibují v nějakých hlubších myšlenkách ve filmech, budou zcela jistě nadšeni. I já jsem byl, ke svému vlastnímu údivu, nadšen. Ale abych to upřesnil, tak pouze obrazovou a hudební stránkou (byť vykradenou) filmu. Nejvíc se mi líbila asi animovaná scéna o malé O-Ren Ishi doprovázená vynikající hudbou, která mě naprosto strhla a taky závěrečný souboj Nevěsty a O-Ren Ishi. Taky se mi líbila trochu zpřeházená chronologie snímku. Bohužel, to jsou jediné klady, i když pro vcelku pozitivní zážitek mi to stačilo. Bohužel ubohý děj sestavený z co nejvíce vražd a za co nejmenší dobu mě jednoduše nedokáže uspokojit. Některé scény vyloženě směšné. Korunu pak nasazuje poslední věta. Vše to sečtu a vyjdou mi 2*, ani o fous víc. A je to vlastně velmi dobrá známka, když vezmu v potaz, že Tarantino pouze a jenom vykrádá a trapně nám předhazuje, že se jedná o jakousi „poctu“ jeho oblíbených filmů.

Země nikoho (2001)

Dva vojáci z odlišné bojující strany, ale pocházející ze stejného města v jednom zákopu. Třetí voják, který leží na mině a nemůže se ani pohnout. Francouzský voják UNIFORM chce něco udělat, ale nemůže. Reportéři z různych koutů světa shromážděni kolem snažíc se získat senzaci. Velitel mezinárodních sil, který evidentně nemá zájem o řešení situace a radši by klátil svoji sekretářku. To vše a ještě víc ve skvělém hořce komediálním filmu Země nikoho. Smutná satira, která byla právem oceněna Oscarem.

Umírání za dlouhého dne (1968)

Jeden z nejlepších válečných filmů všech dob! Nádherné vykreslení charakterů výsadkářů i jejich zajatce, skvělé herecké výkony, napínání až do konce.

Magická posedlost (1998) odpad!

Někde jsem četl, že distributor označuje tento film jako romantickou komedii s prvky horroru. No, romantický děj to má, ale tak neuvěřitelně pitomý, že to snad ani není možné. Komedie to v žádném případě není, vůbec jsem se nezasmál a ani úsměv se mi na rtech neobjevil. A jestli je to horor? No, to snad ani nelze o tom uvažovat. Zařadit do žánru to opravdu nedokážu. Jak tedy nakonec celkově vypadá žánrově nezařaditelný film? Děj je bezduchý, nudný, herci nic nedokázali (i když v tomhle snad ani nešlo nic dokázat), závěr špatný (i když jak může být dobrý závěr, když je film celý špatný) - prostě nezajímavý film, kterým jen ztratíte čas.

Nepřítel před branami (2001)

Začalo to dobře, skončilo špatně. Natočit film o souboji ostřelovačů v troskách Stalingradu je velmi dobrý nápad. Sice ve skutečnosti to bylo trochu jinak, ale to tvůrcům nezazlívám. Bohužel tvůrci měli dobrý nápad, který ovšem taky dobře pohřbili. Nechápu pořád, proč Američané musí do těch svých filmů dávat lovestory? Scéna, kdy naši dva hrdinové souloží mezi řadou dalších spících rudoarmějců je opravdu pitomá. Ale budiž, tohle jsem ještě schopen přežít. Stejně jako místy až příliš nereálný děj. Přežíl jsem i otevřené protisovětské názory Ron Perlmana (za Stalina opravdu nemožnost) nebo záverečné procitnutí, že komunismus je vlastně utopie v podáné Josepha Fiennese (to si ti Amíci asi nemohli odpustit, že). Co mě však opravdu pořádně nakrklo, byla postava toho asi 12-tiletého kluka, který si získá důvěru Königa. Proboha, co je tohle za pitomost? Kde se ten kluk naučil ve stalinistickém SSSR tak plynně německy? Jak by se vůbec dostal ke Königovi a co hůř jak by mohl získat jeho důvěru? Vždyť je to do nebe volající volovina! To by ten König musel být absolutní blbec a ne elitní ostřelovač! Ty 2* dávám spíš za skvělý nápad a začátek, který dokázal film ještě udržet nad úrovni odpadů a pak za pár hezkých válečných scén, které tak tak dostaly film na úrovni lehce podprůměrných, tedy 2*

M*A*S*H (1972) (seriál)

Zcela určitě je M.A.S.H. největší záplava skvělých hlášek. Jako komediální seriál je jeden z nejlepších, možná nejlepší. Ale pozor! V některých dílech se seriál snaží otevřít i vážná témata, což se k neuvěřitelné ztřeštěnosti všech postav hodí asi jako pěst na oko. Tvůrci si měli ujasnit, zda chtějí dělat vážnější seriál zabalený v černém humoru setejně jako film, anebo udělat prostě jen zábavný sitcom a ne se snažit to smíchat dohromady. Uznejte, jak by to vypadalo, kdyby se třeba v seriálu Všichni starostovi muži tvůrci snažili přidat i vážnější díly? Já bych řek, že docela blbě, u M.A.S.H. to vypadá taky blbě. Mám takový dojem, že tvůrci jaksi nepochopili, o co ve filmu šlo a proto vzniklo to co vzniklo. Druhým problémem je, že se snaží otevřít snad všechna možná vážná témata od rasismu po otázku smrti, čímž je zbytečně seriál celý překombinovaný. Navíc, když chtěli udělat nějaký zvrat v dějí (např. odjezdy klíčových postav), tak to taky neudělali zrovna nejšťastněji a následným vyměněním téměř všech postav seriál pomalu ale jistě ztrácí své kouzlo prvních dílů. Proto v pomyslném souboji film versus seriál u mě vítězí film s 5* a seriál dostává "jen" 3*.

M*A*S*H (1970)

Největší "problém" tohoto filmu je, že snad každý ho viděl až po seriálu a čekal záplavu gagů. To je ovšem chyba, film neměl být žádný sitcom. Snažil se věrně vystihnout prostředí vojenské nemocnice v Koreji, kde se lékaři snaží bránit proti válce humorem. Ostatně, každý musí uznat, že děj filmu vypadá daleko víc reálněji než děj seriálu. Na film by se proto nemělo dívat jako na dvouhodinovou nepřetržitou zábavu, opravdu to není a nemá být Žhavé výstřely 2. Nedivím se Altmanovu rozhořčení nad seriálem. Prý řekl, že seriál totálně překroutil jeho ideu a je to pravda. Seriál vše zjednodušil a změnil na soustavu gagů. I proto zůstává u mě film daleko lepší.