Chaplin lepičem tapet (1915)

Určite aj Pat a Mat by vytapetovali a vymaľovali lepšie ako tá dvojica majstra a jeho otroka Chaplina, a tiež by pripravili lepšie raňajky, ako pani domáca. Ale tie prechody popred rozbehnutý vlak alebo pád do úzkeho kanála boli veľmi autentické. Film je, bohužiaľ, trochu dlhší, takže gagy sú veľmi rozriedené, plynie to dosť pomaly a skončí, keď sa to najlepšie rozbehne formou štýlovej bitky.

Chaplin posluhou (1914)

Chvíľami sa zdá, že Chaplin ako nešikovný upratovač tu ani nemá hlavnú úlohu, ale pri scénach s vypadávaním z okna sa mi zatajoval dych. Je oceniteľné, že už to nie je len kopanie do zadku, ale film má úvod, zápletku, akciu a záver.

Zkáza Dejvického divadla - Šmejdi (2019) (epizoda)

Ty hrnce nás mohou zachránit... –––– Skvele a neobyčajne spracovaná téma šmejdov a tá novinárka na konci všetko dopracovala takmer k dokonalosti. Niektoré odbočky nepatriace k téme mi trochu vadili.

Neznámá (2006)

Krutý osud, krutý film, a krutý aj k divákovi, keď mi dlhý čas nedal odpoveď na to, o čo vlastne ide. Bleskové flashbacky do farebnej a blonďavej minulosti stále iba naznačovali, ale celá pravda prišla až v poslednej polhodine. No ale veľké veci potrebujú dlhú prípravu, v tom mala hlavná hrdinka jasno. Hudba od Mirriconeho v každom prípade nešla prehliadnuť, bez nej by bol film iba polovičný. –––– Ale co ten příběh, jak se v něm říká, že když tě někdo uhodí do tváře, tak mu máš nastavit tu druhou? – To se hodí jen těm, kteří si začínají. –––– Měla jsem pocit, že svou minulost už mám vyřešenou, ale moje minulost nemá vyřešenou mně. –––– Velké věci potřebujou velkou trpělivost.

MOST! - Epizoda 4 (2019) (epizoda)

Debata v Severke klasicky vedie hitparádu vtipov aj v tejto epizóde. Návšteva kultúrnej pamiatky v Chánove bola veľmi zaujímavá. –––– Cikáni uměj fajsbúk! Lajkujou cikánsky písníčky a sdílej cikánsky moudra. – Cikánsky moudra, tyvole!

Tátova volha (2018)

Nostalgická road-movie za hriechmi minulosti, na ktorú sa dá celkom v pohode pozerať. Všetky návštevy prebiehajú viacmenej fádne, až na tú poslednú, rozhodujúcu. Bolek Polívka bol bezchybný, ale záver filmu nie. Snáď som si ako poctivý divák zaslúžil na záver niečo viac, aspoň potitulkovú scénu...

Zojka a Valerija (1971) (TV film)

Teraz neviem, či Bunin opisoval od Maupassanta alebo naopak. A či Liška od Morriconeho alebo naopak? Je ale pravda, že vďaka hudbe má aj tento lyrický príbeh o roztopašných figúrkach vyššej ruskej spoločnosti na dovolenkovej chate veľmi príjemnú letnú atmosféru. Vždy ma fascinoval erotický náboj v dielach klasikov, ktorý by tu bol prítomný asi aj bez vyzlečenej Valérie v jazere. –––– A vy mu za odmenu na pár hodín požičiate jojo. Predpokladám, že ho v noci z rúk nikomu nedávate.

Zapomeň na Paříž (1995)

Výborný príbeh lásky jedného basketbalového rozhodcu. Zaujímavý najmä spôsobom filmového rozprávania, ako sa striedajú rozprávači a vzniká dojímavý ťažko uveriteľný guláš, a pritom taký pravdivý. Takto má vyzerať romantický film, z ktorého človek nedostane cukrovku. –––– Připadá mi to hodně jako New York, ale úplně jiný. –––– Manželství nemůže fungovat, když je jeden šťastnej a druhýmu je mizerně. V manželství musí bejt oběma stejně. Mizerně.

Bravados (1958)

Western so všetkým, ako má byť, teda vrahmi, pomstou a iba občasnými malými prestrelkami. Len to tempo trochu viazne, keď sa viac času venuje zamýšľaniu sa nad podstatou spravodlivosti ako nad jej samotným vykonávaním. Záver bol akoby z veľkej knihy mravov, to mi k žánru akosi nesedelo.

Pátá vlna (2016)

Sci-fi film pre tínedžerky je zvláštny žáner, ktorý málokto dokáže stráviť. Namiesto rozumnej sci-fi zápletky a aspoň nejakého náznaku tých druhých je tu romantická zápletka a láska, ktorá všetko napraví. Ústrednou témou sa stali zapaľujúce sa lýtka, alebo aj stehno, hlavnej hrdinky v podaní sladkej Chloë a jediné, čo prislúcha žánru, sú slaboduché akčné scény.