Život Davida Galea (2003)

Juj, to sa nám zase Kevin predviedol. Aj dramaticky aj kriminálne. A tie dve baby popri ňom.. jednoducho mňamka. Výborný dej, zaujímavá zápletka a samozrejme záver. Scenárista musel hodne "pomiešať" karty, aby sa nakoniec dostal k záveru podľa predstáv , tak ako to povedal vo filme David: . sú okamihy, keď myseľ preskočí naše predstavy a život zvíťazí nad stratami.

EXODUS: Bohové a králové (2014)

Zarytí kresťanskí, či židovskí diváci - znalci biblie - určite Scottovi a Zailianovi vmietnu do očí , že "kamuflovali" dejiny písane v Knihách múdrostí . Ja si myslím, skôr, že išlo o zapožičanie niektorých faktov využité na vytvorenie monumentálneho divácky čo najviac príťažlivého príbehu o Bohoch a kráľoch, tak ako je to dodané v podnadpise. Čo sa horespomenutým pánom celkom fajn podarilo. Naviac výpravou, kostýmami, obrazovými efektami ale aj nie zlým hudobným podmazom vytvorili celkom pozerateľné filmové dielko. Dosť ma pobavilo také to Mossadovské podobenstvo odboja izraelitov v Egypte, kedy teroristickými aktivitami podlamovali faraónovu vládu . Ale odboj nestačil, musel prísť chlapček PanBožko so svojimi krokodílami, žabami, muchami a chorobami, a na koniec v zmysle biblického príbehu aj smrťou prvorodených synov či krvou pomazaných verají izraelitských príbytkov. Obrazovo efektné bolo aj prenasledovanie na egyptských vozoch , či prívaly vody (v biblickom význame „vodná stena“) celkom rozumne sa s tým scenárista a následne grafici vysporiadali :). Záverečný pohľad na zostarnutého Mojžiša vezúceho sa pod plachtou na voze s "Kamennými doskami" akoby zvýrazňovali vetu čo vyslovil chlapec PanBožko Mojžišovi : Vůdce klopýtne, kámen zůstává . Takže na záver, či chcete kritizovať film, a či pochváliť, v každom prípade si ho najprv pozrite a potom vyprávajte. :)

Koncert na konci léta (1979)

Mam troška inú predstavu o životopisnom filme. Naviac u takého umelca akým Dvořák bol. Tu sa nám snažili páni Vláčil a Máhler vtlačiť do hlavy niečo nové, iné a najmä "vlastné" ba miestami až nudné. Škoda. Antonín Dvořák si určite zaslúži lepšie spracovanie .

Ztracený na Sibiři (1991)

akási novodobá filmová podoba solzenicynových suostroví. Pravdu povediac keby rusi nehrali rusov, a anglican keby nehral archeologa, nebolo by to také presvedčivé. Veľmi silný film zamerany ani nie tak na samotný príbeh a le na prostredie v ktorom sa to všetko odohrávalo. Puosobivý obraz z prístavu kde väznov vynáašal žeriav do lode v akomsi koši ako zdochnuté ryby, a v pozadi bol nadzivotnej velkosti ma bilborde marsalisimus so zdvihnutým prstom. Milovníkom nedávnej historie Sovietskeho zväzu a vyznávačom socialistického režimu vrelo odporúčam .

Přepadení 13. okrsku (2005)

Klasická téma o poctivých a nepoctivých policajtoch, a o gauneroch. Hmm, ako pozerám na hodnotenia a komentáre, zdá sa , že ten film videli samí znalci . Ja som pridal hviezdičku. Malo to rytmus, pár prekvapivých scén. Väčšina deja v jednej zabudnutej policajnej budove, napriek tomu to malo spád a aj pár nečakaných momentov. Bavil som sa .

Babe - galantní prasátko (1995)

určite jeden z lepších filmov pre deti a také to "rodinne sledovanie"... pekne zvieratka (psy aj sufolky ovce ). Milý a poučný dej.

Příliš vzdálený most (1977)

Vojnový film nabitý hercami zvučných mien o tom ako to generáli potentočkovali jednu akciu v Holandsku a ako na to doplatilo viac ako 8000 vojakov. Cením si, že angličania nestratili tvár a sebareflexiu, a že o tom natočili výborný film. film - podľa sktičnosti o tom ako to Montgoery z jršitnosťou pokazil všetko co urobil .Milovníkom vojnových filmov a bojových scén vrelo odporúčam.

Říše slunce (1987)

možno málo známy Spielberg, ale fajnový. Ani nie 13 ročný Bale to tam rozbalil, najmä v posledných dvoch tretinách, k tomu dobrý výkon Malkovicha. Obaja spolu so scenárom a režisérom dali filmu ten správny emotívny zážitkový punc. Výborná kamera, aj hudba, nehovoriac o scéne .

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

Rozprávky pre dospelých o Indiana Jonesovi - začali týmto prvým dielom. Na svoju dobu režijne, dejom a herecky mimoriadne dobre zvládnuté filmové dielko, ktoré odštartovalo Spielbergovi a Fordovi závratnú kariéru a vynútilo si ďalšie pokračovania a filmy s obsadzovaním tohto skvelého herca.

Dědictví aneb Kurva se neříká (2014)

len z úcty k Bolkovi pridávam jeden bod. Nepodarené pokračovanie tak úspešného filmu ako bol ten prvý film svedčí o tom že dva krát to isté nemusí byť to isté. Snaha o Polívkov návrat do čohosi, čo sa nedá, alebo sú v tom jeho povestné dlhy ??? no neviem či takouto "sebapareflexiou" s nimi pohne, skôr naopak.