• Krátkometrážní

Podfukáři (2013)

Nebudem klamať, samotný dej ma nebavil. Lúpežné prepadnutia, vykrádanie bánk, to som už videl viac krát v rôznych formách, a tak, hoci nehovorím, že by to bolo zlé, no nebavilo, skoro to unudilo. Čo ma však bavilo nadovšetko, boli skvelé kúzelnícke triky, zahrané hereckými esami tak, že vyrážali dych. Všetko mali presne vypočítané ako správny kúzelníci. Hoci ide o blockbuster, hľadať v tom nejaký umelecký presah je zbytočné aj keď takáto mysteriózna téma by si to pýtala, vo výsledku som bol viacmenej spokojný. čakal som oveľa slabší film.

Realita (2014)

So scenárom sa tvorca krásne pohral. Je ťažké identifikovať kedy sa dej pohybuje v sne alebo v realite. Je ťažké odhadnúť aj samotnú osobu ktorej sa pasáž zdá. Réalité je čisto festivalová záležitosť, presne s tým klasickým Francúzskym -Belgickým rukopisom. Ktorý ma niekedy baví (Holy Motors) a niekedy, ako teraz, ma síce zaujme, ale z príbehu nepadám na zadok. Hodnotím to kladne, no viac príbehu a konštruktívnejší koniec by som prijal bez problému

Pryč od minulosti (1947)

Ide o poctivý Noir, ktorý obsahuje všetky prvky žánru. Máme tu hlavného hrdinu. Nekompromisný avšak ženami ovplyvniteľný Jeff Bailey. Femme Fatale, blondínka Kathie, ktorá ovláda každého ale sama je samozrejme "nevinná" a do všetkého sa dostáva zhodou nešťastných udalostí, máme tu nejaké prestrelky, pochmúrna atmosféra mesta, vyšetrovanie atď. Pri tejto snímke, a zväčša Noiroch tohoto obdobia, ma najviac baví to,že nemáme tu iba dejovú linku, nejakého jedného konfliktu, ktorej sa tvorcovia držia dokonca, ale príbeh je rozvetvený tak, že by to dneska stačilo na tri filmy bez problémov. Scenáristi sa pohrali, hoci koniec mohli spracovať trocha inak. Bol nečakaný... Ale až priveľa, čo ma trocha nahnevalo (prezrádzať niečo by bolo hriešne) ale neberiem im to. Avšak aj tak sa jedná o nadpriemerný filmový zážitok

Black Panther (2018)

Black Panther si drží kvalitu predošlých Marveloviek. Nie som práve odborník, a zbytočne by som mohol tuto mohol vyplakávať nad tým, aké sú toto zbytočné filmy, keď svoj účel neustále plnia. Hoci už je filmový svet prejedený komiksovými spracovaniami, povedať, že Black Panther je kravina bez štipky originality je celkom obstojná blbosť. Snímka nemá aspoň vodorovnú šablónu podľa ktorej bolo robených väčšina podobných filmov. Nehovorím, že tam nie je, ale bola aspoň trocha upravená. Wakanda (ako alternatívna verzia Atlantídy) ma veľmi nenadchla. Scenáristi s snažia dať celému Marvel univerzu nejaký zmysel ale nevyzerá, že by to stálo za tú námahu, super inteligentný svet ktorý sa pred nami skrýva? jaj jaj, za to charaktery a intriky ktoré medzi sebou rozsievali postavy a klany ma celkom bavili. Na hype aký táto snímka robila pred a počas premietania v kinách, to bolo slabé, za mňa 2,5*, ale zo ženou sme sa zase nenudili, čo vám poviem.

Love Thrill Murders, The (1971)

Streamovacie rockové rádio DOOMED AND STONED, ktoré vysiela na mixcloude, malo špeciálnu epizódu, v ktorej púšťali skladby nových stoner rockových a doom metalových kapiel inšpirovaných práve týmto filmom. Skladby boli super, takže vidieť túto "kultovku" bola moja povinnosť. Zohnal som VHS rip a nadšený som veru nebol. Jedná sa o poloamatérsku snímku inšpirovanú sektou Charlesa Mansona. Máme tu hlavnú postavu, dajakého motorkára, ktorý sa hrá na novodobého Ježiša. Tento mesiáš má vo svojej skupine hlavne ženy s ktorými rád obcuje. Zorganizuje, s jednou známou, veľkú swingers párty ktorá sa skončí asi tak, ako posledná akcia Charlesa Mansona. Snímka je ,ako som spomínal, strašne amatérska, herci hrajú hrozne, či už v dialógoch alebo erotických scénkach. To čo predvádzali bolo katastrofálne. Jediný herec ktorý dokázal verne hrať svoju úlohou bolo úchylný homosexuál Fritzi, tomu som veril všetko. Ako rarita ok, ale už nikdy viac! Undergroundové filmy zo začiatku 70´s ktoré boli inšpirované Mansonom ma celkom fascinujú, ale žiadny zatiaľ nestál za veľa,

Cizinka s mou tváří (2009) (TV film) odpad!

Televízia Dajto ma niekedy dokáže prekvapiť, a to viem, už veľmi dávno, aké "zákernosti" tam dokážu púšťať. Avšak moja žena si nedá povedať. Pre Catherine Hicks, sa už dávno skončili časy úspechu a blahobytu na filmovom plátne . Child´s Play, a dokonca ešte aj "V siedmom nebi" (aby sme boli spravodlivý) už odplávali do neznáma. Ukradnutý život je strašne lacná mysteriózna dráma. Zápletka rozpráva o tom ako sa jednému dievčaťu, otŕča v zrkadle jej verná kópia, akože zlé dvojča. Astrálne sa vymenia či čo, a to zlé dievča bude robiť neplechu svojej mamke a okoliu. Neviem či to má byť akože thriller pre dospievajúce dievčatá, alebo film určený pre divákov veštenia a EZO tv.. No tak, či onak ide o hroznú kravinu, na ktorej som sa nedokázal ani len zasmiať, hoci efekty na smiech boli.

Bílý žár (1949)

Hoci mi zo začiatku vadili chyby v kamere a strihu (lúpež vo vlaku, bola postrihaná celkom katastrofálne), snímka nabrala onedlho grády a spustila do mňa plný zásobník kvalitnej filmárčiny. Vynikajúci príbeh, v ktorom sa neustále niečo dialo, skvelo vyobrazené charaktery postáv, vyšetrovanie, z vtedy, najmodernejšou technológiou, dramatické momenty z viacerými postavami na odlišných stranách a to celé pekne zabalené v štýlovom noir kabáte. Psychopatický záporák Cody Jarrett (James Cagney) nemal chybu. Koniec síce prebehol trocha rýchlejšie ako som očakával, mohli to tvorcovia predĺžiť aspoň o 5 minút, ale vo výsledku som celkom spokojný. Podarený noir.

Ready Player One: Hra začíná (2018)

Ále čo, Steven Spielberg prekvapil. Nie, že by to bolo prvý krát, ale tentoraz to je o dosť iné. Ready Player One, je snímka orientovaná - venovaná dnešnej generácií. Zachytáva svet v úpadku, v ktorom sa žije, najviac vo virtuálnom svete. V hrách, ako isto vieme, sa môžeme stať kým chceme, v onlinovkách podaktorí "žijú" svoje alteregá, postavy ktorými by chceli byť možno v reálnom svete, čo vedie k závislostiam a nezáujmu o okolie. Svet v tejto snímke síce podľahol ale ukazuje tento obraz mierne, odľahčuje problém a prekrýva ho zaujímavým príbehom, ktorý je plný popkultúrnych odkazov na filmy, hudbu,módu posledných 50 rokov. Snímka je veľmi dynamická, bez omáčok, remeselne dokonalá, zo ženou sme si ho užili. 4,5.

Největší bitva nindžů (1983)

Taiwanské duo Robert Tai - Alexander Lou v jednom z ich prvých filmov. Lou tu na moje prekvapenie nehral hlavnú úlohu. (Dokonca mal aj vyholenú hlavu) Zahral si vedľajšiu, výbušného mnícha, ktorého krotil jeho majster. Shaolin vs. Ninja je klasická mlátačka, v ktorej je možno viac dialógov ako pri podobných filmoch. Múdrosti majstra ohľadom budhizmu možno mali nejaký význam a tak, avšak ja som mal možnosť vidieť Český jednohlasný rýchlo dabing, ktorý prekladateľ lúštil z nemeckého dabingu, takže som, dajme tomu, nepochopil rovnako ako prekladateľ. Avšak bitky boli kvalitné , rozmanité a bolo ich veľa. Bojovníci Ninjovia, samurajovia, mnísi... Boli takisto zaujímavý, rozmanitý. Efekty a schopností ninjov boli poslabšie, no tak či onak ma to celkom bavilo, čo vám poviem.

Hombre (1967)

Nebudem klamať. Mám radšej Spaghetty westerny. Ide o takú veľkú srdcovku z detstva, že k iným Westernom mám tak trocha výhrady (ale pokiaľ ide o kvalitný film, nedegradujem ho iba kvôli tomu, že nemá Taliansku-Španielsku produkciu). K Hombre som sa dostal iba náhodou vďaka stránke CINEMAGEDDON. Zo začiatku ma moja nechuť kŕmila. Prvé minúty sú nezáživné, ba až nudné, dokonca sa to tlačilo do westernov typu B. No v momente keď sa hlavná postava (Paul Newman) ostrihala a vstúpila do dostavníka plného rôznych ľudí a peňazí, začal sa parádny thriller. Scenár napísaný vynikajúco. strhujúco. Príbeh celkom originálny, klišé sa vyhýbali. Púť, boj o vodu a finále pri baniach, to všetko spolu zo zápornou postavou, ktorá naháňala strach, bolo vynikajúce. Ako som spomínal, škoda toho začiatku inak nemám čo vyčítať. Poznámka na koniec: Mal som pocit akoby sa touto snímku inšpiroval aj samotný Tarantino.