• Rodinný

Rebelové (2001)

Díky Rebelům, když slyším: "Kdepak ty kytky jsou", vybaví se mi sovětské tanky v ulicích - kdo to kdy pochopí???

Flash Gordon (1980)

Původní komiks jsem nečetl, ale jako kluk jsem přímo hltal Zápas s nebem od J.M. Trosky, který se má k literárnímu umění asi tak stejně, jako Flash Gordon k Fellinimu. Ale obě dvě díla, ačkoliv popírají mnohé vědecké a umělecké pravdy mají svoje kouzlo, kterému někteří jedinci (včetně mě) nemohou nepodlehnout.

Markýz de Bois-Doré (1976) (seriál)

Objektivně si seriál zaslouží tak 3,5*, ale kvůli překrásné Laurianě de Beuvre (Yolande Folliot), mé první filmové lásce, do které jsem byl zamilován víc než markýz de B-D a Mario dohromady dávám za 5.

Saló aneb 120 dnů sodomy (1975)

Bez mučení se přiznám, že jsem celý film neviděl a v zájmu svého duševního zdraví ani vidět nechci, velice realisticky natočené sekvence (jídlo napěchované špendlíky) v ukázce, mi stačily k udělení u mě vyjímečného ohodnocení - odpad. Abych ale dostál změněným pravidlům - hodnocení ruším.

Evangelium sv. Matouše (1964)

Na filmu mě nejvíc zaujalo ztvárnění Marie jako staré ženy, které je v kontrastu s jejím běžným zobrazováním pod křížem jako třicetileté - tomu se říká realismus ve filmu...

Přátelé kopretiny (1967)

Počet hodnocení a komentářů tohoto filmu svědčí o tom, že v televizi jej v poslední době neuvidíte..., "četníci" (nic proti nim) běží v různých televizích i několikrát do roka. Těžko říct, proč jsou některé filmy tak opomíjené, že by kvůli drahým právům anebo neznalosti televizních dramaturgů?

Robinzoni z Kronborgu (1978) (seriál)

Odpověď kingikovi: asi proto, že většina lidí si pamatuje seriál ze svého dětství a nelíbil se jim, právě proto, co je zde uváděno jako plus - minimální výprava, do očí bijící studiovost, nedokonalé triky, "televizní" zvuk. Dobré herecké výkony nezpochybňuji, ale když je vám 12,13 let psychologické prokleslení postav vás vůbec nebere...

Tajuplný ostrov (1973) (seriál)

Nádherná hudba, o které jsem si dlouho myslel, že je od nějakého světoznámého skladatele vážné hudby... Jako čtenáře knížky mě samozřejmě zklamala výprava, ale bylo mi jasné, že více se přiblížit knižním ilustracím zobrazujícím stavby trosečníků bylo nad síly (a finanční možnosti) tvůrců. Přiznávám, ale 5. * dávám z čisté nostalgie (objektivně max. 4)

Fontána (2006)

Při sledování filmu se mi vybavil jiný umělecký snímek, nevím, jak se to jmenovalo, ale hrál v tom Willem Dafoe, který to taky režíroval, promítali to v Cannes a promítání fatálním způsobem narušil mistr Bean, který tady byl na svých prázninách... Dovolím si nabídnout alternativní obsah: (možný spoiler) Fontána je příběh ze současnosti, příběh milujícího muže umírající ženy, která nestihla dokončit historicko - mysteriózní román, jehož děj se prolíná, díky představivosti hlavního hrdiny, se skutečností. Tommy se uzavírá do svého světa, který je symbolizovaný skleněnou koulí letící vesmírem, prochází vnitřní katarzí, kdy se mu podaří dokončit manželčin román a smířen s její smrtí sází na její hrob plod, který jí zajistí nesmrtelnost dle mayské moudrosti.